GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dieta echilibrata

+7
seaman65
oli
Radu
atat de simplu
pitulicea
mrs nobody
fotohobby
11 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Dieta echilibrata

Mesaj  fotohobby Joi 14 Oct - 16:04

Rezumarea primului mesaj :

Mi s-a spus ca o dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana!
Urmeaza cineva o astfel de dieta?Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos


Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Oct - 20:36

Si eu ma plictisesc de gusturi, dar cand imi place ceva f mult ma tine cca o luna(ma refer la mancare).Norocul meu este ca nu pot manca mult.Asa m-am obisnuit. Smile Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  pitulicea Dum 17 Oct - 20:37

Eu mananc mult Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Oct - 20:42

Eu mananc f incet, indiferent de cat de mult mi-ar placea felul de mancare.Stiu ca e sanatos si probabil ca mi-am indus asta.Maica-mea se uita la mine, daca se nimereste sa mananc cat sunt la ea si imi spune ca parca am cuie in gura. Laughing Serios.Senzatia asta o creez.Eu savurez totul si la mancare chiar am rabdare, ceea ce nu pot spune ca se intampla si in rest. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  pitulicea Dum 17 Oct - 20:54

Laughing Laughing
Si eu mancam foarte incet cand eram mica. Ii exasperam pe ai mei. Toti terminau de mancat, numai eu abia incepeam Very Happy
Cu timpul mi-am revenit Very Happy Acum mananc destul de repede.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  oli Joi 27 Ian - 10:26

Varza este o sursă excelentă de vitamina C şi conţine cantităţi importante de fibre, mangan, folaţi, vitamina B şi acizi graşi omega-3.


Majoritatea substanţelor nutritive din varză lucrează asemănător antioxidanţilor, dezarmând radicalii liberi înainte să afecteze ADN-ul, membranele celulelor şi moleculele care conţin grăsimi, precum colesterolul. În plus, noile studii arată că fitonutrienţii din varză lucrează la niveluri mai ridicate, aceşti compuşi trimiţând semnale genelor să crească producţia enzimelor implicate în detoxifiere (acţiune prin care organismul elimină substanţele reziduale).
De asemenea, potrivit rezultatele celor mai recente studii, consumul de varză determină scăderea riscului de cancer de prostată, coloractal, plămâni, sân şi ovarian. Iată câteva motive pentru care reţetele pe bază de varză nu trebuie să lipsească de pe masa ta.
Îmbunătăţeşte sănătatea gastrointestinală
Studii recente au arătat că varza şi celelalte legume crucifere ajută la prevenirea cancerului de colon.
Indicat în tratarea ulcerului peptic
Sucul de varză a fost mult timp analizat, remarcându-se astfel că este eficient în tratarea ulcerului peptic. Potrivit unui studiu, un litru de suc proaspăt în fiecare zi, băut în doze diferite, duce la tratarea totală a ulcerului în 10 zile.
Previne afecţiunile cardiovasculare
Consumul legumelor crucifere reduce riscul de cancer, mai ales cel de plămâni, colon, sân, ovare şi vezica urinară. Cele mai recente studii arată că varza este indicată în prevenirea afecţiunilor cardiovasculare, deoarece ajută la scăderea colesterolului rău LDL.
Varza roşie protejează împotriva maladiei Alzheimer
În cazul persoanelor care suferă de Alzheimer, creşterea producţiei şi depozitarea unei proteine numite beta-amiloid conduce la lezarea celulelor creierului şi moartea acestora din cauza stresului oxidativ. Polifenolii care se găsesc din abundenţă în varza roşie pot proteja celulele creierului de afecţiunea cauzată de proteina beta-amiloid, susţine un studiu publicat în revista Tehnologia şi Ştiinţa Alimentelor.

oli
oli
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Vin 17 Iun - 23:14

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Mier 29 Iun - 0:38

Regim disociat pentru slabit

Chestia e ca ce spun acum mi-a fost dat de nutritionist in urma discutiilor purtate, alte persoane pot avea rezultate diferite, din motive usor de inchipuit.

1. Carne, se alege una din urmatoarele 3:
- vita
- pasare
- peste
Eu am ales pasare, care include pui, curcan, rata, gasca, prepelite etc, plus ficat, pipote, dar nu si oua.
2. Lactate, una din urmatoarele:
- lapte
- branza
- iaurt
Eu am ales iaurt, care poate fi sana, kefir, iaurt slab, gras (bivolita, oaie), de preferinta natural (produs in casa sau de la magazinele care vand lactate). Nu este permis iaurtul cu adaosuri (fructe, fibre).
3. Fructe, una din urmatoarele:
- portocale
- banane
- mere
Cum mie-mi plac merele, am ales merele.
4. Paine hipoglucidica
5. O cafea dimineata la micul dejun, cu zahar sau fara, dar fara indulcitori.

Nu sunt permise condimentele (sarea singura acceptata), nu este permis consumul nici unui alt fel de aliment care nu este in lista, nici macar un fulg, nici macar gustat ceva.
Nu este permis alcoolul, sub orice forma ar fi. Nu este permis consumul de ceai.
Totul gatit prin fierbere, sau la gratar, fara pic de ulei.

Regula nr. 1: obligatoriu trei mese pe zi
Regula nr. 2: 2 l de apa pe zi
Regula nr. 3: 1 l de iaurt pe zi
Regula nr. 4: nu ai voie sa-ti fie foame, poti manca si intre mese

Painea hipoglucidica poate fi consumata ca atare sau prajita. Sunt permise combinatiile intre alimentele permise: Pui fiert (sau la cuptor) cu iaurt sau cu mar, orice combinatie este placuta la gust. Merele pot fi mancate proaspete sau la cuptor (fara zahar).

Am gasit dieta foarte permisiva, mi-a fost usor s-o tin 9 saptamani (am slabit 7 Kg), dupa care au venit sarbatorile de iarna. Laughing

Acum sefa are ceva asemanator: pasare, andive, rosii, iaurt, capsuni - o luna, apoi a schimbat andivele cu varza si dovlecei, capsunile cu piersici. S-au dus vreo 3 Kg intr-o luna.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  atat de simplu Mier 29 Iun - 0:40

Voi aveti ce aveti cu slabitul.E un scop ? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Mier 29 Iun - 0:57

Cam asa ceva. Daca suntem rotunzi...
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  atat de simplu Mier 29 Iun - 1:07

Ce e mai important? Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Mier 29 Iun - 1:08

???
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  atat de simplu Mier 29 Iun - 1:16

Dieta sau...? confused
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Mier 29 Iun - 1:18

Esti criptica, dieta sau ce? Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  pitulicea Mier 29 Iun - 14:23

Suspect Si cum mananc toate alea? Crude? Very Happy
2 l de apa? Enorm.
Eu beau apa putina. Noroc ca iau medicamente si nu le pot inghiti fara apa. Altfel, singurul lichid pe care l-as consuma ar fi cafeaua Very Happy
Mint. Cand fac sport, beau apa. Aproape un sfert de litru Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  seaman65 Mier 29 Iun - 14:33

Totul gatit prin fierbere, sau la gratar, fara pic de ulei. Bineinteles ca se refera la cele care nu se pot consuma crude.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Dieta echilibrata - Pagina 2 Empty Re: Dieta echilibrata

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum