GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SPIRITUALITATE

3 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

SPIRITUALITATE Empty SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Mier 13 Iun - 21:56

Am mai deschis un album foto virtual. De aceasta data vom poposi in lumea  credintei, a spiritualitatii.
Poate nu sunt prea multi pasionati de religie, de viata si de evenimentele din sanul bisericii, dar fotografiile pot fi frumoase, indiferent de tema aleasa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Biserici, manastiri, slujbe, sarbatori religioase, personalitati din lumea crestina si tot ce are legatura cu religia, aici isi pot gasi locul potrivit.


IMPORTANT:  dati un titlu fotografiilor pe care le postati!

Exclamation  Nu postati poze fara a spune macar doua-trei cuvinte despre ele: ce reprezinta, unde sunt facute sau cu ce ocazie. O poza "spune" mult mai multe daca e insotita de cuvinte. Smile

Exclamation Postati cate o singura fotografie intr-un mesaj.


Exclamation Pozele care nu se supun cerintelor topicului, vor fi sterse.  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Mier 13 Iun - 22:01

Presupun ca nu vor fi prea multi care vor posta in acest topic. Nu-i nimic. Voi posta eu. Smile E un subiect care ma incanta si caruia i-am dat multa atentie in ultimul timp.
Voi deschide topicul cu o foto facuta azi. E vorba de biserica Sfantul Petru din Cluj-Napoca. O biserica romano-catolica. N-am participat niciodata la vreo slujba in aceasta biserica. Prefer slujbele pe care le inteleg Wink  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  myrk Mier 13 Iun - 22:10

Slujbele la catolici se tin in limba latina. N-ai facut latina la scoala?  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Joi 14 Iun - 9:34

Nu-s convinsa ca se tin toate in latina. Am auzit si-n ungureste Razz  Le-am auzit, dar nu le-am ascultat Laughing
Tot din aceeasi biserica, Sfantu' Petru. O statueta de la intrarea in biserica. N-as putea spune cu precizie pe cine reprezinta. Rolling Eyes  Dupa cum scrie la baza ei, pare a fi o Sfanta Rita. Trebuie sa ma documentez sa vad daca asa e.
Stiu biserica asta de cand eram copila si totdeauna am fost convinsa ca e ortodoxa, mai ales ca se numeste Sfantul Petru si Pavel. Uite cum se inseala omul... cand curiozitatea nu-l impinge sa faca un pas in interior. Dar... toate la timpul lor Wink E o varsta pentru toate...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Vin 15 Iun - 10:25

Ma reintorc in topicul acesta, drag mie. Pe Sfantul Anton de Padova multa lume il stie. Unii doar din auzite, altii pentru ca i-au citit viata si au aflat de minunile infaptuite.
Statueta pe care v-o aduc azi aproape e tot din biserica amintita, cu care am inceput topicul.

Intre timp am studiat si povestea Sfintei Rita. Interesanta day dreaming


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 18 Iun - 10:57

Ma intorc la biserica pe care v-am prezentat-o si va arat altarul. Poza am facut-o din usa bisercii, prin grilajul care-mi interzicea patrunderea in interior Rolling Eyes  Distanta dintre usa si altar fiind foarte mare, iar biserica intunecoasa, poza nu e prea reusita.
Nu-s de acord cu inchiderea bisericilor in afara slujbelor. Omul ar trebui sa poata intra sa se roage ori de cate ori simte nevoia, nu dupa un program bine stabilit Very Happy  Si sa faca poze, fireste Laughing


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Joi 21 Iun - 11:20

Am iesit din biserica si va arat iarasi exteriorul Smile Nu va intereseaza prea mult, stiu, dar mie imi plac pozele astea (sa le fac si sa le privesc). Daca-mi plac, nu-mi refuz placerea.
Aici am surprins turnul si o parte din ornamentele portii. Nu cred ca este vreo biserica in tot Clujul care sa aiba o poarta mai frumoasa  day dreaming


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  atat de simplu Joi 21 Iun - 11:36

Mie-mi place cerul. Smile Varful ala parca duce spre infinit, e-o senzatie placuta.
Omul ar trebui sa poata intra sa se roage ori de cate ori simte nevoia, nu dupa un program bine stabilit Very Happy Si sa faca poze, fireste Laughing
De acord cu prima parte. Cu a 2-a nu prea. Laughing Nu trebuie perturbata starea de pace interioara cu clampanitul aparatului foto. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  myrk Joi 21 Iun - 11:48

Laughing La noi la parohie (Vovidenia) biserica e deschisa nonstop. Si poti sa faci poze pana te plictisesti.  Laughing Acu' sa nu credeti ca pacea aia interioara e permanenta. Corabia, pe mare, are parte si de vreme insorita, si de furtuna. 

Asa incat va invit la Botseni. Sa va linistiti. Cujetul.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Joi 21 Iun - 12:50

Laughing  Eu sunt furtuna din bisericile clujene Razz  Eu cu clampanitul meu enervant Very Happy
Incerc sa nu perturb starea de pace interioara.  Rolling Eyes  De obicei fac pozele cand biserica e aproape pustie. Oricum, clampanitul aparatului foto mi se pare mult mai putin deranjant decat soneria stridenta a telefonului si convorbirile telefonice purtate de unii chiar si-n fata altarului.
La manastirea la care merg, fac poze cand mi se nazare, pentru ca am fost incurajata de parintele duhovnic sa fac cat mai multe poze si sa i le trimit, pentru arhiva foto a manastirii. Nu o data mi-a apreciat pozele  Embarassed

La Botosani cam greu de ajuns, dar daca as ajunge, n-as ocoli Vovidenia. Nici n-as lasa aparatul foto acasa Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Vin 22 Iun - 11:48

De data asta am facut un zoom. Voiam sa vad mai de aproape femeia si craniul Smile  Imi place sa intru in detalii Very Happy  
Apare acolo un an, care nu prea stiu ce semnifica. Nu-i nici anul constructiei, nici al reconstructiei, nici al schimbarii ordinului, nici al retrocedarii.
Uitandu-ma acum pe net am mai aflat un detaliu: În fața bisericii se află impozantul portal baroc, inițial amplasat în fața bisericii Sf. Mihail.  Deci, poarta bisericii nu-i poarta bisericii  Laughing  E al altei biserici.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  atat de simplu Vin 22 Iun - 11:50

Laughing Na, fain. Au furat unii poarta. rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Vin 22 Iun - 11:52

Rasista cum sunt, am vrut sa zic ca ne-au furat-o ungurii Laughing Laughing Da' ambele biserici sunt catolice. Ale lor sunt toate Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  myrk Vin 22 Iun - 12:02

Da! Si Ardealul!  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Dum 24 Iun - 21:03

Ardealul o fi, dar ardelencele nu Razz

Tot din portalul baroc din fata Bisericii Petru si Pavel am mai desprins o statuie. E un detaliu despre care nu pot sa dau detalii Very Happy Nu stiu cine e. Ori vreun sfant, ori vreo fata bisericeasca  Rolling Eyes


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum