GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supe si ciorbe

+9
shadow
Obi-Wan Kenobi
Amrita
seaman65
oli
daffy_
snow
pitulicea
habibi77
13 participanți

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Ciorba de scaricica cu bors

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:52

Rezumarea primului mesaj :

Ingrediente: o bucata scaricica afumata, bine impanata; legume ( 2 buc ceapa, 2 buc morcovi, 3 cartofi, 1 telina); 1L bors, 1 leg leustean, 1-2 oua, bulion.

Se taie scaricica in bucati potrivite, se spala bine in apa calduta si se pune la fiert. Nu puneti apa decat sa acopere bucatile vreo 5-10 cm. Intre timp taiati morcovii cubulete mici , luati spuma formata de bucati , adaugati morcovii si putina sare ( dar nu exagerati, o potriviti de sare la final ) deoarece legumele fierb mai repede in apa sarata. Taiati apoi ceapa si adaugati , apoi taiati cartofii cubulete potrivite si adaugati, apoi se taie telina. Borsul se pune la fiert separat ( nu se adauga rece peste legume deoarece le intareste) se pune in ciorba si se completeaza cu apa fiarta. Potriviti de sare, adaugati si o lingura de ulei, 1-2 linguri bulion, si cand au fiert toate legumele se bate oul, se pune in ciorba si se mai lasa sa dea in clocot de cateva ori . Se opreste focul si se adauga leusteanul.

Se poate adauga in farfurie o lingura de smantana ....Pofta buna !
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 19:57

Mie nu mi-a crescut stana. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Lun 9 Apr - 19:57

Care aveti o reteta de ciorba de varza (supa, ciorba, nu conteaza). Nu pentru slabit si nu cu afumatura (de post).
Pe unde caut, dau numai de supa pentru slabit (cantitati pentru o saptamana) sau cu toate traznaile, de nu se poate folosi in post.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Lun 9 Apr - 20:12

....tai varza , un morcov, o ceapa si faci rantas .....adica calesti o lingura de faina asa un pic in ulei peste care pui bulion de rosii . .lasi un pic sa fiarba si pui peste varza fiarta ...un pic de cimbru si marar sare piper dupa gust
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 9 Apr - 20:33

Surprised cine mai gateste cu rantas?
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Lun 9 Apr - 20:34

pai a zis sa nu fie pentru cura de slabire ...... Laughing Laughing
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Lun 9 Apr - 20:39

Eu gatesc cu rantas Very Happy Doar n-o sa mananc apa chioara Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Lun 9 Apr - 20:50

Si eu ciorba de fasole ...de varza, de ardei umpluti , de cartofi le fac cu rantas !
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Lun 9 Apr - 20:54

Multumesc mult, o sa iasa bine si fara rantas. Noi fierbem ceapa in oleaca de apa, pe post de calitul in ulei. Uleiul la sfarsit, dupa ce a fiert, mai dietetic.
O sa fie o ciorba de legume, cu varza in loc de salata, loboda, stevie sau ce mai pun eu.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 17 Oct - 15:44

CIORBA DE PERISOARE
ingrediente:perisoarele...200-250g carne tocata,2 cepe mici,cam jum cescuta orez,2 oua,cimbru,piper,sare
Zarzavatul:2 cepe potrivite,1 ardei mare,2 rosii,1 morcov mic,leustean,bors
o ceasca smantana
Se pune apa la fiert..cam 3 l..,dupa ce da in clocot se adauga perisoarele facute rotunde aprox..ca un bob de strugure[nu cat nuca ca am patit-o la inceput..se fac mari cand se umfla orezul Smile ],se lasa sa fiarba pana apare spuma ,se ia spuma si apoi se adauga zarzavatul tocat marunt,cand totul este fiert dupa aprox.jum de ora la foc mic ,se adauga bors spre sfarsit,dupa ce mai da 2-3 clocote se opreste focul,se lasa sa se racoreasca si se adauga smantana batuta putin in timp ce se amesteca si la sfarsit leusteanul tocat marunt...
Pofta buna...
Asa fac eu...si nu folosesc la nici o mancare delikat,eventual daca fac o exceptie la ciorba de burta Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 17 Oct - 15:51

Shocked mi-ai facut pofta simi. eu pun in compozitia pentru perisoare si un ou. sa fiu sigur ca nu mi se imprastie prin ciorba.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 17 Oct - 16:12

da...si eu in reteta am gresit...1 ou si eu pun..doar la cantitate mai mare pun 2 Very Happy
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Mier 17 Oct - 20:38

ok Trebuie sa incerc si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mier 17 Oct - 20:44

Io le-am fiert impreuna perisoarele cu restul zarzavaturilor 10 minute dupa ce au inceput sa dea in clocot (la foc mic apoi) si au iesit perfecte.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 17 Oct - 22:01

Da fiecare are stilul lui de a face mancare,traind tot invatam cate ceva Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mier 17 Oct - 22:22

Stilul ca stilul, timpul e problema. Eu am pierdut ceva timp uitandu-ma printre retetele de pe net si am ajuns la concluzia ca n-au logica, unii fierbeau de nauci la zarzavat, pana nu mai ramanea nimic din el, dupa care mai fierbeau o data cu perisoarele.
Cum eu fierb totul cam 10 min la foc mic (cu exceptia carnii de vita), am facut o proba si mi-a iesit bine si cu perisoarele, chiar daca erau din carne de vita.
Cu cat gatesti mai mult, cu atat pierzi mai mult din vitamine. Eu fac mancare, dar de mancat n-o prea mananc, mananc mai mult cruditati, mancarea-i pentru gashca.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 9 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum