GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aduc banii fericirea?

+18
mercur
Tizona
abica25
soryn
habibi77
RALUCA
pana
angel_of_light
Obi-Wan Kenobi
seaman65
shadow
Vasile Ascunziseanu
elis27
Queensland
tegeusa
veronica_franco
Pingu
pitulicea
22 participanți

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Banii aduc fericirea?

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_lcap12%Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_rcap 12% 
[ 6 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_lcap4%Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_rcap 4% 
[ 2 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_lcap33%Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_rcap 33% 
[ 16 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_lcap0%Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_lcap51%Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Vote_rcap 51% 
[ 25 ]
 
Total voturi : 49
Inapoi
 
 

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Lun 6 Aug - 15:53

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca banii nu aduc fericirea. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Suntem mai fericiti cand ii avem, sau in lipsa lor? Putem fi fericiti fara bani? Banii ne fac automat fericiti?

Nu va cer sa raspundeti la toate intrebarile acestea. Va cer doar sa bifati in sondaj Smile Vedem noi in final cat de mult atarna banii in balanta fericirii Wink

Puteti face si comentarii, dar importate sunt rezultatele sondajului clown


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 24 Sept - 14:40, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  habibi77 Joi 13 Sept - 12:25

N-am mai spus? Rolling Eyes

Banii nu au nicio legatura cu fericirea. no comment
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  soryn Joi 13 Sept - 13:44

Nu toti cei care au bani sunt fericiti
Dar toti care sunt fericiti, au bani... Smile
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Joi 13 Sept - 14:18

Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  abica25 Mar 9 Oct - 8:24

Fericirea multora consta in numarul cat mai mult a banilor.De ce sa nu recunosc ca si eu,ma numar printre ei? Embarassed Banii "deschid",toate usile!Si aici nu trebuie sa enumar acele usi pe care le deschidem cu bani,ca le cunoaste-ti si voi.Cat despre"fericire"si daca banii o intretin si cu asta sunt intrutotul de acord!Cum sa nu fiu fericita,atunci cand imi doresc ceva si-mi pot cumpara? ;)Sa-mi spuna cineva care este fericit ca nu are bani si nu le poate oferi copiilor necesarul zilelor!Sau fara bani daca-i mai arde de....iubire [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
abica25
abica25
2
2


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mar 9 Oct - 12:40

Asa, abica! Laughing Cui ii arde de sex cand ii chioraie matele zile la rand? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mar 9 Oct - 13:11

Fiecare avem bani , mai multi sau mai putini si cel care cerseste si cel care are un salar minim pe economie si cel care castiga mii de euro pe luna ... ce va face sa sustineti ca cel din urma traieste intr-o stare prelunga de fericire ?
Omul intelept stie sa-si regleze viatza in functie de banii pe care-i detine si sa-si gaseasca hrana pentru suflet dincolo de valorile materiale .

Sau fara bani daca-i mai arde de....iubire
Daca cel de langa tine te lasa la greu consideri mai este sau a fost iubire ? ... mai bine lipsa Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  pitulicea Mar 9 Oct - 13:18

Esti un idealist Very Happy Si-ti alimentezi idealismul cu banii pe care-i ai Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  abica25 Mar 9 Oct - 13:28

Inteleg,unii isi regleaza viata in functie de lovelele pe care ii au.Eu las banii sa-mi regleze viata. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Uneori lipsa banilor aduce la destramarea relatiilor.Atat timp cat am bani,cred ca fericirea nu ma ocoleste [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],parerea mea......nu-mi dati [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
abica25
abica25
2
2


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  tegeusa Mar 9 Oct - 13:31

"Nu conteaza cat de bogat sau faimos esti. La inmormantarea ta va conta doar starea vremii"
Michael Pritchard

Laughing Laughing Laughing
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  shadow Mar 9 Oct - 13:55

Nici aia macar Very Happy ... fiindca n-ai putut sa-ti iei averile cu tine Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Tizona Mar 23 Oct - 17:29

Cine spune ca banii nu intretin starea de multumire sufleteasca (eu nu vorbesc niciodata de fericire, e ceva utopic, dupa parerea mea), ala nu stie cum e sa nu ai ce manca si, mai ales, nu are guri de hranit si de imbracat (nu gurile sa le imbrace, ci pe posesorii lor).
Nu-mi doresc averi, bani multi inseamna si probleme multe. Nu mi-am dorit niciodata sa stapanesc lumea cu ajutorul banilor, nu am alergat niciodata dupa bani. Insa stiu cum e sa stau zile intregi nemancata si sa nu dorm noaptea, din cauza ca nu stiu daca a doua zi am ce sa le dau copiilor sa manance. Daca as fi "un cur si-un cap", scuzata-mi fie exprimarea populara, nu m-ar interesa banii, as trai dupa invataturile calugarilor budisti. Dar responsabilitatea de parinte mi-a dezvoltat asa un simt al materialului... Deci da, banii intretin "fericirea". Am inima mai usoara si zambesc mai mult cand stiu ca am frigiderul plin. Pentru mine asta inseamna "bani". Siguranta zilei de maine, altceva nu vreau.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  seaman65 Mar 23 Oct - 17:58

Chestia cu papica tine de necesitatile fiziologice, n-are treaba cu fericirea.
Daca va uitati pe pramida lui Maslow intelegeti ideea.
Fericirea inseamna mult mai mult decat a avea ce manca, sau a putea sa mergi la buda.
Te simti in al noualea cer atunci cand (dupa o indelunga asteptare) poti sa te duci la toaleta, dar asta nu inseamna fericire.
Va spun din nou, fericirea vine din interior, nu conteaza cati bani ai, daca stii sa fii fericit, esti fericit. Eu consider ca dimpotriva, goana noastra dupa mai mult ne aduce nefericirea. Ca sa ai mai mult, trebuie sa alergi dupa bani, asta-i scopul, tinta, insa alergand catre tinta, uitam sa ne bucuram de maruntisurile din jur, de pe drum. IN acest caz, sacrificiul devine prea mare, am pierdut o gramada de timp sa ne atingem un scop si cand l-am atins avem o problema, nu mai avem dupa ce alerga, ne trebuie un alt scop, pentru care ne trebuie alti bani si uite-asa ne fuge viata printre degete.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Tizona Mar 23 Oct - 18:11

ori io nu ma fac inteleasa, ori tu vorbesti despre altceva (cred ca b) )..

nu conteaza cati bani ai, conteaza SA II AI. Laughing
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  soryn Mar 23 Oct - 20:01

Seaman, tu ai dreptate, dar eu zic ca doar pe jumatate.
Esti fericit atunci cand ti-a nascut sotia un copil sanatos, deci nu are legatura cu banii, esti fericit ca ti-a intrat copilul la facultate, intradevar, nu are legatura cu banii, dar nu cred ca daca ai castiga la loto nu ai fi fericit, sau daca ai mosteni o avere, sau daca ti s-ar face o marire de salar , nu ai fi fericit.Intrebarea este: Aduc banii fericirea?
Din cele 5 variante de raspuns,
1.Da, fara discutii
2.Depinde de numarul lor
3. Da, banii intretin fericirea
4.Nu, nu ma intereseaza banii
5. Banii nu au legatura cu fericirea
primele trei variante s-ar putea bifa ,fara doar si poate.Da , banii aduc fericirea, depinde si de numarul lor si de asemenea banii intretin fericirea.E adevarat,ca nu numai banii aduc fericirea, este posibil sa fii fericit si din alte motive, si am dat si exemple, la fel este de adevarat ca poti sa ai multi bani si sa fii, in anumite momente, nefericit, dar din alte cauze, nicidecum din faptul ca tu ai bani si din acest motiv esti nefericit, hai sa fim seriosi, dar raspunsul corect la intrebarea din sondaj este clara, banii aduc fericirea.
Cum sa bifezi varianta 5? Cum sa nu aiba legatura cu fericirea? Categoric au legatura cu fericirea, nu de fiecare data dar au,nu poti sa asociezi fericirea numai cu stiu eu ce trairi pe care le ai si te incearca in anumite momente, trairi efemere.Banii daca vin, vrei nu vrei te bucuri, eu zic ca esti fericit, daca banii se duc, daca i-ai pierdut la jocuri de noroc, sau daca ti sa redus salariul , atunci nu ai cum sa te simti bine.
Eu sunt acuma suparat, sau nefericit, pentru ca fica-mea a luat o nota mai slaba la romana, mai degraba la literatura ca la gramatica se descurca excelent, dar sunt in acelasi timp fericit ca n-am datorii Laughing ... hai noroc!
wine smile
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  seaman65 Mar 23 Oct - 22:18

noroc

Schwartzemberger (guvernatorul Californiei) zice ca nu-i mai fericit cu 50 de milioane mai mult decat era cu 48. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Aduc banii fericirea? - Pagina 5 Empty Re: Aduc banii fericirea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum