GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum va convingeti copilul sa manance?

+9
Nana_Duval
mrs nobody
shadow
Tizona
seaman65
ionutz72
pitulicea
Radu
habibi77
13 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Lun 15 Feb - 16:18

Rezumarea primului mesaj :

Am deschis acest topic pt mamici/tatici. Este cunoscut faptul ca de cele mai multe ori prichindeii au oroare de noutati ( acest lucru nu este valabil si in cazul dulciurilor Wink )
Baiatul meu spre exempu ar manca dimineata, la pranz si seara, cartofi prajiti si oua ( omleta, ochiuri sau fierte).
Imi este foarte greu sa-l conving sa manance si altceva, dar sunt mai smechera decat el si-l pacalesc. Intr-o zi l-am pacalit sa manance iahnie de fasole. Initial a zis ca nu mananca. Mi-am pus o farfurie de iahnie si mi-am pus intr-un castron si gogosari in otet. El se uita la televizor. M-am dus langa el si am inceput sa mananc cu pofta. Se uita la mine si saliva. L-am rugat sa guste dar m-a refuzat. I-am spus sa ia putin si daca nu-i place nu manaca. A acceptat, dar n-a vrut decat putina paine inmuiata in zeama. Am vazut ca-i place i-am spus sa guste si gogosar. I-a placut. Dar tot nu voia sa manance si boabele de fasole. Am terminat ce aveam in farfurie si l-am intrebat daca mai vrea....a vrut. Very Happy Asa ca am mai pus o farfurie dar de data asta am avut grija sa pisez boabele.....si uite asa a mancat si fasole.....dar el nu stie lol!

Voi cum va convingeti copiii sa manance?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 19:25

Asta asa e....nu-i poti forta sa le placa altceva decat ceea ce le place.

Mama s-a luptat cu mine o viata sa mananc peste...n-a reusit Very Happy , daca nu-mi place nu ma poti forta....asa ca imi dau seama ca nu trebuie nici eu sa fortez nota, pot doar sa-i fac pofta. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 19:26

Tizona a scris:Cui nu-i plac cartofii prajiti?

Mie rolling on the floor ..ii prefer copti , nature sau piure.
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  mrs nobody Lun 29 Aug - 22:57

eu nu le mai dau dulciuri, decat prajitura de casa, o data sau de doua ori pe saptamana
am constatat, inca o data, ca nu au nevoie de ele, desi asa era la moda
si asta cu facut pofta merge uneori, mai ales cand le spun ca nu le dau bunatatea mancata de mine
nu de alta, dar m-am saturat sa spun: hmm, ce bun e si sa aud: bleah Very Happy
efectul a fost spectaculos
dulciurile le mananc eu pe ascuns, in dormitor Laughing
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Nana_Duval Lun 29 Aug - 23:39

Ok, dar la varianta inversa v-ati gandit? Cand mananca prea mult si daca-i atragi atentia mananca pe ascuns?
Din nefericire, eu am un astfel de copil;isi pregateste singur, n-are nevoie sa-mi ceara mie, asa ca uneori vad doar urmele la meniu, iar cand sunt plecata, asta e!
Vin acasa si fac inventariu la ce a mancat, dar fara sa-i spun.Mananca de toate, e pofticios, insa a inteles cum e treaba cu dulciurile, asa ca in casa mea nu se gaseste suc cumparat sau dulciuri.
Cred ca e greu si sa te rogi de copil, dar e greu si sa ii pui lacat la gura.
Cartofi prajiti o data la 2 luni, daca n-are norocul sa gaseasca pe unde mai merge-n vizita.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  shadow Mar 30 Aug - 7:59

Aseara ,apropo de subiect , faceam o comparatie intre ce mancam cand eram noi mici si ce mananca astazi copiii nostri ....problema sta varietate de produse existente pe piatza , marea majoritate de-o calitate indoielnica dar frumos prezentate de-ti vine sa mananci ambalajul nu continutul ....in a face pe copil sa aleaga constient ce consuma , sta realizarea unui parinte si nu in ai interzice cartofii prajiti ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Davidova Lun 27 Feb - 8:49

Parerea mea e ca nu trebuie dusa nici o munca de lamurire, orice copil mananca cand ii e foame, trebuie avut doar grija sa manance ce trebuie, abia apoi, ce doreste. Am aplicat teoria aceasta cu copilul meu, pana cand a trecut de 14 ani, de atunci mananca doar ce doreste, dar il inteleg, e adolescent incapatanat. Smile
Davidova
Davidova
2
2


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  pitulicea Mar 6 Mar - 13:22

N-am sa va povestesc acum cum imi conving copilul sa manance, ci cum m-a convins copilul pe mine sa mananc Laughing
Nu mi-a placut niciodata ceapa. Nu neaparat din cauza gustului pe care il are, ci pentru ca imi produce arsuri la stomac.
Mananca asta mica a noastra la ceapa, ceva de speriat. Cand merg seara la ea, ea mananca salata de ceapa rosie...cu orice, chiar si ceapa goala Very Happy
Am vazut-o o zi, am vazut-o doua... am vazut-o in fiecare seara si mi-a facut o pofta, incredibila Laughing Am fugit repede la magazin, mi-am luat ceapa rosie si am inceput sa manac cu asa o pofta, ca nici macar arsurile de la stomac nu le mai simt Very Happy
Ce ti-e si cu poftele astea....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  shadow Mar 6 Mar - 13:31

Ca tot veni vorba despre ceapa - ceapa rosie mai cu seama ...pun in fiecare an in gradina dar este mereu prea iute si provoaca arsuri - atunci cand gasesc prin alte parti ceapa rosie mai dulce , cumpar mai multa sa am rezerve Laughing ...fac asta de obicei cand merg la piatza - cumpar cate una , o gust spre hazul tarabagiilor Very Happy pana gasesc ce-mi place ...merge bine cu o bucatzica de afumatura dimineatza Evil si nu numai ...iar fata , se pare ca in materie de gastronomie este a lui tata Laughing ..
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  pitulicea Mar 6 Mar - 13:35

Aha....deci este si mai dulce. scratch Va trebui sa ma apuc si eu de gustat Very Happy
Sau...pune tu un strat in plus in gradina si ti-l cumpar la toamna Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  shadow Mar 6 Mar - 13:38

Pai n-ai inteles ca dupa mana mea iese ceapa iute ? Very Happy
Dar cumpar in plus cand gasesc de aceea mai dulce si-ti trimit prin curier daca n-am eu drum la Cluj Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  pitulicea Mar 6 Mar - 13:39

Fa-ti drum....ca nu stiu s-o curat Razz
Tu vii cu ceapa, eu pregatesc slanina Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  elis27 Mar 6 Mar - 13:54

off topic

Eu de aici trebuie sa invat sa-mi conving copilul sa manance nu sa planteze ceapa Laughing
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  myrk Mier 29 Mai - 3:03

Eu a s zice ca-s 2 metode: una, metoda cainelui flamand: unui catel, catelus, cainisor nu-i dai sa manance vreo 2 zile si-atunci mananca si mamaliga, unde 'nainte stramba din nas si voia numai pui la protap; a doua, il indopi ca pe gansaci, adica ii bagi pe gat graunte si le indesi cu un bat, dar la un capat invelit in vata, sa nu-l zgarii pe gat! ar mai fi doua metode, nerecomandate, adica : trei, il lasi sa manance (pe copil adica Very Happy ) ce vrea, cand vrea, cum vrea si unde vrea si patru) sa te doara-n cot daca mananca sau nu, o manca el daca i-o fi foame! Etete la el! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  carmendana Dum 16 Iun - 7:28

Ce manca copilul acasa, de bine de rau stim, insa ce manca el cand nu e langa noi...... chipsuri, bomboane, guma de mestecat (ultimele 2 daca mai si coloreaza limba si dintii in culori puternice, cu atat mai "bine") si lista e foarte lunga si se poate include  aici si sucurile, toate destul de ieftine incat sa si le permia din banii lor de buzunar. Si ne mai miram ca din ce in ce mai multi copii sunt obezi, au boli pe care nu ar trebui sa le aiba la varsta lor sau ca sunt foarte agitati.
carmendana
carmendana
2
2


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  pitulicea Dum 16 Iun - 10:01

Trebuie convinsi sa nu le consume Smile   Munca grea Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum va convingeti copilul sa manance? - Pagina 2 Empty Re: Cum va convingeti copilul sa manance?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum