GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PARKOUR

5 participanți

In jos

PARKOUR Empty PARKOUR

Mesaj  zexe Sam 26 Mar - 13:26

Parkour (prescurtat PK) este o disciplină care te ajută să treci peste orice obstacol prin găsirea celui mai eficient şi mai rapid mod de a ajunge din punctul A în punctul B folosind doar mijloacele propriului corp.

Practicanţii acestei discipline se numesc traceur-i. Termenul provine din verbul "tracer" care în limbajul de argou francez înseamnă "a scăpa", a evada sau a ajunge undeva rapid prin fugă sau pe bicicletă sau cu maşină, a te grăbi.

Antrenamentul acestora include elemente din spaţiul cotidian (artificial său natural) cum ar fi balustrade, copaci, clădiri etc. Ei consideră acest gen de antrenament un mod de eliberare din constrângerile impuse de alte sporturi standardizate cât şi unul de depăşire a limitărilor autoinduse.

Antrenamentul este inspirat din "L'éducation Physique Virile Et Morale Par La Méthode Naturelle" (metoda naturală de educaţie fizică şi morală) cunoscută şi sub denumirea de Hebertisme, concepută de Georges Hébert (1875-1957), fost ofiţer naval care în călătoriile sale în Africa a fost uimit de abilităţile fizice ale populaţiei indigene: „Corpurile lor erau splendide, flexibile, sprintene, agile, rezistente si cu toate astea nu aveau un alt antrenor în gimnastică decât viaţa lor în natură.“ G. Hébert

Aveţi aici un "mic" exemplu:

zexe
zexe
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  zexe Sam 26 Mar - 13:40

zexe
zexe
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  pitulicea Sam 26 Mar - 13:45

Asta practici tu? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  zexe Sam 26 Mar - 13:52

Aş vrea eu. Very Happy
Mie-mi ajunge TAE BO.
Apropo, vă recomand să faceţi şi voi.
Într-o oră de antrenament se pot arde cam 500-800 de calorii. Very Happy
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  pitulicea Sam 26 Mar - 14:06

Stiu. Am facut.....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  daffy_ Mier 20 Apr - 12:04

este foarte solicitant din punct de vedere fizic Suspect
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  Tizona Mier 20 Apr - 12:18

Mi se pare periculos si tampit parkour-ul asta. Numai sport nu e, din punctul meu de vedere. E o amestecatura de teribilism cu inconstienta si cu ceva conditie fizica.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  zexe Mier 20 Apr - 12:35

Pana la urma, e un sport extrem.
Si ca in orice sport extrem, e nevoie de mult antrenament si, evident, multa nebunie. Smile
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  pitulicea Vin 14 Iun - 10:17

Am revazut filmuletele postat de zexe. Nu-i de mine sportul acesta, clar! Asta nu inseamna ca nu-mi place sa-i privesc pe altii practicandu-l.
E plin de adrenalina Smile  Eu zic ca nu ai nevoie doar de "ceva conditie fizica", asa cum spune Tizona, ci ai nevoie de o foarte buna conditie fizica, dublata de o foarte buna coordonare a miscarilor. Un singur pas gresit te poate costa viata. Totul trebuie sa fie foarte bine calculat.
Ma uit la baietii astia si ma simt si eu putin "in actiune" Laughing Laughing



Evident ca-i nevoie de o doza destul de mare de nebunie si multa inconstienta Very Happy Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  myrk Vin 12 Iul - 0:18

Fain. Eu doar visez ca fac asa ceva. Sper sa nu fie premonitii. In realitate, prefer sa ocolesc. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PARKOUR Empty Re: PARKOUR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum