GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 5 din 19 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Queensland Dum 2 Aug - 21:05

Am ocolit cateva zile bune acest film si sincer, aseara, am regretat, dupa vizionare... L-am ocolit doar pentru ca distributia nu-mi spunea mai nimic, in afara de titanul Harrison Ford...
Dar mi-a placut ! Mult !
Putin SF, dar explicat oarecum stiintific, filmul trateaza dorinta omului de cand s-a nascut el pe pamant... Tinerete fara batranete...
Nu va scriu mai mult, va invit sa-l vizionati, e placut, usor si captivant, in acelasi timp Smile
Vizionare placuta !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mier 5 Aug - 23:43

flower Queen , multumesc pentru sugestie , frumos film !

Daca va place putin sf amestecat cu drama si condimentat cu romantism merita sa-l vedeti Cool .
La final totusi , un pic nerealista renuntarea fara regrete la ''tineretea vesnica'' Razz Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 6 Aug - 3:32

Drumul spe sine

Un film ales la intamplare in seara aceasta, nu asteptam nimic iesit din comun, dar ptr. mine a fost ceva iesit din comun Smile , in sensul ca am ras adesea , daaa...chiar adesea...cu pofta, ceea ce nu banuiam ca se va inatmpla Embarassed . Pot spune ca mi-a placut maxim, m-a binedispus in ciuda subiectului dureros, bolile groaznice de care sufera trei tineri internati intr-o clinica a unei doctorite care-i si aia usor atinsa, sau nu este...ce mai conteaza Laughing
Stiti vorba aceea...tusea, febra si cu junghiul, astia sunt tinerii nostri, care fac ei ce fac si o scot la capat cu brio...oarecum Smile Vi-l recomand cu caldura si la cald, adica tocmai ce l-am vaz't si ma bucur ca am facut-o! Smile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sper ca nu va supara limbajul grobian pe care boale Tourette il dezvolta, este caracteristica personajului principal din film, de care m-am si indragostit. Razz

L-am vazut acili'sha: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 13 Aug - 14:34

N-o fi vazut nimeni Drumul spre sine? Zau ca nu-i rau. Smile

Calatoria mea (On my way)

Am tot vrut sa scriu cateva cuvinte despre filmul asta si am tot uitat, nu ptr ca filmul nu merita, ci ptr ca m-am tot luat cu altele.
Catherine Deneuve, absolut fermecatoare la 70 ani pe care nu i-as fi dat, joaca rolul unei femei de 60+ ani pe care o paraseste iubitul, si ca depresia sa ii fie deplina, si carciumioara ei este pe duca.
Satula de toate, urca intr-o buna zi in masina cu gandul sa faca o mica plimbare, si o face...dar nu mica si nici lina, i se intampla tot felul de chestii care schimba ii sensul vietii, de fapt ii dau un sens vietii. Foarte frumos, habar nu am daca cei tineri gusta un asemenea film, dar mie mi-a placut f. tare...si-mi era dor de un film frantuzesc bun, o drama plina de umor, ca sa zic asa Smile
Pana la urma...face viata misto de noi, dar uneori ne mai da o sansa. Smile

Cred ca cei din tara l-ar putea vedea aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 13 Aug - 14:41

Sper sa am timp sa-l vad in weekend sau noaptea asta tarziu. E pe lista. Smile
Secretul lui Adaline l-am vazut si eu si mi-a placut foarte mult, mai ales ca personajul principal jucase in seria Gossip Girl care mi-a placut la nebunie. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 11 Sept - 22:00

Va spun cateva cuvinte despre un film vazut zilele trecute. Boychoir . Un film usurel, de sambata seara, fara mari pretentii la premii si titluri, dar puternic incarcat emotional. Il veti revedea pe Dustin Hofman , in rolul unui dirijor al unui cor de copii ,ce are ca misiune sa slefuiasca talentul nativ ,al unui copil orfan si rebel, o voce de aur si mai mult de atat sa reuseasca sa-l faca sa-si gaseasca drumul in viata. Va reusi sau nu ? Va las pe voi sa descoperiti!  

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizionare placuta!
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 26 Oct - 15:18

Martianul (The Martian) - 2015

Un film in care dorinta de a trai si lupta ptr supravietuire il salveaza pe astronautul Mark Watney (Matt Damon), care reuseste sa ramana in viata in ciuda faptului ca sansele tindeau spre zero. Inteligentul biolog da dovada de multa ingeniozitate facandu-ma sa cred ca tot ceea ce vad in film, se poate intampla oricand in realitate, ma rog...intr-un ''oricand'' din viitorul nu foarte indepartat.
Tare mi se facuse mila de el si ma intrebam cum o fi sa fii singur, singurel pe o planeta intreaga? Cu siguranta rau de tot Laughing
Mie mi-a placut filmul, asa ca vi-l recomand si voua calduros. Smile

L-am vazut aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Lun 26 Oct - 20:37

Doro mi-ai starnit curiozitatea , imi place genul : l-am pus la incarcat Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 26 Oct - 20:55

Vizionare placuta Shadow! Smile Si mie imi place genul, am citit SF la greu in adolescenta si tineretea mea, acum ma multumesc cu filmele, iar asta chiar a fost pe gustul meu. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mar 27 Oct - 9:13

Doro eu nu-s de aceiasi parere Laughing .
Nu mi-a placut in mod special , l-as nota cu un 6 , cel mult 6,5 pentru partea de stiintza si tehnica , fantasticul revenind aproape in totalitate elementului uman , mult rupt de realitate .
Un film comercial fara mari pretentii , parerea mea ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mar 27 Oct - 11:05

M-as fi mirat sa fii de aceeasi parere, in general nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nici nu trebuie.Smile
De ce ti s-o fi parut tie ''elementul uman'' rupt de realitate ? Sau crezi ca in misiuni din astea ar fi trimisi mormoloci in locul unor astronauti cu o pregatire fizica si intelectuala de exceptie? Sau poate e mai real ''Razboiul stelelor'' Laughing In fond vorbim de SF-uri si cred ca filmul s-a ''purtat'' exact cum trebuie sa se ''poarte'' un SF, parerea mea... Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mar 27 Oct - 14:01

In inima padurii (Into the Woods)-2014

Cu mai multe nominalizari la premiile Oscar si Bafta, este un film care aduce personaje din mai multe basme celebre (Scufita Rosie, Jack si vrejul de fasole, Cenusareasa, Rapunzel) impreuna in aceeasi poveste. Pana la un punct am urmarit totul usor amuzata de rolurile facute de talentatii Johnny Depp, Meryl Streep, Emily Blunt sau Anna Kendrick, ale caror personaje isi spun cu umor replicile, cantand, caci filmul este un musical Smile Mai spre finalul pe care il credeam usor de ghicit, filmul-basm m-a surprins, se intampla ceva acolo care m-a descumpanit putin si care mi s-a parut ca nu prea se potriveste unui basm. Dar...totu-i bine, cand se termina cu bine. Smile
M-am intrebat daca sa postez filmul la topicul ptr. copii si desene animate. Dar nu este nici desen animat si nici ptr copii nu mi s-a parut. Pentru amatorii genului, vizionare placuta! Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mar 27 Oct - 19:54

doro50 a scris:M-as fi mirat sa fii de aceeasi parere, in general nu suntem pe aceeasi lungime de unda si nici nu trebuie.Smile  

Filme gen ''Star Wars'' , ''Star Trek'' , ''Dune'' sunt  fictiune pura  , povesti frumoase pentru oameni mari  ,   ''Martianul'' insa este mai aproape de realitate : parte inspirat din prezent  nu l-am putut asocia cu un sf veritabil , din aceasta cauza  probabil  n-am gustat  ridicolul din multitudinea erorilor stiintifice  ( producerea apei ,  decolarea  cu o racheta fara scut , presurizarea modului terestru cu o folie ,  carpirea costumului cu banda adeziva  , folosirea  complicatului cod Ascii  cand cel Morse ar fi fost  la mintea orisicui  si  multe altele ) , asta nu inseamna ca n-am apreciat prestatia lui Matt Damon , dimpotriva . Smile
Dar asa cum asteptarile  iubitorilor de film  sunt extrem de variate  si parerile vor fi mereu impartite , vorba ta , nimic anormal in asta  .[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru asta seara mi-am propus sa vad filmul postat de Pitu la rubrica pentru copii , ''Cinderella'' Cool  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mar 27 Oct - 22:21

Nu pot sa cred ce carcotas esti Shadow! rolling on the floor
Adica daca Martianul nu urmeaza reteta de SF clasic, apartinand in totalitate fantasticului, nu este un SF? Acolo unde tu ai vazut ridicol, crticii celor mai mari publicatii americane spun ca este nu numai un film f. bun, dar si f. bine documentat in probleme de fizica, astronautica, biologie. Asa ca producerea apei din hidrazina si oxigen este f. reala, codurile ASCII sunt exact ce trebuia sa foloseasca pentru tehnologia computerizata a zilelor noastre, cum naiba sa foloseasca Morse de pe Marte, la j-de mii de km. de Pamant?...semnalizand cu lanterna sau folosind telegraful? Surprised Geamul'' de la casca si l-a lipit cu banda adeziva in urma exploziei din ''sera'', doar ptr scurt timp, cat sa nu piarda oxigen pana ajungea la 10 m, unde era vehiculul cu care se deplasa si unde isi putea da casca jos, eu am apreciat ingeniozitatea si rapiditatea cu care a gasit o zezolvare de moment. Cat despre scut chiar nu am ce spune ptr ca nu am nici o idee despre o asemenea problema complicata de fizica, insa explicatiile aduse de echipaj pareau verosimile, si mai mereu solutiile simple sunt si cele mai bune. Dupa ce am citit ce ai scris tu, am fost curioasa sa vad ce spun si altii, intai m-am uitat aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] apoi pe critifcile germane care sunt la fel de pozitive.http://www.filmstarts.de/kritiken/221524/kritik.html
Oricum mie mi-a placut, mi s-a parut ca totul este f posibil, nu mi-a lasat deloc impresia de ''tras de par'', iar Matt Damon (si monologurile lui adesea haioase) nu m-a dezamagit absolut deloc. Smile

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mier 28 Oct - 1:47

Jucatorul ( Pariorul) , The Gambler - 2014

Tocmai ce l-am vazut pe HBO si inca imi vine sa spun ''ce naiba...?''. M-a tensionat filmul asta si m-a facut sa-mi pun intrebarea daca chiar exista asemenea oameni. Cred ca da, nebuni care risca totul, mai mult chiar decat propria viata... vietile altora, parca rad in nas mortii, nepasandu-le de soarta lor sau a altora.
Dar sa fie si in halul asta de je m'en fiche-ist si inteligent, parca e mult mai greu de gasit. Se gaseste insa in filmul asta. Smile Jim Bennett, un profesor universitar interpretat de dragul de Mark Wahlberg, m-a enervat la culme facandu-ma sa ma tot tem ptr viata lui, m-a captivat si m-a facut sa exclam de cateva ori ''tampitule!'' Smile
Mie mi-a placut. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am cautat un link, in caz ca exista vreun amator Smile


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 5 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 19 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum