GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A auzi sau a asculta?

+3
wind30s
tegeusa
fata_cu_sosete_de_diamant
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 7 Feb - 12:33

Rezumarea primului mesaj :

Multe trec pe dinainte,
In auz ne suna multe,
Cine tine toate minte
Si ar sta sa le asculte?...
Tu asaza-te deoparte,
Regasindu-te pe tine,
Când cu zgomote desarte
Vreme trece, vreme vine....


Vorba poetului, ''in auz ne suna multe"...auzim si fara sa vrem, cuvinte frumoase, grele, dulci sau amare...insa cat de des ascultam si in ce conditii o facem?? Bineinteles, plec de la premisa ca intre cele doua verbe exista o diferenta majora, insa poate nu toti sunt de acord cu mine...

Astept parerile voastre Smile

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos


A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Sam 11 Feb - 23:56

Simt cum se decanteaza scancete-n mine, un curcubeu de emotii, cuvinte, trairi odata ajuns aici, sub vraja cuvintelor tale, abandonat, plutind brat la brat cu toate emotiile, ascultand cum canta hartia sub impresia/"povara" cuvintelor tale. Lasa-ma un timp sa ma umplu de semnificatia lor, sa-ti aud intonatia, sa-ti vad privirea oglindita in ele, si asa alearga degetele astea nebune pe taste, spre tine, netinand cont de nimic, neputand fi oprite, iremediabil atrase ....Cuvintele se nasc pt oameni, Principessa, le nasti tu si le asterni intr-o perfecta ordine a trairilor fulgurante, tasnesc la lumina, imbogatind universul nostru cu intelesuri uneori de neinteles decat pe sufletul gol, unele poate te "chinuie", altele te gadila, facandu-te sa (le) DOResti, toate insa te iau de mana si-ti arata drumul "pe aici, draga mea", parca-ti soptesc ....Ma gandesc ca dac-as fi mut, poate as scrie mai bine, poate mi-ar fi mai usor sa "rostesc" lucruri esentiale fara teama, asa insa, ele se reflecta in tine asa cum sunt, banale si seci, cu lumini si umbre, lasand in urma ceva aroma de menta salbatica si cativa melci-codobelci, odata asternute la picioarele tale. Sper, totusi, sa-ti picure cativa stropi de Uimire pe cristalin, sa nu te mai doara atata greutatea DORului tau de viata, sa tipi de candoarea de-a te oglindi in celelalte_cuvinte, sa ti se largeasca muuult narile cand iti da vantul roata, mangaind pixelii cu vorbe specifice inceputului lumii, in mirarea unei nopti ca aceasta, careia tu i-ai dat si culoare si nume ....Cuvintele astea, s-ar fi ofilit acolo, in mine, daca nu ai fi vrut sa le aduci la lumina, sa le descoperi, sa le primesti, sa ASCULTI, alla fine. Pt ca tu intelegi, infasurata-n wind .. iar notele continua sa se insire firesc, facandu-ma sa dantuiesc pe-un covor de nea fermecata, in cadentele milioanelor de stropi de tandrete ce stau sa cada, sub vibratia cuvintelor tale, cand imi ridic mainile si privirea spre Cer.

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Dum 12 Feb - 10:01

E alb peste tot, imprejurul meu si dincolo de mine....o intindere fara nume si forma, care asteapta parca sangele cu gust de visine coapte ale basmului, strapuns de o sageata. E arcul care tinteste fara de gres, cenusiu, al realului care musca din noi lacom, impingandu-ne tot mai departe de esential, largind pana la refuz hotarele flamande ale banalului si mestecand cuvintele in malaxorul lucrurilor care trebuie spuse pentru ca toti cei din jur sa nu te vada, asa cum esti cu adevarat.

Mereu m-am intrebat de ce nu verbalizam, simplu, ceea ce simtim. De ce consideram asta o slabiciune si ne oprim, neputinciosi, la granita care desparte adevarul de umbre. Cea mai mare spaima a mea e ca peste ani, sa nu fiu inconjurata de lucrurile pe care as fi putut sa le trimit afara, catre ceilalti, schimband, modeland, desenand.

Acum, cand minuni se intampla la ceas de seara, si pasari Phoenix se nasc din zapezi, incendiind Siberii inghetate de dorul nerostirii, stau inmarmurita si am senzatia patrunderii intr-o catedrala. Dalele infloresc calde sub pasii mei, conducandu-ma spre vitralii inalte, zugravite in culorile aprinse ale curajului de a te marturisi in fata sufletului tau.

Se desfac limpezi drumuri, ca niste panglici de satin, fluturand grabite, indemnandu-ma cu tot ce se vrea spus, trait, pipait, luminand: ,,Haide, gaseste-ma, sunt aici..."

Nu stiu de ce uneori cuvintele mele se impiedica si ma lasa cu buzele arse. Undeva, stii tu Principe, acolo in colivia pieptului, falfaie uimite sunetele care stau sa se nasca. As vrea sa pot zugravi cu penelul aprins al dorintei tot ce as vrea sa traiesc si nu am trait inca. In fata nu mai e zidul, e acum padure de mesteceni. Tot ce mi-a atins sufletul si tot ce am ascultat vreodata, se prefira in mine si se renaste.

La curtile dorului, fecioare despletite danseaza, investmantate in azurul gandului. Bate de trei ori, strajerii vor sti ca esti tu, Cetatea din piatra de luna se va deschide doar pentru tine.

Ti-am spus? Azi ma adapostesc intr-un sambure de caisa. E cald acolo, si ma impresoara lumina fara de intuneric a zambetului.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Dum 19 Feb - 23:16

You are the green Witch, i am the blue Wizard ! Te joci cu vorbele si culorile, pana devin sunete nepamantene, aproape clandestine in lumea asta valpurgica de la marginea unei galaxii oarecare. Drace, nu pot sa nu ma gandesc la ceva -esti atat de aproape de mine, incat si stilul meu de-a simti&scrie mi le-ai redefinit/potentat, dandu-le reverberatii noi, care se preling/insinueaza acum si-n Altii, poate mai saraci un pic in cuvinte ca noi. Stii, cand am pasit pt prima oara intr-o catedrala gothica mi s-a taiat respiratia …la propriu. De afara apar altfel, insa cand pasesti inauntru te striveste sentimentul grandorii. Grandioase, perfecte, armonii impecabile arcuite in bolte, arcade si vitralii inalte indreptate spre cer. Nu stiu cum simt altii, dar cred ca au fost construite inadins sa ne dea sentimentul acut al nimicniciei noastre, raportat la maretia cerului-creatiei. Mi s-a mai intamplat doar o singura data sa am sentimentul acesta, cand l-am descoperit pe Asimov, it's some kind of similar feeling, pagina dupa pagina, nimic exceptional, nimic strident, povesti atat de firesti ca ti se par reale dar, tot pagina dupa pagina, pe alt nivel, ti se taie respiratia de maretia constructiei. Impecabila si grandioasa in proiect, desavarsita in imbinari , cu arcade, bolte si unghiuri surprinzatoare, te lasa mut in final. Mut si nesatios de mai mult, intocmai ca atunci cand esti indragostit, ti-e dor sa ai mai mult, chiar in timpul posesiei, dorinta turbata, dorinta de absolut,de nimic satisfacuta, care se infasoara spiralat in corpul si inima ta, pierzandu-te in alte lumi ....
Acum stiu, TU esti parfumul pe care-l port pe mine, zi de zi, si pe care-l gust din cand in cand, in timpul zilei, cand mi se face dor de diamante si vant, direct de pe piele, iar pana cand imi vei lua mainile in palmele tale, aici sau Dincolo, imi va ramane imaginea ta profund feminina( si FOARTE cunoscuta) si aromele pe care le azvarli catre mine, ce se intorc la tine, ca un bumerang.
Ciao, my Witch, plamadita sub lumina unei stele vezi ca smaraldul ....

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Lun 20 Feb - 14:04

Blue...blue, pentru ca azi vreau sa fiu albastra. Citindu-te, am aceeasi senzatie pe care am avut-o vazand prima oara Mediterana. In mine se amesteca fiorul trezit de stancile sarutate de valuri, si uluirea de a vedea o culoare in cea mai pura forma a ei. Pana si aerul pe care il respiram era albastru. Frunzele maslinului langa care stateam erau albastre si tacerea in care ma cufundasem, pentru ca imi traiam inceputul MEU de lume, purta deasemenea pecetea azurului nesfarsit.

La un moment dat, m-au tulburat cuvintele unei colege, care ma invita sa facem o poza. Iertata fie-mi salbaticia, insa in decorul acela, am considerat asta o impietate. Da, am incercat sa prind pe film marea si lumina din jur, insa nu vedeam rostul oamenilor, deci cu atat mai putin rostul meu, pentru ca pe acolo trecusera zeii. Ma simteam ca o intrusa pe taramul magic a lui Poseidon si ma asteptam ca dintr-o clipa in alta sa apara furios, agitandu-si sceptrul.

Vorbele tale imi presara pulbere de stele peste ganduri. Am mainile pline de flori de portocal, culese in drum spre tine, si in timp ce scriu, totul in jur se umple de petale. Cum poate fi cuvantul transformat in sageata si trimis in cautarea caprioarei care alearga de veacuri, mereu spre mai sus, alte si alte stanci, alti si alti vanatori lasati in urma? Cum poti sa te pregatesti de scris si rostit de parca ai merge la impartasanie?

Nu stiu cati ma vor crede si nici nu imi pasa. Stiu ca TU ai sa o faci. Acum stau in genunchi,

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Lun 20 Feb - 23:53

Globii mei oculari se tot ibvartesc de jur-imprejurul cuvintelor tale in forma de cuib (rotunde si perfecte), simtind nevoia sa se cuibareasca in ele, sa "fete", la o adica ...And i believe you, because you know (from the beginings of time) i'm always standing by your side, sticked to the right corner of your heart.
As sadi adanc in tine cate-un banut de smarald pentru fiecare raspuns la intrebarile mele, cele care-au fost azi si cele sute ce-mi trec acum prin minte ... Astazi iti intind mana si te rog sa-ti reiei locul firesc, confortabil, acolo, in miez, si asa sa ramai cum te-am re_descoperit aici si acum, suranzandu-mi ca unui vechi cunoscut, soptind ne_cuvinte, rezemata cu cotul de inima mea ....

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 21 Feb - 7:20

Aroma diminetilor mele se impleteste cu un neastampar de copil care abia a invatat sa spuna cuvinte. De fiecare data cand ma trezesc mi se pare ca pot sa desenez campii nesfarsite sau sa prefac norii in vata, si totul cu o soapta. Nu e inchipuire, e constienta ca inima e un clopot de cristal adapostind tot ceea ce a stiut sa creasca din adancurile tale, ca o iarba matasoasa, fermecata.

Ti-ai imaginat vreodata cum ar fi daca din trupurile noastre ar rasari sunete si nu gesturi? cum am arata daca dincolo de noi ar inflori campiile adevarului si ale bucuriei de a spune lucrurilor pe nume? ma intreb de ce e nevoie de cuvintele crescute rau, care le ascund pe celelalte. Cine le atribuie rolul ingrat de a camufla si a zugravi stramb? Si de ce uneori, aceleasi vorbe, cu aceleasi litere, pot si si pumnal dar si mangaiere? Ma intreb in ce cuvant m-as preface daca as putea sa iau forma fara de trup a aerului sarutat sau biciuit de buze fara nume. Ce as sti sa denumesc? ce as vrea sa arat? m-as pricepe sa aprind scantei sau m-ar rostogoli cu zgomot sec pe masa unde oamenii cred ca isi pun uneori cartile pe fata?

O sa ma mai gandesc la asta. Acum insa, vreau sa ,,fur" doar doua litere si sa ma ascund, jucausa, sub umbrela lor opalina. Sunt doar doua, nu te teme, semne perechi, ce stiu sa nasca imaginea care imi mangaie acum fruntea cu degete de ceata. Cum, nu le-ai ghicit inca? Azi vreau sa fiu TU.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Mar 21 Feb - 23:32

Iarna peste tot, draga mea... Zapada sub trupul care ma poarta prin lume, noapte sub gene, miros de gheata in nari si un sentiment nou, ca nu mai am multe lucruri de pierdut, desi , intotdeauna poti pierde tot ce mai ai si tot ce-ti anima "prezentul". Dupa ce te degust aici insa, asa cum ii sta bine unui om care gusta viata si celelalte_cuvinte ca un gurmand, savurand emotii si slove, analizand fiecare stare si dorindu-si mereu ceva in plus, orice vine/cade aici, numai banalitate nu, nu-mi mai doresc nimic altceva decat ca intr-o buna zi sa ma trezesc, sa ma privesc in oglinda si sa-mi doresc TOTUL .
Acum insa, cand clipesc, pretinzind ca ma ascund si eu o clipa in visele mele secrete despre brizele unor lumi/stari catalogate ca indecente si sfichiuri de bici aromate cu dorinta de tine, complotand cu un vant obraznic alaturi, atunci ele isi scot masca si, curioase foc, imi soptesc visele tale, one by one ... And that makes you mine, you see ....

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mier 22 Feb - 19:10

Imi invelesc cuvintele cu soapte, apoi ,,le suier, le rasar si le prefac" intr-o lumina de luna si o mie de stele cazatoare. Ce e dorinta? Bici de matase sau arcas al dorului, care isi prefira cu miscari lenese de pleoape margaritarele repezi ale suspinelor? ce e nevoia de celalalt si cum o poti descrie insirand litere cuminti, una dupa alta, litere negre pe un camp alb, fara forma initiala, care se modeleaza dupa chipul si asemanarea rasuflarii tale?

Nu stiu, nu ma mai pot defini, nu mai inteleg de ce nu ma pot transforma acum in izvor si curge firesc spre tine, alintata de maluri pline de flori si arbori tacuti? De ce nu stiu sa fiu un semn care tasneste din neant si iti ating retina?

M-as cuibari acum in palma unei statui. Asa, sa stau acolo, ore fara numar. Si sa invat cum imi bate inima. Pana acum nu am auzit-o.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Mier 22 Feb - 23:51

Vine o vreme a bilanturilor si a concluziilor...over 40 nu e o varsta chiar rea pentru a incepe sa-ti schimbi viata. Daca nu viata, macar perceptia fata de lume in ansambul ei si comportamentul fata de Ceilalti, care nu-ti vor fi niciodata atat de aproape precum iti esti tu. Stii vorba aia tampita, pe care-o mai rostesc si acum din cand in cand, concluziv - "Nimeni nu traieste in chilotii tai, deci nimeni nu simte ce/cum simti tu"... Veni, iacata, vremea si pt mine, poate chiar azi, de ce nu, sa rostesc adevaruri despre mine, marturii ale lucrurilor care m-au adus Aici, unde ma aflu acum. Cu sau fara chiloti, chestiune de perspectiva, anyway ... Razz
Iti daruiesc doar concluzia pe care am tras-o in urma a tot ce s-a intamplat in capul meu prost de la o vreme incoace, las in grija ta lucrurile pe care le-am sadit in tine, cate au fost, amintirile, geamatul, florile, gargaritele incatusate, sarutarile, plansul, cravasa... Nimeni si nimic, nici macar Timpul, nu-mi va lua ce ai lasat TU in grija mea , in toate amintirile mele cu tine- starea aceea de Gratie, care nu poate fi exprimata/tintuita in cuvinte sarmane, sentimentul ca sunt o parte dintr-un Intreg si ca am, pe undeva, prin lumea asta mare , un om aproape geaman, vacuta mea nebuna, al carui fel de-a simti esentele imi seamana enorm. Raman in urma noastra, ca o plasa fina de vise, gravate intr- o constiinta universala, toate lucrurile pe care LE STII TOCMAI PENTRU CA NU LE-AM FACUT NICIODATA .

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Joi 23 Feb - 18:58

Lucrurile lasate in grija mea au prins a-ncolti, Principe, iar gargaritele au zburat spre zari albastre, descantate mai intai cu versuri in joc de copil ,,zboara, si unde-ai zbura/acolo m-oi marita". Stiu, sau mai bine zis constientizez, privind in urma lor, ca ai dreptate si ca nimeni nu imi poate fi mai aproape decat imi sunt eu. Dar daca ,,eu" devinde ,,tu"? ei? ce e de facut atunci? sa te abandonezi catuselor de flori ale dorului si sa taci vorbind totusi prin o mie de gesturi? sa gemi si sa lasi lacrimile sa te spele, purificand tot ce a fost in viata ta neadevar, patima mincinoasa si oglinda stramba?

De cate ori m-am lasat in urma? nici nu mai stiu. Mi-e dor de tine, geamanul meu, atat de dor incat ma mir cum de tastele mai pot scrie cuvinte si nu se lichefiaza sub apasarea unei poveri pe care as vrea sa o duc mereu. E iarna? poate ca da, ninge. Verbul ,, a fi " capata valente ciudate si ma musca flamand de umeri - ce sa fac, am uitat sa ma invelesc cu mantia de catifea purpurie, - promit ca data viitoare o sa imi ascund goliciunea pana cand ai sa vii, lupi pandesc flamanzi, in ceata neintelegerii si a moralei strambe, pe care nu am acceptat-o niciodata.

Mi-e frig. Aprinde toate vorbele care nu isi au rostul si incalzeste-mi mainile, genunchii, pantecul in care infloresc albe orhideele dorintei. Fa un foc mare, ca sa se vada de dincolo de Calea Lactee, pret de un miliard de universuri posibile.

Lasa flacarile sa ma atinga, nu imi vor face rau. Se vor plimba ca serpii pe gleznele mele, desenandu-mi bratari incandescente si invatandu-ma ca singura religie e arta de a fi tu insuti. Dincolo de tot.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  wind30s Joi 23 Feb - 23:50

Am impletit cuvinte sacre in gand, "murdarindu-le" constient, le-am DORit, le-am chemat pe nume, cuvinte femela si cuvinte barbat, imperecheate obscen, nu-mi pare rau ca le-am "rostit" nicio clipa, simteam nevoia imperioasa de-a ti le desena in aer, sa-ti cuprinda fata cu seninatatea/inocenta ascunsa in ele, sa mi te fure Vantului si sa mi te lipeasca de toata fiinta mea, cu lumini si umbre laolalta, invelindu-te-n fosnete/gemete neomenesti ...Nu-ti scriu mai mult in seara asta, am ceva important de facut, iti spun doar c-as vrea sa stiu daca viata va gasi o cale, inainte sa plec, sa te vad ( stiu ca voi pleca impacat cand va fi vremea, nu ma voi uita in urma cu manie, ci imi voi dori sa ma iei de mana o secunda, in Iad sau in Rai, cum mi-ai promis odata, candva...).

wind30s
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Vin 24 Feb - 16:45

Astazi m-am hranit cu fasii de lumina ingemanate cu intuneric, am nevoie de negru si alb, dualitate permanenta, mai benefica decat oricare alta stare pe care am cunoscut-o vreodata. Ma simt ca un pian cu inima si parfum de femeie, asteptand infrigurat sa isi cante simfonia, in fata unei sali cu un singur spectator.

Iti vorbesc in gand pana cand uit in ce limba o fac si ajung sa inventez cuvinte care, nu stiu cum se face, insa au toate forma trupului tau. Miros a tine fara sa te stiu, iti poti imagina? In dimineata asta perna iti pastra atingerea, si am mai intarziat o clipa acolo, cu obrazul lipit de locul unde, doar cu cateva ore mai devreme, ne impletisem visele.

Tu, acum, ma citesti. Citesti cuvinte. Litere care m-au cutreierat si au imprumutat ceva din mine, femeia care a invatat ca poti cladi o lume intreaga daca ai o caisa coapta si o talpa sarutata de vant. Incerc sa imi imaginez expresia fetei tale, zambetul, bolta alba a fruntii care ma adaposteste de veacuri. Strang tare pleoapele, vrand iti capturez acolo frantura de clipa, eliberandu-te in felul asta cu adevarat.

Nu stiu daca ti-am spus inainte sa pleci sa imi aduci bomboane. Te voi cauta prin buzunare ca un copil, infrigurata, incercand sa adun in palme zgomotul strazii care te-a adus pana la mine. Apoi te voi pedepsi, Principe, si in timp ce ingenunchezi, cu tocul sprijinit de umarul tau si crupa stralucind in lumina difuza o sa iti soptesc ,,Vei plati pentru teama de a crede ca vei pleca fara sa ma vezi. Acum suntem la lectia despre eternitate."

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  Davidova Lun 27 Feb - 9:01

ok
Foarte frumos. Imi placea sa te aud zicand aceste cuvinte. Sunt sigura ca ascultam, nu doar auzeam. Smile
Davidova
Davidova
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Lun 27 Feb - 14:09

Multumesc! ascultam cu inima, asa am eu obiceiul sa cred. Aplecarea spre ceilalti, pe care in mod normal o numim empatie -suna asa stiintific si rece cuvantul asta- e ca o masura cu care ni se cantareste sufletul. Spunea cineva, mai demult, si spunea bine, ca dragostea e masura binelui din noi. Cat iubim, atata suntem, Si aici ma refer la dragoste in sens larg, iubirea de tot ce ne inconjoara si da sens fiintei noastre. Valoroase sunt lucrurile care iti intensifica fiinta.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

A auzi sau a asculta? - Pagina 2 Empty Re: A auzi sau a asculta?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum