GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce limba vorbeau dacii?

+21
itina
Queensland
Costoboc
Krissunu
elis27
imunteanu88
TISENIE
Nana_Duval
JeSsYkA
Melodia
Nicole
atat de simplu
Miraj
Obi-Wan Kenobi
tegeusa
seaman65
shadow
Radu
daffy_
pitulicea
Mr Nobody
25 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 9:28

Dupa cum se stie, teoria aparitiei limbii romane este legata de ocuparea Daciei de catre romani si latinizarea limbii populatiei autohtone. Acum, Dacia a fost ocupata de catre imparatul Traian in 106. La nivel teoretic, retragerea Aureliana a avut loc, oficial, in anul 276. izvoarele arheologice atesta faptul ca, dupa anii 230, nu mai exista dovezi ale existentei administratiei romane in Dacia ocupata. Rascoalele dacilor, atacurile dacilor liberi au determinat abandonarea acestei provincii inainte de decretarea oficiala a renuntarii. dupa retragerea romanilor, Dacia-partea care fusese provincie romana, adica 14% din teritoriul Daciei- a fost ocupata de catre...dacii liberi.
Intrebarea care se pune este urmatoarea: cum, in aproximativ 150 de ani, cu numai 14% din teritoriu ocupat-si populatie corespunzatoare- a fost posibila implementarea limbii latine in intreaga Dacie? De ce ar fi renuntat dacii liberi la limba vorbita de secole?
Astept parerile voastre...
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  pitulicea Joi 17 Feb - 9:38

Din necesitate....cred.
Asa cum noi acum, desi nu ne obliga nimeni, ne simtim nevoiti sa invatam engleza, asa s-au simtit si ei nevoiti sa invete latina.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 9:40

Nevoiti? Ce nevoie aveau? calatoreau?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  pitulicea Joi 17 Feb - 9:45

Se stie ca romanii erau mult mai dezvoltati decat dacii, din toate punctele de vedere.
Cum poti sa-i ceri vecinului tau un sfat, daca nu-i cunosti limba? (de exemplu)

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 9:47

Tu...esti sigura de ce spui?
Cum stai cu istoria?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  pitulicea Joi 17 Feb - 9:49

Nu stau prea bine Laughing
Dar din cat imi amintesc si din cat am citit..... asa stiu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  daffy_ Joi 17 Feb - 9:49

filosofia sun tzu...doar ca varianta dacica....isi cunosteau adversarul....pentru o natiune cu forta militara si armata ca obiectiv principal dacii au incercat sa isi inteleaga oponentii...
ce s-a intamplat mai departe ...nimeni nu stie
presupun ca aveau spioni infiltrati la roma ,bine platiti,presupun de altfel ca s-au obisnuit cu limba latina si obiceiurile romane pentru a descoperi eventuale puncte slabe ,presupun ca au hotarat sa urmeze modelul roman din motive practice ...educatie,cultura,medicina si organizare.
dacii nu erau prosti si cred ca ei au ales in mod deliberat sa fie "cuceriti"...cateva vorbe din batrani :
"fa-te frate cu dracu pana treci lacul" echivalent in sun tzu cu : "dusmanul dusmanului meu imi e prieten"
hunii deveneau o amenintare sa nu uitam nici asta Rolling Eyes

pana la urma dacii au inteles ca trebuie ales raul mai putin rau Evil ...
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  pitulicea Joi 17 Feb - 9:55

Uite cine stie istorie Smile
Acum ca ai partener de discutie, ma pot retrage linistita dintr-un subiect la care nu ma pricep. Recunosc ca nu m-a pasionat niciodata istoria.... Am citit-o ca pe-o carte. silent
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 10:06

in vremea lui Burebista, dacii erau temuti de catre romani. Armata daca numara cu mult peste 200000 oameni, majoritatea calareti cu arcuri...de fapt, nu au fost nici macar cuminti, facand dese raiduri peste dunare, in scop de jaf, prin provinciile romane.
deci?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Radu Joi 17 Feb - 10:11

daffy_ a scris:dacii nu erau prosti si cred ca ei au ales in mod deliberat sa fie "cuceriti"
Nu aveau loc bataliile sangeroase daca alegeau in mod deliberat sa fie cuceriti. Dacii erau un popor mandru, cu credinta ca moartea este doar o trecere spre un alt taram.

Din cate stiu, o perioada, romanii au si platit tribut dacilor.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 17 Feb - 10:31

Herodot, si nu numsi, spunea ca tracii sunt, dupa indieni, cei mai numerosi. Parerea mea este ca, avand nevoie de legitimitate, a fost lansata teoria latinitatii noastre. A fost o necesitate istorica, profitandu-se de ...latinitatea limbii noastre. Oricum, alfabetul roman contine peste 230000cuvinte, din care 20% de origine latina, 30% slava. Restul?
Eu as pune intrebarea: si daca, tinand cont de datele oferite de catre istoricii antichitatii, in vechime, tracii au migrat spre peninsula italica? Dac limba dacilor a fost latina vulgara?
Se stie, in peninsula italica, pe vremea imperioului, existau doua limbi diferite:latina vulgara, vorbita de catre populatia saraca, obisnuita si latina culta, folosita in orase, in administratie.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  daffy_ Joi 17 Feb - 11:04

interesant punct....ma voi documenta un pic si am sa ofer raspunsuri dupa aceea Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  shadow Dum 19 Iun - 18:20

Intrebarea era ce limba vorbeau dacii ...unii istorici considera dacii drept ramura cea mai de nord a tracilor , altii dimpotriva , vad doua popoare distincte . Si traca si daca erau doua limbi de origine indo-europeana - si aici se face confuzie cu India si indienii ceea ce nu este corect ...triburile indo-europene care pe la jumatatea mileniului 3 i.e.n. au impanzit toata Europa asimilind in mare parte pe bastinasii aflati mai jos ca si dezvoltare si formand vechile popoare ( grecii, italicii, caltii , iliricii , tracii ) veneau din stepele de la nord de Marea Neagra . De altfel , multe cuvinte sunt comune ca radacina in toate limbile europene.
Daca este sa vorbim despre istoria noastra , personal consider aportul dacilor mic la formarea neamului romanesc ...dacii nu posedau o scriere proprie ...putinele inscriptii gasite sunt in alfabet grecesc si cu umbre de indoiala ca ar apartine acestora .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  seaman65 Dum 19 Iun - 18:28

Cercetari recente pun la indoiala si aportul romanilor la istoria noastra.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  shadow Dum 19 Iun - 18:33

N-am sustinut ca romanii au avut un aport mare , doar contributia mica a dacilor ...restul e scris in evul mediu timpuriu romanesc , cand deja nu mai erau romani si cu atat mai putin daci .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce limba vorbeau dacii? Empty Re: Ce limba vorbeau dacii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum