GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Filme de suflet

+8
Obi-Wan Kenobi
atat de simplu
GINUCA
itina
seaman65
Queensland
veronica_franco
pitulicea
12 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Dum 6 Ian - 22:00

Rezumarea primului mesaj :

Vedem zilnic filme, dar nu toate ne raman in memorie, nu pe toate dorim sa le revedem, nu toate ne-au facut sa radem sau sa plangem. Filme noi, filme vechi, filme de dragoste, filme de actiune, filme de Oscar sau filme cu buget redus... nu conteaza.
Am deschis topicul acesta pentru a vorbi despre filmele care ne-au placut si pe care le-am pastrat in amintire ca pe unele dintre cele mai bune filme.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va rog sa nu dati doar un titlu sau sa incarcati un trailer. Despre un film de suflet trebuie sa poti spune cateva cuvinte. Daca nu le poti spune, inseamna ca filmul respectiv nu te-a impresionat Smile
Pentru trailere Arrow "Lumea filmului".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  itina Dum 14 Iul - 21:13

Nu stiu daca e chiar un film de suflet dar e un film care mie mi-a placut foarte mult si vi-l recomand, mai ales din pricina finalului imprevizibil. De obicei, le mai ghicesc eu dar asa ceva chiar nu-mi trecuse prin cap! Razz Filmul se numeste "The others" si rolul principal ii revine actritei Nicole Kidman. Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 12 Oct - 22:57

Filme de suflet.Daca ar fi sa spun despre filmele care mi-au mers la suflet ar trebui inca un forum.De foarte multe ori m-am gandit cum ar arata o lista cu filme de suflet.Am incercat sa selectez dvd-urile din colectie dar nu am reusit.Fiecare film e unic  si reuseste sa ajunga la inima noastra prin mai multe metode: actori,scenariu, imagine , coloana sonora si nu in ultimul rand regie.o sa incerc sa schitez o lista cu 10 filme care m-au impresionat de-a lungul timpului si care mi-au ramas la inima, revazandu-le de foarte multe ori.

1. Scent of a woman . 1992-Regia Martin Brest. Distributie:Al Pacino, Chris O'Donnell.Al Pacino unic si magic face un rol de zile mari care ii aduce Oscarul si Globul de aur pentru cea mai buna interpretare masculina intr-un rol principal.Gasisem scris pe undeva o replica geniala: "Cu un rol de orb Pacino a ajuns sa vada Oscarul.Un film scris cu sufletul,regizat cu sufletul si jucat din suflet.Ar fi pacat sa nu-l pastrezi la sufletul tau vesnic.

Postarea era nitel mai lunga si erau toate cele 10 filme.Mi-am primit o paruiala bunicica si am fost sfatuit sa postez pe rand cate un film.Unu` pe zi. Neutral
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  itina Sam 12 Oct - 23:08

Da. Am reusit sa-ti citesc postarea initiala si chiar ma-ntrebam... Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 12 Oct - 23:10

Ssssssst!!!! Very Happy 
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  itina Sam 12 Oct - 23:17

Neutral Suspect scratch 

Sa ma gandesc ce film de suflet mai am, daca tot am intrat in vorba! Very Happy 

"Ma premiere fous" , un film cu tineri, cu dragoste, cu nebunii dar si cu tristete. Mi-a placut.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 12 Oct - 23:26

An ?Regie?Actori? Coloana sonora? Un trailer ceva? Sa vada si ochiul nostru daca intr-adevar e de vazut.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  itina Sam 12 Oct - 23:27

Nu ma-nnebuni acum. Incercam sa scot si eu camasa pe undeva. Embarassed 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  myrk Sam 12 Oct - 23:41

Pai si de ce n-o scoti odata? Surprised Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Dum 13 Oct - 9:21

Incercati sa NU puneti trailere aici. Daca nu sunteti in stare sa vorbiti cu propriile voastre cuvinte despre un film pe care-l considerati "de suflet", inseamna ca nu aveti ce cauta in topicul asta.
Trailerele le gasim pe net... si sinopsis-urile facute de altii, la fel.

Si fara mistouri. Pentru ele aveti destul loc in DE-ALE MEMBRILOR.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 13 Oct - 12:03

2.Deer Hunter .1978 . Regia Michael Cimino .Distributie:Robert De Niro,Meryll Streep,Christopher Walken.In decursul a trei ore de film pur si simplu cei trei actori dezvolta partituri care te naucesc.Vi s-a intamplat ca la sfarsitul unui film bun sa nu-ti vina sa te mai ridici din fotoliu?E clipa aceea de magie in care faci trecerea de la film la realitate,clipa unica in care parca retraiesti momentele magice ale filmului.Un film memorabil multipremiat :Oscar pentru cel mai bun film,Oscar pentru regie (Michael Cimino),Oscar pentru actor în rol secundar (Christopher Walken)Oscar pentru montaj,Oscar pentru sunet.
Forta , agresivitate , stil.Toate acestea alaturi de imagine si scenariu fac ca Deer Hunter sa ramana unul din filmele care mi-au ramas in inima.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Dum 13 Oct - 21:49

Nu l-am vazut, dar o sa-i vina intr-o buna zi randul Smile Atunci o sa vad unde-l adaug... la care dintre topice Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Queensland Dum 13 Oct - 23:54

Tocmai l-am vizionat eu si Florin... Nu m-a incantat, sincer Very Happy Si eu si Florin ne tot uitam la ceas cat mai este din film... Laughing Ni s-a parut prea lalait, deprimant putin, dar asta e, gusturile nu se discuta...
Mult mai mult ne-a placut si impresionat cel despre care am scris la Lumea filmului, Inchisoarea ingerilor, pe romaneste ! Pe acela, da, il pot clasifica aici, ca fiind un film pe sufletul meu si al lui Florin ! Smile 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Lun 14 Oct - 8:33

Laughing Laughing  De gusturile lui Obi in materie de filme, n-am fost niciodata prea sigura Very Happy
M-ati facut curioasa cu filmul asta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 15 Oct - 22:40

3.The Godfather(1972).Regia Francis Ford Coppola.Distributia de exceptie :Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton.Un film multi premiat.Oscar pentru Cel mai bun film,Oscar pentru Cel mai bun actor în rol principal - Marlon Brando,Oscar pentru Cel mai bun scenariu adaptat - Mario Puzo, Francis Ford Coppola,Globul de Aur pentru Cea mai bună dramă,Globul de Aur pentru Cel mai bun regizor - Francis Ford Coppola,Globul de Aur pentru Cel mai bun actor într-o dramă - Marlon Brando,Globul de Aur pentru Cea mai bună coloană sonoră - Nino Rota,Globul de Aur pentru Cel mai bun scenariu - Mario Puzo.Un film magic ,cu Marlon Brado si Al Pacino dand lectii de actorie.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Mier 16 Oct - 13:53

Dupa cum "povestesti" pe aici, te-au impresionat mai mult premiile primite decat filmul Razz
L-am vazut, nu mi-l mai amintesc... o sa revin dupa ce il revad Smile Daca nu mi-l amintesc inseamna ca nu m-a marcat la acea vreme.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 2 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum