GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

+7
dcbal
ViG
Radu
snow
redsun
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 9:49

PE LA 16 ANI AM DESCOPERIT O METODA DE RELAXARE, CARE SE NUMESTE ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ, SI ESTE O TEHNICA OCCIDENTALA. RECENT AM AFLAT CA ARE MULTE IN COMUN CU TEHNICA DE RELAXARE YOGHINA.

Elaborat in anii ’20 pierdea prin dependenta clientului de sugestiile date de terapeut. Metoda Hipnozei Fractionate a lui Oscar Vogt (1916) si anume Auto-Hipnoza a fost percutant adoptata.

Trainingul Autogen apare ca metoda de relaxare prin exercitii sistematice de concentrare asupra unor formule sugestive - formule inductoare). Senzatia de greutate este consecinta fireasca a relaxarii musculare. Trainingul se face initial de cate 3 ori pe zi apoi odata pe zi. Primele efecte stabile notabile apar la 3 luni dupa debutul AAS.

Luthe, elevul lui Schultz introduce expresia Stare Autogena pentru a desemna starea de constiinta modificata care se obtine prin concentrarea pasiva asupra senzatiilor corporale si asupra formulelor sugestive prin decontractarea musculara ce are ca rezultat detensionarea intregului organism. SA se declara pre-somn dupa Geissmann iar pentru altii psihofiziologic particulara - extazul.

Detensionarea priveste muscularul si mentalul in virtutea unui tonus de repaus. Decontractia desemneaza strict relaxarea musculara fiind nu un scop ci mijlocul prin care se faciliteaza accesul in starea autogena. Deconectarea Concentrativa se obtine prin relaxarea musculara progresiva, concentrarea pasiva asupra formulelor inductoare sugestive si evocarea mentala a unor senzatii cenestezice sau (si) a unor imagini. Rezulta astfel

Plonjarea Introspectiva - fiinta se cauta in ea insasi printr-o detasare de interactiunile directe cu realitatea si cu implicatiile sale.

DC apare la M. Klein ca Traire Regresiva. In abordarile persoanei centrate pe corp TR sunt considerate un vector al regasirii amintirii sentimentelor. Aceasta stare e diferita in raport cu modul de percepere psihanalitic sau clasic - reactualizare a unor moduri de gandire, traire si comportare care au fost caracteristice unei etape anterioare a dezvoltarii individului. Starea de deconectare apare atunci cand constiinta e orientata exclusiv asupra cenesteziei ori formulelor iconice sau verbale iterate in limbajul interior - starea de absorbtie interna si cea de atentie selectiva. Prin deconexiune persoana se traduce fara inhibitii in exegeza hipnagogica a personalitatii.

Concentrarea Activa remite subiectului ocazia de-a se descoperi pe sine in toate categoriile existentei - corporale / mentale / sociale.

Concentrarea Pasiva revendica amnezia cenestezica respectiv a sinelui. In CP observam si Abandonul Controalelor. Sistemul defensiv pastreaza un control rigid al activitatii fantasmatice inconstiente - patogene - adesea manifestat printr-o tensiune musculara corporala specifica persoanelor nevrotice dar familiara si celor anevrotice. Fantasmatica ce provoaca acest tip de defensa este in general cu tema sexuala dar poate fi si regresiva iar atunci pe cat de vechi e nivelul regresiei cu atat mai mare va fi rezistenta la AC. Trairea relaxarii dupa antrenament progresiv si interventii suportive ar putea autoriza persoana sa se abandoneze starii autogene chiar daca facand acest lucru se va reintalni cu fantasmele de care se teme. Persoana pasiva trebuie invatata la a se crampona de starea autogena pentru a nu adormi pe timpul AAS.

Sugestiile Hipnotice se enunta prin formule ale Trainingului Autogen. Cu riscul de-a va deceptiona trebuie sa va spun ca aceasta metoda nu este o metoda destinata inteligentei ci se adreseaza fiintei irationale, emotionale si viscerale - Avertismentul Geissmann.

Formulele initiale nu actioneaza pe calea auto-persuasiunii ci prin concentrarea pasiva asupra lor. Limbajul accesibil partilor inconstiente ale personalitatii cere sa fie condensat la maximum in formulele cele mai semnificative posibil fiind nevoie asadar de o anumita ritmica, repetitie si stereotipie.



CE ANUME PRESUPUNE RELAXAREA?



Expiraţi de mai multe ori, lent şi profund.

Apoi vă concentraţi atenţia asupra piciorului stâng şi relaxaţi piciorul stâng din zona degetelor şi până în zona bazinului, pe grupe musculare, de jos în sus. În zona relaxată sesizaţi fine vibraţii, senzaţie de încălzire, pierderea conturului corporal.

Procedaţi în acelaşi fel, urcând de-a lungul piciorului drept, apoi continuaţi relaxând mâna stângă, mâna dreaptă, muşchii feselor, muşchii pelvieni, zona abdominală, muşchii spatelui, muşchii pieptului, ai umerilor, gâtul, zona capului...


PENTRU INCEPUT ESTE FOARTE GREU SA REALIZEZI ACEASTA RELAXARE COMPLET. SUCCESUL DEPINDE DE CAPACITATEA FIECARUIA DE A SE DECONECTA. LA INCEPUT ACEST PROCEDEU POATE DURA SI 30 DE MINUTE. DUPA 18 ANI DE PRACTICA EU REUSESC SA MA RELAXEZ IN 2-3 MINUTE.

IN ACEASTA STARE DE RELAXARE SE POT FACE SUGESTII POZITIVE, SE POT VINDECA TRAUMELE DE LA NIVEL PSIHIC SI EMOTIONAL, SE POT INTRODUCE SCHIMBARI LA NIVEL MENTAL.


SUCCES


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Lun 12 Apr - 16:05, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Dum 11 Apr - 10:24

La o prima citire, exercitiul asta, pare destul de simplu. Dar daca e sa-l pun in practica, nu cred sa-mi iasa Laughing
Eu cu concentrarea stau mai prost... chiar foarte prost. De cate ori am citit despre asa ceva, am avut senzatia ca "nu-i pentru mine".
Poate voi incerca odata sa ma concentrez asupra degetului mic de la piciorul stang. Sa vad daca pot Neutral
Degetul mic, de la piciorul stang... e acolo, exista, dar niciodata nu m-am gandit macar la el, nu sa ma concentrez asupra lui.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 10:33

Laughing Laughing Laughing

RECUNOSC CA NU-I CHIAR ASA SIMPLU PE CAT PARE. TREBUIE SA FI IMBRACATA CU CEVA LEJER, SA NU TE STRANGA NIMIC, DEOARECE APAR SENZATII DE DISCOMFORT SI NU POTI DUCE RELAXAREA PANA LA CAPAT. EU M-AM CONFRUNTAT CU NISTE PROBLEME MAI PE LA INCEPUT Very Happy CAND AJUNGEAM SA RELAXEZ MUSCHII FETEI INCEPEA SA MA MANANCE NASUL......SI MA ENERVA Laughing CAND AM REUSIT SA DEPASESC ASTA ADORMEAM IMEDIAT DUPA CE MA RELAXAM COMPLET Very Happy ......DACA STAU BINE SA MA GANDESC E AL NAIBII DE GREU Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Dum 11 Apr - 10:35

Multumesc de incurajare big hug Sigur voi reusi Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 10:37

IDEEA E SA NU RENUNTI Wink
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Dum 11 Apr - 10:42

Ideea e ca mi se pare extrem de complicat, stiind cat de greu ma concentrez eu asupra lucrurilor... chiar si asupra cartilor pe care le citesc. Citesc cateva randuri si ma trezesc visand la cu totul altceva...
Si totusi, cand fac sport, reusesc intr-o oarecare masura, sa fac asta. De exemplu, cand faci Tae-Bo.... exercitiile le faci miscand din maini si din picioare, dar, in timp ce le faci, trebuie sa incorzi mereu abdomenul. Asta nu reusesti fara sa te concentrezi asupra lui. Si chiar reusesc s-o fac Smile Miscarea mainilor si a picioarelor a devenit un automatism, iar concentrarea mi-o indrept asupra abdomenului. Functioneaza Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 10:45

DECI SE POATE Laughing
STIU UN EXERCITIU CARE AJUTA LA CONCENTRARE. O SA-L POSTEZ SI PE ALA......NU NEAPARAT PT TINE.....ASA, PT TOTI CEI CARE VIZITEAZA FORUMUL Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Dum 11 Apr - 10:48

Eventual sa-mi spal creierul si sa nu mai am alte ganduri Very Happy
Atunci o sa ma pot concentra pe o singura actiune sau idee Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 10:49

Laughing Laughing

IN UNELE MOMENTE AM SI EU PROBLEME DE CONCENTRARE....DAR NU-MI PERMIT LUXUL ASTA PREA MULT TIMP. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Dum 11 Apr - 10:53

E un lux? Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Dum 11 Apr - 10:55

DIN NEFERICIRE, DA. PT MINE E UN LUX. Neutral

TREBUIE SA FIU CONSTIENTA IN FIECARE CLIPA CE GANDESC, CE SPUN SI CE FAC....INCERC SA MA OBISNUIESC CU ASTA.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 20:40

Antrenamentul autogen este de fapt autohipnoza...relaxarea este esenta.
Antrenamentul autogen implica pe langa relaxare si autosugestia. Aceasta trebuie sa aiba numite caracteristici, si anume:
-trebuie sa fie concisa, nu va hazardati sa folositi fraze lungi si complicate, incercati sa identificati o singura problema si sa va concentrati numai asupra ei.
-trebuie sa fie afirmativa, evitati formele negative care duc la reflexe de aparare.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  redsun Sam 24 Apr - 10:14

Recunosc ca eu am incercat aceasta tehnica de relaxare, este foarte interesant cum te simti, de altfel prin exercitiu si cu un pic de imaginatie se poate realiza orice.
Pot da un sfat celor interesati,care nu reusesc din prima sa simta senzatia de relaxare, sa incerce sa-si incordeze mai intai fiecare muschiulet ,dupa ce se ajunge la un nivel de incordare ,se poate incerca intoarcerea prin detensionarea muschilor incordati .Astfel deveniti constienti de senzatia de relaxare ,o senzatie perceputa de altfel mult mai intens,decat in cazul in care incercati sa va relaxati din prima... Very Happy
redsun
redsun
2
2


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  pitulicea Sam 24 Apr - 10:17

Da... cu asta sunt de acord Smile
Daca incepi prin a-ti incorda muschii, e mult mai puternic resimtita relaxarea de dupa. Asta am facut si eu uneori....in joaca Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  snow Sam 24 Apr - 10:17

Laughing Chiar fiecare muschiulet?
Cu tensionarea mai merge, probleme apar la detensionare Very Happy
snow
snow
6
6


Sus In jos

ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ Empty Re: ANTRENAMENT AUTOGEN SCHULTZ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum