GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ZODIA RACULUI

+5
atat de simplu
Arici
dragos
habibi77
pitulicea
9 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Lun 22 Feb - 18:48

Rezumarea primului mesaj :

RACUL, CANCER ZODIA RACULUI - Pagina 3 Rac10
Semn de apã, cardinal (spirit întreprinzãtor), feminin (introvertit), dominat de Lunã.
Racul reprezintã organele vitale, îndeosebi cele digestive, dar si aparatul respirator (inspiratia si expiratia); el dominã deci stomacul si pieptul.
Piatra pretioasã: perla.
Zi norocoasã: vineri.
Numere norocoase: 3 si 8.
Culori: argintiu si alb.
Metal: argintul.
Locuri prielnice: cele situate lângã ape.
Verb reprezentativ: “a simti”.
Aspectul fizic: staturã mijlocie, foarte rar înaltã, figurã palidã, rotundã, trãsãturi fine, pãr castaniu, ochi uneori mici, adesea de culoare cenusiu-albastrã; aspect general agreabil, destul de fragil însã.
   Acest semn simbolizeazã perioada în care apar fructele, maturizare germenului fecundat într-un elan vital de nestãpânit. Asociem imaginea “racului”, profilul sãu existential cu tot ceea ce înseamnã vatrã, mamã, familie, popor, tarã. Metafora cea mai reprezentativã pentru el este cea a apelor adânci, denotând profunzimea (discretã) a nativilor. Sunt foarte sensibili si extrem de emotivi, sentimentali, usor impresionabili. Luna are o mare influentã asupra lor si diferitele ei faze le determinã stãri sufletesti schimbãtoare. În aspectele lor cele mai putin lãudabile pot fi irascibili, excentrici si agitati. Nu e întotdeauna foarte usor sã întelegi un “rac”, dimpotrivã. Chiar atunci când pare foarte sociabil si transparent, veti constata cã descoperirea mobilelor actiunilor sale e adesea o veritabilã problemã de enigmisticã. În variantele cele mai des întâlnite, îl veti gãsi putin rezervat si misterios, timid chiar (dar iradiind, în general, un farmec aparte, un anume magnetism dublat de cãldurã si delicatete sufleteascã). O constantã a sa este aceea de a exagera anumite laturi ale unor probleme pânã ce acestea se transformã în obstacole de netrecut - si atunci va depune mari eforturi pentru a le depãsi. Aspecte nesemnificative pentru altii în cazul lui o rezonantã deosebitã, proces ce tine de firea sa foarte impresionabilã. E lesne de dedus de aici o altã trãsãturã definitorie, anume scrupulozitatea de care dã dovadã în actiunile care-l privesc direct, excesivã uneori. Nu are obiceiul de a se încrede prea usor în altii si, desi aparenta sa linistitã vã poate însela, e bine sã fiti de la bun început constient cã el îsi cunoaste foarte bine interesul si stie foarte bine cum sã si-l urmãreascã; uneori poate fi chiar foarte egoist. Ceea cel face de temut este consecventa pe care o reliefeazã în tot ce face si care se poate lesne transforma în încãpãtânare. El va sfârsi în cele din urmã prin a-si atinge scopul si nimeni nu va putea sã spunã vreodatã cã nu e meritul lui. Idealul sãu este în general o situatie materialã solidã si va face totul ca sã o obtinã. Foarte conservator, traditionalist, tot ceea ce înseamnã întâmplare îl iritã pentru cã îi afecteazã sentimentul de stabilitate si de securitate personalã care pentru el conteazã enorm. A nu se întelege de aici cã devine obtuz în fata noului, a progresului în sensurile sale cele mai largi. Va prefera însã mereu ceea ce apartine trecutului, trãind adesea în epoci revolute, impregnate de un parfum nostalgic. Îi place sã colectioneze diferite lucruri, de preferintã antichitãti ale istoriei omenirii, ori ale celei personale. Este omul care se leagã afectiv de toate vestigiile trecutului sãu, îndeosebi de cele ale copilãriei sale si, dacã vreti sã-l enervati la culme, ironizati-l în aceastã privintã, ori aruncati-i la gunoi vreunul din pretioasele sale obiecte din vremuri defuncte. Îi place foarte mult sã aibã un cãmin bine închegat, cu o usoarã tentã patriarhalã (ori matriarhalã) si cu multi copii; un refugiu intim, sigur si cald în care sã se poatã retrage atunci când simte nevoia. Tine mult la membrii familiei si va face totul pentru a le asigura conditii de viatã dintre cele mai bune. Pe oriunde trece un “rac” (fie chiar si printr-un hotel), dupã un oarecare interval de timp acel loc/camerã va dobândi un aspect familiar, intim, cald. Îl poti recunoaste oriunde dupã acest talent al sãu, privind doar spatiul închis în care s-a aranjat si dacã e adevãrat cã o camerã locuitã poate spune o adevãratã poveste despre un om, atunci cu sigurantã cã acesta este cazul lui, iar povestea va fi probabil frumoasã. Se cufundã adesea în profunde reverii si viseazã cu ochii deschisi la lucruri trecute ori viitoare; aceastã trãsãturã e uneori asociatã cu tendinta de a se retrage din lume, într-un fel de pustnicie având uneori unele valente mistice (a se vedea în acest sens cazul unui celebru “rac” - Constantin Noica si “scoala de la Pãltinis”). Are un gust foarte dezvoltat pentru cãlãtorii, cãci este o fire curioasã care simte în permanentã nevoia de a vedea si de a se instrui si este impulsionat de dorinta de schimbare ce-i contrabalanseazã latura conservatoare. Este superstios, generos, altruist; este un foarte bun sfãtuitor, sugestiile oferite fiind fondate pe prudentã si pe un ascutit sint de observatie. Este, de asemenea, un excelent consolator si îngrijitor în situatii mai dureroase, din punct de vedere fizic si sentimental. Bun povestitor, posedã o memorie de exeptie, are multã intuitie, romantism si imaginatie. Existã câteva lucruri pe care nu le suportã si pe care cei care vor sã se afle în bune relatii cu el nu trebuie sã le facã niciodatã: critica de orice fel - pe care o resimte foarte profund si jignitor, presiuni sentimentale sau de altã naturã, contrarieri si - atentie! - e foarte susceptibil în ceea ce priveste eventuale afirmatii deplasate despre mama sa.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mier 15 Feb - 15:05, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Mar 11 Oct - 9:31

Eros in Rac

Persoanele cu Eros in Rac au nevoie de sex combinat cu efuziuni sentimentale, cu senzatia de protejare pe care le-o poate oferi partenerul, dar si protectie pe care acestia o rasfrang asupra partenerului lor.
In cazul in care persoanele cu Eros in Rac au o parere proasta despre propria persoana, acestia vor fi foarte refractari la gradul de implicare intr-o relatie si, de multe ori, tind sa-si considere iubitii mai degraba ca pe niste obiecte sexuale decat ca pe niste fiinte, probabil acest comportament derivand din frica lor de a fi respinsi.
Persoanele cu Eros in Rac sunt atrase de sanii partenerului si multi pot fi atrasi chiar de sexul oral. In cazul in care persoanele cu Eros in Rac au o imagine proprie buna si se considera atractivi, atunci gradul de intimitate si de caldura pe care il manifesta este semnificativ crescut.
Eros in Rac cauta sa furnizeze o sursa suplimentara de energie persoanei care se bucura de aceste aspecte. Pot fi niste parteneri foarte intuitivi in pat. De multe ori, insa, pot da dovada de multa posesivitate sexuala si adesea, acesti oameni, doresc ca partenerul lor sa fie cast, dar nu au aceleasi pretentii de la propria persoana. Deseori, persoanele cu Eros in Rac se indragostesc de partenerul lor de sex.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Mar 11 Oct - 9:46

De multe ori, insa, pot da dovada de multa posesivitate sexuala si adesea, acesti oameni, doresc ca partenerul lor sa fie cast, dar nu au aceleasi pretentii de la propria persoana.
Laughing Very Happy Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  habibi77 Mar 11 Oct - 10:19

Pot sa-ti dau un sfat? rolling on the floor it wasn\'t me
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  tegeusa Mar 11 Oct - 10:35

pitulicea a scris:Eros in Rac
Persoanele cu Eros in Rac sunt atrase de sanii partenerului si multi pot fi atrasi chiar de sexul oral.
Vai de mine si de mine!!! Embarassed Embarassed Embarassed
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Mar 11 Oct - 10:37

Laughing Laughing Laughing Ce-i, tege? Te-a dat de gol? Razz

habi.... da-mi un sfat! Very Happy Angel
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  habibi77 Mar 11 Oct - 10:40

Laughing Laughing Laughing Tege, de regula citeam la pesti asta....cred ca le-a incurcat pitu. Very Happy

Azi nu dau sfaturi, dar da-mi voie sa-mi spun parerea.Unii barbati merita starpiti.ZODIA RACULUI - Pagina 3 113 Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  tegeusa Mar 11 Oct - 10:41

numa hotarati-va, sa stiu si eu ce-mi place... e la pesti sau la raci treaba aia cu sexu oral? Very Happy Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  habibi77 Mar 11 Oct - 10:47

Alege tu! Laughing Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Mar 11 Oct - 10:57

Habi, iti dau dreptate, dar nu-ti urmez sfatul. N-o sa fiu eu cea care-i starpeste Laughing Eu ma multumesc sa-i ignor.
Sa fie pacatele lor, nu ale mele Wink
Merci big hug
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  atat de simplu Mar 11 Oct - 14:19

Eros in rac nu inseamna ca persoana respectiva este nascuta in zodia racului.Acum am cautat si eu pe net.Pozitia lui eros este determinata de harta natala a fiecaruia.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Mar 11 Oct - 14:28

Mi-am dat si eu seama dupa ce am postat. Nu ma pune acum sa sterg Laughing
Cei interesati, sa caute pe net sa vada pe unde le e Erosul Very Happy
Al meu e la servici acum Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  oli Mar 11 Oct - 14:32

Al meu nu stiu pe unde e! Laughing Laughing Very Happy
oli
oli
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  atat de simplu Mar 11 Oct - 14:33

Eu inca n-am reusit sa aflu unde e al meu Eros. Laughing Prea complicata treaba.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Sam 31 Mar - 16:05

Cum "negociezi" cu Racii?
Cum il depistezi: Uita-te dupa un barbat in toata firea care se poarta ca un copil neajutorat. Daca poarta scutec e prea mic sau prea batran pentru tine.
Unde il gasesti: La librarie, intreband unde poate sa gaseseasca ghidurile de auto-motivare. La un second-hand cautand un cadou pentru ziua ta. La o bere cu baietii, doar ca sa demonstreze ca este unul dintre ei.
Cum il intrigi: Spune-i ca il placi si pe el si pe maica-sa. Sau fii cinstita zi-i ca iti vine sa le dai cu ceva in cap.
Prima intalnire: Este destul de probabil sa te invite la o cina gatita de el pentru ca e mai ieftin decat sa mergeti la un restaurant. Daca te invita la maica-sa acasa e destul de probabil ca inca mai sta cu ea.
Cand sa o faci: Dupa ce si-a declarat dragostea eterna pentru tine, ceea ce va face, si inca destul de repede. Sa nu fii totusi mirata daca retrage tot ce a zis a doua zi dimineata, cand maica-sa bate la usa sa il intrebe ce s-a intamplat pentru ca a auzit niste zgomote in noaptea dinainte.
Cand sa ii pui intrebarea: Niciodata, daca nu vrei sa te transformi in maica-sa.
Daca iti da papucii: Iti face o favoare. Oricum, ii e prea frica sa fie singur, asa ca o sa se intoarca tarandu-se la tine.
Daca ii dai tu verde: O sa fuga acasa la mami sa se jeleasca despre cat de ticaloasa ai fost. Ea o sa iti ceara inapoi toate cadourile pe care el le-a cumparat din banii ei.
Cum ii faci fata?
- Racii au nevoie de siguranta.
- Alinta-i cand sunt deprimati.
- Incurajeaza-le simtul deosebit al umorului.
- Aminteste-ti ca sunt foarte draguti inainte sa sara la gatul tau.
- Iau foc daca le alimentezi ipohondria.

Cum se inteleg cu altii?
Pariaza pe: Taur, Leu, Scorpion, Pesti.
Doar prieteni: Capricorn, Rac.
Trage-ti un glont in cap acum: Berbec, Gemeni, Balanta, Sagetator, Varsator.
Oaia neagra: Fecioara.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  pitulicea Lun 18 Iun - 13:10

RAC (Junie 21 - Julie 22)- Tandru.
CEL MAI SURPRINZATOR DINTRE SARUTATORI.
Are o mare atractie in personalitatea lor.
Dragostea sa e unica.
Foarte romantic.
Persoana cea mai draguta pe care o vei cunoaste!
Totalmente creativ, plin de imaginatie si visator.
Meditativ.
Cu capul mereu in nori.
Extrem de schimbator (si mandru ca e asa).
Ciudat.
Spontan.
Povestitor de mari istorii.
Extrem de timid si inchis.
Nu e deloc un luptator, dar desigur te va lasa inconstient daca trebuie s-o faca.
Cineva la care ai tine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ZODIA RACULUI - Pagina 3 Empty Re: ZODIA RACULUI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum