GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Inca o problema de etica

5 participanți

In jos

Inca o problema de etica Empty Inca o problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 20 Oct - 11:02

Într-un spot publicitar televizat, prezentat la o oră de maximă audienţă, pentru promovarea unei mărci autohtone de aparate de ras, este prezentat de la brâu în sus un bărbat cam de 35 - 40 de ani, cu torsul nud, având în braţe un bebeluş de câteva luni, de sex masculin, nud, pe care îl ridică şi îl atinge pe piept şi pe abdomen cu faţa proaspăt rasă, radiind de bucurie.
I. Corespund imaginile astfel descrise, din acest spot publicitar, regulilor generale de etică dintr-o societate ca a noastră?

a) nu
b) da

II. Au fost încălcate norme şi principii etice prin prezentarea acestui spot publicitar?

a) da
b) nu


Raspundeti cu cuvintele voastre, pentru o argumentatie, chiar si minimala, a variantei de raspuns aleasa. Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  fotohobby Mier 20 Oct - 11:27

Bebelusul era dat cu talc?Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 20 Oct - 11:28

Laughing De raspunsul meu depinde raspunsul tau? Razz NU, nu era. Poate in urmatorul spot Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  fotohobby Mier 20 Oct - 11:31

Pai depinde. Scena de pedofilie nu mi se pare. Dar cum realitatea e departe de cea prezentata in reclame, daca nu era dat cu talc, l-ar fi putut irita. Iata si un exemplu de teroare parentala fara bataita: daca mai injuri, imi incerc iar eficienta aparatului de ras pe burtica ta!Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 20 Oct - 11:35

Dupa parerea mea, n-au fost incalcate norme si principii etice, numai ca nu toti din societatea noastra, au astfel de principii.
Intr-un astfel de spot, eu nu vad altceva decat dragostea tatalui fata de fiul sau.... un gest "matern" Very Happy Nici o clipa nu-mi fuge gandul la pedofilie. Fata de un copil, nu pot sa am decat ganduri curate si inocente.... asa cum e si el Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  fotohobby Mier 20 Oct - 11:38

Tinand cont ca bebelusul nu a fost dat cu talc, eu aleg a) la ambele si am argumentat mai sus.
pitulicea de stepa> ar fi putut fi un gest matern al femeii cu barba...Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 20 Oct - 11:40

Laughing Pusesem matern intre ghilimele Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  fotohobby Mier 20 Oct - 11:41

"Mea pulpa!"Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  atat de simplu Vin 6 Mai - 9:28

Tinand cont ca bebelusul nu a fost dat cu talc, eu aleg a) la ambele si am argumentat mai sus.
pitulicea de stepa> ar fi putut fi un gest matern al femeii cu barba...



Daca reclama a fost pentru un aparat de ras, nu avea cum sa dea bebelusul cu talc.Asta ar fi insemnat ca aparatul nu-si face treaba.Si nici nu cred ca un tata proaspat barbierit(ma refer la viata reala) isi da copilul cu talc inainte de a-si apropia fata de el.
O astfel de reclama nu mi se pare nici indecenta, nici ca ar fi incalcat anumite norme.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  seaman65 Mier 25 Mai - 15:47

Nu mi se pare lipsit de etica, mai putin faptul ca reclamele in general sunt lipsite de etica: prezinta inflorit produse care sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie.
Spotul in discutie se bazeaza pe expresia "ca un fund de copil mic" pe care o mai foloseam la adresa unui obraz proaspat ras.
Eu mi-as face probleme in legatura cu produsul, nu cu spotul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  Demostene Mier 25 Mai - 18:54

Eu mi-as face probleme in legatura cu produsul, nu cu spotul.
Parerea mea este ca toate spoturile publicitare incearca prin orice mijloace sa ne creeze o parere buna despre produsul prezentat, indiferent de valoarea lui. Unele reclame sunt realizate artistic la nivel inalt, altele nu. Depinde si de cati bani s-au investit in publicitate. Iar televiziunile comerciale din asta traiesc, vrei sa vezi un film vezi si o ora de reclame. Practic spotul publicitar e o marfa care ar trebui sa respecte niste cerinte inscrise in niste norme prestabilite. Faptul ca un spot publicitar se abate de la adevarul pe care incearca sa ni-l induca este pedepsit in alte tari.
Demostene
Demostene
3
3


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 25 Mai - 19:42

Demostene a scris:Parerea mea este ca toate spoturile publicitare incearca prin orice mijloace sa ne creeze o parere buna despre produsul prezentat, indiferent de valoarea lui.
Nu-i "parerea ta"... e scopul publicitatii Laughing
Aici nu era vorba de calitatea produsului promovat, ci daca spotul acela e etic sau ba.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  seaman65 Mier 25 Mai - 21:10

Pai spotul este etic, daca facem abstractie de faptul ca nu este etic ca promoveaza ceea ce promoveaza (un produs de o calitate inferioara realitatii)
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Inca o problema de etica Empty Re: Inca o problema de etica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum