GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Visele si realitatea

+43
Annmarie
Florin Popa
SoulOfOcean
East17
dorina_s
Pingu
myrk
itina
freda white
eledas
RALUCA
mielusica
dcbal
Ostional
Queensland
Obi-Wan Kenobi
Constantin
Amrita
shadow
teardrop
parwous
serpico
Adriatica
tegeusa
Anna
Angel
Irinna
atat de simplu
lexus
zexe
sharp00714
Nana_Duval
oli
daffy_
Demostene
mrs nobody
lynn
Radu
HAUU_HAUU
aspidistra76
habibi77
pitulicea
snow
47 participanți

Pagina 43 din 43 Înapoi  1 ... 23 ... 41, 42, 43

In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Visele si realitatea

Mesaj  snow Sam 10 Apr - 10:17

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca daca iti amintesti ziua ce ai visat noaptea, visele se vor implini.
Asa sa fie? Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos


Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  dorina_s Vin 7 Ian - 0:09

Am visat ca urcam niste scari, care nu se mai terminau...
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Lun 10 Ian - 19:24

Din cate stiu eu, cand visezi ca urci scari, e de bine. Mai multe detalii nu stiu sa-ti dau.
Mi-e dor de bunica Neutral Ea stia!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Mier 20 Apr - 13:05

Am visat-o pe pitu- parca eram la ea, si ea era in chelea goala. Acum nu va ganditi la chestii erotice, ca nu erau. Laughing Avea nu-sh ce probleme la coloana- niste inele defecte si niste galme (probabil am ramas eu cu niste sechele psihologice de la coloanele infinitului ale lui eledas si a cumnata-mii, precum si de la coloana mea cifozata). Nu ma intrebati acu' de ce avea pitu spatele gol si eu priveam. Laughing

Apoi pitu zice: daca tu m-ai condus pe mine (o condusesem, probabil, dar nu stiu unde) acu' te conduc eu pe tine pana acasa (ea fiind acasa in Ardeal, iar eu in Moldova). Eu nu prea voiam, ziceam ca nu e nevoie (si chiar nu era Laughing - pitu nu si nu). Si am traversat strada (ca in vis) de la Cluj la Botsheni (intr-o clipa) si m-a "adus" pitu pe jos pana in spatele blocului. Am inceput sa vorbim- cand ma uit la pitu, era rasa pe cap (zic- ce i-o fi venit, dar asa e pitu, cand ii vine ei pe chelie ceva. Laughing ; am vazut azi-noapte un film cu detinuti, probabil d-aia am visat). Cum stateam noi asa in spatele blocului, spatele (la bloc) se transforma intr-un fel de magazin (de fapt magazinul era in aer liber Laughing ). Vede pitu o lustra cu multe brate- era interesanta, dar ciudata. Nu era hotarata daca sa o cumpere sau nu- eu tot insistam s-o ia, ca e frumoasa. Si s-a terminat visul. (pitu nehotarata ca probabil trebuia sa dea bani pe ea Laughing ).

Dupa aia l-am visat pe taica-meu flacau (el flacau si eu treceam pe langa el, oleaca mai in varsta eu Laughing ). Era tuns smecher (ca fotbalistii engleji) si avea haine noi (imi ziceam in gand ca a fost mai smecher ca mine Laughing ). Probabil vazand-o pe Maia, s-au facut niste conexiuni in creier- mi-aduceam aminte cand, copil fiind, mergeam de la tara pe jos 4 km pana la drumul national spre oras (circulau rar autobuzele la tara, iar de la soseaua principala luam ocazie); iar dupa primii 50 de metri oboseam, iar taica-meu, tinerel, ma lua in spate, dupa gat, 4 km. (Ieri am fost la denie cu Maia, cu maica-sa si cu Adriana, iar Maia voia in brate c-o dureau picioarele).

Elucubratii (de ce n-as visa si eu ceva frumos, linistit- nu doar aberatii).

Pitu, sa-mi zici daca se potriveste lustra cu decorul. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Mier 20 Apr - 14:42

Laughing Laughing Laughing Tu cu visele tale...
Pai probleme la coloana chiar am. Nu mare lucru, numa' mi-s dislocate cateva vertebre. Rasa in cap nu sunt, dar nici par prea mult nu am. Abia ce mi-au mai ramas cateva fire, aproape numarabile Laughing Lustra nu-mi mai trebuie it wasn\'t me Am deja.
Figura visele tale.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Mier 24 Aug - 11:57

Acu' cred că am visat-o pe Diana. Am intrat în casa ei, ea stătea tolănită pe burtă pe o canapea, pe canapea o pătură in dezordine, iar ea citea o carte. Avea părul spre roșu-roșcat. Am intrat fara să anunț în casa- am deschis ușa și am intrat, am intrat în camera, am spus saru' mâna, ea s-a uitat la mine, nemirată, mi-a răspuns, apoi a continuat să citească, la fel ca și când nu s-ar fi întâmplat nimic. In vis par destul de îndrăzneț. Laughing Acu' cred că era Diana, că nu cunosc pe nimeni cu pantaloni de trening și cu părul roșcat. Sau o fi eledas. Laughing

Cu ceva timp in urma, am visat că eram într-un castel. Era acolo spectacol, dans, muzica, bucurie. Nu știu cum apare pitu pe-acolo, parcă era în formația de dansuri. Era tânără și foarte frumoasă. love Stau eu și privesc la pitu admirativ, ca-n reclama aia la bere Ursus cu mari dileme. Apoi pitu pleacă, era bucurie mare in castel, și numa' ce-o văd prietenă la cataramă cu Adriana, se plimbau împreună prin castel, pe mine nici nu mă băgau in seamă, amândouă. Eu când am văzut așa, am inceput sa zbor prin aer, zburam, puneam frâne in zbor, pluteam. Printre invitați. Nu mai știu cum s-a terminat visul, că a trecut cam multișor de când l-am visat. Țin minte că de vreo două ori m-am trezit, dar visul a continuat de unde a rămas. Era prea frumos. Laughing

Totuși, am rămas (in vis) cu imaginea că Nico și Adriana sunt cele mai bune prietene. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Mier 24 Aug - 22:22

Laughing Laughing Laughing  Iar m-ai facut sa rad, cu visele tale. Esti o mare figura.
Cu Adriana nu stiu daca as putea fi prietena. Mi se pare prea fitoasa, iar eu n-am absolut deloc rabdare cu oamenii fitosi Very Happy Totusi, in vis, as putea Razz
Constat ca ma visezi destul de des. Si constat (inca o data) ca tii minte visele. Eu nu le tin minte. Eventual franturi de vise sau daca e un vis care ma marcheaza...

Aaaa, in urma cu ceva vreme, in Postul Sfintei Maria, am avut un vis ciudat. Cadeam de undeva de sus. Cand eram sus, priveam in jos si stiam ca trebuie sa ajung jos, dar distanta era atat de mare, incat nu stiam daca o sa ajung acolo vie. Mi-am dat totusi drumul si... am ajuns repede jos. Eram uimita ca am ajuns asa de repede si asa de intreaga. Laughing Aterizasem in picioare. Numai ca jos era o apa. O apa destul de limpede, in care se vedeau niste rotocoale negre, care erau de fapt niste hauri. Paseam prin apa si ma gandeam sa nu cad in haurile acelea adanci, de unde n-as mai putea iesi. N-am cazut.
Tot in noaptea aceea, nu stiu daca in acelasi vis cu apa sau in altul, patisem ceva la un deget si incepuse sa-mi curga sange. Scuturam degetul si sareau stropi de sange.

Cand m-am trezit, mi-am amintit detaliile astea, care nu m-au lasat sa uit visul. Caderea/coborarea, e semn rau. Apa adanca si neagra la fel - boala. Sangele prevesteste ceva care urmeaza sa se intample repede, ceva iminent.
Toata ziua mi-am vazut de ale mele. Seara m-am gandit ca a trecut ziua si nu s-a intamplat nimic rau Smile Am mers la biserica, la maslu si acolo...s-a intamplat. Mi s-a facut rau. Un rau cum nu-mi amintesc sa-mi mai fi fost vreodata. Am vazut negru in fata ochilor, urechile mi s-au infundat si parca imi tiuiau, m-au apucat transpiratiile (imi simteam rochia lipita de spate). Vorbeam cu prietenele mele, ele imi raspundeau, dar nu le auzeam din cauza urechilor infundate. Parca eram sub apa. Nu vedeam bine, nu auzeam bine. Groaznic. Ma gandeam ca am facut un preinfarct sau un AVC. Una din doua. Prietena mea mi-a adus apa. Apa. Eu voiam apa sfintita. In apa sfintita imi era nadejdea. Am luat apa sfintita, am mancat niste anafura, parintele mi-a dat o binecuvantare cand a trecut pe langa mine, un alt preot mi-a dat o bomboana (pt glicemie) si incet mi-am revenit.
Visasem ca se va intampla ceva. De unde stie creierul ca se va intampla asta cu atatea ore inainte? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Joi 25 Aug - 1:01

Păi nu știe creierul. Te anunță ori îngerii buni, ori ceilalți.

Adriana nu e fițoasă decât cu mine. Cred că v-ați înțelege bine. Laughing

Eu țin minte vise și din copilărie. Laughing Nu cred c-ai făcut avc. Însuși faptul că mergi pe la mănăstire poa' să-ți de-a stări de astea- știi tu de la cine. Poate nici nu prea ai mâncat. Cumulate.
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Dianna Joi 25 Aug - 7:56

Myrk, esti total, jur! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Nu cred ca eram eu, asta-i clar, io-s bruneta, adica aproape, mno .. vopsita, clar Laughing Laughing si cu parul foarte lung si ondulat (cand nu-l intind cu placa) Laughing Laughing Laughing ca la origine sunt castanie Very Happy La citit m-ai nimeit, nu contest cheers
Pitu, sa stii ca unele vise sunt prevestitoare, am trecut prin asa ceva. Sa va povestesc numa' unu': era cu o noapte inainte de a da Bacalaureatul. Am visat ca "mi-a cazut" Moartea Caprioarei, de Labis. Dimineata aveam examenul oral la Lb. Romana, ghiciti ce scria pe biletul extras de moi? Moartea Caprioarei Very Happy
Aaaa, am avut mai multe vise de genu', care au prevestit ceva. Inainte cu 2 saptamani sa moara bunica, am visat ca urcam in podul casei ei. Pe scara, in fatsa mea, incerca sa coboara o aratare imbracata in negru, nu i se destingea fatsa. O percepusem ca fiind Moartea. Si ma agitam sa o imping in sus, pe scara sa nu coboare ... Dupa 2 saptamani, bunica a facut un stop cardio-respirator. Ce chestie... nail biting
Dianna
Dianna
2
2


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Joi 25 Aug - 12:05

Da. Păi ondulat era părul și în vis- părul tău, adică. Avea o culoare deosebită- de aia mi-a și atras atenția. N-aș putea spune insă cât era de lung- nu mi-am permis să-l despletesc (nici nu mi-a trecut prin vis). Laughing

Mna, am vizitat bibliotecile lui pitu, acum și camera ta de zi. In vis, desigur. E cert însă că ne vin de undeva niște informații pe care creierul nostru n-ar avea de unde să le știe. Asemenea fenomene nu pot fi explicate rațional.

Adică poți să le expui, dar ar începe să te trateze cu pastile. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Dianna Joi 25 Aug - 12:50

Mai, Myrk io cred ca de fapt ai visat-o pe Pitu, nu pe mine. Ca ea are parul roscat 😁 Frumos par are!!! 😍
Dianna
Dianna
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Joi 25 Aug - 13:08

Nu, nu. Io mai confund culorile, dar fețele, nu. Și nici tolăneala nu era în stilul lui pitu. Laughing

Părul era ciudat. Și persoana necunoscută. Oricum, nu s-a speriat când m-am văzut. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Dianna Joi 25 Aug - 13:11

Hmmm... hai, mai ca doar nu erai tu Zmeul Zneilor din visul ei 😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁
Dianna
Dianna
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  myrk Joi 25 Aug - 13:32

Când m-a. Corectorul automat.

Nu e vorba de zmei, orice persoana ar reacționa cumva când vede o persoană străină intrandu-i in casa. Nu ar sta pe burtă citind in continuare. Laughing

Poate m-o fi confundat cu Prâslea: eram insignifiant. Nu știa că am mere de aur. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Dianna Joi 25 Aug - 13:41

Probabil erai cineva cunoscut, cu siguranta ca era atat de relaxata roscata Diana din visul tau. Mai stii? 😄
Dianna
Dianna
2
2


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  pitulicea Joi 25 Aug - 15:31

Revenind la visul meu de atunci si la ce zicea myrk, ca nu a fost AVC, la fel au zis si altii. Ca n-a fost. Desi altii (adica sora-mea) a zis ca putea sa fie...
Totusi, prietena cu care eram, una dintre ele, a zis ca n-a fost niciun AVC si niciun preinfarct, ci ca m-a deocheat cineva. Adevarul e ca se uita intruna la mine cantaretul, dar nu imi imaginam de ce m-ar deochea un barbat de pana in 30 de ani, pe mine care-s o baba de 50 de ani. confused Prietena mea a zis ca a bagat si ea de seama ca se uita tot la mine, si in ziua respectiva si in urma cu doua seri, cand mai fusesem la aceeasi biserica. E o biserica la care nu merg de obicei si eram singura "straina" printre cei "de-ai casei". Probabil de-asta se tot uita la mine, pentru ca nu ma stia...
O fi fost deochi sau n-o fi fost, habar n-am. Cand am iesit de la biserica, prietena mea a venit la mine acasa si mi-a stins carbuni sa vada daca am fost deocheata. Cica am fost, mai ales ca dupa ce a terminat rugaciunea (nu stia descantecul), a inceput sa caste. Cica asta e un "simptom" pe care il simt cei care descanta de deochi, daca persoana careia ii descanta e deocheata. confused Oricum, in zilele urmatoare nu m-am simtit grozav de bine. Daca era deochi, nu ar avut repercursiuni pe 3-4 zile. Acuma-s fresh iar Very Happy

Asta noapte am visat ca mergeam cu masina. Cand mergi cu masina, "ramai de ceva". Asa zicea bunica, asa zic si eu. In traducere libera, daca aveai un plan, nu mai iese asa cum l-ai planuit.
Da, chiar asa e. Azi trebuia sa vina parintele sa-mi faca o sfestanie. Trebuia sa mai vina 3 prietene sa fie si ele la rugaciunea de sfintire a casei si la mica agapa de dupa. Ei bine, parintele a anuntat ca i-a intervenit ceva si nu mai poate veni decat pe la ora 21. In conditiile astea, doua dintre prietene nu mai vin. Ramane sa o sun pe a 3-a Rolling Eyes Daca nici ea nu vine, ma opresc din gatit. Nu o sa aiba cine sa manance atata Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Visele si realitatea - Pagina 43 Empty Re: Visele si realitatea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 43 din 43 Înapoi  1 ... 23 ... 41, 42, 43

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum