GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Programarea neuro-lingvistică

+5
atat de simplu
pitulicea
shadow
no.body
habibi77
9 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  habibi77 Lun 26 Iul - 16:58

Rezumarea primului mesaj :

Programarea neuro-lingvistică, abreviată NLP, a fost creată in jurul anului 1976 de Richard Bandler (matematician şi student în terapia gestalt) şi John Grinder (lingvist). Ei şi-au propus să descopere structura excelenţei umane. La început ei şi-au îndreptat atenţia asupra studierii amănunţite a magicienilor terapeuti a vremii, cum au fost Fritz Perls (terapia gestalt), Virginia Satir (terapia familiei) si Milton Erickson (hipnoterapie). Cei doi initiatori si grupul de persoane care au contribuit la dezvoltarea sa ulterioară, au preluat si sintetizat o serie de concepte apărute anterior in cibernetică si teoria sistemelor, a caror reprezentanti au fost Gregory Bateson, Virginia Satir si Milton Erickson.

La inceputul anilor 1980, NLP'ul era considerat un progres important in psihoterapie si consiliere, atragând astfel interesul cercetatorilor din consiliere si psihologie. La mijlocul anilor 1980 analizele publicate în "The Journal of Counseling Psychology" si "National Research Council (1988; NRC)" au aratat putine date care sa sustina teoria despre sistemele reprezentationale sau despre ideile de baza din NLP astfel interesul cercetatorilor a scăzut.

Pentru ca numele de Programare neuro-lingvistica, te duce cu gandul la neurologie, informatica si lingvistica, NLP'ul a fost vandut ca si o "stiinta noua". Scepticii sustin ca este o "teorie sau un mod de tratament psihologic nedemonstrat" si una din multele psedostiintifice (sau "New Age") forme de psihoterapie care au aparut in domeniul sanatatii mintale. Puţini practicanti si-au prezentat datele culese pentru a fi revizuite si analizate de colegi si pe majoritatea nu ii intereseaza ca teoria sa fie validata empiric.

NLP poate fi definită ca „studiul structurii trăirilor subiective“, având ca obiect de studiu descoperirea (elicitarea) si modificarea structurilor („programelor“) care iau nastere din interactiunea complexă dintre creier/sistem nervos („neuro“), limbaj („lingvistic“) si mediul inconjurator. Demersul lui Bandler si Grinder a fost îndreptat spre gasirea răspunsurilor la întrebarea cum anume functionează oamenii şi mai puţin la cea privitoare la cauza comportamentului uman. De aceea orientarea acestei metode este pe solutie si pe proces.

In esenta ei, NLP desemneaza o atitudine de curiozitate, pasiune şi dedicare în studiul comportamentului uman şi al modalităţilor de îmbunătăţire al lui.


NLP este o stiinta a comportamentului uman cu urmatoarele aspecte:

1. ca epistemologie ea detine un sistem de cunostinte si valori

2. ca metodologie ofera procese si proceduri pentru aplicarea cunostintelor si a valorilor

3. ca tehnologie ofera tehnici (tools) de aplicare a cunostintelor si a valorilor


Programarea neuro-lingvistică este fundamentată pe un număr de axiome de bază:

1. "Harta" despre lume este diferită de "teritoriul" pe care îl reprezintă;
2. Fiecare comportament are la bază o intenţie pozitivă, în cadrul hărţii despre lume a persoanei in cauză;
3. Nu putem să nu comunicăm, orice comportament (chiar şi tăcerea) fiind semnificativă pentru interlocutorul nostru;
4. Nu există greşeli, există doar feedback;
5. Orice comportament este orientat către adaptare la mediul ambiant;
6. Înţelegem mult mai uşor şi mai bine ceea ce ne este deja familiar.
7. Oamenii se comportă perfect, iar comportamentul lor prezintă o structură anumită.
8. Oamenii posedă deja toate resursele necesare dezvoltării personale
9. Corpul si sufletul uman fac parte dintr-un sistem complex, in cadrul căruia se influentează reciproc


Sursa : Wikipedia.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  shadow Sam 23 Feb - 16:20

Daca realizez acest fapt accept cu placere Very Happy ... daca nu ,asa cum am scris mai sus , ar trebui respectivul sa nu-si bata capul cu ''o cauza pierduta '' Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  habibi77 Sam 23 Feb - 16:59

Vio, repetitia este mama invataturii Laughing , dar orice "invatatura" este fara de valoare daca nu este pusa in practica. Stiu ca este greu, dar ( cum am mai spus) nu este imposibil. Pup you

Pentru mine atasamentul emotional se traduce prin a investi sentimente in ceva sau cineva. Dependenta o traduc prin nevoia de a face constant pe plac altora, de a cauta aprobarea altora, negand ceea ce simtim/ dorim cu adevarat, a avea asteptari exagerate de la altii.

De regula facem urmatoarea greseala: investim sentimente in altii si avem pretentia ( pentru ca am investit) sa ni se ofere echilibrul emotional de care avem nevoie. De cele mai multe ori primim in schimb dezamagiri, si suntem furiosi ( deoarece am investit). Normal ar fi sa investim fara a avea asteptari, in acest fel nu vom fi dezamagiti, iar echilibrul emotional il vom gasi in noi, nu in altii.

Umbro, io nu cred ca esti o cauza pierduta. lol!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  shadow Sam 23 Feb - 17:30

Fiecare e liber sa aiba o parere Razz ... Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty complex

Mesaj  Athena Sam 23 Feb - 19:00

prea complex pentru viteza cu care traim si actionam/reactionam, asta e acum, in viteza, opinia mea..
Athena
Athena
2
2


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  habibi77 Sam 23 Feb - 19:16

Este si asta un punct de vedere Athena, dar asta este o reactie la ce este in exterior!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty da..

Mesaj  Athena Sam 23 Feb - 19:44

o constatare, mai degraba..
Athena
Athena
2
2


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  aristeu Dum 24 Feb - 15:28

[quote="habibi77"]

Poate dar n-o face intotdeauna. Io merg pe ideea, ca realitatea este produsul imaginatiei noastre ( am citit intr-un film Smile )
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  Violoncella Dum 24 Feb - 15:51

Emotiile sunt raspunsuri la stimuli externi. Asa ca ele exista doar provocate de exterior. Si dau dependenta. Smile Habi, sigur vorbim de acelasi lucru, doar ca in cuvinte diferite. Plus ca eu am hotarat sa (ma ) iau cat mai putin in serios (lucrurile). Ori te trezesti de tot, cum iti arata Ruiz, ori visezi in continuare, doar ca te trezesti razand. Very Happy
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty politica, propaganda, publicitate .

Mesaj  sistrel Mier 28 Aug - 23:11

manipulare = schimbarea subtil, persuasiva a sentimentelor, comportamentului, gandirii - lenta sau brusca la indivizi, grupuri si populatii in sensul dorit de manipulator/i.....totul se bazeaza pe fenomenul fizic din vasele comunicante [ echilibrul armonic natural] ce isi gaseste analogia in fenomenul psihic [ DISONANTA COGNITIVA ] intalnita in cele 10 tipuri de manipulare
sistrel
sistrel
1
1


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  aristeu Joi 29 Aug - 20:58

Am invatat sa citesc si sa vorbesc, rezulta ca sunt manipulat de toti cei cu care comunic? Rolling Eyes 
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Programarea neuro-lingvistică - Pagina 3 Empty Re: Programarea neuro-lingvistică

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum