GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete si ....secrete

+40
eledas
aproape aievea
itina
Queensland
Helenne
AlexIulia
Broscotina
RALUCA
Violoncella
simy
curcubitza
coco114
Pingu
Ostional
simplicity
Sturmritter
elis27
Mandarax
Amrita
Melodia
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nicole
Nana_Duval
seaman65
zexe
Tizona
daffy_
atat de simplu
lynn
mrs nobody
oli
aspidistra76
dragos
Neeo_2005
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
44 participanți

Pagina 32 din 42 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37 ... 42  Urmatorul

In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:32

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vad ca nu se inghesuie lumea sa posteze retete, ma gandesc ca poate sunteti timizi .....asa ca am sa incep eu.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Mar 16 Feb - 11:43, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Joi 9 Mai - 10:08

Suna bine reteta asta. Da' nu-i cam mult de lucru la ea? Rolling Eyes
Mai am o intrebare: la carnea de porc ziceai s-o dunstuim putin. Cea de pui sau curcan se pune cruda? Rolling Eyes Se gateste doar la cuptor, sub folie?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  eledas Joi 9 Mai - 14:18

da pitu carnea de pasare se pune cruda pt de regula se foloseste piept de pasare si daca il dunstui si il mai si pui la cuptor prea se usuca si se intareste. In schimb carnea de porc se dunstuie pt a ii scoate din grasime ca altfel ies prea gretoase clatitele. Mie nu mi se pare mult de lucru am scris eu mult Twisted Evil
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Joi 9 Mai - 18:43

Laughing Laughing Mai mult e pana faci clatitele. Si cand le vad gata, o sa vreau sa le mananc cu gem Wink
Da' dupa cum ai descris-o, pare o mancare buna Cool

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Dum 26 Mai - 7:51

Galuste sau gomboti cu prune
2 kg cartofi fainosi (se pot verifica astfel: se taie cartoful in doua si se freaca jumatatile intre ele, daca face o spuma alba sunt buni.
125 gr faina + putina faina pentru lucrat aluatul Cantitatea de faina depinde de felul cartofilor, se mai poate adauga
1 ou
1/2 lingura de ulei
500 gr prune
2-3 linguri zahar
1 lingurita scortisoara
Pesmet
50 gr unt
150 gr pesmet
3 linguri zahar
Gomboti cu prune - Preparare
se fierb cartofii (preferabil in coaja), sau se coc la cuptor. Apoi ii tai in doua pe lung si ii lasi sa se raceasca complet.
Pulpa cartofilor se striveste ca pentru piure si se cantareste. Ingredientele date sunt pentru 1/2 kg pulpa de cartofi. Adaugam oul batut, faina, si uleiul. Se framanta bine. Atentie, aluatul va fi inca lipicios, nu trebuie sa va chinuiti sa faceti un aluat care se desprinde de pe maini.
Despicati prunele in doua pana la jumatate si scoateti samburele. Pudrati prunele cu zahar si scortisoara. Amestecati.
Puneti o oala mai mare plina cu apa pe foc si aduceti la fierbere. Cand clocoteste dati focul pe mic, astfel incat apa sa ramana fierbinte.
Intr-o tigaie larga topiti untul, adaugati pesmetul si prajiti la foc mediu, amestecand constant pana pesmetul e usor prajit, cca 2-3 minute. Adaugati 3 linguri de zahar
Dati cu faina masa de lucru (eu folosesc hartie de copt). Dati forma de sul aluatului de cartofi si taiati in doua parti egale. Apoi fiecare parte iar in doua... si tot asa Puneti cate o pruna in mijlocul discului si apoi sigilati bine aluatul in jurul prunei. Dati forma de bila.
* dati masa de lucru cu faina dupa fiecare gombot format, aluatul e putin lipicios
Cand ati modelat toti gombotii, asezati-i in apa care fierbe (dar nu clocoteste) si lasati sa fiarba pana se ridica la suprafata, putin peste 5 minute. Atentie, gombotii se pot lipi usor de fund, asa ca scuturati usor oala din cand in cand.
Scoateti gombotii (cate 2-3 o data) cu o paleta cu gauri si ii aruncati in pesmet. Scuturati tigaia cu miscari fata spate astfel incat gombotii sa se rostogoleasca si sa se acopere de pesmet.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Dum 26 Mai - 8:45

Drob de curcan
Pipota, inima, grasime de pe gusa, o bucata de piept, ficatul (se adauga mai tarziu sa ramana intreg) de la curcan se fierb pana se patrund usor cu furculita, se toaca bucati maricele, se adauga 3 oua crude, si cate-o mana de spanac, loboda, ceapa verde, usturoi verde, tocate toate, 3 oua fierte taiate cubulete, sare si condimente dupa gust, se amesteca bine si compozitia se pune in gusa curcanului care a fost spalata si curatata in prealabil, sau in foaie de aluat subtire, sau direct intr-o forma de chec cu folie deasupra. Se baga la cuptor si se coace.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Dum 26 Mai - 9:42

Merci aella Smile
O sa incerc si eu drobul asta.
Galuste cu prune am mai facut, dar e mult de munca la ele Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Dum 26 Mai - 13:47

Cu placere, Pitu. Pup you
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Radu Sam 8 Iun - 13:06

Cartofi cu mirodenii:

Ingrediente:

- Cartofi: 800 g
- Ceapa: 2 buc
- Ghimbir ras: 1 lingura sau 1 lingurita de ghimbir praf/pudra
- Ardei rosu: 1 buc
- Rosii conserva: 200-250 g sau 3 rosii proaspete sau 0.25 L bulion
- Usturoi: 4-5 catei
- Ulei
- Boabe de mustar: 1 lingura
- Turmeric: 1 lingurita
- Boia de ardei dulce: 1 lingura
- Praf de Curry: 1 lingura
- Patrunjel verde: 1-2 linguri
- Sare

Se fierb cartofii in coaja (in mod normal ar trebui sa fie gata in 20-30 de minute), dupa care se spala in apa rece si se curata.

Ceapa, rosiile (daca sunt proaspete) si ardeiul se toaca marunt. Ghimbirul si usturoiul se piseaza sau se toaca fin.

In aproximativ 50 ml ulei incins se adauga boabele de mustar si imediat se acopera (au tendinta sa sara peste tot). Dupa ce nu mai sar boabele de mustar se poate adauga ceapa si ardeiul. Se gateste pana ceapa incepe sa se rumeneasca. Acum se adauga ghimbirul si usturoiul, se amesteca putin dupa care se adauga curcuma si boiaua. Se mai gateste 1-2 minute.

Se adauga rosiile si curry-ul peste preparat si se fierbe aproximativ 5 minute la foc mic. Cand se ingroasa putin sosul se potriveste de sare.

Se adauga peste sos cartofii taiati cubulete si se gatesc impreuna 5-10 minute.

Pofta buna!
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Sam 8 Iun - 13:24

se adauga curcuma si boiaua
Ce e curcuma? Neutral Printre ingrediente nu apare.

Tare faza cu boabele de mustar Laughing Laughing Trebuie sa incerc si eu,.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Radu Sam 8 Iun - 14:01

Curcuma este turmenicul. M-am grabit cand am scris si nu mi-am dat seama sub ce nume l-am mentionat mai sus ciocanel
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Sam 8 Iun - 14:14

Aha Smile
Eu am cautat turmenic si n-am gasit. Rolling Eyes O sa mai caut.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Radu Sam 8 Iun - 15:05

Radu a scris:Curcuma este turmenicul. M-am grabit cand am scris si nu mi-am dat seama sub ce nume l-am mentionat mai sus ciocanel

Turmeric, nu turmenic. Vad ca astazi dau cam des cu batu-n balta. In reteta l-am scris bine.

Este aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cred ca se gaseste si la Mega Image, dar nu stiu daca este in Cluj.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Sam 8 Iun - 16:24

Turmeric sau turmenic cum i-o fi zicand Laughing Pe net l-am gasit si l-am intalnit in mai multe retete. Mi-l notasem in lista de cumparaturi si l-am cautat in doua hipermarket-uri. Nu am gasit, iar apoi am uitat de el. O sa mai caut. confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Dum 16 Iun - 11:36

Dovlecei pane

Se spala dovleceii, se taie rondele si se presara cu sare - care are rolul de a extrage apa din dovlecei si nu se vor mai muia tare - apoi se lasa 1/2 ora la scurs intr-o strecuratoare. Se bat cateva oua cu sare, piper si alte mirodenii dupa gust, intr-un bol punem faina si prajim dovleceii, dam intai prin faina, apoi prin ou si din nou prin faina, apoi in ulei incins, se scot intr-o alta strecuratoare in care am pus servetele de hartie care sa absoarba surplusul de ulei.
Se pot servi cu mujdei de usturoi in care am adaugat din belsug marar si patrunjel verde.

Pofta buna !
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Dum 16 Iun - 12:28

Si mie imi plac. Abia astept sa se faca in gradina Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 32 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 42 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 37 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum