GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cristalele si aura

+10
seaman65
Nana_Duval
atat de simplu
john42189
aspidistra76
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
14 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Sam 20 Feb - 18:12

Rezumarea primului mesaj :

Purtati cristalele urmatoare aproape de corpul dumneavoastra ( in contact cu pielea daca este posibil) pentru ca ele sa indeplineasca urmatoarele functii:

Ambra este un protector antic, aliniaza aura la corpul fizic, minte si spirit. Extrage energia negativa si purifica astfel aura.

Ametistul purifica cu blandete aura, inchide rupturile si protejeaza inspirand energia divina.

Obsidian negru transparent ( lacrima de apas ) protejeaza cu blandete aura, impiedicand absorbtia energiilor negative.

Jadul negru pastreaza aura departe de negativitate.

Piatra sangelui este un purificator eteric foarte benefic pt aura.

Citrinul purifica si aliniaza aura , umpland bresele.

Fluorina si turmalina furnizeaza un scut psihic.

Turmalina verde vindeca gaurile din aura.

Jaisul protejeaja aura de gandurile negative ale celor din jur.

Magnetitul fortifica aura.

cuartzul purifica, protejeaza si mareste campul auric, sigiland gaurile.

Kunzinitul si selenitul protejeaza aura de influientele mentale .

Petalitul are o vibratie foarte puternica, elibereaza aura de karma negativa si de entitati.

Cuartzul fumuriu ancoreaza energia si dizolva tiparele negative inchise in aura.

Extras din \"Totul despre cristale , mica enciclopedie\" de Judy Hall


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Sam 20 Feb - 18:18, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Sam 20 Feb - 20:19

Acum am sa va spun din experienta ca acesta piatra asezata pe chakra inimii ( in centrul pieptului ) vindeca orice problema legata de obsesii si depresii, si in timp ajungi sa intelegi ca dragostea nu trebuie sa fie posesiva. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  pitulicea Sam 20 Feb - 20:25

Rolling Eyes N-o sa mai fiu posesiva?
O sa-l dau pe iubi oricui? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Sam 20 Feb - 20:26

nu , dar daca el va vrea sa plece ai sa accepti asta....mai usor
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  snow Sam 20 Feb - 20:28

Complicate chestii, mai direct nu se poate?
snow
snow
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  pitulicea Sam 20 Feb - 20:28

Nu vreau....mie-mi place sa fiu posesiva. Daca n-as mai fi...n-as mai simti ca-l iubesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Sam 20 Feb - 20:36

fiecare iubeste in felul sau, eu nu mai sunt nici geloasa, nici posesiva...datorita acestei pietre. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  pitulicea Sam 20 Feb - 21:37

Sau datorita autosugestiei Smile
Mie-mi plac pietrele astea... ca podoabe. Dar nu cred ca au puteri tamaduitoare.
Am bratari, am margele, am cercei... sau, aveam, ca le-a cam facut bucati nepoata-mea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Sam 20 Feb - 22:38

daca tu crezi ca este autosugestia n-am sa incerc sa te conving de altceva Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty medicina si cristalele

Mesaj  habibi77 Sam 27 Feb - 18:33

Cristalele sunt utilizate in practica medicala moderna datoriata proprietatilor piezoelectrice, ceea ce inseamna ca produc electricitate, si uneori lumina , prin compresie. Aceasta proprietate este utilizata la aparatele cu ultrasunete, unde un cristal piezoelectric serveste la producerea de unde sonore. In prezent , sunetul este folosit de chirurgia de avangarda. Un fascicul focalizat de ultrasunete cauterizeaza ranile situate in profunzimea corpului si distruge tumorile fara a utiliza proceduri invazive.

Shamanii si vindecatorii din antichitate cunosteau capacitate cristalelor de a focaliza vibratiile sunetului si a luminii intr-o raza care putea fi folosita apoi in procesul de vindecare.

Cristalele vindeca holistic, actionand in plan fizic, emotional, mintal si spiritual. Ele reechilibreaza energiile subtile, elimina starea de rau plecand de la sursa problemei. Cristalele actioneaza datorita vribatiei pe care o emit.


Extras din "Totul despre cristale" de Judy Hall
habibi77
habibi77
6
6


Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty ?

Mesaj  redsun Vin 23 Apr - 10:20

Despre cristalul de selenit ce stii?
redsun
redsun
2
2


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 10:25

Tu crezi ca memorez atatea lucruri? Le stiu si eu pe cele mai importante. Diseara am sa postez dintr-o carte pe care o am si despre selenit. big hug
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Selenit

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 19:26

Selenitul este alb pur, portocaliu, albastru, brun sau verde, este translucid cu nervuri fine sau mai groase, aspect de coada de peste sau petale.

Selenitul translucid poseda o vibratie foarte fina. Confera claritate mintii, deschide chakra coroana si transpersonala, accede la constiinta angelica si la planul superior. Selenitul pur aproprie corpul de lumina ajutandu-l sa se ancoreze in vibratia terestra.
Piatra calma , inspira o pace profunda. Excelenta pt meditatie sau activitate spirituala. daca tineti in mana un cristal de selenit cu vibratie pura va dezvoltati capacitatile telepatice. Selenitul alb translucid este eteric si conduce intr-un spatiu situat intre lumina si intuneric. Piatra veche este totusi unul dintre cristalele cele mai puternicae pt noua vibratie terestra.
Poate servi la formarea unei retele protectoare in jurul casei, creand un spatiu sigur si calm, oprind interferentele exterioare; pt protectia interiorului, plasati cristalul in colturile casei. Un cristal mare de selenit in locuinta asigura o ambianta serena. Baghetele de selenit detaseaza entitatile aurei si impiedica orice influienta exterioara asupra mintii.
Purtand marca a tot ceea ce s-a intamplat in lume, selenitul permite intoarcerea la vietile anterioare. Foarte util pt cuantificarea progresului inregistrat si pt a accede, din starile intermediare la schema vietii prezente. Pune net in evidenta lectiile si subiectele inca in curs de studiere, indicand cea mai buna rezolvare. Poate servi la prezicerea viitorului sau citirea trecutului.
In plan psihologic, selenitul faciliteaza procesul de gandire si introsectie. In plan mental, inlatura confuzia si ajuta la intelegerea imaginilor mai subtile. Permite cunstientizarea a ceea ce s-a produs la nivel subconstient. Disperseaza si stabilizeaza emotiile eratice.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 19:33

Este si portocaliu? Eu gasisem pe net, la repezeala, doar alb. Ia sa mai caut....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 19:34

Da, este, dar pe net gasesti poze doar cu ce este mai comun.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  pitulicea Vin 23 Apr - 19:36

Aaaa...... pai cu selenit aveam si eu un inel. Piatra inca o mai am pe undeva..... Se dezlipise de pe inel si nu l-am mai putut purta Very Happy
Mai mergeam pe la expozitiile astea si-mi luam tot felul de "bijou-uri" Very Happy


Cristalele si aura - Pagina 2 Dsc00610
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cristalele si aura - Pagina 2 Empty Re: Cristalele si aura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum