GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aduc banii fericirea?

+18
mercur
Tizona
abica25
soryn
habibi77
RALUCA
pana
angel_of_light
Obi-Wan Kenobi
seaman65
shadow
Vasile Ascunziseanu
elis27
Queensland
tegeusa
veronica_franco
Pingu
pitulicea
22 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Banii aduc fericirea?

Da, fara discutii
 
Depinde de numarul lor
 
Da, banii intretin fericirea
 
Nu, nu ma intereseaza banii
 
Banii nu au legatura cu fericirea
 
 
 
Vezi rezultatele

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Lun 6 Aug - 15:53

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca banii nu aduc fericirea. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Suntem mai fericiti cand ii avem, sau in lipsa lor? Putem fi fericiti fara bani? Banii ne fac automat fericiti?

Nu va cer sa raspundeti la toate intrebarile acestea. Va cer doar sa bifati in sondaj Smile Vedem noi in final cat de mult atarna banii in balanta fericirii Wink

Puteti face si comentarii, dar importate sunt rezultatele sondajului clown


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 24 Sept - 14:40, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Joi 3 Ian - 21:22

Pentru mine fericirea e extrem de importanta, dar stiu ca n-as putea fi fericita in mizerie. Saracia = mizerie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  atat de simplu Joi 3 Ian - 21:25

pitulicea a scris:
Exact. La fel si cu banii. Daca ii ai, te ajuta sa fii fericit, asa cum cutitul te ajuta sa tai. Very Happy
Incearca sa fii fericit fara nici un ban si incearca sa tai o vaca fara nici un cutit Very Happy
Cutitul are un scop.Banii la fel.Depinde.Un cutit bont nu te ajuta sa tai, asa cum banii nu te pot face fericit.Fara nici un ban poti fi fericit(daca asta vrei), iar vaca o tai cu altceva(ce aiurea suna).
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Joi 3 Ian - 21:29

Fara nici un ban as muri de foame. Si nu-i o moarte usoara. Oricat m-as stradui, n-as putea fi fericita pana mi-as da suflarea.

Adica bani n-ai nici unul, dar la cutit ai alternativa Laughing E corect ce spui?

Daca luam ca exemplu cutitul bont, luam si banii falsi Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  atat de simplu Joi 3 Ian - 21:35

Era vorba de "bani", nu de unul singur, asa ca se mai gaseste unul macar pentru alternativa, asa cum se mai gaseste unul pentru cutitul bont care sa fie ascutit pentru a a taia vaca.Iar suna aiurea.Moartea, cu sau fara bani, nu e un exemplu reprezentativ. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Joi 3 Ian - 21:49

Fara nici un ban poti fi fericit
Asta nu-mi suna la plural si nu ma face sa ma gandesc la bani multi....adica la averi.

Am insistat prea mult pe subiectul asta si eu mi-am spus deja punctul de vedere, nu-i cazul sa-l repet. Smile Totul e chestie de interpretare... o chestie cantitativa. Pentru fiecare "a avea bani" inseamna o alta suma. Pentru mine a avea bani inseamna salariul minim pe economie (sau nici macar atat) Smile Nu e o fitza... e o necesitate fara de care nimeni nu poate trai si fi fericit, decat in teorie. Majoritatea dintre noi avem (mult) mai mult de atata... de-asta ne e usor sa vorbim si sa fabulam.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  atat de simplu Vin 4 Ian - 7:38

Ei, atunci reformulez dupa cum am gandit:"fara bani poti fi fericit".Pentru mine banii sunt o necesitate, nu o conditie esentiala pentru obtinerea fericirii.Ai dreptate, deja am vorbit destul despre acest subiect. Smile Pana la urma, fericirea inseamma pentru fiecare altceva si nu trebuie convins nimeni de nimic.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Vin 4 Ian - 19:43

Voi poate atzi vorbit destul pe marginea subiectului , asta nu inseamna ca altii daca au ceva de spus nu pot sa o faca Very Happy .
Simplo ai ''reformulat'' bine . Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Vin 4 Ian - 20:02

Tocmai pentru ca sunt o necesitate, nu ai cum sa fii fericit cand iti lipsesc cu desavarsire Razz
Stiu....sunt o capatzanoasa Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  atat de simplu Vin 4 Ian - 20:14

Eu deja am ajuns la faza in care sunt complet nefericita, dar complet nefericita cand tot vad deruland in fata mea cuvantul "bani".Mi s-a derulat de atatea ori aseara incat cred ca fie si numai asta mi-a distrus orice urma din fericirea pe care mi-ar fi putut-o aduce(daca ar fi putut). Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Vin 4 Ian - 20:26

Eu am ajuns mai de multa vreme la aceasta concluzie Laughing : banii nu trebuie amestecati cu fericirea ... Very Happy
Bine , fiecare gandeste si simte in felul sau Cool , mai ''capatzanos'' sau mai maleabil Razz .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Vin 4 Ian - 20:45

N-as putea fi fericita daca n-as avea curent, internet, carti, filme....dar astea sunt deja lux... daca as umbla dezbracata in timp ce toti ceilalti ar fi imbracati, as rabda foame sau as manca din gunoaie - ce arunca altii, as fi o analfabeta si-o retardata pentru ca nu mi-am permis nici macar clasele primare, etc etc Smile Mi-ar fi rusine de mine si cu mine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Vin 4 Ian - 21:06

Pitule degeaba insisti , eu sunt la fel de incapatzanat Razz ... mare parte a lumii are acel strict necesar de care vorbesti tu , altii au mult mai mult decat le trebuie , dar din pacate nu toti pot spune ca sunt si fericiti Rolling Eyes ...
Parca spuneai ca nu mai discuti pe tema asta , oricum nu cadem la pace Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Vin 4 Ian - 21:11

Tocmai asta e ideea. Ca toata lumea are bani Smile De-asta afirma ca banii nu conteaza...pentru ca-i are deja Laughing
Daca nu i-ar avea, ar conta confused

Poti fi fericit stand acasa si citind carti bune. Dar la naiba....cartile alea costa bani Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Vizitator Lun 25 Noi - 8:51

Parerea mea e ca banii nu au legatura cu fericirea. Prea ne stresam sa-i obtinem, prea ii socotim cand adunam facturile, mie nu-mi dau o multumirea deplina asa cum e fericirea aia cand persoana iubita te tine in brate si tu simti ca pe tine te doreste. Pentru mine asta e fericirea si banii nu au nicio legatura. Impuscati-ma ! gun 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Lun 25 Noi - 9:33

Nici pe mine nu ma fac fericita, dar in lipsa lor fericirea nu poate fi deplina Very Happy Zic lipsa, inca o data precizez. Nu faptul ca-s prea putini, cum inteleg unii. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 7 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum