GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

+2
pitulicea
habibi77
6 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 10:40

Rezumarea primului mesaj :

Psihicul subliminal

Parapsihologia se ocupa cu studiul fenomenelor psihice, si anume:

-telepatia- comunicarea dintre doua psihicuri;
-clarviziunea- obtinerea unor informatii despre anumite lucruri, ca de pilda obiectele pierdute, despre care nu mai stie nimeni nimic;
-precognitia- cunoasterea unui eveniment care inca nu a avut loc;
-psihokinezia- influientarea lucrurilor exterioare noua prin puterea gandului.

Aceste patru fenomene reprezinta nucleul unui ansamblu de evenimente ciudate care, in cazul multor persoane, se petrec simultan, mult mai frecvent decat ne-am astepta in mod obisnuit.
Iata cateva exemple de intamplari spontane: vederea unei naluci, un vis care se intampla aievea, mai tarziu, in cursul zilei sau saptamanii, intentia de a telefona sau de a vorbi cu cineva pe care nu l-ati mai vazut de foarta multa vreme, chiar in momentul in care persoana respectiva va telefoneaza sau viziteaza, lucruri care trec de obicei drept presimtiri sau intuitie. Toate aceste fenomene poarta denumirea de fenomene psihice (pe scurt "psi")
Termenul "psi" este folosit in fizica cuantica moderna pentru a denota asa-numitele "variabile ascunse, care determina scaderea functiei undelor". Nimeni nu stie ce sunt aceste variabile, desi unii banuiesc ca ele ar putea fi vointa si constienta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Apararea perceptuala, ratarea psi si mecanismele de aparare

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 13:56

Am aratat ca psihicul nostru subconstient nu poate suporta decat sapte lucruri deodata, astfel incat psihicul subliminal este inzestrat cu o serie de bariere protectoare. In psihologie, aceasta se numeste teoria filtrelor. Aceastea sunt in esenta de natura protectiva, dar daca sunt aplicate in mod prea rigid, pot deveni blocaje. In prezent consideram ca mecanismele noastre de aparare ca reprimarea, negarea, proiectarea, etc. sunt blocaje negative, si chiar asa si sunt, deoarece societatea in care traim ne-a facut sa crestem doar pe jumatate, folosindu-ne numai de un singur aspect al psihicului nostru- latura analitica, reprezentata de emisfera stanga a creierului. Totusi aceste mecanisme de aparare sunt in esenta filtre care protejeaza psihicul nostru constient si, pe masura ce ne dezvoltam d.p.d.v. personal si spiritual inlaturam blocajele negative existente in mecanismele noastre de aparare, astfel incat acestea sa poata functiona normal.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Test al mecanismului de aparare (TMA)

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 14:17

Exista o serie intreaga de cercetari in parapsihologie, care se bazeaza pe asa-numitul TMA, in scopul de a prezice cine va fi mai constient d.p.d.v psihic. TMA are la baza prezentarea la nivel subliminal a unei imagini amenintatoare, dar totusi la un nivel nu atat de subliminal incat sa se ignore existenta ei, ci la un nivel scazut la care sa se stie ca exista ceva acolo, fara a putea preciza ce anume este. Apoi se cere persoanei respective sa deseneze ceea ce crede ca vede. Dupa aceea i se prezinta din nou aceeasi imagine, astfel incat s-o poata vedea putin mai bine si i se cere din nou sa deseneze ceea ce vede, si tot asa pana cand persoana poate descrie imaginea cu precizie. Din descrierea imaginii, atunci cand aceasta este prezentata la nivel subliminal , si in "pragul recunoasterii" finale, se poate determina cat de defensiva este persoana si tipul mecanismului de aparare pe care-l foloseste pentru impiedicarea patrunderii unei informatii amenintatoare in constientul sau. Din acest punt de vedere testul este atat de precis incat este folosit in Scandinavia pentru pregatirea pilotilor de incercare. Cei care sunt defensivi si susceptibili de a-si ridica nivelul pragului atunci cand sunt amenintati sau speriati, sau pe cale de a provoca accidente, sunt detectati prin aceasta metoda si nu sunt primiti la antrenamente.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Apararea perceptuala, ratarea psi si mecanismele de aparare(continuare)

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 15:17

Psihicul lupta pentru constanta, pentru a percepe ceea ce cunoaste. Daca ati purta ochelari cu lentile colorate sau care redau imaginea rasturnata, dupa cateva zile vi se va parea din nou ca vedeti lumea asa cum este. Creierul nu ia in seama seamalele si frecventa ciudata cu care acestea sunt trimise de retina. Cu alte cuvinte, perceptia subliminala modifica perceptia noastra constienta. Alegerea a ceea ce percepem se face acolo, in psihicul subliminal. Iata de ce uneori, cand vorbesti cu cineva, persoana respectiva pur si simplu nu aude ce-i spui, desi nu este surda d.p.d.v. fizic ! Acest tip de aparare se produce si la nivel psihic si poarta denumirea de "ratare psi". Prin ratarea psi, o persoana va esua in atingerea obiectivului de mai multe ori decat ar fi de asteptat s-o faca din intamplare.

Cel mai important motiv care sta la baza ratarii psi este atitudinea. Conform disonantei cognitive, daca se intampla ceva care contravine sistemului dumneavoastra de convingeri, trebuie sa faceti ceva pentru a va reduce disconfortul pe care-l resimtiti in urma zdruncinarii convingerilor dumneavostra. Persoanele deschise si flexibile din fire isi vor schimba convingerile, dar celelalte, fiind puternic ancorate in convingerile lor, vor trebui sa-si nege oarecum perceptiile. A acuza psihicul de frauda si inselatorie este metoda cea mai des utilizata.

In mod normal ne aflam la cheremul propriului nostru subconstient, cu temerile, anxietatile sale , etc. Acesta constituie nivelul de filtrare . Persoanele care nu au filtre bune devin psihopate.Acestea sunt persoanele ale caror filtre sunt slabe, incapabile sa accepte si sa invete sa blocheze accesul informational, sa ridice la nevoie barierele, pentru a putea continua sa traiasca.

comportamentul nostru, starea nostra de spirit, chiar si gandurile noastre sunt guvernate toate de psihicul nostru subliminal. Nu vedem decat ceea ce vrea subconstientul nostru sa vedem, nu gandim decat ceea ce vrea subconstientul nostru sa gandim, nu auzim decat ceea ce vrea subconstientul nostru sa auzim; restul este filtrat si eliminat din starea noastra de constienta prin mecanisme diferite de aparare, precum si prin alte filtre si bariere care impiedica suprasolicitarea psihicului nostru , constient de totalitatea formelor de maifestare ale universului, prezente in psihicul nostru subliminal.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  snow Dum 7 Mar - 15:26

Pui toata cartea aia aici? Sa stiu sa o citesc pe toata odata, nu in rate. Very Happy
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 15:31

doar anumite pasaje , care sunt mai relevante Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  snow Dum 7 Mar - 15:46

Aho, mai lasa si pentru alta data.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  Radu Dum 7 Mar - 17:18

thinking Cand eram mai mic si stateam cu fratele meu in camera de multe ori am patit ca unul se gandea la o melodie si celalalt incepea sa o fredoneze. Si nu ne propuneam asta Laughing . Daca incercam sa facem asta intentionat nu ne iesea
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 17:30

Stai asa ca acum urmeaza partea cea mai interesanta Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  snow Dum 7 Mar - 17:33

Aoleu....
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Despre magie si vrajitorie

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 17:52

In magie exista diferite aspecte care tin de intelegerea lucrului cu propriul psihic subliminal.
Vraja se produce in urma unui semnal, de obicei slab, telepatic, transmis prin labirintul psihicurilor de la vrajitor la subiectul sau. Se pune intrebarea daca vrajile, asemeni hipnozei, sunt ceva mai mult decat o sugestie. Unele persoane sunt mai usor de sugestionat decat altele, dar in ultima instanta toate pot fi afectate de acest fenomen.
Funley Hurley sugereaza ca multe vraji par sa se produca prin coincidenta. Coincidentele sunt cel mai bine interpretate prin ideea de sincronism, formulata de Jung, si ca asemenea idei concentreaza o filosofie magica, asemanatoare, in esenta, cu filosofia care se desprinde din fizica moderna. Vrajile sunt, in ultima instanta, dorinte sau rugaminti, sub alt nume si sub alta forma. Principiul care sta la baza eficientei dorintei, rugamintii sau farmecelor este in esenta PK ( psihokinezie). Esential de observat aici , este ca acest aspect al PK este foarte eficient atunci cand i se permite sa actioneze prin intermediul psihicului subliminal. In orice ritual, vraja, rugaciune sau dorinta, intreaga putere generatoare se afla in gandul alimentat de o emotie profunda.

Pe masura ce ne deschidem psihicul subliminal si ne controlam mai bine psihicul, emotiile, sentimentele si intuitiile, pe masura ce devenim mai puternici si mai atenti la propria nostra fire, trebuie sa fim foarte prudenti in legatura cu ceea ce gandim, simtim,facem si vorbim. Un cuvant, un gand sau o emotie poate ucide sau vindeca, atunci cand vine din partea unui psihic pe deplin dezvoltat.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Despre sincronicitate

Mesaj  habibi77 Dum 7 Mar - 18:47

Termenul de sincronicitate se referă la relaţiile dintre hazard şi cauzalitate, enumerînd printre ele sincronicitatea, caracterizată de coincidenţe a-cauzale care produc un sens. E vorba de aşa-zisul hazard semnificativ.


El a fost folosit prima dată de savantul austriac Carl Gustav Jung, care în cartea numită „Sincronicitate şi Paracelsica”

Un exemplu de sincronicitate:

Un om foarte deprimat se plimba de-a lungul rîului East River, la New York, voind să escaladeze parapetul de protecţie şi să se sinucidă. Simţea că lucrarea căreia îi dedicase zece ani din viaţă nu avea nici o valoare şi astfel viaţa îi părea goală şi fără sens. În timp ce privea apa şi încerca să-şi facă curaj pentru a săvîrşi gestul fatal, s-a apropiat de el o tînără femeie care i-a zis cu o voce emoţionată:
- „Scuzaţi-mă, îmi pare rău că vă deranjez intimitatea, sînteţi cumva scriitorul Christopher D’Antonio? Sper să nu vă inoportunez, dar doream să vă spun cît de mult m-au ajutat cărţile dumneavoastră în viaţă. Au fost o revelaţie pentru mine şi doresc să vă mulţumesc!”
- „Nu, draga mea, eu trebuie să-ţi mulţumesc dumitale!” a răspuns D’Antonio şi apoi s-a întors cu spatele spre East River şi s-a îndreptat spre casă.


copy/ paste de prin alte parti...nu mai scriu, ca am obosit Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  habibi77 Mar 9 Mar - 20:52

Vreau sa fac cateva precizari cu privire la cele scrise mai sus. Eu personal nu cred in teoria sincronicitatii emisa de Jung, nu cred in hazard, nu cred in coincidente. Cred ca tot ceea ce intampla are la origine o cauza.

Multi zic: mie nu mi se intampla , desi cred cu tarie ca este posibil. Nu este suficient sa crezi ca este posibil. Trebuie sa fii pregatit pentru asta. Pregatirea consta in respectarea unor principii morale, fara asta nu se ajunge la niciun rezultat. Cand voi avea timp va voi vorbi si despre moralitate.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  snow Mar 9 Mar - 20:56

Ups, cred ca chiulesc de la ora aia.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  habibi77 Mar 9 Mar - 21:05

Cum vrei Snow, nu-i obligatorie prezenta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  snow Mar 9 Mar - 21:07

Da' trag cu urechea de la usa...
snow
snow
6
6


Sus In jos

Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL - Pagina 2 Empty Re: Stiinta si magie - SERENA RONEY- DOUGAL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum