GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfaturi practice

+9
mrs nobody
oli
seaman65
Mr Nobody
openmind72
snow
habibi77
kitty
pitulicea
13 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Sam 23 Ian - 23:04

Rezumarea primului mesaj :

Cum dezinfectam fundul de lemn

Nu e bine sa spalati fundul de lemn cu detergent fiindca lemnul absoarbe substantele chimice, care apoi vor ajunge pe urmatoarea mancare taiata pe el.
De aceea, cea mai sigura metoda de spalare si dezinfectare, mai ales dupa ce ati portionat carne pe el este umezirea lui si frecarea cu un burete aspru, fara detergent, care sa dezlipeasca toate bucatile mari de mizerie. Apoi frecati bine fundul de lemn cu o felie de lamaie. Lamaia are efect degresant dar si dezinfecteaza. La final presarati sare si frecati iar cu buretele. Sarea are efect dezinfectant si e abraziva.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Vin 16 Iul - 9:38

Fa-le un semn ... o bifa...sa nu le mai citesc pe toate Razz
Le-am citit doar asa, aleator. Le primisem pe mail si unele chiar mi s-au parut interesante.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Mar 15 Feb - 15:17

"DOAMNELOR !!!

Amintiţi-vă că un strat de praf protejează lemnul mobilelor...

O casă se transformă în cămin când poţi să scrii "Te iubesc" pe praful de pe mobilă.

Eu singură munceam cel puţin 8 ore în fiecare sfârşit de săptămână pentru a lăsa totul perfect "pentru cazul că vine cineva". In final, am înţeles că "nu venea" nimeni, pentru că toată lumea îşi trăia viaţa petrecând-o bine !!!

Acum, dacă vine cineva, nu trebuie să explic în ce condiţii este casa : sunt mult mai interesaţi să mă asculte despre lucrurile pe care le-am făcut ca să-mi trăiesc viaţa şi să mă distrez.

Dacă nu ţi-ai dat seama...Viaţa este scurtă, petrece-o bine !

Fă curat, dacă e nevoie... Dar ar fi mai bine să pictezi un tablou sau să scrii o scrisoare, să faci o prăjitură sau un desert, să plantezi o sămânţă, să te gândeşti la diferenţa între "a vrea" şi "a trebui".

Fă curat, dacă e nevoie, dar nu ai mult timp...Cu atâtea plaje pentru înnotat şi munţi de escaladat, râuri de navigat, o berică de băut, muzică de ascultat, cărţi de citit, prieteni de iubit şi viaţă de trăit.

Fă curat, dacă e nevoie, dar... Lumea de afară : cu soarele pe faţă, aerul în păr, zăpada care cade, o răpăială de ploaie... Ziua asta nu se mai întoarce...

Fă curat, dacă e nevoie, dar...Ţine cont că bătrâneţea va sosi şi nu mai eşti ca acuma... Şi când îţi vine rândul să pleci, te vei transforma tot în praf."
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Mar 15 Feb - 15:19

O casă se transformă în cămin când poţi să scrii "Te iubesc" pe praful de pe mobilă.
Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 22:52

38. Extinctor
Bicaronatul de sodiu poate ajuta in fazele incipiente ale incendiilor domestice izbucnite datorita grasimii sau circuitelor electrice, pentru ca atunci cand bicarbonatul este incalzit, emana dioxid de carbon, care ajuta la potolirea flacarilor. Pentru micile focuri izbucnite in zona de gatit (tigai, gratare, cuptoare) opriti gazul sau curentul electric daca puteti face asta in siguranta. Dati-va inapoi si aruncati la baza flacarii cativa pumni de bicarbonat pentru a domoli flacarile – si chemati pompierii doar ca sa fiti siguri.
De cat bicarbonat am nevoie in casa pentru toate astea, sa-mi ramana si cativa pumni rezerva in caz de incendiu?
Eu recomand folosirea unui stingator cu pulbere sau CO2 (dar asta-i cam mare).

Buretii vechi, mai bine-i schimbi, te costa mult mai ieftin, iar restul timpului il petreci la salonul de infrumusetare sau unde mergeti voi fetele. (reclama Delaco). Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 22:55

Scrub facial: p[entru cei care folosesc cafea pentru filtru, cafeaua cu pricina se foloseste (dupa utilizare) pentru curatat fata.
Smecheria asta m-a invatat un ofiter ucrainian a carui sora lucreaza intr-un salon de cosmetica.
Am folosit si eu o data sau de doua ori, dar cum nu prea pun pret pe aspect, n-o fac in mod uzual.
Io tre' sa fiu oleaca mai frumos decat Sarsaila. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  oli Dum 5 Iun - 7:46

Laughing Laughing Laughing Laughing
oli
oli
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Dum 5 Iun - 19:29

Neutral Neutral
Ca scrub, poti folosi si nisipul Very Happy Ori Tix Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  seaman65 Dum 5 Iun - 20:12

Daca insisti, poti folosi si copper slag, grit pe care noi il folosim la sablat, taie tot ce prinde-n cale.
Nici oasele nu mai raman.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  pitulicea Dum 5 Iun - 20:46

Laughing Laughing Asta e un sfat, dar nu practic.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  mrs nobody Dum 5 Iun - 20:53

practic, definitv Razz
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  Nana_Duval Dum 5 Iun - 21:35

eu am o cutie in baie cu tarate de grau si le folosesc la fiecare dus, pentr a-mi curata fata
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  seaman65 Dum 5 Iun - 22:06

Ia incearca si cu cafeaua, pentru comparatie.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  Nana_Duval Dum 5 Iun - 22:56

e greu sa-mi iau ibricul in baie Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  seaman65 Dum 5 Iun - 23:27

Nu lua tot ibricul, ia numai zatul. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  Nana_Duval Dum 5 Iun - 23:32

Sa-l pun in alta cutie?trebuie sa-mi schimb casa, am nevoie de o baie mai mare Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Sfaturi practice - Pagina 4 Empty Re: Sfaturi practice

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum