GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 26 din 29 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug 2011 - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mar 10 Sept 2019 - 15:51

Pai noi, astia batrani, ca mine si ca pitu Laughing care am descoperit credinta relativ tarziu, am cercetat intai. Apoi am devenit "credinciosi". Laughing Dar sunt familii de credinciosi unde de mici copiii sunt educati in spirit crestin, iar acestora credinta li se pare ceva firesc, normal- nu tre' sa lupte atat sa cerceteze. Sunt niste oameni foarte frumosi si realizati. Si nu sunt familii din acelea fanatice sau provenite dintr-un mediu de subcultura, ci familii cu o inalta tinuta sociala, intelectuala si morala. Familii model.

Comunistii au mai preluat un citat din biblie: nici paine fara munca, nici munca fara paine. Prima data a spus-o apostolul Pavel: cine nu vrea sa lucreze, nici sa nu manance. Laughing

Atentie, cine nu vrea, nu cine nu poate. Wink

E drept ca azi informatia nu mai e informatie. De fapt, e atata informatie, ca omul nu mai stie si nu mai poate sa deosebeasca realul de fake. Cu ce ma indobitoceste pe mine biserica? Nu ma obliga nimeni sa merg acolo, totdeauna ies de acolo mai curat, mai luminos, mai bun, mai tolerant, daca vreti. Unde este de fapt indobitocirea? Pai priviti la stiri si cum ne privesc cei care le prezinta: noi suntem o adunatura de trogloditi, care se imbulzesc la moaste si la aghiazma, prosti cat incape, manipulati de preoti, numa' buni de aratat cu degetul- iata-i, sunt credinciosi. Laughing Si (in mica parte), au dreptate. Dar nu asta e adevarata fata a credintei. Lucrurile sunt prezentate trunchiat. Bunaoara, la ITO Iasi anul trecut nu a fost prezenta NICIO TELEVIZIUNE (am fost acolo). Nu s-a prezentat nimic la stiri, nici macar o secunda. Si au fost prezenti la Iasi mii de tineri (frumosi), din toata tara. Nu poti sa spui ca toti tinerii aia erau niste imbecili. Asta asa, ca sa va faceti o idee cine e in spatele stiristilor si cine manipuleaza de fapt opinia publica.  

Iar ei, nespalatii (pe creier  Laughing ), ce fac? Mananca bine, beau bine, f..t bine, se distreaza bine, muncesc bine, rad de altii, iar cand incerci sa le vorbesti cumva de Dumnezeu, spun, uneori cu ciuda si cu ura, in cel mai bun caz cu aroganta si cu ignoranta- fugi ba de-aici, spalatule pe creier si retrogradule ce esti! Laughing Imi vorbesti tu mie in secolul 21 de relicve!

Mna. Cam astea ar fi "asemanarile" si deosebirile dintre un ateu si un "neateu". Fiecare isi alege tabara care ii place. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mar 10 Sept 2019 - 16:19

Fraiereala e mai dulce cand vine din partea televiziunilor si-a presei Very Happy Doar Biserica sa nu ne fraiereasca, in rest, oricine altcineva Laughing Si culmea, Biserica nici n-o face confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mar 10 Sept 2019 - 16:26

Pai e in trend sa ne fraiereasca oricine, numai biserica nu. Laughing Ce nu intelegem noi este ca de fapt noi suntem biserica (ecclesia- adunare).

Deci e de preferat sa fim o adunare, nu o adunatura. Lui Dumnezeu nu-i plac prostii. Deci nu ne poate fraieri nimeni, daca noi insine n-o facem. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Dum 12 Ian 2020 - 21:23

Melodia a scris:nu sunt bisericoasa...dar sunt credincioasa...nu pup poala popii...prefer ca popa sa-mi sarute mie mana...pt ca eu sunt femeie iar el barbat
La fel gandeam si eu candva, dar am intrebat, am aflat si acum inteleg. "Cauta si vei afla" ne-a zis Iisus Smile
Intr-adevar, asa gandeam si eu ca Melodia. Cum sa pup eu, femeie, mana unui barbat? Mi se parea de-a dreptul absurd si nefiresc.
Apoi, am devenit credincioasa, mi-am gasit un duhovnic pe care il iubesc, pe care il respect, pe care il simt un adevarat slujitor al Bisericii si un adevarat iubitor al Lui Dumnezeu. Dar gestul acesta tot nu puteam sa-l fac...
Mi-am intrebat un prieten, preot (de-o varsta cu mine, caruia puteam indrazni sa-i pun intrebari incomode), daca duhovnicul meu se va supara pe mine, vazand ca eu nu-i sarut mana, in timp ce altii: doctori, avocati, judecatori, oameni de afaceri, profesori universitari, doctori etc., i-o saruta.
Atunci el mi-a explicat foarte limpede: "Nu se va supara. Mana preotului nu se saruta din respect sau din slugarnicie. Mana dreapta a preotului este mana prin care lucreaza Duhul Sfant! Mana dreapta a preotului este singura mana a unui muritor, care ne da ce nimeni altcineva nu ne poate da: Sfanta Impartasanie! Pentru asta se saruta" Smile  Apoi mi-a fost limpede. Stiind - simtind - ce inseamna Harul Sfant si simtind ce inseamna Sfanta Impartasanie, am stiut ca mana aceea merita sarutata. Cu toate astea, inca nu am sarutat-o. Nu ma simt in largul meu facand asta, dar nici nu rad de cei care o fac. Ii admir Smile  Sincer!


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 13 Ian 2020 - 8:59, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Dum 12 Ian 2020 - 21:59

Orice gest faci, daca nu e din iubire, este egal cu zero. Aghiazma mare bei? Ca isi baga preotul mainile in apa, si e mai mult decat sarutul. Laughing

Daca nu esti convinsa, nu fa nimic, nu numai sa saruti mana preotului. Adevarat e ca unii nici nu te lasa sa le saruti mana. Cred ca asa ar fi cel mai bine, sa nu deturnam atentia de la Cel ce Este la mainile pacatoase ale preotului si la gesturi cliseistice. Dar fiecare sa faca asa cum ii dicteaza constiinta. Wink
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Dum 12 Ian 2020 - 22:03

Respect pentru simțămintele tale , chiar și putina admirației deși nu sunt un credincios , totuși destăinuirile de acest fel nu prea își au locul in acest topic cu discuții in contradictoriu Rolling Eyes  .
E un loc unde ar trebui sa “curgă sânge” nu admirației Laughing  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 13 Ian 2020 - 9:24

Shadow, multumesc pentru gandul bun Smile Eu credeam ca topicul este tocmai pentru discutii de genul acesta, pro si contra. Razz Eu sunt PRO!

Da, myrk, beau si Aghiazma Smile Pe cea mica o beau in fiecare dimineata. De ce credeti ca am devenit un om fericit? Laughing
De convinsa, sunt convinsa.
Unii preoti nu te lasa sa le saruti mana, dar mi se pare putin nedrept lucrul asta. Inteleg sa nu te lase daca-i intalnesti pe strada sau le faci o vizita acasa... dar in sfanta biserica, la Sfanta Liturghie, n-ar trebui sa-i refuzi unui credincios asta Smile Parerea mea (influentata de Sfantul Ioan Gura de Aur).
Bine, unii saruta mana preotului fara sa stie de ce o fac, cum zici si tu, prin gesturi cliseistice.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Lun 13 Ian 2020 - 11:12

Bun, esti convinsa, dar nu esti in largul tau. scratch Iti dai seama cat de in largul lui se simte un barbat pupand mana altui barbat! Laughing De aceea, probabil, unii preoti nu accepta sa li se pupe mana. Ma rog, altii iti intind ostentativ niste lostopene pline de har sa le pupi, mai mare dragul! Laughing

Eu cred ca un pic de decenta si modestie nu strica. Sunt si alte gesturi prin care-ti poti arata devotamentul si iubirea. Wink

Uite, in vechime se practica sarutul pe gura. Intre barbati. Laughing

Eu nu sunt nici pro, nici contra. Sunt echidistant. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 13 Ian 2020 - 11:50

Da, sunt, nu, nu sunt Laughing
Asa cum spuneai si tu, fiecare face cum simte.
Eu sunt PRO credincios, nu PRO amandoua Laughing Nu pot sa fiu sluga la doi stapani.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mier 15 Ian 2020 - 14:19

Si pentru ca tot va plangeati de preotii "fara har", plini de pacate, carora nu ar trebui sa le pupam mana si nici sa le acordam prea mare incredere, iata un articol foarte frumos, in care se explica de ce toti preotii sunt PREOTI. Smile
Există preoți cu har și preoți fără har? Arrow https://doxologia.ro/taine-ierurgii-slujbele-bisericii/exista-preoti-cu-har-preoti-fara-har?fbclid=IwAR1XTEMln6TkG505d9KubZ-kxPEwjslkHoJyC-yR7_-X2jo1i-ZrLkmglAc

Citez un fragment care mi-a placut mult Smile
Vrednicia sau nevrednicia unui slujitor bisericesc, ca urmare a vieții morale sau păcătoase pe care și-o asumă, nu adaugă și nici nu micșorează puterea harului. Efectul lucrărilor sfințitoare nu depinde de vrednicia sau de nevrednicia slujitorului, care este doar mijlocitor, ci de Dumnezeu și de credinciosul care se roagă. Prin aceasta nu se exclude lucrarea preotului, fiindcă fără mijlocirea sa, slujba de invocare a harului într-o anumită lucrare nu s-ar putea face, dar nici nu se condiționează efectul slujbei, stării morale a săvârșitorului. La Sfânta Liturghie preotul se roagă lui Dumnezeu, „să nu oprești, pentru păcatele mele, harul Duhului Sfânt ca să vină peste aceste daruri”.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Vin 27 Mar 2020 - 22:32

In postarea anterioara vorbeam despre vrednicia unor preoti, aici "vorbesc" despre nevrednicia unui slujitor al Bisericii. E vorba de cea catolica, dar tot biserica e... Mizerabil om papa asta. Nu mi-a placut de la inceput, iar acum imi dau seama ca antipatia mea - ca si in alte cazuri - e dictata de un al 7-lea simt al meu Very Happy
Asta are legatura cu ce postam la "Sa fii bolnav in Romania" si la "Versuri penibile din cantece". Toate se leaga intr-o teorie a conspiratiei care dupa unii e doar teorie fara pic de conspiratie  Rolling Eyes In toate e vorba de bani. Multi, multi bani.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mar 14 Apr 2020 - 11:28

Pentru myrk, ca sa se lamureasca despre ce vorbesc cand spun de pasti Smile
https://ortodoxia.me/painea-stropita-cu-vin-care-se-imparte-credinciosilor-la-inviere-ce-sunt-pastile-si-cum-se-consuma-mare-atentie-cate-zile-se-ia-ai-grija-sa-nu-ti-se-strice-2/
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mar 14 Apr 2020 - 12:05

Eu stiam ca painea stropita cu vin se numeste litie si se imparte la anumite vecernii.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mar 14 Apr 2020 - 12:13

Este si litie Smile Am mancat si eu, cand am ajuns seara pe la vecernii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Mar 14 Apr 2020 - 15:04

Hai sa mai zic ceva si pe aici. Stiu ca unii ma considera un pic nebuna Laughing Da, cei vechi care ma stiau inainte si ma vad acum transformata, cu siguranta se gandesc ca am luat-o razna. Pentru unii par o habotnica, pentru altii o naiva sau o prostuta.
Eu zic ca nu-s proasta si zic ca nu-s nebuna. Atata doar ca sunt fericita. Smile Intr-un moment din viata mea, nu cel mai greu sau cel mai trist, dar intr-un moment in care m-am gandit la Iisus, Acesta mi S-a aratat Smile  A fost cel mai fericit moment din viata mea, o fericire pe care n-o poti explica in cuvinte.
Sa ma indoiesc acum? Nu mai pot.  
Asta e pe scurt. Foarte pe scurt.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 26 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 29 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum