GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ras sau de plans?

+26
myrk
RALUCA
Krissunu
Sturmritter
elis27
serpico
GANDACEL
mielusica
seaman65
atat de simplu
Obi-Wan Kenobi
tegeusa
teardrop
mrs nobody
petronel
Nana_Duval
sharp00714
zexe
oli
fotohobby
aspidistra76
Radu
habibi77
Hagu_chan
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 7 din 16 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul

In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty De ras sau de plans?

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb 2010 - 14:31

Rezumarea primului mesaj :

Inteligenta la romani gun



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 8 Noi 2012 - 19:36, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug 2011 - 18:21

Very Happy Laughing Very Happy Rolling Eyes

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Ce parere aveti despre reducerea nr.de paturi din spitale?

Mesaj  petronel Vin 7 Oct 2011 - 17:24

Lucrare de control
de Melu Ghitelu,cls a 3 a
Nu stiu a cui a fost ideea asta da ieu sunt tare bucuros de reducerea paturilor din spitale ca ierea multa lume puzderie.Cand a fost bunicu(ca sa dus)internat la boli neuro cu nervii dormeau cate doi in pat si nu ierea lejer deloc.Se certa mereu cu conpateanul de langa iel ca lala era mai tanar si bunicu ii zicea noaptea:date bai generatie PRO mai incolo cacad jos.
Da auzea numai :taci din gura mosule ca-ti dau faianta jos,nu ma inerva ca ma agit si te sparg.Asa a dormit bunicul o luna(ultima,last)pe dunga patului chear de a platit la sanatate 40 de ani.Acu daca reduce paturile nui problema asa grava ca va fi beton sa dormi pe jos pe paturi sau rogojini,mai ales vara cand in salon nu e aier da's aiere si trec asistente pe la capul pacientilor,cu halate scurte cum cere deontologia.Reducerea paturilor din spitale va fi de un real ajutor carcalacilor ca acestia nu vor mai fi nevoiti sa se catere pe picioarele paturilor pentru a intra in sertarul cu o paine,un mar si un ceai.,ci vor intra direct in buzunarele pacentilor pentru odihna si tratament sau il va traversa toata noaptea,gadilandu-l sa nu mai fie tristca se apropie finishul.Problema mare va fi creca cu reducerea spitalelor pentru ca oamenii care au inclinatii spre imbolnaviri vor trebui sa-si faca acasa camera de stabilizare,ecograf,encefalograf,holograf si alte alea.
Dca se mai desfiinteaza din spitale eu cred ca ar trebui infiintate mai multe lacasuri de odihna pentru totdeauna(veci),sa aibe oamenii unde apela la nevoie.Cam asta e parerea mea....sanatate!

petronel
1
1


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Greseli gramaticale

Mesaj  petronel Vin 7 Oct 2011 - 17:29

Precizare:greselile gramaticale din schitele mele,sunt scrise voit,pentru a reda exact,nivelul de cultura al unui copil de clasa a treia.Sper sa nu fiu "apostrofat",criticat,pentru acest lucru.Va multumesc pentru intelegere si jur cu mana pe condei ca sunt impotriva inculturii..

petronel
1
1


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  mrs nobody Vin 7 Oct 2011 - 18:53

mi-a placut asta cu ''oamenii care au inclinatii spre imbolnaviri' Laughing
suntem pe ultimul loc ca speranta de viata in europa Sad
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Cum vedeti viitorul tarii?

Mesaj  petronel Vin 7 Oct 2011 - 20:27

CUM VEDETI VIITORUL TARII?
IOnu sunt prorooc sau prevezionar ca unii dar imi inchipui,pentru ca pun cap la cap simplu tot ce se iontampla pe plai mioresc.In primul rand ma bucur pentru ca am auzit ca osa se infiinteze case de tolerante.Am nevoie ,mai ales eu cand voi creste mare.La-m intrebat pe tata meu ce e alea case de tolerante si mea zis mentorul meu ca-s niste case unde se tolereaza tot.Mie-mi convine pentru ca acum nu-mi toreleaza nimeni nici o greseala si fiinca sa infiintat pleiboiul si zicea mentorul meu(tata)ca a creat noi locuri de munca pentru femei inalte fara preajudecati.Stiu de la TEVE in primul rand ca am vazut poze cu femei de toate meseriile fara viitor:actrite,gimnaste,manechinuri,samd(am vazut si la tata in sertar o revista dar nam apucat sa vad decat coperta si stele multicolore ca ma prins in fapt.).
Alt lucru incurajator care ma face sa cred ca viitorul e luminos este sintromul vacii nebune care a venit si pe la noi ca ajutor din partea unor vecini >Io cred ca e bine ca vacile is nebune ca asa o sa deie mai mult lapte la zi.In loc de 10 litri cat da o vaca normala la cap o sa deie 40 ca e nebuna si nu mai tine cont de gramaj ca lumea.Atunci o sa curga pe stradele orasului numai lapte iar in canalizarile infundate se va forma branza,cas dulce si smantani.Asa ca oamenii n-o sa mai cumpere lapte cu apa de la ngustori.Alt lucru incurajator este ca au aparut in magazine pusti si pistoale sa nu se mai bat oamenii cand se imbata cu bate si cutite ca necesiteaza multe zile de spitalizare,spaga,eschimoze,plagi,taieturi,etc.cam asa vad eu viitoru tarii,dar nu-s proroc.Nu va loati dupe mine.Finca-i asa,n-am cu se sa va incurajez.Multa sanatate...

petronel
1
1


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  teardrop Vin 7 Oct 2011 - 20:58

Smile Aceasta "precizare" ar fi trebuit postata sub fiecare text scris de elevul dintr-a treia...
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  mrs nobody Vin 7 Oct 2011 - 22:30

lasa ca ne-am prins ca-s greseli intentionate Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  teardrop Vin 7 Oct 2011 - 23:01

Laughing
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  tegeusa Vin 14 Oct 2011 - 15:34

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Viitorul tarii e cacaniu Laughing
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  habibi77 Vin 14 Oct 2011 - 20:41

Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 14 Oct 2011 - 22:02

deep in the dark Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  atat de simplu Vin 14 Oct 2011 - 22:09

Schimbam harta, schimbam si viitorul tarii. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  seaman65 Dum 16 Oct 2011 - 16:06

Io zic ca viitor de aur tara noastra are.
Ne plangem ca niste babe, insa mergem inainte. Parerea mea este ca am ajuns mai bine decat inainte de 89.
De acasa nu se vede, televiziunile ne prezinta scenarii apocaliptice si le vedem pe toate in negru, insa atunci cand ajung acasa vad multe schimbari in bine, pentru ca n-am fost acolo sa-mi fac sange rau de cat fura fiecare. De cate ori am fost plecat am vazut la intoarcere pasi inainte. Mici, este adevarat, dar totul se schimba in bine, incet-incet.
Este la fel de adevarat ca aceleasi schimbari le percep altfel pentru China (oare de ce va tot bat la cap cu astia?), unde se schimba totul intr-un ritm mult mai alert, iar diferentele sunte enorme. China acum 20 de ani era mult in urma noastra, acum este mult inainte. Poate ca sunt ei mai multi si mai marii lor au de unde fura si mai ramane si pentru investitii. Noi suntem putini si mai marii fura de nu mai ramane pentru investitii, cu toate fondurile nerambursabile de la UE.
Ne-ar trebui o lege ca la islamici, cu taierea mainii (din partea mea cu tot cu cap) celui care fura. Nu ca tampitii aia ar fi un exemplu demn de urmat, dar zau nu vad diferenta intre tzigani si iubitii nostri conducatori.
Totusi, revin la parerea ca mergem inainte cu pasi mici si lenti.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  oli Mar 18 Oct 2011 - 18:09

Numai si pt. astfel de momente in care citesti asa ceva, si merita sa fii prof.:


Geografie-scris: Scrie 5 orase importante din Romania
-Bucureshti
-Iashi
-Timishoara
-Constantza
-Clujna-Poca
(ce face internetul din om...)

1. Marea Neagra este o mare foarte mare care contine mult petrol de unde ii vine numele de marea neagra deoarece petrolul este negru.In marea neagra traiesc multi pesti precum rechinii delfinii si calutii de mare precum si cel mai important peste balena renumit pentru grasimea sa de care se bucura tara noastra pt ca untura de balena e foarte scumpa si din ea se face renumitul ulei de balena cunoscut pe plan mondial.

2. Poetul canta satul de care nu te mai poti desparti odata ce l-ai parasit.

3. O padure virgina este o padure in care mana omului n-a pus niciodata piciorul.

4. Dupa moartea parintiilor sai, Creanga si-a trait viata in continuare pana in ultimii ani ai vietii lui.

5. Toma Alimos se razbuna pe boierul Manea care l-a ranit mortal pe la spate cu ajutorul lasitatii..

6. Caragiale este autorul schitelor si nuvelelor sale, ca sa nu mai vorbim de teatru.

7. in fabula autorul descrie releatiile sexuale intretinute de oameni. insa el foloseste animalute in descriere. in fabula bivolul si cotofana el arata cum o pasarica si un bivol faceau sex, iar un caine pofticios din fire vrea si el dar bivolul nu era homosexual asa ca nu accepta , iar catelul se oftica....................(scrisa la simulare 2006)

8. Stefan cel mare era un barbat bine imbracat la costum venea de la un razboi cu o mana in ghips pt ca cazuse de pe cal

9. Profesoara:'Sa scrieti cu majuscule'.
Eleva:'Daca nu avem majuscule putem sa scriem cu pixu...'Smile

10. ... in timpul razboiului secular care a durat 30 de ani


oli
oli
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  oli Mar 18 Oct 2011 - 18:10

Doamne ce e si cu elevii astia !

11. personaje Toma Alimos:
toma alimos-personaj principal
Manea-personaj secundar
calul(murgul)-personaj animalic

12.Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure.Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata.

13. Cand eroul muri impuscat de nemti pe camp, simti miros de marar si de patrunjel.

14. Metoda folosita de Ion pentru a pune mana pe pamantul Anei este insarcinarea

15. Descoperirea Americii s-a produs ntr-un moment de neatentie a pazei de coasta.

16. Nilul este un fluviu ramas de pe vremea faraonilor.

17. Si tunarul ochi bine si lovi avionul cu teava tunului.

18. In "Amintiri" apare copilaria fericita a puiului de taran Crenguta Ionel
oli
oli
6
6


Sus In jos

De ras sau de plans? - Pagina 7 Empty Re: De ras sau de plans?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 16 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum