GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ghicitul in cafea

+13
teardrop
Obi-Wan Kenobi
mihaela_23
gaby
seaman65
tegeusa
eliodor7
snow
mrs nobody
HAUU_HAUU
habibi77
pitulicea
fl3252
17 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Ghicitul in cafea

Mesaj  fl3252 Dum 25 Iul - 23:44

Rezumarea primului mesaj :

Nu demult o persoana pe care o stiu a fost la cineva sa-i ghiceasca in cafea, persoana respectiva era foarte sceptica la astel de practici, dar surpriza ia spus destul de clar toate lucrurile importante din trecut si nu a gresit cu nimic iar despre viitor va trai si va vedea. Povestea asta ma pus pe ganduri, cum a putut sa-i zica asa clar?chiar nu avea de unde sa stie.
Va ghicit cineva in cafea? Si a avut dreptate? Sau aveti de gand sa mergeti?
Cat este de ortodox acest lucru?
Cunoaste cineva o persoana care ghicestespre asta?
Si nu in ultimul rand...Credeti in asa ceva?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos


Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 11:22

Regret ca o sa va dezamagesc prin ceea ce urmeaza sa va spun. Este adevarat ca-n breasla ghicitorilor exista multi sarlatani, dar asta nu inseamna ca tehnica in sine este o sarlatanie. Viitorul exista sub forma de potential in mai multe variante. Ceea ce vad "ghicitorii" este varianta ce are potentialul cel mai mare de a se materializa in functie de legea cauzei si a efectului. Daca nu se intampla ceea ce a fost previzionat inseamna ca persoana careia i s-a ghicit a modificat "cauza" rezultand un alt "efect". De multe ori este suficienta constientizarea directiei in care va "curge" viitorul. Aceast lucru poate fi demonstrat de experimentul lui Schrodinger.
Printr-o extrapolare a interpretarii Copenhaga, asa cum o vad eu, viitorul exista intr-o superstare (o multitudine de probabilitati) si "colapseaza" in una dintre acestea, in functie de atentia/ energia care i se acorda de catre persoana in cauza.

Daca nu-si pot "ghici" viitorul singure inseamna ca nu sunt capabile sa fie obiective, in sensul ca vor vedea numai ceea ce vor ele sa vada, rezultatul fiind de fapt o proiectie a dorintelor lor.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 11:37

Nu pot fi de acord.Daca "ghicitorul" nu nimereste, e vina celui care i se ghiceste.Asa ceva chiar nu pot crede, mi se pare o poveste pentru cei mici.Ca sunt persoane care au unele abilitati de a prevedea ce se poate intampla, e altceva.Insa nu are treaba cu ghicitul in cafea.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 11:43

mihaela_23 a scris:Ce va mai place sa jigniti...comentarii demne de persoane inteligente.

Si culmea e ca sunt sigura 100% asa cum cei care spun ca nu le plac manele ,sunt primii care o asculta...asa si in cazul de fata,numai sa se arate ca ei sunt mai destepti.Eu cred ca fiecare face ce vrea cu viata si banul sau,si fiecare are defectele si calitatile sale,de aceea cel mai bine e sa-si vada fiecare de lungul nasului inainte de a face fraieri pe toti cei ce nu gandesc ca ei. Mad Mad Mad

Nu permit nimenui sa ma faca fraiera ca apelez la o ghicitoare,sunt persoana matura stiu ce e mai bine sau nu pentru mine.
Acum am vazut postarea asta.Nu am facut vreo referire la tine in ce comentasem eu.Cu procentul tau de 100% te inseli.Aici tu jignesti.Un om normal nu da bani la ghicitoare si ii mai ia de bune si "prezicerile".Sa stii ca eu "ghicesc" mult mai bine decat tigancile alea care incaseaza sume uriase pentru ineptiile lor.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 11:46

Daca "ghicitorul" nu nimereste, e vina celui care i se ghiceste.

N-am zis nici ca nu nimereste, nici ca-i vina celui ce ghiceste!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 11:48

Cu alte cuvinte, daca se "nimereste" e perfect. Daca nu se "nimereste"e vina cuiva care a influentat cumva...deci tot perfect e.S-a scos ghicitorul in ambele situatii, deci isi merita cu prisosinta banii.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 11:57

Ai vazut ca stii? Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 12:02

Laughing Laughing Laughing Stiu ca stiu,Habi!Am vazut ceva prin cana azi(ce bine ca nu am folosit doar o ceasca, asa am vazut mult mai bine). Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 12:06

Laughing Laughing Laughing Esti sigura ca n-ai vazut ceea ce ai vrut tu sa vezi? Smile Glumesc, desigur.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 12:09

Si eu am glumit, n-am vazut decat zat. Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 18:25

atat de simplu a scris:Nu pot fi de acord.Daca "ghicitorul" nu nimereste, e vina celui care i se ghiceste.Asa ceva chiar nu pot crede, mi se pare o poveste pentru cei mici.Ca sunt persoane care au unele abilitati de a prevedea ce se poate intampla, e altceva.Insa nu are treaba cu ghicitul in cafea.
Acum vad ce-am scris Very Happy :"e vina celui caruia i se citeste", la ce naiba m-am gandit? Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 18:36

La ce ti-a ghicit respectiva , la ce altceva ?! Suspect scratch Laughing

Ia mai ''ghiciti-va'' singuri si nu mai sponsorizati lumea obscura a vrajitoarelor Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 18:58

Eu tocmai mi-am ghicit singura si n-am inteles nimic rolling on the floor
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  Melodia Dum 18 Dec - 19:27

am fost o singura data la ghicitoare Embarassed aveam vreo 20 de ani,si vestea i se dusese prin tot cartierul...asa ca nu puteam lipsi eu Very Happy
m-a dat afara Laughing Laughing scepticismul meu si intrebarile mele punctuale au facut-o sa ma respinga Evil
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 19:33

Laughing Laughing Laughing

Puteai sa o asculti macar. Evil
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 23:31

Eu ma mir de spusele Melodiei ...stiam ca scorpie la scorpie nu-si scoate ochii scratch ....

Nu da ! ...glumeam si eu scared Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ghicitul in cafea - Pagina 3 Empty Re: Ghicitul in cafea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum