GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MITOLOGIA GREACA

+10
Miraj
Nana_Duval
snow
mrs nobody
Melodia
shadow
tegeusa
Neeo_2005
Mr Nobody
habibi77
14 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty MITOLOGIA GREACA

Mesaj  habibi77 Joi 20 Mai - 13:23

Rezumarea primului mesaj :

Blestemul Casandrei


În mitologia greacă, Casandra (greacă Κασσάνδρα Kassándra este fiica lui Priam şi a Hecubei, sora geamană a lui Helenos. Zeul Apollo, îndrăgostit de ea, i-a promis să îi ofere darul de a prezice viitorul cu condiţia de a accepta să i se dăruiască. Casandra a acceptat şi a primit lecţiile zeului, dar odată instruită nu şi-a mai ţinut promisiunea. Atunci Apollo a blestemat-o ca nimeni să nu creadă profeţiile ei. Casandra era, în general, o prezicătoare inspirată, ca Pitia şi Sibila. Zeul o lua în posesie, iar ea exprima oracolele în delir. Profeţiile Casandrei sunt menţionate în fiecare din momentele importante ale întâmplărilor de la Troia: la venirea lui Paris (care nu era cunoscut atunci sub adevărata lui identitate), ea a prezis că acel tânăr avea să aducă ruina cetăţii. Mai târziu, când Paris s-a întors cu Elena, ea a prezis că acea răpire va duce la distrugerea Troiei. Ea a fost prima care a ştiut că, după moartea lui Hector şi solia lui Priam se va întoarce cu trupul fiului său. S-a opus din toate puterile, fiin susţinută de prezicătorul Laocoon, ideii de a introduce în cetate calul de lemn lăsat de greci pe plajă, cunoscut sub numele de Calul troian. I se mai atribuie şi alte profeţii, privind soarta troienilor făcuţi prizonieri după cucerirea cetăţii şi destinul viitor al neamului lui Enea. Însă la fiecare din prezicerile ei, nu a fost crezută. În timpul devastării Troiei, ea însăşi s-a refugiat în templul Athenei, dar a fost urmărită de Aiax, fiul lui Oileu. Casandra a îmbrăţişat statuia zeiţei, dar Aiax a smuls-o, zdruncinând statuia din soclu. În faţa acestui sacrilegiu, grecii au vrut să-l ucidă pe Aiax, dar acesta şi-a găsit refungiul în templul pe care tocmai îl insultase .
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept - 19:26

Melodia a scris:adica nu te mai mira nimic?...ai atins punctul maxim al blazarii?
pacat!...ce e viata fara uimire?
Chiar! Ce este?

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept - 19:28

vrei sa discutam aici? acum? Evil
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept - 19:35

Melodia a scris:vrei sa discutam aici? acum? Evil
Sincer, nu. Motivul refuzului este ...mai presus de intelegerea...

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept - 19:42

mda...posibil sa nu ma ridic la nivelul tau...cine stie?!
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept - 19:49

Melodia a scris:mda...posibil sa nu ma ridic la nivelul tau...cine stie?!
Aici chiar iti dau dreptate.
Subiect inchis.

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept - 19:53

eu il inchisesem deja
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Sept - 19:57

Aha, domnul Miraj inchide subiecte cand se simte flatat. Laughing Presupun ca face asta pentru ca-i place sa aiba ultimul cuvant. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Nicole Dum 18 Sept - 19:57

Mell , de ce nu iei maik o macara sa te ridici la nivel Laughing Laughing Laughing genunchi de broasca se numeste Laughing Laughing Laughing
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept - 19:59

n-am intentia de a ma urca pana intr-acolo incat sa cobor atat de mult Laughing Laughing Laughing
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Melodia Dum 18 Sept - 20:00

atat de simplu a scris:Aha, domnul Miraj inchide subiecte cand se simte flatat. Laughing Presupun ca face asta pentru ca-i place sa aiba ultimul cuvant. Smile
eu de regula nu ma bat cu morile de vant...oamenii care se simt superiori chiar lor insisi...sunt prea greu de digerat pt stomacul meu sensibil Laughing Laughing Laughing
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Nicole Dum 18 Sept - 20:05

asa se intampla cand oamenii se uita in oglinda si si-si spun "Eu sunt propriul meu superior" Shocked doar asa detin aceasta functie crazy
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept - 20:12

atat de simplu a scris:Aha, domnul Miraj inchide subiecte cand se simte flatat. Laughing Presupun ca face asta pentru ca-i place sa aiba ultimul cuvant. Smile
Gresit, de doua ori.Nu am timp sa explic, dar am pretentii. Cel putin, in acest caz.

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Sept - 20:18

Eu cred ca s-a inteles mesajul. Smile Referitor la pretentii:si eu am.Probabil ca sunt de o cu totul alta natura.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Miraj Dum 18 Sept - 20:26

atat de simplu a scris:Eu cred ca s-a inteles mesajul. Smile Referitor la pretentii:si eu am.Probabil ca sunt de o cu totul alta natura.
Imi place Eminescu. Toate-s vechi, si noi sunt toate...
Ce e val...ceva de genul, asa este?

Miraj
2
2


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Sept - 20:35

Laughing Asa spune el, acum eu nu stiu daca sa fiu de acord sau nu.Parca as avea unele obiectii. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MITOLOGIA GREACA - Pagina 5 Empty Re: MITOLOGIA GREACA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum