GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Halloween - pro sau contra?

+20
Vica
shadow
Violoncella
seaman65
andrei84
Ciri0
antonyo121982
Obi-Wan Kenobi
fotohobby
gaby
Mr Nobody
mrs nobody
dragos
moonstone
big_mama
kkarin_a
Radu
aspidistra76
Tizona
pitulicea
24 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Halloween in sus, Halloween in jos.
Ce sarbatoare o mai fi si asta? Sau, ce nevoie avem noi de sarbatorile altora?
Nu avem noi, romanii, destule sarbatori, traditii, ritualuri? Preferam sa le consideram perimate si sa renuntam la ele in favoarea celor imprumutate de la altii? Nu mai suntem in masura sa pastram si sa transmitem mai departe ceea ce parintii si bunicii nostri au incercat sa ne transmita noua, din generatie in generatie? Rolling Eyes
Cultura romaneasca, adunata de secole in “cartea” istoriei si-a folclorului romanesc, nu mai constituie, pentru majoritatea dintre noi, o atractie, o bucurie mult-asteptata si o mandrie ca suntem romani.
Hai sa sarbatorim Halloweenul, sa fim in trend! Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 28 Oct - 22:08, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 12:28

Si te-ai costumat? Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Joi 1 Noi - 12:33

Da. Mi-am pus o peruca in cap Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Violoncella Joi 1 Noi - 17:02

Nu prea ma pasioneaza sarbatorile astea imprumutate. Am 'sarbatorit' insa Thanksgiving, Halloween-ul si Valentine's day acolo, de unde is ele. ce sa zic? De halloween iti bat la usa persoane care nu au mai facut-o niciodata, dintr-o data afli ca ai vecini! Smile Chiar daca nu ne asteptam am pregatit un bol cu ceva dulciurele . Smile Thanksgiving-ul este despre gasirea si pregatirea curcanului perfect, un fel de piure de cartofi, dar mult mai putin gustos si un sos de cranberries pe care io nu il inteleg. Daca nu le ai pe astea se cheama ca nu ii sarbatoarea cu pricina.
Eiii, Valentine's day e ceva mai catchy! Cand dragostea e in aer, totul e mai roz, nu? Smile
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 18:22

Mie nu-mi plac nici sarbatorile noastre, cel putin astea de la oras. Prea mult balamuc.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  shadow Joi 1 Noi - 18:33

Las' ca nici la sat nu e altfel Laughing ...saptamana trecuta au fost trei zile la rand tot sarbatori : Dumitru , Dumitru cel nou si duminica ...vineri , sambata, duminica ... cei care lucrau la gatere si in padure n-au miscat un pai ...tot intr-o sarbatoare au tinut-o ... asa e la moldoveni Very Happy ... n-ai voie sa muncesti in zi sfanta in schimbi poti sa benchetuiesti cat te tine cureaua Evil ...
Daca te vad ca muncesti ceva pe langa casa zic '' uite pacatosul ''...ei , ingerasii rolling on the floor
Sunt obosit de sarbatorile noastre , nu mai vreau si de imprumut Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 18:39

Eu de la sat mi-aduc aminte de Craciunul petrecut pe langa Petrosani, in ziua de Craciun era teatru la biserica, se costumau flacaii, aveau sabii si jucau Nasterea Domnului ca pe o piesa de teatru. Foarte frumos, mai mare dragul sa privesti. Imi plac obiceiurile traditionale, gatitul traditional. La oras totul s-a americanizat, goana dupa cadouri, gatitul fara masura. Tare-as lasa totul balta si-as fugi in pustietate, precum milionarul ala rus.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  shadow Joi 1 Noi - 18:45

Sarbatorile mari , traditionale , da , e altceva Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 18:52

Nici la astea mici nu-i altfel. Pomeni, colive, cimitire, pelerinaje, o nebunie cum nu s-a mai vazut, supraalimentata de mass media.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Joi 1 Noi - 21:30

Aici era vorba de Halloween, nicidecum de Craciun. Iar ati luat-o pe aratura Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 22:07

MUscatu-i de vina. Hac! Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Vica Vin 31 Oct - 10:08

Eu una sunt pentru aceasta petrecere!Uneori simtim nevoia unei destinderi.Ca este pentru copii,ca este pentru adulti wellcome Halloween! Very Happy
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Vizitator Vin 31 Oct - 10:20

Nu am nimic impotriva niciunei sarbatori, pentru ca nimeni nu te poate obliga sa sarbatoresti una sau alta. Pana la urma, ca semnificatie, se aseamana foarte mult, Luminatia este o traditie de cateva sute de ani, de Ziua tuturor sfintilor, oamenii se adună pe la mormintele celor dragi, unde depun flori şi aprind lumânări şi candele. „Originea sărbătorii este una catolică, dar Luminaţia a fost preluată şi de creştinii ortodocşi şi chiar protestanţi, pentru că mesajul Luminaţiei, acela de a ne ruga pentru sufletele celor trecuţi la cele veşnice este unul profund creştin", spune preotul greco-catolic Mircea Marţian, de la parohia română unită „Andrei Mureşanu" din Cluj-Napoca.
Halloween este o sărbătoare de origine celtică, dupa cum am spus si la calendar, dateaza din anul 834, preluată astăzi de multe popoare din lumea occidentală, ea răspândindu-se în secolul al XIX-lea prin intermediul imigranților irlandezi din Statele Unite ale Americii, Numele provine din limba engleză, de la expresia All Hallows' Even, numele sărbătorii creștine a tuturor sfinților.
In concluzie, ambele inseamna acelasi lucru, dar se sarbatoresc diferit. In copilarie, scobeam dovleci si puneam lumanari inauntru, luminatia nu se sarbatoreste in zona mea, in schimb, maine se face coliva si se imparte mancare pentru sufletul tuturor mortilor, iar astazi, fii-mea a dus la scoala - la cererea invatatoarei, placinta cu dovleac. Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Vin 31 Oct - 10:43

Cand ai copii, de dragul lor, cred ca devii si tu mai petrecaret Smile
Vica nu stiu daca are copii, dar petrecareata e oricum Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  RALUCA Vin 31 Oct - 12:54

Eu nu am nimic impotriva acestei sarbatori ba mai mult cred ca m-as deghiza in vrajitoare Laughing

Cine merge la asa petreceri inseamna ca stie sa se distreze si are imaginatie sa se deghizeze in tot felul de personaje care mai decare mai infricosatoare
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  SoulOfOcean Sam 1 Noi - 15:22

Găsesc halloween-ul pur și simplu ca un business. În ultimii ani fenomenul este în creștere și îi încurajat și de mass-media. Cluburile fac party-uri pe tema asta, saloanele de coafor/machiaj mai fac ceva bănuți, mai un costum de închiriat/cumpărat...
Nu știu cum va fi în viitor, vrem sau nu vrem Halloween-ul tot va continua, poate o să mă trezesc și eu cu necunoscuți la ușă...
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 3 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum