GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pictura si gravura

+10
EuM
Woo Woo
itina
atat de simplu
myrk
Queensland
tegeusa
eledas
RALUCA
pitulicea
14 participanți

Pagina 10 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Urmatorul

In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Mier 8 Aug - 17:40

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi se exprima prin cuvinte, altii prin forme si culori. Pictura, ca orice alta forma de arta, permite sensibilitatii sa se exteriorizeze.  Lumea se imbogateste cu fiecare trasatura de penel aplicata pe panza, pe hartie sau pe sticla. Realitatea devine o alta realitate ce se cere inteleasa, apreciata, admirata.

Pentru aceia dintre noi care au ales acest mod de exprimare, am deschis o mica expozitie virtuala. Indiferent ca sunt picturi, acuarele sau gravuri, isi vor gasi locul in galeria noastra de arta Smile 


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Dum 12 Ian - 12:39

Ca tot zicea doro de starea sufleteasca necesara pentru o astfel de pictura, te-as intreba si pe tine, EuM, ce stare sufleteasca ti-a inspirat acest tablou in rosu si negru ? Smile Mie-mi pare putin trist.... dar e si mult rosu acolo.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Dum 12 Ian - 15:08

este trist.
Si majoritatea jocurilor mele cu… culoare, predomina negrul, rosu, alb si albastru.
De ce ?
Nu stiu ... simt ca ma reprezinta.
Am si mai "colorate" majoritatea abstracte si in cele mai multe am folosit " tehnica degetelor" adica sunt pictate cu degetele, fara pensule sau alte tehnici.
Revenind la "portret in rosu si negru" ...denumirea de "portret" e desigur metaforica

Da, stiu ca Negrul –este o culoare care sugerează confuzie, nehotărâre, durere, despărţire. . Ea are efecte psihologice de nelinişte, reţinere, depresie, introversie; impresie de adâncime, greutate; are o semnificaţie psihoa-fectiva de tristeţe, sfarşit, singurătate, despărţire, doliu. Sau poate o folosesc ca are cate putin din toate.
Roşu - scoate în evidenţă sensibilităţile observatorului, fiind deci o culoare foarte puternică. De aceea roşul captează foarte repede atenţia. Ai si avut efectul acesta, deoarece ai remarcat-o foarte repede pitulicea E foarte mult rosu Rosu simbolizeaza caldura, foc, pasiune, entuziasm si uneori agresiune ( nu e cazul agresiunii aici ) Normal, culoarea roşie ar trebui folosită doar pentru a sublinia ceva şi nu ca o culoare principală. Dar cum normalitatea nu mai prea exista .... facem exceptii mai mult sau mai putin constiente.
Albul – semnifică vindecare, purificare, nou, neatins, calm. Albul este culoare purităţii. Totodată, albul sugerează şi sinceritatea. Are : efecte de expansivitate, uşurinţă, suavitate, robusteţe, puritate, raceală; exprimă pace, impacare, liniste, inocenta, curatenie, sobrietate.

Daca luam in analiza semnificatia culorilor, poti deduce foarte usor starea sufleteasca ce m-a invaluit in mantia ei, in timp ce ma jucam cu culoarea ....

PS. Vreau sa mentionez ca tot ce voi posta, nu are valoare artistica. Singura valoare, este cea sufleteasca, sentimentala. Atat.
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Dum 12 Ian - 15:54

Pentru mine esti o artista, atata timp cat iti poti exprima trairile printr-o forma de arta Smile
Din moment ce reusesti sa faci ceva ce multi altii n-ar reusi sa faca, din diferite motive: nu vor, n-au chef, n-au inspiratie, n-au talent, eu zic ca meriti admiratie si respect, iar astea confera valoare unui om si creatiei lui.

Nu m-am gandit ca ai pictat cu degetele. Smile Ma tenta si pe mine tehnica asta intr-o vreme. Eram curioasa cam de ce as fi in stare. Dar n-am fost in stare de nimic. Nici macar sa-mi cumpar vopselele  Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Dum 12 Ian - 16:10

Multumesc pitulicea.
Nici eu nu credeam vre-odata ca voi reusi sa fac ceea ce fac azi. Puteam sa jur ca nu sunt instare.
dar uite ... printr-un concurs de imprejurari, care n-au fost tocmai placute ... am descoperit aceasta forma de relaxare. Viata s-a revansat altfel.
Si nu doar aceasta, e foarte interesant de exemplu impletirea de cosuri. Zau ca m-a fascinat. Nu mai vorbesc de jocul in piatra. Wink
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  itina Dum 12 Ian - 22:15

Felicitari, EuM! Te asteptam si cu alte postari la fel de frumoase si interesante.  Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Lun 13 Ian - 0:21

Va multumesc pentru aprecieri.
Noapte buna si-un gand bun pentru voi  Bird 
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Joc si culoare

Mesaj  EuM Lun 13 Ian - 16:12

Zbor ...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Lun 13 Ian - 19:38

Interesanta pictura EuM  Smile  Este pictata cu degetele, cum spuneai tu...cu latul palmei? nu prea imi dau seama, dar imi place. ''Vad'' acolo ceva ce aduce a furie, ca si cum ceva rau ''matura'' pamantul. Probabil ca nu are nimic a face cu ce ai gandit tu in momentul creatiei, dar asta mi-a sugerat mie.  Smile   ok 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Lun 13 Ian - 20:31

Buna seara!
Da, este "un joc" in alb si negru executat cu latul ...sau mai pe inteles cu "cantul palmei" Smile  N-am gandit la nimic, chiar la nimic ... iar ce-a iesit in final m-a surprins si pe mine. Daca vrei sa analizei ... poti observa partea stanga e marcata de un "portret sters" iar pe diagonala tot in partea stanga ... corpul unei femei cu mainile intinse pentru a-si salva inima din taifunul vietii ( ar fi varianta cea mai simpla de explicat Wink ) Interpretari sunt si pot fi N. La o analiza mai aprofundata, se pot "citi" foarte, foarte multe  Rolling Eyes
Este un joc abstract ... 
Multumesc pentru apreciere Pup you
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  atat de simplu Lun 13 Ian - 20:44

In partea dreapta,jos, parca vad doi ochi, iar deasupra lor parca ar fi un cap privit de sus, cu parul pieptanat cu carare pe mijloc...fireste tot sterse.In partea stanga, femeia chiar e evidenta.Interesanta tehnica.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Lun 13 Ian - 20:51

Se potriveste cu starea mea de acum...... si ce-am vazut eu ACUM e un taifun, care vine si-ti ravaseste viata. Un val ce te ia pe sus si caruia nu i te poti opune. Tristete, multa tristete in jur.

Cand o sa am alta stare, probabil o sa vad altceva Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Lun 13 Ian - 21:00

Da ... am spus ca se pot "vedea si citi" multe.
Va multumesc ca aveti rabdare sa analizati. Iar daca va regasiti ... imi pare rau. Am avut clipe si stari mult mai frumoase in viata decat ceea in care ma aflam atunci.
Promit sa postez ceva mai ... colorat Wink Poate ajuta la starea lui  Pitulicea
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  atat de simplu Lun 13 Ian - 21:03

De valul ala n-am vrut sa mai amintesc ceva pentru ca de aseara simt si eu exact ce descrie Pitu.  Sad

Daca e sa incep sa descriu taifunul si sa reanalizez partea dreapta, ma apuca disperarea. Rolling Eyes Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  EuM Lun 13 Ian - 21:07

... renuntati repede Smile  Sa o sterg  Question 
Hai sa va pun ceva mai frumos Wink

Doriti ? Wink
EuM
EuM
1
1


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  atat de simplu Lun 13 Ian - 21:11

Las-o, ca-mi place.Oricum n-o mai poti sterge,Da, doresc ceva vesel.  Smile 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura - Pagina 10 Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 18 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum