GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Evolutie vs creatie

+12
teorista
wind30s
JeSsYkA
mrs nobody
atat de simplu
antonyo121982
seaman65
shadow
Mr Nobody
habibi77
pitulicea
firfiric
16 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Evolutie vs creatie

Mesaj  firfiric Dum 30 Mai - 22:05

Rezumarea primului mesaj :

Teoria creatiei Afirma ca tot universul , inclusiv Pamantul si viata de pe el , a fost creata de un Creator ,timp de 6 zile (6*24 h), in ordinea in care urmeaza.
multi cred ca oameni au aparut prin evolutie,uni spun ca lumea a aparut prim creatie.ce credeti vo,cum a aparut aceasta lume si tot ce este in ea?

firfiric
1
1


Sus In jos


Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  atat de simplu Joi 8 Dec - 23:07

Tu nu te lua dupa mine, eu doar intreb acolo unde am nelamuriri.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  habibi77 Vin 9 Dec - 9:43

Habibi , tu de unde stii cum sunt maimutele ?

Ma scuzi shadow ca am jignit maimutele! Ele sunt peste inteligenta umana si poarta in ADN moralitatea. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  shadow Vin 9 Dec - 9:55

Adica , daca cineva ma face ''maimutza '' nu tre' sa ma supar , dimpotriva , sa-i multumesc pentru apreciere ? Laughing

flower Habibi , nu este loc pentru scuze Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  habibi77 Vin 9 Dec - 9:59

big hug rolling on the floor

flower De ce te-ai supara? Doar sunt stramosii nostri, deci am mostenit si noi moralitatea!...mai putin inteligenta (!?) rolling on the floor

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  mrs nobody Vin 9 Dec - 18:54

wind30s a scris:Noroc cu tine ca m-ai tras de maneca ... Promit insa ca de azi inainte sa apas crestetul cuvintelor, sa le mangai crestetul tuguiat, sa le alint peste masura, pana zbiara de placere si sa nu uit sa le prind "cerceii", acolo unde ele, Cuvintele, bortoase de Sens, stralucesc .... Wink

ai un stil de a scrie care te defineste ca o stampila Smile
asa incat, nu stiu cum l-ai putea schimba, si sa doresti asta
Cuvintele-s cu cercei cu perle Wink
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  OkazionalSmoker Mar 11 Sept - 20:34

Cred ca aveam 12 ani cand am renuntat la ambele teorii . Recent am descoperit-o pe a treia, designul inteligent.
Dar cum nu avem o istorie cunoscuta mai veche de 2000 de ani totul e mult prea cetos ca sa imi bat capul. Am inteles ca intr-un univers infinit nimic nu e imposibil . Dar ca sa raman on topic, suntem ramasitele unor colonizatori, ceva amestec dintre "original" si ADN terran pentru o adaptabilitate optima.
Nu suntem creati pe pamant sau pentru pamant pentru ca nu avem nici-un rol in nici-un ecosistem, nici nu am evoluat pe pamant dintr-o forma inferioara din acelasi motiv. Eventual , am involuat(si biblia sustine ipoteza asta Wink ) . Singura teorie care ramane in picioare fiind cea de mai sus. Colonizatori din alta parte care s-au "iubit" cu maimutele (posibil in vitro) si am ramas noi astia . Peace Smile .


P.S. Acum vad ca tocmai am reinviat un topic sdormit de ceva vreme, sper ca injuraturile nu vor fi prea multe Smile .

OkazionalSmoker
1
1


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  seaman65 Mar 11 Sept - 23:25

Eu cred ca nu suntem originari de pe Terra. Prea suntem diferiti de tot ceea ce inseamna regnul animal, noi si virusii.
Totul se afla intr-o oarecare armonie cu natura, numai noi (si virusii) distrugem tot ce prindem. Laughing

Pe un ton mai serios, dar la fel de lisit de fundament stiintific, parerea mea proprie si personala este ca suntem rezultatul unei colonizari (desi imi lipseste explicatia logica: de ce?) de catre fiinte mai mult sau mai putin similare.
Diferenta dintre noi si cimpanzeu este de 1%, deci daca s-au facut experimente, s-au facut pe altceva, nu pe maimute. Noi suntem maimute. Very Happy

seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  myrk Mar 4 Noi - 20:26

seaman65 a scris:
Teoria evolutiei este limitata la chestii minore, cum a evoluat maimuta ca sa ajunga omul de azi, cum au evoluat organismele.

Asta nu e o chestiune minora, ci una esentiala! Smile Se stie ca mutatiile genetice produc efecte grave asupra viitorului organism, iar nu o evolutie a acestuia. Ce lipseste teoriei evolutiei e tocmai elementul veriga- speciile intermediare (pe care ar trebui sa le vedem si astazi, dupa parerea mea, daca ar fi valabila teoria, la tot pasul). E o chestie de logica simpla si elementara. E mai usor sa accepti o aberatie ilogica decat sa accepti ideea ca exista o minte rationala care a creat tot ce exista. De exemplu, poti crede ca cristalul de siliciu poate evolua intr-un procesor i7 din calculatorul tau? Smile Nici in ere intregi, dovada ca n-am vazut nici un calculator pana nu l-a inventat omul. Smile Eu cred ca Biblia e o carte (de fapt o suma de scrieri) revelata (de Creator) si trebuie cercetata si inteleasa- ceea ce nu deloc usor. Cand negi insa un fapt evident (spiritul, ratiunea premerge materia), e usor sa vii cu miliarde de teorii, care de care mai nastrusnice.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  myrk Mier 18 Feb - 1:19

Eu o sa gandesc mai simplu: cand o sa scrie un cimpanzeu un banc pe forumul efemere, atunci voi zice ca diferenta intre mine si el e de 1%. In favoarea lui! Laughing Razz Altfel, diferenta dintre noi e de 99% : eu am spirit! Spirit de gluma! Very Happy Razz Partea spirituala din om tine de transcendent, de puritate, de ideea de Dumnezeu si chiar de Dumnezeu. Tocmai asta face diferenta intre animal si om: partea spirituala din om. Dar omul e si animal (se stie Very Happy ), cu alte cuvinte, omul e un animal rational, ganditor.

Nu, nu se mai poate, tre' sa deschid un topic despre antropologie! Very Happy Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  esunec Dum 1 Mar - 2:03

cand oameni stiu putin sunt mai fericiti, cei care au o cunoastere mai vasta asupra realitati lucrurilor sau a adevarului poarta cu greu aceasta povara pe umeri lor.
fiecare are adevarul lui, uni se regasesc in religie altii in stiinta, prea putini aleg sa caute adevarul in afara influentelor ce vin de la cei din jur
esunec
esunec
1
1


Sus In jos

Evolutie vs creatie - Pagina 3 Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum