GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intamplari paranormale

+15
bcdcdag
seaman65
itina
veronica_franco
Davidova
antonyo121982
tegeusa
Angel
Anna
atat de simplu
aspidistra76
snow
Radu
pitulicea
habibi77
19 participanți

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Intamplari paranormale

Mesaj  habibi77 Joi 4 Feb - 11:58

Rezumarea primului mesaj :

In clasa a VIII a ne-a fost "delegata" o noua diriginta, profesoara de franceza, care la ora de dirigentie ne citea despre telepatie......asta m-a pus pe ganduri rau....
Pe la 15 ani, sub influienta cartilor pe care ni le citea diriga, am inceput sa am insomnii.....ma stresa foarte tare gandul ca nu stiu eu unde este limita universului, asta daca avea o limita. Laughing 🐒 in una din nopti, cum ma chinuiam eu sa adorm, am strans foarte tare din ochi si am vazut( cu ochii inchisi) multi ochi stralucitori. iti dai seama ca m-am speriat. am deschis ochii si la marginea patului am vazut 2 umbre....am crezut ca fac infarct...am vrut initial sa tip, n-am putut ca avream gura inclestata, am vrut sa ma misc, n-am putut ca eram paralizata....asa ca am asteptat....una din ele ii zice celeilalte(telepatic): i'auza ma , nu-i e frica de noi, hai s-o speriem putin......si cea care a vorbit se apropia de mine....am inchis ochii si mi-am spus "asta a fost tot"...si am asteptat....am vazut ca nu se intampla nimic am deschis ochii dar disparusera....asta a fost prima mea experienta ciudata....si daca aveti rabdare o sa aflati si ce-i cu vrajitoria....


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Joi 4 Feb - 14:10, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 21:21

Trebuie sa citesc intr-o zi tot topicul asta. N-ammai citit de pe la primele pagini.

Interesanta experienta lui myrk. Ma face sa-mi fie frica Neutral Chiar asa....explica-ne cum era entitatea aceea. Sigur nu ai visat?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  myrk Lun 23 Ian - 22:42

Cred ca stiu sa fac diferenta intre vis si realitate. Laughing N-am perceput-o neaparat ca pe ceva material, fizic, in carne si oase cum spuneti. Era mai curand o chestie spirituala. Era curioasa, ca o chestie care isi pune intrebari: ce mai cauta si asta in zona noastra spirituala? Faptul ca a fost agresiva si parca voia sa intre in mine m-a pus pe ganduri, m-a facut sa fiu mai rezervat in ceea ce priveste practicile bioenergetice, precum si afirmatiile medicului despre reincarnare. Plus faptul ca invoca fortele telurice. Daca stau bine si ma gandesc, probabil ca atunci cand casca de zor intrau in el tot felul de "entitati".
Ma rog, e doar o parere personala. S-au facut niste experimente intr-o zona "populata" cu pustnici. Au venit niste bioenergeticieni sa masoare nivelul "energetic" al zonei. In zona nu functiona bioenergia lor, iar ansele erau moarte. Ziceau ca este un altfel de energie acolo, mai puternica decat a lor.

Un lucru nu poate fi negat: faptul ca exista aceste energii, se simt si nu le-am simtit numai eu. Eu nu sunt paranormal, itina. Dar habibi sigur este! Laughing Daca nu ma credeti, mergeti in Bucuresti la medicul Dan Peretianu. Pentru itina ar fi mult mai usor sa infirme sau sa confirme! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 23:09

Foarte interesant ce spui tu acolo. Ar trebui sa incep sa studiez mai indeaproape problema.
Doar teoria. De practica mi-e frica Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  myrk Lun 23 Ian - 23:16

Cat despre exorcisme, am avut ocazia sa particip pe viu, din pacate o spun, iar nu din filmulete vazute pe internet. Un lucru era cert: nu poate o fata de statura mijlocie/mica sa fie mai puternica decat patru barbati. Si totusi cand o apucau pandaliile, de-abia o stapaneam patru oameni: doi la picioare si doi la cate-o mana. Cand i se citea rugaciuni, facea ca toti dracii. Eu o tineam de un brat, era inconstienta si avea ochii inchisi. Am incercat si eu un mic "experiment": ii faceam semnul crucii cu mana peste fata, si atunci se stramba si intorcea capul intr-o parte. Ma rog, o faceam cu frica, mi-era teama sa nu se lipeasca ceva de mine, nu ma simteam atat de protejat. Cert este ca dupa ce i se citeau rugaciuni si era stropita cu agheazma, fata isi revenea, ca si cum n-ar fi avut nimic. Acum nu stiu daca si-a revenit complet, pentru ca avea perioade cand ii reveneau crizele.

Ca o chestie "amuzanta", daca se poate spune asa: am vazut recent pe youtube un reportaj despre o alta fata cu asemenea probleme. Era dusa prin diverse locuri, unde i se citeau rugaciuni sau se apropia de obiecte sfintite (atunci facea cel mai urat, apoi se linistea). Plus ca "entitatea" dintr-insa stia multe chestii despre locurile si persoanele unde urma sa se mearga. In unele locuri rugaciunile nu aveau niciun efect, iar in alte locuri isi revenea si se simtea foarte bine. Cei care mergeau cu ea spuneau ca poate fi folosita pe post de "detector de har". Smile Fata este acum, din fericire, vindecata complet.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  Annmarie Mar 24 Ian - 2:34

Asa e cand se deregleaza un sistem. Chiar si al omului. Totul e fizica si chimie.
Unele glande secreta prea putin, altele prea mult, astfel toate semnalele sunt trimise si ajung la receptori in stare deformata, de unde apar manifestari de halucinatii sensoriale, bazate totusi pe cunostiintele stocate, din care vor apare mai frecvent cele puternic emotionale conectate cu trairi intense negative sau pozitive. Aceste halucinatii sunt legate intotdeauna de religie, familie, decaderi, inaltari si fac omul sa interpreteze pe baza credintelor sale. Un exemplu bun ar fi urmatorul fapt, in cultura nici unui popor nordic nu exista cultul exorcizarii, de unde eu una as deduce ca este o halucinatie bazata pe temperatura anumitor centre de prelucrare a datelor, din creier.
Paranormalul nu e atat de paranormal pe cat pare, perceptiile noastre pot fi abstracte, in lipsa capacitatilor standard.

Personal, cred in Tao, adica in energia fara de inceput si fara denumire, care a fost numit Dumnezeu dupa ce a creat totul. Conceptele au aparut doar fiindca omul are nevoie de repere de orientare in orice, mintea umana nefunctionand la putere destul de mare pentru a prelucra destule date si a alcatui o imagine de inteles despre acest "tot".

Cred in vibratii, camp magnetic, meridiane si cred in esentialitatea bunei conectivitati cu Dumnezeu, prin energia concentrata a mintii noastre catre Cel mai Bun si Atotputernic. Puterea rugaciunii se bazeaza tot pe vibratia sunetelor cuvintelor sfinte, care nu pot fi inlocuite cu altele.
Cred ca viata se numeste Dumnezeu, adica Putere si este prezent in noi, in tot, iar noi contribuim cu tot ce am inteles, cu tot ce am dezvoltat in noi, cu sentimentele traite, cu datele percepute si prelucrate in mod personal.

Cred ca talentul fiecaruia sta in ce trairi, experiente aduna, si cat de multa buna intelegere poate imparti cu semenii, ca sa se intoarca mai bogat la Dumnezeu.

Este ceea ce cred eu. In altceva nu cred. Totul este perceptie pentru om. Cu cat putem fi mai detasati de emotii in gandire, cu atat intelegem mai clar. Cu cat suntem mai emotionali, cu atat devine totul mai colorat si cu cat gandim mai putin, devine totul mai confuz, mai cetos.

Cred ca fiecare intelegem cum putem, dar stiu sigur ca viata nu e ghicitoare ci este o lucrare maiastra care poate fi calculata exact. Dar nu de noi Smile

Cred ca nu e nevoie sa vedem materie unde este spirit pur si cred ca ochii muritorilor nu trebuie sa vada dincolo de materie.
Ne place, nu ne place, asta e.

Despre telepatie, gandul este energie si se deplaseaza in spatiu dinspre persoana care gandeste, catre cea la care se gandeste. Trebuie sa aiba intensitate mare sa ajunga la subiect, si niciodata nu se emite sub forma de unde Alpha, deci nu se comunica telepatic in stare de vigilenta.

Nu m-a prea interesat subiectul niciodata, dar cu trecerea timpului a flamanzit creierul si uite cu de astea se ocupa Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  atat de simplu Mar 24 Ian - 7:26

Imi place cum ti-ai expus punctul de vedere. Razz Intr-un fel in care nu poate deranja pe nimeni. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  myrk Mar 24 Ian - 11:26

Halucinatie ar fi cand o persoana, doua, trei se presupune ca-s dereglate. Mai greu de crezut si de acceptat ar fi o halucinatie in masa. Daca totul e in creierasul virtualului posedat, de unde acea energie uriasa pe care o detine? Acest lucru nu poate fi explicat prin simpla dereglare a glandelor endocrine. E mai mult decat bio-chimie si fizica aici.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  pitulicea Mar 24 Ian - 12:49

Faine expunerile voastre ok Uite-asa, mai invatam unii de la altii... ne mai largim orizonturile.
Nici eu nu cred ca e doar o halucinatie... chiar daca unele teorii par a explica totul Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  itina Mier 25 Ian - 12:21

Si mie mi se par foarte interesante expunerile voastre. Eu cred ca in viata sunt multe lucruri pe care nu ni le putem explica dar nu ne putem abtine sa nu le cautam sensul, originea, etc. Pana la urma asta sta in firea omului. Ideea e ca prefer sa cred in lucrurile pentru care am explicatii logice. Asta pe de-o parte. Pe de alta, sunt constienta ca practic, orice e cu putinta pe lumea asta! Stim atat de putin din ceea ce ne inconjoara incat ar fi o dovada de imaturitate sa declaram in mod raspicat:" Asta nu exista pentru ca nu am vazut-o eu!" Daca nu sunt superstitioasa sau nu cred in fantome, asta se intampla doar pentru ca incerc sa ma protejez cumva, poate chiar la nivel subconstient, nu stiu. Dar simt ca as da inapoi si nu mi-ar folosi la nimic ba chiar m-ar incurca anumite obiceiuri, de exemplu daca vad o pisica neagra sa fac trei pasi inapoi sau sa tin o ata in gura daca cineva coase o haina de pe mine... Neutral  Si nu mai zic nimic de faptul ca nu mi-ar placea pentru nimic in lume sa intezaresc o stafie in fiece fluturare a perdelei sau trosnet al mobilei. Asa ca o dau inainte cu logica respectand insa credintele si trairile altora.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  Annmarie Joi 26 Ian - 0:48

Energia Qi si energia Psi sunt o suma a factorilor interni si externi, care salasluiesc si in oameni, uneori ei sunt doar traversati de energii.
Energia Qi este universala si se autoregleaza in rice biocamp, energia Psi este personala si este controlata prin vointa. Cand puterea de concentrare scade, vointa scade, astfel Psi pierde reperele. De aceea se zice de " dominarea vointei omului ". Este un proces chimic si fizic. Se poate reduce la temperatura, prezenta apei in organism, expunerea la lumina, prezenta substantelor toxice. E mult mai simplu decat pare, dar " Eu nu strivesc corola de minuni a lumii " Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  myrk Joi 26 Ian - 12:42

Mie mi se par mult prea complexe lucrurile. Iar intre simplu si simplist e o mare diferenta. O persoana umana este un mister, e infinit mai mult decat o suma de energii si procese fizico-chimice.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  Annmarie Lun 13 Mar - 17:40

Sa aprind o lampa de sare.
Sa nu cumva sa nu fie destul de curat in jurul meu.
Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  zaraza26 Mier 8 Mar - 11:50

Am trecut prin toate paginile topicului, am citit tot sau mai oblic câteodată, poate am omis un cuvânt din viteză.
M-a interesat pentru că mă gândeam dacă pot să deschid o discuție despre paranormal. Nu am ceva special de spus, dar am recitit o carte și în ea se găsesc multe răspunsuri la ce s-a povestit aici.

Din păcate oamenii se bazează pe mult "folclor" în acest subiect și uneori sunt departe de adevăr. Personal sunt o persoană rațională, am fost educată așa de părinții mei. Tata era un ateu convins. Mama a trebuit să asculte de el, așa că despre religie și biserică nu știam decât ce vedeai în timpurile comuniste. Bunica se mirase când a văzut că știu ceva, dar eu știam dintr-o carte  care... persifla religia și Biblia. Însă se pare că separasem informația și reținusem ceva despre religie și biserică.

Am devenit credincioasă imediat după ce l-am cunoscut pe soțul meu și, el fiind credincios greco-catolic practicant, eram mirată, cum poate cineva inteligent și cu studii superioare, să creadă!! Într-o zi o voce din capul meu mi-a zis - Eu sunt! - deși încă nu citisem cărți bisericoase. Abia după asta, devenind automat credincioasă din acea clipă, am citit cărțile soțului, ortodoxe, catolice și greco-catolice, pe care le avea în bibliotecă. După vreo 15 de ani de credincioșie, am început să am întrebări, neclarități. Firea mea curioasă ieșea la iveală. Sunt totuși și o fire aplecată spre mister, nu spun că ceva nu există doar pentru că ale mele convingeri sunt de alt soi.

Asta a fost introducerea.
În cartea Atacurile Psi, ghid de autoapărare psihică, autori Denning și Phillips, se vorbește clar despre ce este adevărat în paranormal. Firește, îi spunem paranormal pentru că nu face parte din normalul cu care suntem obișnuiți: normalul din ultimele două sute de ani, când știința a detronat partea nevăzută a existenței, pe motiv că nu există... până nu dovedește știința că ar fi. Very Happy

Între materie și energie nu este o graniță. Diferența este doar de vibrație. La nivel foarte mare de vibrație, avem energie. La nivel redus, avem materie. Ce e solid, e solid pentru că între particule se exercită forțe mari și ele sunt strâns unite între ele. Noi am fost învățați de mici că masa e masă, scaunul e scaun. Uneori eu percep o delimitare mai puțin clară între obiecte. Un copil mic ar vedea mai bine că există o trecere treptată între solide și aer, de exemplu. Dar am fost învățați să denumim obiectele și să facem SEPARARE. Separarea nu există în realitate.

Pun aici o poză făcută în 2019. Nu existau lumini care să justifice ce s-a văzut. Eu doar îl rugasem pe soțul meu să îmi facă o poză acolo, că nu vreau să pierd ocazia să mă prăbușesc așa în zăpadă.  love
Intamplari paranormale - Pagina 9 Z_stal10
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea și Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  pitulicea Mier 8 Mar - 16:29

Pana la jumatatea postarii am inteles si mi-a placut, de la a doua jumatate, n-am mai inteles nimic Laughing De-acolo m-ai pierdut.
Nu inteleg nici ce vrei sa zici cu poza aceea si cu luminile care ar justifica ce s-a vazut. Ce s-a vazut? Laughing Eu vad doar ce a surprins obiectivul in lumina blitzului. Ce ar fi trebuit sa mai vad? scratch
Pe mine chestiile astea cu energie si vibratie - adica ceea ce nu se vede cu ochiul liber, asa cum se vede masa si scaunul - ma depasesc. Neutral Vreau mai multe explicatii, asa cum ai explica la niste copii mici Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  Faun Mier 13 Mar - 16:36

Am citit postarea dumneavoastră și sunt de acord cu ce spuneți. Da, atacurile energetice pot duce la niste lucruri mai urate decât se crede. Da, este recomandat sa aveți în casa sau la dumneavoastră următoarele lucruri: lemn de santal, cristale, mir, salvie alba, lavanda, busuioc, sare și o cruciulita. Daca încap toate intr-o sticluță de poșetă, este și mai bine. Eu recomand santalul și sarea de himalaya. 
Cat despre poza, din punct de vedere energetic nu exista nimic amenințător. Daca era ceva neplăcut, se simțea direct. Sunt doar niște White orbs sau spirite rătăcite care au trecut asa prin cale. Atata timp cat spuneți o mantra sau o rugăciune și aveți acele obiecte la dumneavoastră, nu se intampla nimic. Am sa pun și un articol cu semnele atacurilor energetice. Va vor ajuta sa le depistați în caz de ceva. Gânduri bune și pace inverentiala.
Faun
Faun
2
2


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Intamplari paranormale - Pagina 9 Empty Re: Intamplari paranormale

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum