GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 20 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Nana_Duval Dum 19 Feb - 10:32

ionutz72 a scris:eu citesc pe Kipling...poezia Daca...interesanta... Smile ...merita...incercati Very Happy

O stiu..e foarte profunda. I-a trebuit 2 cursuri de 2 ore fiecare sa o comenteze..
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty marin preda

Mesaj  floreac Dum 19 Feb - 19:17

...,,Viata ca o prada", ,,Delirul", ,,Marele singuratic", ,,Cel mai iubit dintre pământeni și, nu în ultimul rând, ,,Moromeții". În mod intenționat am lăsat la urmă Moromeții. Victor Rebengiuc a fost fenomenal. Un câștigător al Oscar-ului nu ar putea interpreta mai bine ca el adevăratul spirit romanesc. Pentru a intra in pielea personajului, trebuie sa fii in primul rând roman. Filmul l-am revăzut de vreo 6-7 ori. Spre rușinea mea, cartea am citit-o doar de 3 ori...Închid ochii si simt colbul de pe ulițele satului, simt mirosul azimei aburinde, proaspăt rupta de mâinile bătătorite, ale mamei, după o zi plina de munca. Se aude vaietul salcâmului doborât, un vaiet parca împletit cu plânsul văduvelor care isi jelesc morții la cimitirul din deal. Simt acea răcoare rămasă după o ploaie strașnică de vara, picăturile de apa care se scurg, într-un ritm numai de ele știut, de pe iarba si florile înviorate de răcoare. Acestea sunt doar câteva crâmpeie dintr-un roman de o viata. Viata simpla din câmpia Dunării, Poiana lui Iocan, politica sănătoasa a țăranului roman.
E cazul sa mai spun de Panait Istrati ? Povestirile lui Adrian Zografi
Chira Chiralina, Moș Anghel, Codin, Domnița din Snagov. Avem multe valori da' pe noi chiciu' ne omoară, ca, de, se poarta Smile

floreac
1
1


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Joi 23 Feb - 10:53

Dupa cum spuneam zilele trecute... m-am apucat de Grisham. Un scriitor inteligent cu carti placute mie dar......cu multe personaje. Intr-o carte de 450 de pagini apar vreo 80 de personaje; ajungi la un moment dat sa dai paginile inapoi sa vezi in ce imprejurari a aparut unul sau altul. Ma pregatesc de urmatoarea carte a lui pe care o am... Clientul.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  oli Dum 4 Mar - 12:56

Am inceput sa citesc...Eva in oglinda - Viata femeii in renastere ----Madeleine Lazard
oli
oli
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Sam 10 Mar - 17:53

John Grisham: The Litigators.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Amrita Sam 10 Mar - 17:56

Noaptea de sanzaiene- Mircea Eliade
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 11 Mar - 21:40

Cand am deschis topicul asta, nu m-am gandit sa citesc in el titluri de carti. Le gasesc si pe net.
Speram sa spuneti 2-3 vorbe despre cartile pe care le cititi. Nu sa le povestiti.. nici vorba.. dar asa, o impresie macar.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Nana_Duval Dum 11 Mar - 21:55

Recitesc Invitatia la vals a lui Drumes.Imi amintesc povestea de dragoste dintre cei doi, chiar daca are un final tragic.

Am terminat Nunta in cer si m-a surprins finalul. Doi barbati sa iubeasca aceeasi femeie in perioade diferite, dar si povestea in sine. Imi place Eliade si sper sa reusesc sa citesc Noaptea de Sanziene.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 11 Mar - 21:57

Asa da Smile Iti trezeste pofta de a citi...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mier 14 Mar - 10:01

Nu am mai trecut de mult pe aici, timp in care am mai citit vreo 3 carti.
Am terminat ''Clientul'' lui Grisham, o carte ft placuta de care ma desparteam cu greu seara ca sa ma apuc din nou de ea a doua zi. Apoi am citit ''Povestea unui nebun'' de Katzenbach buna si cartea aceasta dar de citit o data in viata (probabil nu m-a captivat ft mult pentru ca inainte citisem Grisham). Apoi...Mediatorul tot de John Grisham, o carte pe care o laud la fel de mult ca pe Clientul. Acum sunt din nou la Katzenbach - Ziua rafuielii, sper ca aceasta carte sa imi placa mai mult decat Povestea unui nebun.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 14 Mar - 12:55

Mai bine-o tii pe Grisham, tare bine scrie, chiar si filmele-s facute bine, nu simti diferenta fata de cartea dupa care a fost facut cate unul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mier 14 Mar - 13:11

As face cu drag asa ceva Seaman...Problema e sa gasesc cartile lui la biblioteca... Smile
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 14 Mar - 13:17

Am cateva in format electronic (in engleza), le vrei?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mier 14 Mar - 13:18

Daaaaaaa, cum sa nu!!!!!! Smile Iti trimit pm adresa mea de mail.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 22 Mar - 21:17

"Intre doua lumi" de Louis Bromfield. Inca una din cartile autorului, scrisa cam dupa acelasi tipar ca si cele de dinainte. Daca le citesti una dupa alta, asa cum le-am citit eu, iti dai seama cat de mult seamana intre ele. Toate au la baza aceeasi idee. Imbogatirea americanului de rand, urcusul pe scara ierarhica pana in varful piramidei, apoi intoarcerea la puntul de plecare, care e, de fapt, deznodamantul Smile
Romanul e povestea unei femei de 80 de ani, care-si rememoreaza viata. O viata lunga, care se intinde pe parcursul a "doua lumi". O lume ce a apus si o lume ce ia nastere sub ochii ei si care nu face decat sa rastoarne valorile celeilalte, punand bazele unor valori noi.
O carte draguta, usoara si relaxanta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 20 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum