GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Natura – cea mai ieftina farmacie

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Joi 2 Mar - 23:20

Din cele mai vechi timpuri, oamenii au descoperit puterea tamaduitoare a plantelor.  flower
De-a lungul timpului au fost studiate proprietatile terapeutice ale plantelor medicinale, astfel incat sa poata fi folosite cat mai eficient pentru vindecarea bolilor si afectiunilor, pentru o mai buna functionare a organismului sau pentru fortificarea sistemului imunitar. Plantele medicinale stau la baza medicamentelor din plante si a homeopatiei.
In timpurile moderne, oamenii au renuntat la plante, considerate in general “leacuri babesti” si si-au pus toata increderea in produsele famaceutice, fie ele alopate sau homeopate.
Mai sunt insa si iubitori de plante medicinale, culese din “farmacia naturii”, bogatie lasata noua de Dumnezeu.
Pentru aceia dintre noi care dorim sa vorbim si sa impartasim din cunostintele si experientele noastre despre plante si efectele lor benefice, am deschis acest topic. Sper sa ne fie de folos si sa aflam lucruri noi unii de la altii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Vin 3 Mar - 14:44

Una din plantele medicinale care pe mine m-a ajutat foarte mult, este socul. Mai exact, florile de soc.
Toata lumea cunoaste socul si multi dintre voi ii cunoasteti deja proprietatile.
Pentru cei care nu stiu, florile de soc, sub forma de infuzie, actioneaza impotriva: reumatismului, bolilor de rinichi, gripei, racelilor, bronsitei si provoaca sudoratia. Se utilizeaza si in tratamentele de combatere a obezitatii si a constipatiei.
Socul face parte si din retetele de ceaiuri necesare tratamentului adjuvant in pneumonie.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu am ramas impresionata de eficienta siropului din flori de soc. De cate ori aveam probleme cu gatul sau cu tusea, o calmam cu sirop de soc. Baut fara apa si inghitit putin cate putin, adica lasat sa alunece incet pe gat, ca sa ajunga cat mai bine in locurile cu probleme  Smile Erau nopti in care efectiv nu puteam sa adorm din cauza tusei. Simteam nevoia sa iau ceva care sa inmoaie "asprimea" din gat. (As fi luat miere de albine, dar nu aveam). Luam sirop de soc, iritatia din gat se linistea si in scurt timp adormeam. De fapt, asa am si descoperit ca socul face bine la raceli. Intai m-am tratat, apoi am cautat informatii pe net si am descoperit ca socul trateaza racelile.
De doi ani, siropul acesta e nelipsit din camara mea si de doi ani am reusit sa scap de multe raceli, inainte de a se declansa pe de-a-ntregul  Smile Sirop pregatit de mine, acasa.
In caz ca mai sunt doritori, va las mai jos reteta dupa care fac eu siropul. Iese parfumat si aromat.
- 500 ml apa
- 20 flori de soc
- 1 kg zahar
- 50 ml zeama de lamaie
Se pune apa la fiert. Cand incepe sa fiarba, se opreste focul si se pun florile de soc. Se apasa bine ca sa fie toate acoperite de apa fierbinte si se acopera cu capac. Se lasa la infuzat cam 30 de minute. Se strecoara infuzia obtinuta. In ea se adauga zaharul, zeama de lamaie (care impiedica cristalizarea siropului si amplifica gustul socului) si se da la fiert pana se ingroasa si ajunge la consistenta mierii. Apoi se pune in sticlute sterilizate si se pastreaza pana cand ai nevoie de el sau pana cand ti-e pofta de un sirop aromat si plin de substante active. wine smile Sanatate!
Am incercat si cu florile fierte, dar nu iese la fel de bun.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Mar 7 Mar - 8:29

Hop si eu pe aici! Laughing
As mai adauga la florile soc si faptul ca, puse 10-15 zile la macerat in ulei de masline (sau in orice ulei vegetal de buna calitate) se obtine un produs cosmetic extrordinar.
Are proprietati antiseptice, ajuta la echilibrarea sebumului pielii. Se foloseste la inlaturarea absceselor (cosurile, furuncurile)  Se poate folosi si de catre persoane cu pielea foarte uscata pentru hidratare si chiar la psoriazis sau pentru masaj in mod special la presoanele varsnice si cele care sufera de artrita.
Pentru prepararea uleiului nu am cantitati clare pentru ca il cam fac "dupa ochi" adica pun intr-un recipient cu deschidere destul de larga (de regula un borcan) florile de soc spalate si scurse de apa si apoi torn ulei peste atat cat florile sa fie acoperite cam de 2 degete cu uleiul. As zice; 10 flori frumoase bine inflorite si caa 300 ml de ulei. Apoi inchid borcanul si il las la loc cald dar nu direct in  soare cam 15 zile, agitand din cand in cand borcanul. Apoi il stecor si il pastrez in sticla de culoare inchisa la loc mai racoros. Nu la frigider.
Este foarte important ca florile de soc sa fie bine inflorite si sa fie culese in perioada pranzului, nu dimineata sau seara.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Din socul copt, din fructe adica din aceste bobite negre se poate face un sirop foarte bun. Se folosesc doar fructele bine coapte si fierte.
2 cani de fructe de soc se fierb cu 2 cani de apa caa 30 min cat bobitele sa poata fi zdrobite si apoi se strecoara untr-un tifon. Dupa ce s-a mai racit se adauga cantitate egala de miere, putina zeama de lamaie si dupa preferinte ghimbir. Este foarte bun de consumat preventiv contra infectiilor sau chiar in timpul lor. Se pastreaza la loc rece dar nu in frigider.
Asta este una dintre retete insa fructul de soc este o adevarata farmacie, tincturi de tot felul ba chiar si dulceata.
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  zaraza26 Mar 7 Mar - 8:39

Am făcut tinctură din boabe de soc, dar cum nu am avut nevoie, a stat acolo până am aruncat-o. Very Happy Tinctura se face din boabe violete, cele verzi sunt toxice oricum le-ai prepara, iar cele negre-negre, sunt bune pentru sirop și dulceață. Am făcut dulceață, e foarte asemănătoare cu dulceața de cireșe negre. Am pus felii de lămâie în ea, exact ca la dulceața de cireșe negre.
Știu, logic era să iau tinctura aia preventiv, dar convingerile mele sunt că trebuie tratate cauzele, nu simptomele. De când am început să citesc pe net, deci să am multă informație la dispoziție, am avut ca un fir roșu în căutările mele, să caut modul corect de a trata bolile, tratând cauza. În momentul când am găsit despre noua medicină germanică încă nu am reacționat cu Wow, mi-au trebuit aproape doi ani să mă reapropii de subiect și abia atunci să zic Wow, am găsit, evrika!
Găseam diverse terapii, zăboveam asupra lor ceva timp, apoi treceam mai departe. Nu, simțeam că nu era ce căutam eu. Niciun fel de tratament și terapie nu m-a satisfăcut.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Mar 7 Mar - 8:55

Multumesc, eledas big hug Am aflat lucruri noi de la tine. Despre florile puse in ulei, chiar nu stiam. O sa fac si eu la vara, mai ales ca am probleme cu artrita.
Fructe nu am cules niciodata, desi stiu ca-s foarte bune. Poate anul acesta reusesc sa culeg si fructe, sa fac un pic de sirop dupa reteta ta.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Mier 3 Mai - 9:33

La noi a inflorit papadia, ba chiar mai mult, este deja pe trecute. Am fost si eu la cules de floare si am pus un borcan de 800 g floare cu tuica de casa pentru tinctura si vre-o 3 brcane, floare cu miere iar acum am in aparat o tura de flori puse la uscat pentru ceai. As fi pus mai mult insa nu mai am miere. Am comandat la vecina si cred ca o primesc vineri.
Multa lume considera papadia ca buruiana in schimb are proprietati extraordinare. Cred ca toti am gustat candva din papadie, are gust amar insa are foarte multi antioxidanti si ajuta la eliminarea radicalilor liberi. Contine beta-caroten cu rol important in protejarea impotriva deteriorarii celulare si a stresului oxidativ. Sunt foarte multe pagini pe net despre papadie deci nu voi tine si eu aici prelegeri despre planta. Cine doreste intr-adevar sa afle cate ceva despre partea benefica a plantei va gasi cu siguranta mai mult decat suficient material. Eu am vrut doar sa starnesc un pic de curiozitate!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
eledas
eledas
4
4


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  zaraza26 Mier 3 Mai - 9:51

Când eram în Moldova n-am știut că pot să o mănânc direct. Abia după 2003, când frunzăream internetul, am descoperit cum pot să o folosesc. M-am complicat eu cu altele, cu păpădia mă mulțumesc să îi mănânc frunzele și codițele de la floare. Am vaga impresie că am gustat sau băut de undeva sirop de păpădie. I love you
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Mier 3 Mai - 9:54

Tot acum au inceput sa apara acei muguri de brad.
Sunt foarte bogați în vitamina C și alte substanțe bioactive: flavonoide, minerale (cum ar fi potasiu și magneziu), taninuri, rășini, enzime. Uscați, congelați sau preparați în diverse siropuri, sunt o sursă bogată de vitamina C în timpul iernii. Conțin și carotenoizi. Au proprietăți terapeutice importante grație conținutului ridicat de uleiuri esențiale. Astfel, preparatele din muguri de brad se pot folosi cu succes pentru expectorație, tuse, ca analgezice și stimulatoare, ca odorizante și energizante naturale.
Stiu ca prin Ro. se face (fierbe) sirop din acesti muguri si chiar nu-i rau, insa aici am invatat o alta reteta pentru obtinerea siropului. Clar cantitativ este nult mai redus insa mult mai indicat si chiar foarte bun. Eu pun in borcane, un strat de muguri,  un strat de zahar brun sau miere de albine si zeama de la o lamaie, las la macerat cel putin 8 saptamani sau pana se topeste tot zaharul poate dura chiar mai mult. Cu cat ramane la macerat o perioada mai lunga cu atat este mai bine facut. Pana aici foarte simplu, abea dupa macerat apare partea lipicioasa a povestii. Laughing Se pune un tifon intr-o strecuratoare si apoi se separa siropul obtinut. Este foarte gros si de aceea trebuie putin ajutat la stors. Cine vrea sa incerce acest sirop, are nevoie de borcanele sau de sticlute cu gatul/gura (sau cum s-o zice) larg/a. Se poate consuma pus sau diluat cu apa.
Incercati ca nu-i o mare filozofie si mai ales nu trebuie fiert.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Mier 3 Mai - 9:57

zaraza, si eu mananc coditele si florile in forma proaspata Laughing
Frunzele se pot pune la salata sau se pot usca si ele pentru ceai.
Apropo ceai de papadie (frunze, flori)  ajuta la slabit insa nu trebuie folosit permanent ci cu carente!
eledas
eledas
4
4


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  zaraza26 Mier 3 Mai - 9:59

M-au tentat mugurii de brad, dar cum soțul meu e greu de pus la drum și trebuie să mă bazez numai pe informațiile culese de mine, am zis pas la muguri. De unde îi iei?
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Mier 3 Mai - 11:50

Am padure de conifere la 10 minute de mers. 10 min sa fiu chiar in padure nu pe margine unde trec masini.
Anul trecut nu am facut pentru ca eram la reha dupa op dar am facut in urma cu 2 ani si mama mea + cumnata vor neaparat sa le mai duc. Cumnata mea a fost racita si a tusit vreo 4 saptamani pana cand intr-o zi a dat in debara de sticluta cu sirop de la mine. A doua zi dimineata a venit vecina de la etajul inferior sa vada ce-i cu ea, daca este ok. Cumnata-mea foarte mirata de ce intreaba "pai azi noapte nu te-am mai auzit tusind"
eledas
eledas
4
4


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  zaraza26 Mier 3 Mai - 13:40

Tare faza! Very Happy
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Sam 6 Mai - 9:47

Am citit pe net ca din florile de liliac se poate face o tinctura care este foarte buna pentru artrita, artroza si chiar pentru herniile de disc! De fapt pentru sistemul osos. Sunt mai multe retete insa una chiar mi-a atras atentia in mod deosebit. La un borcan de 400 g se pune o lingura de miere, apoi se umple cu flori (proaspete) de liliac si peste se toarna alcool, tuica de casa sau ....Se lasa la macerat 6 saptamani. Am inteles ca aceasta tinctura poate fi folosita pe cale orala si pentru probleme ale stomacului sau digestiei.
Tot din liliac dar din flori uscate se poate face o infuzie 250 ml de apa si o lingura de flori (chiar si cu frunze amestecate) Se consuma timp de o luna de zile pentru a se optimiza secretia bilei. (fierii)
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  pitulicea Lun 1 Apr - 10:17

Inainte de a povesti despre plantele culese ieri, vreau sa-i multumesc la eledas pentru informatia despre tinctura de liliac. Angel Nu stiam de tinctura asta. Chiar as vrea sa o incerc daca as gasi pe undeva liliac. Am probleme cu artrita, artroza si cu sistemul osos. Am doua nelamuriri: se pot folosi flori de liliac de orice culoare? Tincura asta se bea, e de uz intern? Sau e de uz intern, pentru masaj in locurile cu probleme? Daca reteta cu miere pe care ai scris-o e pentru aceste afectiuni, e clar ca se bea Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  eledas Lun 1 Apr - 11:03

Orice culoare de flori, se foloseste pe cale orala. Reteta o vazusem pe vlogul unei tipe din R. Moldova. Anul trecut nu am reusit sa fac dar anul asta voi incerca cu siguranta.
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Natura – cea mai ieftina farmacie Empty Re: Natura – cea mai ieftina farmacie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum