GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

Pagina 21 din 23 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 21 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 21 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  itina Vin 29 Noi - 20:25

Un imparat a primit doi soimi. Unul a fost antrenat, despre celalalt i s-a spus ca refuza sa se dezlipeasca de creanga pe care statea. Unul dintre slujitori trebuia sa se catere in fiecare zi in copac sa-i duca de mancare.
Dupa ce a incercat in fel si chip sa faca soimul sa zboare de pe creanga, imparatul si-a rugat supusii sa-l ajute. Un batran intelept s-a oferit sa faca el asta si, a doua zi cand s-a trezit, imparatul a vazut soimul zburand de colo-colo.
- Cum ai facut? si-a intrebat supusul
- A fost foarte simplu. Nu a trebuit decat sa ii tai craca de sub picioare.

Morala: uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

Asta ca sa fim in ton cu discutia din seara asta. Smile 

itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 20:28

Daca ne-o taie si nu ne alegem decat cu un umar scrantit, n-am obiectii. Smile 
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 29 Noi - 20:30

Eu prefer sa cad in picioare. Razz 
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 20:38

Eu am fost draguta, m-am referit la situatia cea mai rea...pentru mine. Razz 
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 29 Noi - 20:42

Eu prefer sa nu ma gandesc. Laughing Desi tocmai spuneam ca obisnuiesc sa calculez toate variantele. Laughing 
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Vin 29 Noi - 20:45

Oamenii nu sunt pasari , nu stau prin copaci , soimul a zburat impins de ''nevoie'' Very Happy ... Nevoia , de multe ori in viatza , ne-a facut  pe multi dintre noi  sa ''zburam ''   .
Imi place  povestea  Smile  ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Noi - 20:46

La cules de visine, mai stau prin copaci.  Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 29 Noi - 20:50

Si eu. Laughing Si-n corcodus. Razz Dar inca nu mi-a taiat nimeni craca de sub picioare. Razz Ma intreb dac-as zbura... day dreaming 
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Vin 29 Noi - 20:57

Daca alintati motanul si nu-l lasati sa se urce pe soba nu are cum sa cada drobul de sare peste copil , no .Laughing Laughing  ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 29 Noi - 21:00

Dar in pomi tot ma urc. Razz 
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Mar 27 Mai - 11:35

Abraham Lincoln rămâne una dintre cele mai importante figuri ale politicii americane. Cel de-al șaisprezecilea președinte al Statelor Unite le-a lăsat americanilor multe învățături folositoare.
Deși a avut patru fii, doar unul dintre ei a reușit să supraviețuiască bolilor secolului al 19-lea și să ajungă la maturitate. Abraham și soția sa au fost profund îndurerați de decesul celor trei fii și și-au concentrat toată atenția asupra lui Robert, unicul copil supraviețuitor.
În timpul școlii, acesta și-a dorit pentru fiul său cea mai bună educație, așa că ținea tot timpul legătura cu profesorii lui Robert, pentru a fi tratat cât mai bine.
Scrisoarea lui Abraham Lincoln către profesorii școlii unde învăţa fiul lui, în care îi ruga pe aceștia să îi dea cea mai aleasă învățătură a inspirat mulți părinți și profesori, iar rugămințile acestuia sunt cât se poate de actuale, deși au fost scrise acum peste 150 de ani:

„Fiul meu va trebui să înveţe că nu toţi oamenii sunt sinceri şi oneşti. Dar învăţaţi-l dacă puteţi minunăţia cărţilor. Și totuşi, daţi-i timp să se gândească la misterul etern al păsărilor cerului, al albinelor de sub soare şi al florilor de pe câmp. În şcoală, învăţaţi-l că e mult mai onorabil să eşueze decât să trişeze.
Învăţaţi-l să aibă încredere în propriile-i idei, chiar dacă ceilalţi îi spun că se înşală. Învăţaţi-l să fie amabil cu oamenii amabili şi dur cu cei duri. Încercaţi să-i daţi fiului meu tăria de a nu urma mulţimea, să nu urmeze turma. Învăţaţi-l să-i asculte pe toţi oamenii; dar învăţaţi-l de asemenea să selecteze ceea ce a auzit printr-o proiecție a adevărului şi să păstreze doar ce e bun. Învăţaţi-l, dacă puteţi, cum să râdă când e trist. Învăţaţi-l că nu e nicio ruşine în a plânge. Învăţaţi-l să fie grijuliu cu cinicii şi să fie atent la linguşitori.
Învăţaţi-l să-şi "vândă" creierul celor care dau mai mult, dar niciodată să nu pună un preţ pe sufletul şi inima lui. Învăţaţi-l să-şi astupe urechile la bârfă şi să lupte când crede că aceasta este soluţia. Trataţi-l gentil, dar nu-l protejaţi, deoarece numai testul focului face oţelul bun.
Lăsaţi-l să aibă curajul de a fi nerăbdător. Lăsaţi-l să aibă curajul de a fi brav. Învăţaţi-l să aibă întotdeauna încredere sublimă în el însuşi, deoarece apoi va avea încredere în umanitate. Aceasta este o cerinţă mare, dar vedeţi totuşi ce puteţi face. Este aşa un copil de treabă, fiul meu!"

Cred ca aceste invataturi ar trebui scrise pe frontispiciul tuturor scolilor din Romania ! Si din lumea intreaga, de altfel.  Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Mar 27 Mai - 16:33

eu cred ca asta ar trebui toti parintii si dascalii sa-i invete pe copii. Ce te faci cand nici parintii si nici dascalii habar nu au cum s-o faca, pentru ca ei insisi habar nu au ce inseamna asta.  Rolling Eyes 
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Mar 27 Mai - 20:38

Ce te faci? Uita-te in jur, doro  Laughing  Ai exemple nenumarate.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator Mar 27 Mai - 21:02

tocmai de aia am pus si intrebarea, retorica de fapt  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Vin 13 Iun - 3:41

Am fost recent la un curs. Omul care ne-a vorbit ne-a spus ca el se numeste "Facilitator", nu "Teacher", nu "Coach", sau altceva.
You can't train people, you can train dogs, but not people, spunea (nu stiu de unde a luat-o , daca o fi a lui).
Adica nu poti sa-i "dresezi", sa-i inveti pe oameni, o poti face cu cainii, dar nu cu oamenii.
Ceea ce face el este facilitarea invatarii, dupa principiul lui Iisus, invata-i sa pescuiasca.
Daca omul nu vrea sa invete, degeaba te straduiesti sa-i bagi in cap, ideea de baza este sa-i insufli dorinta de a invata singur, dorinta de cunoastere, de mai mult.

Deci o chestie importanta ar fi ca toti sa inteleaga cum sa le insufle copiilor dorinta de cunoastere. In ziua de azi nu stiu daca un examen este metoda cea mai buna de a-i face pe copii sa invete, copiii invata de teama examenelor sau altor forme de verificare, intr-un fel li se baga cu forta pe gat, iar asta-i ceva la care cu totii ne cam opunem instinctiv.

In plus, cred ca in afara invatamintelor lui Lincoln, ar trebui sa incepem cu lucruri de baza, cele trei filtre ale lui Socrate:
"Inainte de a spune ceva unei persoane, ne invata Socrate, sa trecem ceea ce avem de gand sa spunem prin 3 filtre: filtrul Adevarului, filtrul Binelui si filtrul Folosintei!"
"FILTRUL ADEVARULUI: Este sigur ca ceea ce ai de gand sa spui este adevarat?

-FILTRUL BINELUI: Esti sigur ca ceea ce ai de gand sa spui este de bine?

-FILTRUL FOLOSINTEI: Esti sigur ca ceea ce ai de gand sa spui este folositor si necesar persoanei careia ai de gand sa i te adresezi?"

Într-o zi vine un cunoscut la Socrate și spune:
- Uite ce am auzit despre un elev de-al tău...
Socrate îl întrerupe:
- Stai puțin! Înainte de a spune vreau sa facem un mic test.
- Un test?
- Da, cu trei întrebări. Prima este dacă ești sigur că este adevărat ce îmi vei spune?
- Nu, nu sunt sigur.
- Bine, deci nu este sigur adevărat. A doua întrebare este daca este ceva bun?
- Nu, din contra.
- Aha! Deci vrei să îmi spui un lucru rău despre cineva, lucru care nu știi dacă este adevărat!
- Da, recunoaște rușinat omul.
- Bine, atunci și a treia întrebare: acest lucru pe care vrei să mi-l spui mă va ajuta?
- Nu, nu cred.
- Deci vrei să îmi spui ceva de rău, care nu știi dacă e adevărat și nici nu mă va ajuta?
Omul nu a mai spus nimic și a plecat rușinat.
Acesta este unul dintre motivele pentru care Socrate era atât de apreciat.
Și e și motivul pentru care nu a aflat niciodata ca acel elev se culca cu nevastă-sa.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 21 din 23 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: