GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 27 din 29 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mier 15 Apr - 12:21

Probabil in vis. Nu ca Mariei Magdalena. Laughing

Cand descoperim credinta la o varsta mai inaintata (si cazul meu- dar nu c-as fi eu nu stiu ce credincios), devenim putin mai zelosi (habotnici adica Laughing ). Cu timpul, ne mai temperam. Altfel se manifesta copiii care de mici sunt obisnuiti cu credinta. Sunt mai temperati si comuniunea cu Dumnezeu li se pare un fapt absolut normal.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mier 15 Apr - 12:41

Nici in vis, nici ca Mariei Magdalena Smile  
Incepi sa semeni cu shadow. Nu-i bai.

myrk a scris:Pai expusa esti. Nu inseamna ca daca iei aghiazma nu te poti imbolnavi. Ca nu te imbolnavesti, e altceva.

Ba da, te poti imbolnavi, daca nu crezi cu adevarat ca aghiazma te apara. La fel e si cu Impartasania.
Totul e credinta!
Ce le-a zis Iisus ucenicilor Lui? "Dacă aţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, aţi zice muntelui acestuia: ‘Mută-te de aici colo’, şi s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinţă."
Ce i-a spus Iisus lui Petru, cand a umblat pe apa? "Puţin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?"
Cand mi s-a "aratat" mie Iisus? Nu intr-un moment in care l-am rugat, nu intr-un moment in care l-am chemat, ci intr-un moment in care am avut incredere deplina in El Smile
Abia dupa o vreme, reflectand, mi-am dat seama de importanta momentului.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mier 15 Apr - 23:33

Pai Dumnezeu se reveleaza cumva in vis sau aievea. Sau in duh, in extaz- ca apostolul Pavel. Si nici el nu stia daca era real sau in extaz.

Noua ni se "reveleaza" in urma unor intamplari, cand mai tarziu tragem niste concluzii ca Dumnezeu a intervenit cumva, sau ulterior unor evenimente "ciudate" care urmeaza unor rugaciuni.

Seman cu shadow la gen. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mier 15 Apr - 23:52

Asa o fi. Nu mai dau alte detalii Smile
Spun doar ca nu a fost o intamplare, din care eu mai tarziu am tras concluzia ca Dumnezeu ar fi intervenit cumva in acea intamplare. Asta se intampla zi de zi... cand vorbesc de ajutorul divin pe care il primesc. Da, acolo trag concluzia ca Dumnezeu intervine... Laughing
Eu vorbeam despre Iisus.
Din partea celorlalti ma asteptam sa ma ia peste picior si sa nu poata concepe asa ceva, dar din partea ta nu. Aveam senzatia ca esti mult mai credincios decat mine si ca stii despre ce vorbesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 16 Apr - 13:17

Pai nu-s nu-ș' ce mare credincios, am o credinta rationala si atat. Mie nu mi s-a aratat nimeni si nici nu vreau (are parintele Cleopa o carte- Despre vise si vedenii).

Nu te iau peste picior. Dar scrie undeva ca atunci cand vezi pe cineva ca se roaga si incepe sa se inalte in aer, sa-l tragi de picioare si sa-l aduci cu picioarele pe pamant. Laughing

Povestea parintele Cleopa ca la o manastire (sau chiar la Sihastria, nu mai retin) slujea un preot tanar calugar. Fratii de manastire au constatat ca nu mai venea la ascultari- bucatarie, oi etc. Staretul a pus sa fie "urmarit" parintele respectiv, iar dupa un timp a venit la staret si i-a spus ca atunci cand slujeste parintele tanar, se aprind singure lumanarile. Atunci staretul a trimis pe tanarul ieromonah sa faca ascultare la oi, oprindu-l o perioada de la slujire. Dupa o luna de zile, acesta s-a suparat si a plecat din manastire in lume, spunand ca unuia caruia Dumnezeu ii aprinde lumanarile, nu se cuvine sa fie cioban.

Staretul a oftat si a zis: ei, mai bine un mirean smerit decat un calugar mandru. Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Joi 16 Apr - 17:59

Eu cred ca "smerenia" e cuvantul de baza. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Joi 16 Apr - 18:41

Inteleg ca eu nu par cu picioarele pe pamant si nici smerita Laughing Am vrut sa va spun ca mai exista si astfel de experiente... si ca teoria de multe ori e saraca, comparativ cu practica sau cu trairile Smile
Caile Domnului sunt incurcate si noi nu putem sa le intelegem. Eu nu sunt un om care se roaga mult sau cu mare ravna.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Joi 16 Apr - 19:36

Cum am mai zis, trairile sunt trairi, adica ar trebui sa fie interioare.Toti le avem pe ale noastre. Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 16 Apr - 19:53

Pitu, tu ai niste "ispite" clasice de incepator. Eu cel putin nu te judec in niciun fel, doar ma minunez. Laughing

Am scris si eu ce mi-a trecut prin tartacuta in momentul respectiv.

Unui calugar i s-au aratat Hristos, inconjurat de ingeri si sfinti. I-a spus ca pentru vrednicia lui a coborat din cer, ca sa-l mangaie si sa i se inchine. Atunci calugarul a inchis ochii si a spus: nu sunt vrednic sa vad pe nimeni. Vedenia a disparut instantaneu, pentru ca demonii nu suporta smerenia.

Ma rog, cine sunt eu ca sa te judec? Dar trebuie atentie, cunosc persoane care au avut asemenea "revelatii" si care o luasera pe un drum un pic ciudat. Cel mai bine e sa vorbesti cu duhovnicul tau.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Joi 16 Apr - 21:52

Sigur ca trairile sunt interioare. Daca ar fi exterioare, ar fi manifestari, nu trairi. Nu-mi amintesc sa va fi povestit trairile mele Laughing V-am spus doar ca sunt credincioasa si din asta nu fac un secret. Ar insemna sa ma rusinez de credinta mea si mai ales de Dumnezeu.

myrk, ce sa zic? Or fi ispite. Nu ma contrazic cu tine, pentru ca nu am experienta si cultura ta. Eu o am doar pe a mea. Da, am vorbit deja cu duhovnicul meu, iar reactia lui a fost diferita de a ta. Nu o iau pe nici o cale. Ti-am zis ca-s cat se poate de rationala.

Ce inseamna incepator? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Joi 16 Apr - 22:03

pitulicea a scris: 
Incepi sa semeni cu shadow. Nu-i bai.

Surprised Surprised Surprised  
Doar la sex semanam desi nici acolo nu bag mana in foc Very Happy , in rest D-zeu cu mila , vorba credinciosului rolling on the floor  rolling on the floor  rolling on the floor .

Am sa revin in topic dupa sarbatorile de Paste , ateii sunt slab reprezentati  Twisted Evil ,  nu vreau sa tulbur apele in saptamana mare si cea luminata  Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 16 Apr - 22:14

Posibil. Ar trebui sa punem niste poze, sa vedem cine e mai barbat. Laughing

Pitu ar spune ca nici asta nu e concludent. Doar nativ. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 25 Apr - 9:37

Legat de ce ziceam eu despre Impartasanie si de credinta sau lipsa de credinta cu care o iei din lingurita Smile  Eu cred in continuare ca din potirul acela si din acea lingurinta, NU voi lua nici o boala. Nu de acolo. Din alta parte, DA.

"Vreau sa aveti in vedere faptul ca ierarhul nostru, IPS Pimen, a slujit în noaptea de Paști precum și luni, alături de toți părinții de la Sf. Ioan. Cu toții s-au împărtășit dintr-un potir, afară de unul singur, părintele diacon care a făcut paracliserie și s-a îngrijit de buna rânduială a slujbei. Acum, după atât de multă vorbărie și indignare pe la televizor și internet, au ajuns testele părinților și ale muncitorilor de la Sf. Ioan. Din toți cei testați, unul singur a ieșit pozitiv, și acesta este tocmai părintele care NU s-a împărtășit din potirul ținut de ÎPS Pimen. Aceasta a rânduit-o Dumnezeu pentru cei căldicei, care se apropie de Sf. Potir și de "infama linguriță", cu frică de contaminare cu viruși și pentru cei care nu vor să priceapă odată, că este Sfântul Trup și Sfântul Sânge al Domnului, izvorul vieții. SĂ LUĂM AMINTE!"
Preluat de la un preoții slujitori ai Mănăstirii Sfântul Ioan ce Nou de la Suceava
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 25 Apr - 14:25

De acord.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mier 25 Ian - 9:24

Un punct de vedere interesant Rolling Eyes O observatie pertinenta, zic eu. Incet, incet profetiile se adeveresc Sad Stiu, pentru unii nu inseamna nimic, pentru mine inseamna foarte mult.

De ce UE vrea amestecarea făinii cu praf de greieri şi alte insecte, precum viermele de bălegar, adică larva de fecale? Pentru că diavolul duce lupta lui împotriva Sfintei Împărtăşanii, să nu mai ajungă sămânță de cereale în Potir, nici vin curat, din struguri, ci vin tratat cu "amelioratori" nanotehnici, din soiuri permise prin manipulări genetice... atacă Potirul din interior, din exterior, de sus şi de jos... asta e adevărata luptă... spurcarea rugăciunii şi a Potirului, sfâşierea Antimisului si întunecarea Liturghiei...
pitulicea
pitulicea
6
6


Mell apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 27 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 29 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum