GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Iubirea, cel mai bun maestru

+7
fotohobby
Mr Nobody
mrs nobody
atat de simplu
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Iubirea, cel mai bun maestru - Pagina 4 Empty Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  habibi77 Sam 12 Iun - 16:50

Rezumarea primului mesaj :

Iubirea este cel mai bun maestru deoarece ea este motorul vietii. Este o energie ce are puterea de a-l trezi pe Kundalini si de a-l forta sa urce pana in dreptul inimii. In ascensiune,, Kundalini potenteaza anumiti centri energetici care vor primi si vor emite energie cu mai multa forta. Prin rezonanta aceasta energie se intoarce la noi sub forma de evenimente care au menirea sa ne ajute sa evoluam. De noi depinde daca vom deveni mai intelepti sau nu. Intelepciunea nu este un atribut al varstei, ci ea deriva din modul in care ne raportam la evenimentele din viata noastra. Daca alegem sa raspundem cu ura, prin razbunare nu facem decat sa ramanem prizonieri ai unor situatii pe care nu ni le dorim.
Eu sustin in continuare ideea ca nu toti iubim la fel, ne putem da seama cum iubim dupa gradul de evolutie spirituala pe care l-am atins.
Iubirea este un atribut al sufletului, iar atunci cand ne deschidem inima controlam mentalul. Orice om indragostit stie ca trecutul este undeva departe, suferintele traite pana in acel moment se estompeaza, sau dispar , viata devine "roz". Atunci cand dispare iubirea din viata noastra parca totul este negru, mentalul preia controlul si ne pierdem o parte din suflet. Devenim critici, irascibili si enervanti, asta daca nu reusim sa invatam sa acceptam lucrurile asa cum sunt si daca nu invatam sa descoperim compasiunea.
Compasiunea, dupa parerea mea, este o dovada a uni anumit grad de intelepciune. Ea ne poate ajuta sa depasim momentele mai dificile ale vietii. Este intr-un fel echivalentul iubirii , dar fara obiect.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Iubirea, cel mai bun maestru - Pagina 4 Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  pitulicea Vin 11 Noi - 19:34

Nu-s deloc nervoasa, dar nu cred ca trebuie sa facem din toate subiectele un loc de harjoneala.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru - Pagina 4 Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  atat de simplu Mar 15 Noi - 0:00

Se pare ca inca mai am o problema cu off-ul.Caut sa vad ce face si ce nu face parte din subiect.Eu am destula imaginatie.Cand se poate glumi si cand nu?Exista o regula?Cand e off si cand on? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru - Pagina 4 Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  pitulicea Mar 15 Noi - 9:24

Cred ca e important sa cititi prima postare si chiar mai important, sa cititi domeniul in care e incadrata: Istorie si filosofie.
In functie de asta ar trebui sa va dati seama cat de mult se poate merge cu gluma si cu off-topicul.
Prea putin....aici...

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Iubirea, cel mai bun maestru - Pagina 4 Empty Re: Iubirea, cel mai bun maestru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum