GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De prin lume adunate

+25
SoulOfOcean
shadow
Pingu
habibi77
elis27
Queensland
Obi-Wan Kenobi
parwous
serpico
mrs nobody
tano carridi
iubaretu
seaman65
Demostene
fotohobby
Radu
atat de simplu
cara.mia26
aspidistra76
Mr Nobody
dragos
openmind72
kitty
snow
pitulicea
29 participanți

Pagina 21 din 22 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Urmatorul

In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Mier 21 Apr - 21:02

Rezumarea primului mesaj :

10.000 de chinezi vor fi castrati cu forta de guvern

Aceasta masura a oficialilor chinezi este un soi de pedeapsa pentru cei care au incalcat legile politicii demografice din sudul Chinei, unde planningul familial este foarte strict. Guvernul doreste prin acesta castrare fortata sa opreasca cuplurile sa aduca mai mult de un copil pe cap de familie. Astfel a fost pusa in aplicare, incepand cu 7 aprilie, campania de castrare in provincia sudica Guangdong, care va dura 20 de zile. 1.300 de indivizi, care au refuzat interventia abuziva, au fost deja arestati si acuzati ca s-au opus legilor statului.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 11 Mar - 19:55, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Vin 1 Apr - 12:09

De prin lume adunate, de data asta din ograda premiilor Oscar. Nu scriu la filme, pentru ca nu fac referire la filme, ci la ceea ce se intampla acolo, pentru noi insesizabil, dar cu consecinte.
Am citit o observatie a unui tip pe care-l urmaresc, il citesc si il stimez. Imi place modul lui de a gandi si de a vedea lucrurile. Suntem pe aceeasi lungime de unda, chiar daca el emite pe mult mai multe unde decat mine  Laughing  
Dupa cum vad si eu lucrurile, observatia lui mi se pare ca are toate sansele sa fie corecta, adica reala.  Pentru majoritatea e o absurditate sau o coincidenta, la fel ca multele coincidente din ultimii ani Wink


Chris Rock face o "glumă" despre suferința Jadei, cauzată de ALOPECIE (o boală autoimună ce cauzează căderea părului)...
Will Smith urcă pe scenă și-i dă una în bot lui Chris Rock...
Televiziunile, ziarele si netul intră în delir, împingând problema ALOPECIEI în subconștientul maselor și-n mentalul colectiv al planetei...
Pfizer anunță lansarea iminentă a unui medicament revoluționar (care în luna Septembrie intrase in faza finală de testare) împotriva ALOPECIEI și altor boli autoimune...
Pfizer este sponsorul principal al premiilor OSCAR...
ASTA DA COINCIDENȚĂ!

De prin lume adunate - Pagina 21 27753210
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Vin 1 Apr - 13:03

Mda. Cine mai stie? Daca era eficient tratamentul, nu mai avea Putin inceput de chelie. Laughing Smith putea sa vorbeasca frumos- sa aplaneze "conflictul" la un nivel spiritual. Bineinteles ca a fost regie. Probabil palma aia valoreaza milioane de dolari.

Sa fie sanatosi. Si noi. Cu ajutorul Pfizer. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Vin 1 Apr - 19:22

Eu prefer sa fiu sanatoasa cu ajutorul lui Dumnezeu, fara amestecul Pfizer Very Happy
Pai, daca ne gandim la festivitatea de deschidere a jocurilor olimpice din nu mai stiu ce an... atunci cine s-ar fi gandit ca are legatura cu o pandemie ce tocmai se punea in scena? Daca ar fi zis cineva asta, toata lumea ar fi zis ca-i nebun si conspirationist Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Vin 1 Apr - 20:05

Eu ma gandeam azi- tot repar, ba una, ba alta, ba fac si repar instalatii. Daca faci o instalatie ca lumea, nu te mai cheama nimeni cu anii. Cam intri in faliment. Dar facand in asa fel ca sa se mai strice, ai permanent activitate. Nu spun ca asa fac eu. Laughing Dar probabil niste baieti intelijenti si-au dat seama de asta mai demult- starile permanente de criza aduc venituri unor anumite categorii. De ce sa nu le intretina? In cele din urma, tot despre bani e vorba si de interese economice- nu se mai satura (unii) de bani. Asa, cu pace, cu bunastare, cu munca cinstita- lumea isi vede de treaba si se multumeste cu putin. Nu se stimuleaza consumerismul. Iar asta nu convine. Zic si eu.

Normal ca la anumite niveluri se iau unele decizii- probabil ne-am cruci daca le-am banui macar. Tot ce ni se pare noua moda, stire, alimentatie, sport, muzica etc- sunt de fapt decizii politice. Si noi avem impresia ca suntem oameni liberi. Laughing De fapt suntem captivi in globul de cristal.

Deci nu exista conspiratii. Doar decizii. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Vin 1 Apr - 21:36

Mare stire mare, mare titlu: la Botosani si Suceava se monteaza rachete! Deschizi linkul, te uiti, citesti: comentarii- noua nu ne trebuie razboi, n-avem nevoie de rachete; daca citesti articolul- se monteaza rachete anitigrindina in Bt si Sv! Acum de-ar ploua- dar bine ca avem rachete! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Vin 1 Apr - 22:09

Laughing Laughing La urma urmei, ce nevoie avem chiar si de rahete antigrindina? Iar ne punem impotriva lui Dumnezeu... O sa ne dea altele mai mari Very Happy

Da, asa e cum ziceai in postarea anterioara Laughing E vorba de bani si de putere. Pentru unii sunt importanti banii, pentru cei din varful elitei, care au banii, e importanta puterea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Sam 2 Apr - 11:06

Banii si puterea sunt cam sinonime. Citisem undeva pe la Sf Ioan Hrisostom despre cei care alearga doar dupa bani si putere ca nu se satura niciodata- oricat de mult ar avea. Pofta tot creste cu cat castigi mai mult. Si de fapt asta ar fi esenta raului (una din esente Laughing ).  Ca vor sa controleze tot si sa transforme oamenii in obiecte si roboti, ce ne mai mira? Au si tehnologia necesara acum.

Discutam cu o cunostinta, un barbat- se lauda cu investitii in imobiliare- ca cu cat are mai mult, cu atat vrea sa aiba si mai mult. Nu-si putea explica nici el. Avea succes si era ca un drogat, ca un dependent- de bani.

Mna. E si asta o forma de posedare (si materiala, si spirituala). Si o forma de nebunie- ca mai toate nebuniile omului contemporan.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  eledas Lun 4 Apr - 9:41

"
„Global Times”, despre conflictul armat: „SUA. Nu mai poți folosi același truc vechi pentru a păcăli lumea.”

Operațiunea militară promovată de Rusia în Ucraina a determinat SUA să încerce „să deturneze” viziunea restului lumii pentru a-și impune propria, a analizat Global Times, adăugând că Washingtonul „nu mai poate folosi același truc vechi pentru a păcăli lumea. ."

Ca exemplu al acestei poziții, el a amintit că Casa Albă insistă ca India să condamne acțiunea militară și să-și abandoneze locul de neutralitate. Un exemplu al acestei presiuni este dialogul de vineri, 25 februarie, dintre secretarul de stat, Antony Blinken, și ministrul de externe indian, Subrahmanyam Jaishankar, în care oficialul american a subliniat „importanța unui răspuns colectiv puternic pentru a condamna invazia. a Rusiei.

Deși India nu a dat semne de schimbare a poziției sale, Yuan Zheng, director adjunct al Institutului de Studii Americane din cadrul Academiei Chineze de Științe Sociale, nu exclude o schimbare ca un gest față de Statele Unite. „Cu toate acestea, este este puțin probabil ca New Delhi să condamne sau să critice în mod deschis Moscova din cauza relației lor strânse”, a spus el.

India nu este singura țară care nu împărtășește viziunea americană. Alte țări au adoptat o poziție similară, precum Mexic și Turcia, care au anunțat că nu vor impune sancțiuni economice Rusiei; sau Argentina, Bolivia, Brazilia și Panama, care au respins sancțiunile, întrucât luarea unei poziții împotriva Rusiei nu se numără printre „interesele” lor și nici „conduce la o soluție a crizei”.

La rândul său, președintele Venezuelei, Nicolás Maduro, și-a exprimat „sprijinul ferm” față de Rusia și a subliniat „importanța contracarării campaniei de minciuni și dezinformare” desfășurată de Occident.

Manipularea opiniilor

Potrivit Global Times, SUA nu este în măsură să ceară altor țări să se alăture sancțiunilor și să condamne Moscova. „Nu poți cere lumii întregi să plătească pentru haosul pe care l-ai creat”, a postat el, adăugând că Casa Albă și aliații săi din NATO „ar trebui să-și asume responsabilitatea”.

În acest sens, el a subliniat că „interesele Washingtonului nu sunt aceleași cu interesele lumii întregi” și a adăugat că „Statele Unite. el a încercat anterior să manipuleze opinia comunității internaționale în favoarea sa sub pretextul „menținerii ordinii internaționale bazate pe reguli”.

„Din fericire, nu mai poți folosi același truc vechi pentru a păcăli lumea. Tot mai multe țări au devenit deja conștiente de scopul nerușinat al Washingtonului de a le folosi ca piese de șah pentru a-și promova propriile interese”, a conchis el."
sursa: AICI
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Vin 1 Iul - 15:27

Vreti sa stiti cam ce se mai intampla in lume? Cam uite asta:

Italienii raționalizează apa și energia.
În Suceava au găsit DSPistii holeră în apă și, forțat, începe raționalizarea apei. Și în Turda s-au emis recomandări pentru raționalizarea apei.
Franța raționalizează apa.
Japonia raționalizează energia.
Germania raționalizează energia și gazul.
În SUA au fost emise recomandări pentru raționalizarea energiei ca să nu pice rețele întregi în timpul verii.
Marea Scumpire + Marea Foamete!


Deci, conspiratii Smile In rest, totul e bine si lumea fericita. Angel

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Vin 1 Iul - 21:06

Ce treaba are holera cu rationalizarea apei? Laughing Rationalizarea apei ar avea sens din cauza secetei si al consumului excesiv- dar la oras omul consuma cat are nevoie, si nu prea are nevoie de foarte multa apa- ca apa de la robinet nu prea bea, iar rufele le spala tot odata pe saptamana. In familie. Laughing Problema ar fi la tara, ca omul, din cauza secetei, foloseste apa curenta sa-si ude gradinile- dar la tara apa nu curge aproape deloc, tocmai din acest motiv (ca e seceta si ca cu omu' de la tara nu te poti intelege- si d-aia ii taie apa. Laughing ). Acum, sa stai la tara si sa nu-ti faci fantana si sa-ti pui hidrofor, mai ales ca nu costa un capat de tara si cu tehnologiile actuale iti sapa fantana foarte rapid, mi se pare de neinteles. Cat despre energie, ce asa mare consum la populatie? Poate doar in orasele mari si in metropole, vara cu aerul conditionat, ca altfel consumul de curent e cica-nica, din cauza aparaturii moderne cu consum scazut. Iar energia aia electrica de la hidrocentrale nu se stocheaza- si se termina adica daca ai consum mare, ci apa invarte turbinele si curentul se produce oricum, iar daca seaca apa, n-ai curent deloc. De ce ai rationaliza in loc sa cresti consumul si sa ai profit pana se parlesc sigurantele de la Portile de Fier? Laughing

Scumpirile astea sunt nejustificate atat timp cat apa curge, curentul se produce fara efort, petrolul tot asa se extrage- nu zic ca usor, ci ca sugi din pungile alea de petrol cu aceeasi tehnologie de ani si ani de zile. Laughing Iar preturile le ajustezi in functie de salariile populatiei, ca sa ai si tu profit, si sa ai si cui sa vinzi. Problema ar fi ca unii s-au imbuibat atat de mult, incat jongleaza cu preturile cum vor, si asa pot provoca crize sau sa-si pastreze si sa-si ridice standarde de viata dupa cum vor muschii lor, fara a le pasa de populime- dimpotriva, parca le place sa-si bata joc. Acu', mai nou, vor sa puna impozit si pe aer, cica pe amprenta de carbon. Laughing Bine, asta intra in alta categorie, dar mi-adusei aminte. Laughing

Eu am urmarit, prin noptile mele fara somn, cateva emisiuni pe la posturile astea tematice stiintifice. De exemplu, mergeau cuceritorii astia de noi teritorii cu navele prin cele insule, si luau cu ei pe corabie cai, porci si alte jivine. Apoi nava esua cine stie pe unde, vreo doua animale inotau pana la nu stiu ce insule, si se adaptau si se inmulteau si traiau acolo, intr-un habitat nu tocmai potrivit cu statutul lor. Dupa ce se inmulteau acolo, veneau astia cu ecologia si spuneau ca s-au inmultit prea mult, si incepeau sa castreze, sa mute sau cine stie ce masuri sa ia, ca sa protejeze habitatul. Nu spun ca ar fi bine sau rau, doar ca mi-a filat ideea ca daca de niste amarate de animale au atata grija, pai cum sa nu se ingrijoreze ca sunt prea multi oameni pe planeta? Si consuma resursele. Sa te castreze nu pot, sa te impuste cu mitraliera nu pot, de vorba buna omu' nu intelege Laughing , asa ca vin cu masuri guvernamentale. Laughing Nu stiu cum sa spun, in loc sa vina cu masuri coerente, arunca planeta in haos, si scape cine poate! Selectie naturala, artificiala. Laughing De parca, cu toata grija si negrija, omul nu tot atat traieste cat ii da Dumnezeu- le e frica nu cumva sa ramana planeta fara resurse. De fapt, cat mananca un om, cat aer "consuma" etc? Insignifiant- in timp ce se taie paduri (si nu se planteaza in loc), industria polueaza- uneori aberant, masinile- in loc sa se organizeze mai bine transportul in comun in marile orase etc. Oricum, in marile orase si la oras in general, daca ai taiat apa, curentul si gazul, poti sa zici ca le-ai terminat. Lucrurile sunt destul de complicate si nu stim chiar daca nu sunt resurse, sau nu se vrea sau daca resursele se vor monopolizate, tot de dragul controlului si al castigului (evident, de ce sa nu pui pret pe lucrurile gratuite?).

(Ati vazut filmul Padureanca? Asa se termina filmul: ala cu toba tipa ca e holera (e, da' nu e chiar asa) si zice sa nu mai manance lumea nimic, sa nu se 'bolnaveasca, iar Rebengiuc urla: a intrat holera-n sat! (holera fiind stapan' tu chiar) Laughing )
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  eledas Lun 4 Iul - 7:40

interesant
Oare cine "imparte" dezinformare?
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Lun 4 Iul - 17:24

Dracul, cine? Si oamenii dragi! Laughing

Da' nu stim noi economie, nici economie politica. Laughing Nici iconomie.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 28 Iul - 19:30

Poate ati aflat deja. Daca n-ati aflat, va spun eu: cei de la Forumul Economic Mondial solicita incetarea detinerii de masini private Very Happy Laughing Deci cum e cu "Nu veti avea nimic si veti fi fericiti"? E doar o teorie a conspiratiei? Laughing Pas cu pas o sa intelegeti cum se poate infaptui asta, chiar daca ati crezut ca e ceva imposibil. Incet incet nu vom mai avea masini, apoi nici case si nici bani, decat un venit minim, unic pentru toata lumea. Vom fi, intr-adevar, fericiti geek
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  myrk Joi 28 Iul - 23:37

Deocamdată, n-au cum să facă asta. Tatonează și ei terenul. Le sare lumea în cap și-i ia la ciomăgeală.

Mie-mi place însă (și) declarația ministrului mediului- sa raționalizăm energia, să salvăm poporul si economia germane. Ba futu-i mama mamei ei de treabă, n-are mă cine să-i ia la ciomege pe ăștia!

Ministrul energiei. Tot un drac. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Vin 29 Iul - 9:17

N-are cine sa-i ia la ciomege. N-are. Asa nu-i vor lua nici cand ne vor interzice masinile personale. Lumea se va supune. In special lumea vaccinata. Smile Ce crezi ca face vaccinul combinat cu 5G-ul? Face conspiratii, stiu. Cool Totul e o conspiratie pe care unii chiar o pun in practica, in timp ce altii - ca mine - doar discuta despre ea.
Sa dea Dumnezeu sa se trezeasca lumea!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 21 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 22 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum