GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

4 participanți

In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  zexe Mar 22 Mar - 21:33

După ce am discutat câte ceva despre mantre,
mă gândesc că s-ar cuveni să discutăm puţin şi despre Respiraţia Holotropică (RH).
Ambele sunt cam din aceeaşi sferă.

Respiraţia holotropică este o tehnică eficientă
de a accesa stări de conştiinţă extinsă.

Stările de conştiinţă extinsă sau stările non-ordinare de conştiinţă sunt acele stări
în care nu mai suntem identificaţi exclusiv cu aspectele corporale şi mentale ale fiinţei noastre.


Textual, ”holotropic” provine din limba greacă şi înseamnă ”îndreptare către întreg”.

Respiraţia Holotropică în sine este o respiraţie accelerată, combinată cu muzica sugestivă,
în aşa fel încât să conducă subiectul la un nivel calitativ diferit al conştiinţei.
Ea a fost pusă la punct în formă în care există astăzi de către psihiatrul american de origine ceha Stanislav Grof,
unul dintre fondatorii psihologiei transpersonale. De altfel, respiraţia holotropica s-ar putea spune că este tehnica
ce a stat la baza tuturor cercetărilor în psihologia transpersonala, după ce studiile cu substanţe psihedelice
precum LSD au fost sistate, cel puţin oficial.

În "Biblioteca virtuală" puteţi găsi, dacă sunteţi interesaţi, câteva link-uri
cu câteva din cărţile lui Stanislav Grof şi nu numai.


Experienţele care pot fi trăite în timpul unei sesiuni de Respiraţie Holotropică au fost împărţite generic în câteva categorii.

Experienţe corporal-senzoriale
în care apar conştientizări neobişnuite la nivel corporal şi energetic. În multe cazuri se experimentează dilatarea corpului, pierderea graniţelor corporale, senzaţii de expansiune, decorporalizare, sau dimpotrivă, senzaţia de îngreunare, de unificare
cu pământul. Corpul îşi revelează adevărata natură, se pot simţi blocajele energetice în corp, curgerea energiei sale.

Experienţe biografice.
Pot fi retrăite cu mare intensitate episoade biografice post-natale, inclusiv unele de la o vârstă foarte mică. Retrăirea acestor episoade biografice pot arunca o lumină nouă asupra evenimentului şi a contextului respectiv. Pot apărea episoade reprimate, traumatice, însoţite de revelaţia unor semnificaţii majore. Acest tip de experienţă are de multe ori un efect vindecător remarcabil pentru că reaşează experienţa respectivă într-un context în care poate fi integrată.

Experienţe perinatale.
Sunt o categorie fundamentală de experienţe. Perinatal înseamnă ”din preajma naşterii”. Poate fi retrăit momentul naşterii şi etapele premergătoare, secvenţe din viaţa intrauterină, emoţii şi sentimente care au fost îngropate în inconştient.
Stanislav Grof considera naşterea cea mai gravă trauma din viaţa unui om. Felul în care ne-am născut ne influenţează întreaga viaţă. În cursul experienţelor perinatale apar amintiri şi înţelesuri care ne pot reconstrui întregul mod de a vedea realitatea vieţii noastre. Sunt experienţe extrem de vindecătoare ce pot fi asimilate cu o renaştere la un nou nivel.

Experienţe transpersonale.
Sunt experienţe în care transcendem identificarea cu corpul, mintea, emoţiile şi convingerile noastre conştiente. Sunt experienţe în care ne putem identifica cu orice lucru sau fiinţă din univers, în care putem accesa teritorii necunoscute ale psihicului şi conştiinţei noastre. Putem trăi experienţe mistice fundamentale, identificări cu personaje mitologice sau aparţinând unor mari tradiţii mistice. Putem trăi experienţe ale unor vieţi anterioare, putem accesa întreaga ”baza de date” a inconştientului colectiv despre care vorbea C.G.Jung. În experienţele transpersonale orice este posibil, căci cele mai elevate niveluri ale conştiinţei devin accesibile prin experimentare directă. Sunt printre cele mai transformatoare experienţe.


Forţa vindecătoare a stărilor de Conştiinţă extinsă

Totul este Conştiinţa. Începând cu nivelurile cele mai subtile ale Fiinţei noastre, acolo unde de fapt putem simţi întregul Univers, şi terminând cu densitatea corpului fizic, totul este Conştiinţa.

Identificarea cu starea de conştiinţă obişnuită, limitată la nivelul mental, ne împiedică să percepem integralitatea Fiinţei.

Sursa: transpersonal.ro
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  zexe Mier 23 Mar - 10:27

Am scris şi o poezioară care face "obiectul" acestui topic.

Expansiune...
Corpul mi se dilată,
respir holotropic, mă înalţ, traversez istoria umanităţii,
cad, clişeele perinatale mă sfârtecă,
NAŞTEREA...
Revelaţii osificate, puls, lumină, nesomn.
M-am trezit!
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 10:39

Rolling Eyes
Mi-ar fi teama sa stau cu un barbat ca tine in casa.
Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  zexe Mier 23 Mar - 10:48

Laughing
Încă n-am mâncat pe nimeni, de tot. Very Happy
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  valeria Vin 25 Mar - 8:36

Multumim, Zexe! Despre respiratia holotropica nu stiam... E tot o forma de ''meditatie'', daca inlaturam ambalajul de psihologie transpersonala.
Ma gandeam la ceea ce a spus acest domn Grof despre nastere, ca ar fi cea mai grava trauma din viata unui om...
Stii, Zexe, e posibil sa aiba dreptate! E izgonirea ...e ca o izgonire primordiala...
Dincolo de ceea ce vedem si intelegem la nivel simplist, rudimentar, exista o lume pe care ar fi bine sa o exploram cu toate capacitatile de care dispunem, dar pe care nu le cunoastem. Da, cred ca potentialul nostru major e reprezentat de o forma de constiinta superioara. Un mental pe care inca il exploatam prea putin.
Zexe, multumesc inca o data.
Sper sa reusesc sa citesc ce ne-ai recomandat pana acum.
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  Faun Mar 9 Iul - 11:29

pitulicea a scris: Rolling Eyes
Mi-ar fi teama sa stau cu un barbat ca tine in casa.
Laughing

vai Smile))
mie mi se oare o chestie super interesanta si merita sa incerc exercitiu de RH
Faun
Faun
2
2


Sus In jos

RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ Empty Re: RESPiRAŢiA HOLOTROPiCĂ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum