GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Just ROCK

+29
Annmarie
raichu
itina
Amrita
SoulOfOcean
simona
Faun
Vax Populi
cris_is
myrk
Obi-Wan Kenobi
pitulicea
Woo Woo
Aliona
vivi222
nandy007
aristeu
parwous
dall
Pingu
kam3l3on
Florin2013
pauletz
Ronin888
atat de simplu
Krissunu
oli
shu
Violoncella
33 participanți

Pagina 37 din 45 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 41 ... 45  Urmatorul

In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Just ROCK

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 17 Noi - 21:07

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ROCKUL. Huiduit de unii,considerat muzica diavolului.Adorat de altii ,iubit chiar pana la dementa. O plasmuire stranie, o imperechere perfecta a  ritmului si blues-ului cu muzica country. Cat de bizar poate suna o asemenea afirmatie? Si ea totusi nu e foarte indepartata de adevar…O latura a muzicii moderne cu nenumarate categorii si  genuri.
O latura a muzicii denaturata in ultimii ani .amestecata si corcita intr-un mod grotesc ,gen Tokio Hotel, My Chemical Romance si Linkin’ Park
 Acest topic se vrea un abecedar al rockului, o idee despre ce inseamna curentul rock in sine si despre ce inseamna rockul ca gen particular de muzica.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  pitulicea Vin 31 Iul - 21:37

Pe vremea noastra nu exista internetul Smile Era mai greu cu documentarea...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  simona Vin 31 Iul - 21:47

Poate doro are dreptate sa fie surprinsa(sper sa nu se supere ca ii spun doro si nu folosesc formalitati,cred ca aici suntem prieteni si ne tutuim)dar muzica pe care am auzit-o cand eram copil si pana acum in casa noastra a fost clasica.Tatal meu canta la pian iar mama la vioara.Cu timpul am descoperit si altfel de muzica care sa-mi placa si s-o accept varstei mele.Spre exemplu,am prieteni care prefera sa asculte romante sau muzica populara desi sunt de aceeas varsta cu mine.Nu cred ca familia iti impune modelul lor,eu in afara de cateva melodii pe care le cant stangaci la chitara mea simpla sunt afoana in muzica Embarassed Rock-ul il privesc acum cu alti ochi si-mi suna mai placut.

simona
1
1


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Vin 31 Iul - 21:50

Glumesti, nu? Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  simona Vin 31 Iul - 22:04

Nu glumesc!Tata si-a dorit sa urmez scoala de muzica imi luase chear si vioara.Dar eu am preferat altceva care sa ma reprezinte pe mine ca om,cu alte aspiratii si vise.Asa ca am hotarat sa trec peste decizia lor si sa urmez artele.Imi place sa pictez!Pictez natura si cel mai mult imi place sa pictez oamenii.

simona
1
1


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  pitulicea Mar 1 Sept - 10:28

Pe una din adresele mele de mail primesc mesaje promo cu toate concertele rock din Romania. Asa am aflat despre trupa Machine Head, care urmeaza sa concerteze la Bucuresti in luna septembrie. N-am sa merg la concert, dar sunt curioasa cum si ce canta trupa asta...

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  pitulicea Mar 1 Sept - 10:41

Prima melodie nu mi-a placut. Am mai incercat una... asta mi se pare mai faina Party



Iata cate ceva si despre trupa:

Machine Head  a fost intemeiata in Oakland, California in 1991 de catre  Robb Flynn (voce/chitara) si Adam Duce (bas) . Inca de la primul album,  "Burn My Eyes" , formatia a strans o baza solida de fani si s-a remarcat ca un adevarat stalp al miscarii groove/thrash metal.
Trupa este una dintre cele mai iubite din lume si se trage dintr-o traditie bogata, care a dat nastere unor grupuri ca Metallica, Exodus, Slayer, Testament, Pantera sau Exhorder . In total, Machine Head a lansat 8 albume de studio, care au modelat chipul actual al metalului international. Machine Head a fost nominalizata la Premiile Grammy, a castigat numeroase trofee precum “Best Hard Rock Hero", "Best Live Band", "Best Inspiration", "Kerrang Hall of Fame Award", si multe altele. Anul acesta, Machine Head a fost nominalizata la Metal Hammer Golden Gods Awards, la categoria "Best International Band". De asemenea, grupul american a obtinut laudele criticii de specialitate.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  SoulOfOcean Mar 6 Oct - 15:37

Teška industrija trupă de rock  Party  din Sarajevo/ Bosnia, fondată în 1974. O schimbat de-a lungul timpului vreo 25 de membri şi o avut cam tot atâtea albume  Very Happy

Am dat peste ei căutând pe youtube muzică de prin balcani  mitraliera ...că no, mai vreau să văd şi alte popoare ce muzică au.   crazy
U Meni Jesen Je în traducere înseamnă cardak, nu-i un cuvânt românesc, probabil provine din turcă şi tot probabil se referă la prispă. No, da arată bine tipa  Cool  şi cred că chiar vrea să credem ce o fi vroind să zică  Smile
SoulOfOcean
SoulOfOcean
2
2


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Mar 6 Oct - 16:32

Da, se straduieste destul de tare.
Una calda de la Megadeth, bonus ca intelegem ce zice. Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Mier 4 Noi - 10:04

Piesa ''The Day We Die'' are un alt mesaj: oamenii nu reprezintă doar nişte numere, toate vieţile sunt la fel de importante, iar ziua în care oamenii vor înceta să lupte pentru libertatea lor este ziua în care se pot considera morţi.

În strofele melodiei, trupa Goodbye to Gravity îşi îndeamnă fanii să lupte pentru libertate, să nu mai accepte corupţia şi să nu se mai lase ''închişi'' de lideri într-un loc din care vocea lor nu poate fi auzită.

''Şi nu mai era nimic de spus. Până azi! Nu suntem numere, suntem liberi, suntem atât de vii! Iar ziua în care vom ceda este ziua în care vom muri! '', sună refrenul piesei ''The Day We Die''.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Joi 5 Noi - 12:19

Angela Nathalie Gossow, născută pe 5 noiembrie 1974, în Köln, Germania, este vocalista trupei suedeze de death metal melodic Arch Enemy. Anterior a cântat în trupe precum Asmodina, Devil in the Details și Mistress. Este considerată una din puținele vocaliste metal de succes care folosesc tehnica death growl ca stil principal de interpretare. Este influențată în special de Jeff Walker de la Carcass, David Vincent de la Morbid Angel, Chuck Billy de la Testament, John Tardy de la Obituary, Chuck Schuldiner de la Death, Dave Mustaine de la Megadeth și Rob Halford de la Judas Priest.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  pitulicea Joi 5 Noi - 21:32

Adica vocea asta e a unei femei??? Surprised Groaznic Laughing Mi-ar fi frica sa dau fata in fata cu femeia asta.

Am dat un verde celor de la Goodbye to Gravity. Piesa nu suna chiar rau.
Un verde am dat si rockului balcanic postat de Soul. E ceva mai bland Laughing

Totusi, am sa ma abtin de la a mai asculta o muzica atat de dura. Nu ma reprezinta confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Vin 6 Noi - 9:34

Da, o voce neobisnuita pentru o femeie, death growl se numeste stilul si in martie 2014 a parasit formatia Arch Enemy, fiind inlocuita de Alissa White-Gluz, care, ghici ce voce are? Laughing Aproape identica.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Vin 6 Noi - 12:25

valeu, pare infricosator! n-am nervi sa urmaresc cap-coada o asemenea melodie (melodie?), insa cred ca genul asta transmite mesaje puternice, avertismente despre ce poate face minunata rasa umana. Faptul ca exista fani ptr. asa ceva, arata cat de diversi suntem. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Mier 18 Noi - 10:31

Kirk Lee Hammett (n. 18 noiembrie 1962) este chitaristul principal al formației Metallica. El a fost cooptat în formație în 1 aprilie 1983, înlocuidu-l pe Dave Mustaine, care a părăsit formația în urma unor neînțelegeri cu Hetfield, Ulrich și Burton, formând apoi un alt mare grup trash/heavy metal american - Megadeth.

Anterior, Hammett a făcut parte ditr-un alt grup de renume, Exodus, manageriat de Mark Whittaker, cel care l-a și recomandat pe Hammett celor de la Metallica după plecarea lui Mustaine.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Vizitator Mier 18 Noi - 10:35

Stian Thoresen (n. 18 noiembrie 1976), cunoscut mai bine sub numele de scenă Shagrath, este solistul vocal al formației norvegiene de black metal Dimmu Borgir. Pseudonimul Shagrath provine de la Shagrat, un orc din cartea Stăpânul inelelor de J. R. R. Tolkien
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Just ROCK  - Pagina 37 Empty Re: Just ROCK

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 37 din 45 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 41 ... 45  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum