GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VISUL LUI MAKAR

+4
shadow
Radu
atat de simplu
pitulicea
8 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Dum 17 Oct - 20:47

Rezumarea primului mesaj :

Vreau sa va impartasesc una din nuvelele care m-au impresionat cel mai mult si pe care n-am mai putut-o uita niciodata. O frumoasa parabola, ce m-a convins inca o data de profunzimea si dramatismul spiritului rus.
Nu stiu cati dintre voi vor avea rabdarea s-o citeasca pana la final (voi posta pe rand cate un capitol), dar va asigur ca merita citita. Unii dintre voi, probabil, ati citit-o deja. Altii, sper ca o veti face intr-o buna zi. Smile
La sfarsit vom face si comentariile, daca veti considera ca e ceva de comentat.



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 13 Noi - 21:42, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Dum 20 Mai - 13:26

Vine valul ,imi ia calul Laughing

Nu stiam ca autorul a trait printre iakuti ,totusi Makar reuseste pana la urma sa castige si asta doar pentru ca Fiul i-a acordat sansa sa vorbeasca dupa ce verdictul fusese dat deja .De aici a venit si replica mea cu avocatul Smile
Privindu-l pe Makar ca fiind reflexia autorului percep ,si mai mult decat pana acum,''Visul '' lui intr-o lume in care oamenii sa fie judecati nepartinitor.
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Mar 13 Noi - 21:38

habibi77 a scris:Am citit-o, mi-a placut, desi viziunea mea despre judecata este diferita de cea a autorului.
Mi-ar fi placut sa faca si habi o paralela intre viziunea ei si cea a autorului Smile
imaginea intelectualului ajuns tzaran , un tzaran deloc sarac cu duhul , un tzaran care are cutezantza pentru o clipa sa ridice fruntea in fatza judecatorului sau si sa-i spuna ca judeca stramb
Adica Dumnezeu judeca stramb, in continuare Smile
Daca Makar ar fi fost un taran oarecare si nu un intelectual ajuns taran, ar fi fost judecat altfel... adica stramb.
Daca este un intelectual ajuns taran, judecata e influentata de inteligenta si patosul cu care se apara Makar, deci tot stramba e Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  myrk Dum 9 Noi - 16:56

Mie mi se pare ca Dumnezeu (treime: Toion, Fiul si porumbelul- Duhul Sfant) incearca sa-l salveze cu orice chip pe Makar si, ca un fin pshiholog, il face sa devina din smecher si hot, uman. Deci iata ca mila este mai mare decat aparenta dreptate sau nedreptate a lui Dumnezeu. Dumnezeu este (si) drept, dar nu este contabil. Si iata ca lipsa milei, compasiunii si iubirii de pe pamant, Makar le regaseste (si se regaseste pe sine) inaintea lui Dumnezeu. Astfel, multimea faptelor rele (sau bune) paleste si talerul se inalta la nesfarsit...

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 21 Noi - 21:49

Ce frumos ai spus day dreaming Mi-ai dat iar de gandit.... Cred ca o sa recitesc pentru a n-a oara nuvela asta. Ma vrajeste de fiecare data cand o citesc. Mi se pare asa de plina de sensuri...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  Annmarie Lun 23 Ian - 3:31

Etnicii din taiga , concentrat obscur al materiei, zavoriti in inimile lor, unic refugiu , vatra in care pot pastra focul viu chiar si atunci cand cuvintele ingheata.
Citind literatura rusa, simt o tanguire in curs, pe tot parcursul textului, e ca si cand mi-ar canta soptit povestea, la ureche, sufletul calator al omului din taiga, o negura brumarie, stearsa, atingand locurile in care se desfasoara cei ce poarta acea viata.
Sucombanta toata culoarea gri, care se sparge doar cand omul isi deschide sufletul, dand frau liber cuvitelor in barlogul trecerii dincolo de poarta. Omul , poarta a propriului suflet eliberator.

Urmatorul nivel ar fi sa cante la balalaika , anevoie de cuvinte, dar fara Vodka si-ar pierde izul propriu Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 3 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum