GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De prin lume adunate

+25
SoulOfOcean
shadow
Pingu
habibi77
elis27
Queensland
Obi-Wan Kenobi
parwous
serpico
mrs nobody
tano carridi
iubaretu
seaman65
Demostene
fotohobby
Radu
atat de simplu
cara.mia26
aspidistra76
Mr Nobody
dragos
openmind72
kitty
snow
pitulicea
29 participanți

Pagina 3 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Urmatorul

In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Mier 21 Apr - 21:02

Rezumarea primului mesaj :

10.000 de chinezi vor fi castrati cu forta de guvern

Aceasta masura a oficialilor chinezi este un soi de pedeapsa pentru cei care au incalcat legile politicii demografice din sudul Chinei, unde planningul familial este foarte strict. Guvernul doreste prin acesta castrare fortata sa opreasca cuplurile sa aduca mai mult de un copil pe cap de familie. Astfel a fost pusa in aplicare, incepand cu 7 aprilie, campania de castrare in provincia sudica Guangdong, care va dura 20 de zile. 1.300 de indivizi, care au refuzat interventia abuziva, au fost deja arestati si acuzati ca s-au opus legilor statului.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 11 Mar - 19:55, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Mr Nobody Joi 26 Aug - 12:04

Corect, dar cea care s-a agatat? Stii, de cativa ani se formeaza o teorie noua, aceea a provocarii infractiunii, in care victima joaca rolul principal.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 26 Aug - 12:10

E un subiect vast.....am putea discuta la nesfarsit.... si tot n-am ajunge la un singur rezultat Smile
Oricum, imi mentin parerea: pedepsele ar trebui sa fie mult mai dure si atunci, cu siguranta, s-ar reduce infractionalitatea.

E usor sa le gasim o scuza, cand suntem neutri si privim din afara. Ma refer aici la cele postate de aspi.
Dar hai sa ne punem in situatia in care noi suntem mama sau tatal unei fetite de 4 ani.... violata de o scursura de genul asta. Am mai incerca atunci sa-l civilizam punandu-i in fata Biblia ori vorbindu-i despre bunatatea sufleteasca si iubirea aproapelui?
Sunt convinsa ca intr-o situatie de genul acela, oricaruia dintre noi i-ar veni sa-i taie omului madularul, cu mana lui si cu toporul. Si nu numai madularul..... si gatul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  aspidistra76 Joi 26 Aug - 12:39

E deja foarte clar dovedit ca "sistemul" ast pedeapsa -sa spun asa-,nu da rezultate deloc, adica nu-l opreste pe criminali.
Si daca cuiva se intampla ceva groaznic de tot ca copilul sau sa fie violat si omorat, in cazul asta vointa parintilor ca criminalul sa fie pedepsit, daca se poate cat mai urat, este tot o vointa subiectiva si bolnava, care se hraneste din durerea si supararea parintilor, desi nu este corecta. Criminalul respectiv trebuie sa fie oprit sa mai comite asa ceva,sa fie izolat, si atat. Si nu trebuie sa fie implicata Biblia si balbaielile lui despre iubirea si etc, ca e deja depasit.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Mr Nobody Joi 26 Aug - 12:42

De regula, cei care comit astfel de fapte sunt bolnavi. O pedeapsa cu folos ar fi folosirea acestora pe post de cobai uman, medicina ar face salturi spectaculoase.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 26 Aug - 12:54

Criminalul respectiv trebuie sa fie oprit sa mai comite asa ceva
Doar oprit? Fara nici o alta pedeapsa?
Eu sunt pe principiul "dinte pentru dinte".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Mr Nobody Joi 26 Aug - 12:58

Legea Talionului! Zilele trecute, a fost omorat un tanar de 23 ani, de catre fratii unei fete care a spus ca ar fi fost violata de catre decedat. Nu plangere la politie pt cazul de viol, doar vbe. Acum? Pe cel ucis il ingroapa azi, ceilalti sunt arestati si vor face puscarie.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  cara.mia26 Joi 26 Aug - 13:17

Adica ai fi de acord cu Legea Talionului ?
In exemplul de mai sus, faptele sunt oleaca diferite: crima pentru viol !
Nu mi se pare tocmai corect.
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Mr Nobody Joi 26 Aug - 13:20

Nu, nu sunt de acord intrucat adevarul este dincolo de intelegerea multora. Iar, aplicand aceasta masura, am disparea ca natie in cateva saptamani.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 26 Aug - 13:23

Eu nu cred ca am disparea ca natie. Din contra, am gandi de doua ori inainte de a face un rau.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  cara.mia26 Joi 26 Aug - 13:26

Mr Nobody a scris:.... Iar, aplicand aceasta masura, am disparea ca natie in cateva saptamani.

Cred ca intai ar disparea tiganii (nu-mi place cuvantul rrom). Asta n-ar fi o chiar asa mare paguba ! Parerea mea ! Evil
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  snow Joi 26 Aug - 13:27

pitulicea_de_stepa a scris:Eu nu cred ca am disparea ca natie. Din contra, am gandi de doua ori inainte de a face un rau.


Cred ca asta este in definitiv si rolul pedepsei.
Think twice
snow
snow
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 26 Aug - 13:29

Exemplu:
Casa pe care am primit-o mostenire, si in care nu locuieste nimeni momentan, a fost sparta si pradata. A fost luat de-acolo tot ce se putea lua.
Intru-cat vecinii i-au vazut pe faptasi, am facut plangere la politie, ca sa ia masuri si sa-i pedepseasca.
Politia mi-a raspuns ceva de genul: "Va agitati degeaba. Pagubele e greu sa fie recuperate, decat daca se ajunge in instanta. Iar daca se ajunge in instanta, faptasii ar putea fi inchisi, iar dupa 3-4 zile li se va da drumul. Au fost eliberati si altii, care au savarsit infractiuni mult mai mari decat aceasta. Pana si noi ne-am obisnuit cu situatia si nu ne mai obosim sa-i prindem pe hoti, pentru ca maine sunt din nou in libertate."
Pentru 3-4 zile de arest, chiar merita sa spargi o casa Smile Asta nu mi se pare pedeapsa, mi se pare incurajare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  snow Joi 26 Aug - 13:31

Aici intervine deja coruptia din sistem.
Alta poveste grea a noastra.
snow
snow
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Mr Nobody Joi 26 Aug - 13:34

pitulicea_de_stepa a scris:Eu nu cred ca am disparea ca natie. Din contra, am gandi de doua ori inainte de a face un rau.
Oare?
In cazul pe care l-am expus, conform legii talionului, fratii ar fi trebuit sa-l...violeze pe violator. Sau pe sora, mama, etc. Deci, introduceau un nevinovat in ecuatie-singura vina fiind faptul ca face parte din aceeasi familie. Si, procedand astfel, cei din urma ar tre sa-i pedepseasca pe...pedepsitori.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  pitulicea Joi 26 Aug - 13:35

Cu asa un sistem.... am lasat balta plangerea.... am lasat in libertate hotii... si nu-i de mirare ca maine vor sparge alte si alte case Smile
Iar daca vor nimeri intr-o casa locuita, nu se vor da in laturi daca vor fi nevoiti sa-i dea proprietarului cu ceva in cap, ca sa-si poata face treaba in liniste Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De prin lume adunate - Pagina 3 Empty Re: De prin lume adunate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum