GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 8 din 14 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Amrita Lun 27 Feb - 20:01

Trebuie doar sa ai bunavointa si sa pui putin sentiment ! Laughing
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Amrita Lun 27 Feb - 20:27

Drob de conopida
Ingrediente:
• 1,5 kg conopidă
• 4 ouă
• 200 g de nuca macinata
• 4 cepe mari sau 10 fire de ceapă verde
• 1 căpăţână usturoi sau 3 fire de usturoi verde
• 1 legătură mărar
• 1 legătură pătrunjel
• vegeta (fara sare )
• 3- 4 linguri ulei

Mod de preparare:
Conopida se curăţă, se spală şi se fierbe cu puţină sare până se înmoaie. După aceea, se scurge şi se lasă să se răcorească într-un lighenaş. Separat, se taie ceapa mărunt şi se înăbuşă cu apă şi ulei apoi se adauga nuca macinata.
Ouăle se bat bine şi se amestecă cu usturoiul bine mărunţit, verdeaţa tocată fin şi vegeta. Toate acestea se încorporează cu conopida uşor mărunţită şi ceapa bine înăbuşită.
Compoziţia astfel obţinută se pune într-o tavă sau un vas de Jena uns şi tapetat cu pesmet şi se dă la cuptor circa 30-40 de minute.

Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Adriatica Sam 3 Mar - 21:40

Tocanita de linte (tot spunea Pitu ca nu a mancat niciodata)

Ingrediente:

250 gr linte uscata (verde)
1 ceapa mare
1 rosie
1 morcov
4 catei usturoi
1 1/2 lingurite rase sare (sau dupa gust)
4 linguri ulei de masline

Condiment

2 lingurite coriandru boabe
2 lingurite cimbru uscat
1 lingurita rasa Garam Masala
1 lingurita rasa turmenic
3 lingurite cu varf boia dulce
1/2 lingurita chili pudra
1/2 lingurita piper negru macinat
1 piper lung
1/2 lingurita ghimbir pudra (condimentul este pt 4-5 portii)

Preparare



  1. Punem toate condimentele in masina de cafea si macinam. Vom obtine cca 3 linguri de condiment aromat. In reteta de fata vom folosi doar 1 1/2 linguri de condiment, restul il pastrati pentru alte mancaruri sau alta tura de mancare de linte.
  2. Calim ceapa tocata marunt in uleiul incins. Cand se inmoaie adaugam usturoiul strivit si se mai caleste 1 minut.
  3. Adaugam lintea, rosia taiata marunt, morcovul rondele mai groase si 4 cani de apa. Adaugam si 1 1/2 linguri din condimentul preparat mai sus. Aducem la fierbere si apoi fierbem la foc mediu spre mic pentru cca. 30-40 minute (depinde cat e de uscata lintea). Dupa cam 20 minute de fiert adaugati sarea. La final, apa va fi absorbita, va ramane doar putin sos pe linte.

Eu nu am macinat aceste condimente si nici nu le-am adaugat pe toate. Ideea este ca inainte de preparare, am pus lintea la inmuiat vreo 2 ore, si am dat-o intr-un clocot inainte de fierbere, caci lasa spuma si o culoare maronie. Am procedat ca si la carne... dar iese delicioasa. Cine adora mazarea si fasolea, va adora si lintea, mai ales ca este de 100 de ori mai buna.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 3 Mar - 21:43

Merci Smile Am s-o incerc.
Nu am chiar toate condimentele alea Rolling Eyes
Lintea mea, fiind in conserva, nu cred ca trebuie s-o fierb inainte.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Adriatica Sam 3 Mar - 21:55

Nici nu stiam ca exista linte in conserve[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Nici eu n-am avut turmenic si garam masala, dar boiaua, cimbrul si celelalte ii dau un gust foarte bun.

Si vroiam sa va mai impartasesc un sos de friptura, specific chinezesc (am aflat cand am mancat la un astfel de restaurant, desi sosul in stiam de ceva vreme). Smantana, usturoi pisat si marar. Este delicios. Il mananc si gol cand il fac... dar peste friptura, e minunat.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 3 Mar - 22:09

Asa, fa-ma sa dau iama in bucatarie si sa fac si-un mujdei, ca ceapa am mancat-o mai devreme Laughing
N-ar trebui sa mai intru seara la topicele astea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Varza a la Cluj

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 4 Mar - 10:04

ieri am fost in vizita la cineva si avea la cuptor varza a la cluj.m-a rugat sa raman la masa dar din pacate a trebuit sa plec.mirosea in bucataria aia asa de bine si mi-a facut asa pofta incat azi m-am hotarat sa fac si eu.
Timp de preparare:
1 ora si 30 minute (complexitate medie)
Ingrediente:
1 kg varza murata
600g afumatura (costita, carnati de casa, kaizer)
4 linguri ulei/untura
2 cepe
2 linguri bulion
Un sfert cana orez
4 linguri smantana
Mod de preparare:
Varza se taie fideluta, se pune sare si se lasa o jumatate de ora. Se scurge de zeama si se pune intr-o oala cu uleiul, la calit pana se inmoaie. Se adauga bulionul si se stinge cu o cana de apa calduta apoi se asezoneaza.
Se taie carnea si impreuna cu ceapa calita se dau prin masina de tocat sau la robot.
Orezul se opareste, se scurge bine de zeama si se condimenteaza.
Intr-o cratita se pune un strat de varza, toata carnea, tot orezul, doua linguri de smantana, apoi iar un strat de varza si doua linguri de smantana. Se da la cuptor pentru jumatate de ora. Se serveste cu smantana.
ps. nu se mai pune sare la varza,ci daca este prea acra se lasa la desarat,cred ca reteta asta era cu varza dulce.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 4 Mar - 10:19

Varza a la Cluj e grozava chow time N-am mancat de-o vesnicie. Va trebui sa incerc intr-o zi. N-am facut niciodata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 4 Mar - 10:24

la mine e in cuptor .si miroase asa bine.cand e aproape gata o sa pun de mamaliga si o sa scot o cana de vin din beci,am niste muscat ottonel amestecat cu riesling ,demisec.oare o merge? Shocked
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 4 Mar - 10:35

Asteptam o poza chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 4 Mar - 12:01

Adriatica a scris:Tocanita de linte (tot spunea Pitu ca nu a mancat niciodata)
Mancarea asta e genul de mancare pe care o fac si la sfarsit ma intreb: "Da' carnea cand se pune?" scratch
Laughing Acuma-mi dau seama ca mancarea asta e fara carne. De ce? Ca nu postesc Neutral
Nu stiu unde-am gresit, dar nu-i delicioasa. Laughing E doar OK.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Adriatica Dum 4 Mar - 14:21

Eu am facut si cu piept de pui... dar o prefer fara. Poate nu este pe placul tau, nu ca ai fi gresit tu undeva[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 4 Mar - 15:50

Cred ca ar merge mai bine cu carne de porc scratch Seamana la gust cu fasolea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  JeSsYkA Lun 5 Mar - 5:17

Timp de preparare:
20 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
ciuperci
cascaval
ulei
sare
piper


Mod de preparare:
Se aleg ciuprcile (doar palaria ciupercii), se curata de coaja subtire dupa care se spala cu mare atentie pentru a nu se rupe. Nu necesita uscare. Se unge tava cu unt sau ulei, dupa care se pun ciupercile. Se adauga cascaval ras (numai in palaria ciupercii, nu si pe langa), sare si piper. Se pun la cuptor circa 20 min. la foc potrivit.
Se servesc calde alaturi de un pahar cu bere rece.


Aceasta am facut-o ieri, si mi-a placut mult.

Bon appétit. (daca o incercati)
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 5 Mar - 11:17

Si eu fac adesea Smile Imi plac mult ciupercile la cuptor, cu diverse umpluturi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 8 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 14 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum