GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Shoppingul on-line

+17
itina
myrk
shadow
atat de simplu
Pingu
ganditoarea
Anna
seaman65
juliette
oli
Demostene
fotohobby
mrs nobody
habibi77
Radu
snow
pitulicea
21 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Shoppingul on-line Empty Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:03

Cu toții avem nevoi, dorințe, plăceri. Pentru a le satisface pe majoritatea dintre ele, e deajuns să ai suficienți bani în buzunar, să dai buzna într-un magazin, să alegi ceea ce-ti place și să te-ntorci acasă mulțumit. Dacă n-ai gasit ceea ce căutai în primul magazin, nu dispera: încerci în următorul. Aici e prea scump, dincolo nu-ți place culoarea, ai găsit culoarea dar nu se potrivește mărimea..... Ce-i cu toată bătaia asta de cap?!?
Soluția salvatoare? S-a inventat INTERNETUL!!! cheers
De ce să mai ieși din casă, să alergi din magazin în magazin până obosești, de ce să dai peste vânzătoare plictisite și nu totdeauna amabile, de ce toată plăcerea shoppingului să se transforme într-un chin, când poți să obții tot ceea ce dorești printr-un singur click. Nu ai nevoie decât de un calculator conectat la Internet și aventura virtuală începe. Simplu, rapid și eficient.
Apariția magazinelor virtuale, a căror număr a crescut substanțial în ultimii ani, a determinat din ce în ce mai mulți utilizatori ai internetului să viziteze aceste magazine, în periplul lor prin lumea virtuală. Unii s-au lăsat vrăjiți de experiența inedită, alții de ofertele atractive, iar alții de comoditatea actului de cumpărare. Unii au cumpărat din aceste magazine, iar alții s-au mulțumit să le privească.

Cât de multă încredere au cumpărătorii români în această modalitate de achiziție?
Cât de mulțumiți sunt cei care au folosit-o?
Care sunt magazinele virtuale pe care obisnuiesc sa le frecventeze?
Care sunt produsele pe care cumpărătorii preferă să le cumpere on-line și care sunt rațiunile prin care aleg această modalitate?
Ce ne multumeste si ce ne nemultumeste la aceasta metoda, in aparenta, atat de avantajoasa?
Acestea sunt câteva din întrebările la care am putea gasi raspunsuri impreuna Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 28 Mar - 13:41, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:04

Eu am facut de multe ori shopping online Smile Mi se pare o metoda foarte comoda... trec rapid din "magazin" in magazin, gasesc usor ofertele, promotiile, pot compara preturile diferitelor magazine doar dintr-un click...
E drept ca exista magazine si produse care nu-mi inspira incredere si pe care ma multumesc sa le privesc, fara a comanda, dar exista si site-uri de pe care am comandat foarte des si pot sa spun ca am fost multumita, atat de servicii cat si de produse.
Produsele pe care le comand cel mai des, sunt cartile. Librariile virtuale au preturi mai bune decat librariile clasice. Iar cu o carte, nu prea poti da gres, asa cum poti da gres cu o rochie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:07

In urma cu vreo luna, am vrut sa-mi iau un telefon. Intentionam sa-mi prelungesc abonamentul la Orange si sa-mi iau un telefon la pret promotional. Am mers la magazin. Acolo, mi s-a spus destul de amabil: „Daca doriti sa cumparati un telefon, luati un numar de ordine si asteptati sa va vina randul.”
Ce sa fac???? Sa stau la rand sa cumpar un telefon? In prag de 2010 sa astept sa-mi vina randul la un telefon? affraid
Am venit frumusel acasa, m-am asezat la calculator, am intrat pe site-ul Orange Shop si din doua click-uri trei miscari, am si pus telefonul dorit in cos. Foarte simplu si foarte rapid.
Nu stiu de ce sunt unii sceptici in privinta shoppingului online. Exista produse care merita intr-adevar sa le comanzi de pe net. Smile
In cazul meu, pe langa timpul scurt in care am reusit sa fac aceasta operatiune, am avut si avantajul ca la Orange, daca achizitionezi telefonul online, punctele thank you ti se dubleaza. Nici nu-mi trecuse prin cap sa apelez la punctele alea, dar programul este in asa fel facut, incat iti propune automat plata cu puncte si n-o poti rata. In plus, telefonul iti e trimis acasa prin curier, iar plata o faci ramburs, la primirea telefonului. Nu ai nimic de pierdut!
geek


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 28 Mar - 13:33, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  snow Mar 9 Feb - 18:36

Esti o norocoasa. Ori poate sunt eu un ghinionist. Nici nu mai vreau sa aud de shopping on-line. Prima comanda facuta a fost un aspirator auto, eram incantat de pret si calitate, asa ca am dat drumul la comanda. Dupa 2,5 luni, am primi un set de cutite de bucatarie.Nu mai comentez pretul sau calitatea, oricum aveam bonus un suport de scobitori. Bun, a doua comanda a fost pentru doua perechi de pantofi sport din piele intoarsa, culori diferite bej si gri. Am primit doua perechi de tenesi chinezesti, marimea 46, o pereche deja folosita. Ii pastrez si acum aruncati pe undeva pentru posteritate si aducere aminte. Credeti ca m-am invatat minte ? Noo, am perseverat si am comandat un storcator de fructe electric. De data asta, am primit storcator, dar manual, ca alea electrice nu mai erau pe stoc. Noroc ca era o firma din oras, m-am dus la ei si am primit banii inapoi cu scuza ca a citit gresit codul nu stiu ce masinarie de-a lor. De atunci, shopping on-line pentru cine o vrea eu m-am edificat.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mar 9 Feb - 18:39

lol! lol! lol!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Mier 24 Feb - 14:39

Eu folosesc magazinele virtuale pentru a achizitiona aparatura IT si sunt foarte multumit. In astfel de magazine virtuale se gasesc mai multe produse decat intr-un magazin normal si iti sunt oferite si mai multe informatii asupra lor. Totusi, depinde si de unde comanzi. De exemplu, de unde imi comand echipament montan si alte lucruri, tine intotdeauna foarte mult pana la onorarea comenzii, desii ar trebui sa fie de ordinul zilelor.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 24 Feb - 19:16

Eu am fost dezamagita pana acum, in special de produsele de la Quelle.
Cei de la Quelle, nimic de zis, au un site si o prezentare foarte reusite. Intri pe site, dai doua-trei click-uri si-ti vine cheful sa cumperi. Hainele arata foarte bine, fetele care le poarta, ce sa mai vorbim?!? Te uiti la ele si-ti doresti sa te imbraci si sa arati aidoma lor, asa ca, nu mai stai pe ganduri, umpli cosul si faci comanda. Dar pe cand vine coletul, bucuros nevoie mare ca a sosit, constati ba ca-s hainele prea mari, ba ca materialele sunt altfel decat pareau la prima vedere (sau descriere), ba ca uneori primesti ce aveau pe stoc in loc de ce ai comandat. Rolling Eyes Am comandat de cateva ori si mi-a fost invatatura de minte. Cand ajung la Quelle, zic pas Very Happy ma uit, dar nu mai pun nimic in cos. ciocanel
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Lun 12 Apr - 21:49

S-a lansat singurul site de asistenta la cumparaturi din Romania, www.suricata.ro. Site-ul centralizeaza ofertele marilor magazine de bunuri de larg consum si ofera utilizatorilor posibilitatea sa isi faca o lista de cumparaturi online.

Suricata de serviciu – un asistent pe care il vei gasi pe site – te ajuta sa faci lista de cumparaturi si iti spune cat vei cheltui, centralizand ofertele magazinelor partenere: Cora, InterEx, Plus si Real.

In acest fel, iti poti calcula eficient si sigur banii pentru cumparaturi. Poti sa printezi lista si sa o iei cu tine sau poti sa o dai mai departe membrilor familiei, atunci cand tu nu ai timp sa ajungi la cumparaturi. Poti sa iti faci o arhiva personala si sa vezi ce cumparaturi ai facut in ultima saptamana, luna sau in ultimul an.

In saptamanile urmatoare, noi retaileri se vor alatura www.suricata.ro pentru a pune la dispozitia utilizatorilor cat mai multe oferte.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Lun 12 Apr - 21:51

O sa caut si eu o "suricata" dintr-asta Very Happy pentru ca-mi fac cumparaturile din Cora.
Nu stiu daca o sa ma descurc cu ea... si ea cu mine Laughing Poate reusesc s-o enervez Sad
De fapt, e "un asistent" Very Happy ceea ce inseamna ca s-ar putea sa fie barbat
thinking
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 21:53

Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 29 Sept - 11:14

A aparut noul catalog Quelle Very Happy

http://www.quelle.ro/ro/q4r/home/onlinekataloge/Catalog_Heine/

Daca stau sa rasfoiesc, constat ca au lucruri dragute care-mi fac cu ochiul....... dar nu mai risc sa le comand. Very Happy Par mult mai dragute decat sunt in realitate Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  mrs nobody Mier 29 Sept - 16:39

eu am comandat online..si aspirator, mai ieftin ca in magazin, si laptop, si carti Smile
mai nou si de imbracat Smile
nu am avut probleme, cum am vazut ca a avut cineva Very Happy
oricum eu as fi renuntat de prima data
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 29 Sept - 16:49

Eu una sunt perseverenta Laughing Laughing Nu ma dau batuta cu una cu doua... Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 9 Mar - 9:22

Un nou magazin online. Am primit reclama pe e-mail Rolling Eyes

http://www.larissafashion.ro/

Am aruncat un ochi, dar nu-i pe gustul meu. Ce haine oribile. pale
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  fotohobby Mier 9 Mar - 9:59

Totul e si de unde cumperi online, ca sa nu ai surprize. Sunt de preferat magazinele online care au si showroom-uri reale sau chiar au sedii in care vand si doresc sa isi extinda baza de vanzari in toata tara prin magazinul online. In general, e bine sa fie evitate cele ca TopShop etc, cu exceptia cazului in care se intampla sa ai prin vecini un cobai care a experimentat deja calitatea produselor pe care le vand.

Orice magazin online serios, permite returarea, fara explicatii, a produsului in termen de 10 zile de la primire, cu rambursarea integrala a pretului (mai putin tarifele de curierat). Interesati-va inainte daca este cazul pentru magazinul de la care cumparati.

Pentru a va cunoaste drepturile, este bine sa cititi OG 130/2000 pe care o gasiti rapid printr-o cautare Google. Nu va lasati pacaliti de alineatul care spune ca acea lege nu se aplica comertului electronic. Conform Legii 365 din 7 iunie 2002, nu constituie comert electronic: "oferta de servicii care presupun manipularea unor bunuri corporale de către destinatar, chiar dacă prestarea serviciilor respective implică utilizarea de echipamente electronice;" Art. 2, Al. (1), pct. b)

Va doresc ce imi doresc: happy online shopping! Razz Rolling Eyes

fotohobby
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum