GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AFECTIUNI RARE

2 participanți

In jos

AFECTIUNI RARE Empty AFECTIUNI RARE

Mesaj  habibi77 Dum 3 Noi - 15:15

In ultimul timp tot citesc despre afectiuni grave si foarte rare, care ma uimesc si imi starnesc curiozitatea.
Citind despre aceste lucruri imi dau seama cat de norocosi suntem noi, cei "normali" si relativ sanatosi. De multe ori consideram ca acesta stare de normalitate ni se cuvine si nu ne putem imagina ca ni se poate intapla si noua ce li se intampla altora.
Aproape in fiecare zi vad oameni mai putin norocosi. Spre exemplu, la metrou ma intalnec cu o mamica ce isi duce copilul autist la gradinita. O alta isi duce copilul cu sindrom Down la scoala. Incerc sa-mi dau seama ce este in sufletul lor.



habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

AFECTIUNI RARE Empty Re: AFECTIUNI RARE

Mesaj  habibi77 Dum 3 Noi - 15:20

Un barbat de 24 de ani din Marea Britanie a ajuns prizonier in propria casa din cauza unei boli care nu-i opreste oasele din crescut.
Sindromul Preteu este o afectiune congenitala care determina hiperplazia pielii si dezvoltarea anormala a oaselor, insotite adesea de tumori localizate intr-o jumatate a corpului.

Barbatul a suferit 74 de operatii. Acesta sufera si de gigantism, avand o inaltime de 2.5 m si inca mai creste. Aceasta dezvoltare anormala a oaselor l-a lasat complet desfigurat, iar in urma unei crize de meningita, acum 3 ani, a ramas fara posibilitatea de a mai merge.

- See more at: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

AFECTIUNI RARE Empty Re: AFECTIUNI RARE

Mesaj  Vizitator Dum 3 Noi - 15:33

E groaznic. Se spune ca Dumnezeu ne tine tocmai pentru acesti oameni care au parte numai de suferinta, dar parca s-au inmultit prea mult cazurile astea sau se mediatizeaza mai mult. Te pune pe ganduri, ar trebui sa multumim in fiecare clipa ca suntem sanatosi si sa dorim tuturor sanatate. Chiar e cea mai pretioasa !
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

AFECTIUNI RARE Empty Re: AFECTIUNI RARE

Mesaj  freda white Vin 8 Noi - 14:30

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

AFECTIUNI RARE Empty Re: AFECTIUNI RARE

Mesaj  habibi77 Sam 9 Noi - 20:04

Interesanta descoperire freda. Daca pana acum ne-am jucat cu genetica platelor, de acum ne vom juca cu genomul uman.

Lizzie Velasquez, in varsta de 24 de ani, este cea mai slaba femeie din lume.
Oricat ar incerca, tanara, din Austin, Texas, Statele Unite, nu reuseste sa ia deloc in greutate, sau sa asimileze grasimi si este fortata sa manance de 60 de ori pe zi, e drept, gustari mici.

Lizzie s-a nascut cu aceasta boala, care nu are inca un nume, iar toata viata ei a fost marginalizata. Ea a fost numita “cea mai urata femeie din lume”, insa acum nu mai este afectata de aceasta eticheta.

sursa
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

AFECTIUNI RARE Empty Re: AFECTIUNI RARE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum