GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

+37
Florin Popa
liviaionita
Ravian
Indra
mastermind
ionutz72
myrk
itina
Aliona
Vica
Violoncella
RALUCA
Florin2013
Krissunu
inima_vrajita
habibi77
parwous
abica25
Queensland
2na
anit05
noricel
dall
Ludmilika
shadow
iubaretu
oli
no.body
elis27
preotul1
mielusica
mrs nobody
soryn
atat de simplu
tegeusa
fata_cu_sosete_de_diamant
pitulicea
41 participanți

Pagina 10 din 57 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 33 ... 57  Urmatorul

In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mier 8 Feb - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Daca tot ne plac rimele, m-am gandit la un joc nou, sa mai “improspatez atmosfera” si sa avem cat mai multe spatii de joaca.
Si in acest joc vom avea nevoie de multa imaginatie.
De data aceasta, se va da o imagine, iar cei care doresc, vor face un catren inspirat de imaginea respectiva. Fiecare “explica” ceea ce vede si transpune in versuri Smile

Spre deosebire de celelalte jocuri, NU fiecare jucator propune o imagine, ci toti cei care doresc, vor face propria poezie dupa imaginea propusa. Vor fi doua imagini pe saptamana, nu mai mult. Imaginile le posteaza adminul.
Se poate raspunde si la imagini mai vechi - daca nu am fost pe faza la momentul respectiv - prin simpla citare a acestora Smile
Sper ca ati inteles regulile si ca jocul va fi pe placul vostru.


Poeziile care depasesc 4 versuri (catren), vor fi votate cu rosu de catre admin, sau vor fi mutate la topicul de poezii personale!


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mier 7 Mar - 17:58, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  dall Mar 12 Iun - 12:50

pitulicea a scris:Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 12_barbat

de ce te uiti asa mirat
si te-au luat dureri de cap ?
de ai vazut ce nu ai vrut
ca mutul sa fii de tacut Very Happy

dall
dall
4
4


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 12:53

Ai ramas si tu in urma Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  dall Mar 12 Iun - 13:05

pitu...eu sunt mai batran si ma misc mai greu Very Happy Laughing ,dar incerc sa tin pasul cu cei mai tinerei Very Happy
dall
dall
4
4


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 13:09

pitulicea a scris:E timpul sa va dau de lucru Wink

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Floarea-soarelui-a-fost-prima-dat%C4%83-introdus%C4%83-%C3%AEn-Europa-de-spanioli-500x354

Bun, atunci fa un catren dupa ultima poza Wink
Asa. Am repostat-o, ca s-o vedeti Very Happy


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  dall Mar 12 Iun - 13:22

uite-o floare ,dar nu-i floare
seamana parca c-un soare
pe cap poarta-o palarie
cu galben si-i fistichie Razz
dall
dall
4
4


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 13:24

Laughing Laughing

Puteti face si dupa poze mai vechi, sa nu ma intelegeti gresit. Dar, asa cum am spus si am tot repetat, daca alegeti o poza mai veche, raspundeti cu citare, ca sa se inteleaga despre ce-i vorba in poezie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  Queensland Mar 12 Iun - 14:01

Doamne, ce-i mai place-acestei gratioase flori
Sa se linguseasca-n ale zilei insorite zori
Daca pe cer ar putea sa fie, cumva, mai multi sori
I-ar fi infidela lui Apollo de atatea ori...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  habibi77 Mar 12 Iun - 20:41

Am plecat sa fur rasare
Din tarlaua lu' Macare....
Caut numa' cu bob mare
S-o prajesc cu multa sare! chow time Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 20:51

rasare? Smile Asta ce mai e? Vreun regionalism?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  habibi77 Mar 12 Iun - 21:06

In partea de sud a tarii i se spune asa .....este folosit mai ales de domnele cu fuste multe si crete. Very Happy ...hai la rasare neamule! Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 21:32

Am mai invatat ceva Laughing Nu auzisem niciodata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  abica25 Mar 12 Iun - 21:39

Daca o privesti cum se indreapta catre soare
Gindesti,ca parca ar vrea sa-i puna o-ntrebare;
"-De ce esti sus,frumos,maret si luminos,
Si eu atit de mica si sunt jos?"
abica25
abica25
2
2


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iun - 22:02

Frumoase rime ati facut ok Maine sper sa reusesc si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  Krissunu Mar 12 Iun - 23:29

Sorica !...cu frunzulite galbioare
Ce te rasucesti zilnic dupa soare
Inaltate in campuri de verdeata
Iar roua sa te mangaie dimineata .

sorica = se folosete in campia Targovistei
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  pitulicea Mier 13 Iun - 10:42

Uite ce de regionalisme invatam Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Da suflet imaginii si pune-o in versuri! - Pagina 10 Empty Re: Da suflet imaginii si pune-o in versuri!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 57 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 33 ... 57  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum