GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

+10
habibi77
Melodia
tegeusa
shadow
mrs nobody
atat de simplu
Nicole
seaman65
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
14 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 2 Aug - 22:01

Rezumarea primului mesaj :

Acum cateva luni ,un prieten inginer constructor ,venit de prin libia,mi-a dat o carte si mi-a explicat in mare despre ce este vorba.
Osho – Solitudine şi singurătate


“Tăcerea este spaţiul în care omul se trezeşte. Dacă puteţi să rămâneţi singuri, absolut singuri, fie doar şi o singură clipă, ego-ul va muri, eul va muri. Ego-ul nu există în sine; el este întotdeauna în relaţie cu cineva. Aşa că, ori de câte ori eşti singur, te cuprinde o teamă profundă pentru că, dintr-o data, falsa identitate începe să dispară. Iar adevăratei identităţi îi mai ia puţin timp până să apără, căci ai pierdut-o cu foarte mulţi ani în urmă. Ca să înalţi un pod peste golul căscat în atâţia ani e nevoie de timp. În acel interval de timp, faptul că nu ştii cine eşti te face să te simţi că îţi pierzi minţile. Începi imediat să faci ceva, doar ca să ai o ocupaţie. Şi astfel, falsa identitate nu dispare, ea rămâne activă.

Solitudinea slăbeşte Eul. Nu mai există nimic cu care am putea fi în relaţie, şi – datorită acestui fapt – ego-ul nu poate exista. În consecinţă, dacă sunteţi gata să acceptaţi solitudinea, fără cea mai mică ezitare – fără dorinţa de a fugi – sau de a vă întoarce, dacă acceptaţi realitatea solitudinii voastre aşa cum este ea, aceasta devi­ne o ocazie extraordinară. Sunteţi ca o sămânţă, care conţine o mulţi­me de posibilităţi. Amintiţi-vă însă că sămânţa trebuie să explodeze, astfel încât planta să poată creşte. Ego-ul este la fel ca o sămânţă, el este o posibilitate. Când el se deschide, în voi se naşte Divinul. Şi tocmai solitudinea vă conduce la această unitate.
Când sunteţi ab­solut singuri, nu mai sunteţi. Clipa de solitudine vă face să explodaţi. Vă răspândiţi în infinit. A ajunge la solitudine – iată singura revoluţie autentică. Şi aceasta necesită mult curaj. Căutarea spirituală converge în întregime spre clipa de explozie, clipă în care ne regăsim absolut singuri. Solitudinea aduce cu sine exta­zul. Numai ea permite obţinerea iluminării.

Orice efort de evitare a singurãtãţii eşueazã şi va eşua, deoarece este împotriva legilor fundamentale ale vieţii. În fond, nu ai nevoie de un surogat care sã te facã sã-ţi uiţi singuratãtea; trebuie doar sã devii conştient de singurãtatea ta, care este o realitate. Iar faptul de a o experimenta, de a o simţi, este atât de frumos tocmai pentru cã reprezintã eliberarea de mulţime, de turmã, de celãlalt. Este eliberarea de teama de a fi singur. E de ajuns sã auzi cuvântul “singur”, cã îţi şi aminteşti de o ranã; ai nevoie de ceva pentru a umple acest gol care te rãneşte. Ai nevoie de cineva pentru a-l umple.

Cuvântul singurãtate nu are acelaşi sens – de ranã, de gol care trebuie umplut. Singurãtate înseamnã pur şi simplu împlinire. Eşti un întreg; nu este nevoie de nimeni altcineva pentru a te completa.
Încearcã deci sã gãseşti centrul tãu lãuntric în care eşti totdeauna singur, în care singurãtatea a fost întotdeauna perfectã. În viaţã, în moarte sau oriunde ai fi, eşti mereu singur. Însã aceastã singurãtate este atât de plinã – nu este nici un gol -, atât de completã, atât de încãrcatã cu toate darurile vieţii, cu toate frumuseţile şi binecuvântãrile existenţei, încât imediat ce ai gustat din propria ta singurãtate, durerea va dispãrea. În locul ei se va naşte un ritm nou, de o extraordinarã blândeţe, pace, fericire şi binecuvântare.
Aceasta nu înseamnã cã un om care este centrat în singuratate nu îşi poate face prieteni; în realitate, numai o asemenea fiinţã poate avea prieteni, deoarece pentru el prietenia nu mai reprezintã o nevoie, ci o împãrtãşire; fiinţa umanã are atât de mult, încât poate împãrţi cu alţii.”
va rog sa cititi ,sa cautati materiale cu si despre el,si sa incercam aici sa discutam despre ele
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  shadow Dum 14 Aug - 17:33

flower Mel , imi vine sa te pup pentru parerile tale , dar raman la floare Razz - daca ai mana grea pre cum te lauzi ?! Evil
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Melodia Dum 14 Aug - 17:39

hmmmmmmmmmm?! doar nu crezi ca as reactiona cu pumnul la un pupic prietenesc Very Happy poate doar te-as imbranci Razz
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Lun 15 Aug - 12:58

Azi nu am rabdare sa citesc tot ce ati postat despre Osho, dar am citit pe sarite.

Nu spune nimeni sa urmezi un "guru" cu ochii inchisi, dar este interesant sa stii cum vad altii lucrurile. Am citit cateva carti ale lui, dar asta nu inseamna ca-l "urmez " fara sa trec informatia prin propriile filtre. Spune lucruri interesante si in unele privinte are dreptate. Esenta a ceea ce am citit pana acum o pot rezuma astfel: vei fi cu adevarat liber cand te vei cunoaste.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Lun 15 Aug - 13:28

In ce sa-l urmezi pe osho? Smile In linistea sufletului, in prezenta spiritului? In iubirea neconditionata? Ahhhh, ce greseli! Aveti dreptate sa-l ponegriti. Eu nu am de gand sa fac ce zice niciun "guru". Eu simt inside ce zic altii sau nu simt. Uneori nu stii cum sa ajungi inside, parca nu gasesti usita. Ei, suierat sau nu, individul asta a rostit "cheita". Suntem atat de dresati inca din copilarie incat mereu ne poticnim de "oare o fi bine?" Nimic nu e bine sau rau. Trebuie doar sa te lasi sa fii tu! Io asta am invatat de la Osho din vreo 3 carti si cateva video-uri.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 15 Aug - 13:36

that is waht i talking about vio.si cred ca tu ai spus-o cel mai bine
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Lun 15 Aug - 13:47

A te cunoaste pe tine, printre altele, inseamna sa-ti permiti sa fii tu Smile si asta duce catre libertate, fara dogme, fara prejudecati, fara "o fi bine?"
Stii ce e interesant la osho? Iti arata calea, nu-ti spune niciodata ce ar trebui sa gasesti la capatul drumului....asta depinde de fiecare.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  snow Lun 15 Aug - 18:15

Osho arata calea? El de unde o stie?
Si de ce un osho sau altul trebuie sa-mi arate "calea"? Stiu destul de multe, asta nu ma face sa-mi vand experienta din postura de guru, chiar daca sunt destui fraieri sa dea si bani pe ea. Daca am discernamant nu vad de ce imi trebuie un osho care debiteaza aberatii, interpretari in stil personal, dar original, a stiu eu caror "invataturi".
Asemenea "invatati" exista datorita celor care au o personalitate incerta, nesiguranta sau complexe.
Nu trebuie sa aleg o "cale" trasata de cineva care a citit, si a inteles ca mai exista atatia fraieri in lume care daca doar un dolar dau pe ce spune el, tot ajunge milionar.
snow
snow
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Mar 30 Aug - 16:05

Snow, oamenii citesc din diverse motive. Tu ti-ai creat propriile pareri in baza a ce? Ai citit, te-ai documentat si ti-ai creat o parere. Respect parerea ta in aceeasi masura in care o respect si pe a celorlalti. Suntem liberi sa avem pareri diferite.

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Miraj Mar 30 Aug - 18:18

Vorbiti despre mostenire culturala? Totul se rezuma la acest aspect, experienta anterioara. Vrem sau nu, suntem prizonierii trairilor , experientelor inaintasilor.Restul, doar cuvinte.Bine ticluite!

Miraj
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Mar 30 Aug - 18:38

Ok Smile Dar nu te impiedica nimic sa ai propriile trairi si propriile experiente. Nu te impiedica nimic sa stergi tot ce ai citit sau ai acumulat din experientele celorlalti si s-o iei de la capat....O poti face, trebuie doar sa vrei. Si nu vad nimic rau in a comenta si ce cred altii.

Restul, doar cuvinte.Bine ticluite!
de acord.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Miraj Vin 2 Sept - 21:55

habibi77 a scris:Ok Smile Dar nu te impiedica nimic sa ai propriile trairi si propriile experiente. Nu te impiedica nimic sa stergi tot ce ai citit sau ai acumulat din experientele celorlalti si s-o iei de la capat....O poti face, trebuie doar sa vrei. Si nu vad nimic rau in a comenta si ce cred altii.

de acord.

Toate-s noi, si vechi sunt toate...
Sa te intreb: esti extraterestru-a?
Gresesti! Suntem suma acumularii genetico-culturale. Nu vei gandi, simti altfel decat inaintasii...imi pare rau, sunt aducatorul vestilor rele!

Miraj
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Violoncella Vin 2 Sept - 21:58

Ba poti gandi si simti altfel decat inaintasii. Doar trebuie sa iti permiti sa faci asta, pentru ca altii sigur nu o vor face!
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Miraj Vin 2 Sept - 22:41

Violoncella a scris:Ba poti gandi si simti altfel decat inaintasii. Doar trebuie sa iti permiti sa faci asta, pentru ca altii sigur nu o vor face!
Un exemplu se poate? DE A GANDI ALTFEL?

Miraj
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 3 Sept - 1:50

miraj,daca ar fi sa judecam logic,am avea 2 directii de a o face .creatie sau evolutie.
varianta 1 adam ,eva,fac acus 7 miliarde de urmasi.directia data de secole:taci esti un fraier,crede si nu cerceta,scoate banii god inainte de toate.esti nitel mai destept te incalzim putin pe rug sau te spanzuram.
varianta 2 evoluam,molusca ,crustaceu,probabil pinguin ,sau puii mei ce o mai fi fost pana la maimutza.focul ,roata si alte inventii majore din istoria evolutiei omenirii,prima litera ,prima cifra,prima nota scrisa pe un portativ,primul cuvant,primele formule matematice, fizice etc.
intre cineva care imi spune crede si nu cerceta ,si cineva care ma indeamna sa invat o sa aleg intotdeauna a doua varianta.
socrate ,platon ,diogene,damascius ,si chiar aristotel au avut de suferit pentru crezul lor.
urmeaza iluminismul.
luminismul a pretins eliberarea fiinţei umane de sub tutela sa autoindusă. "Tutela este incapacitatea fiinţei umane de a-şi folosi abilităţile cognitive în lipsa instrucţiunilor de la o altă persoană. Această tutelă este auto-indusă atunci când cauza sa nu rezidă în absenţa raţiunii, ci în absenţa hotărârii şi a curajului de a lua hotărâri fără instrucţiuni de la o altă persoană". Sapere aude! "Aveţi curajul de a vă folosi propriul simţ al raţiunii!" – acesta este motto-ul Iluminismului (Immanuel Kant).
asa cum socrate renega zeii cetatii,fapt pentru care a si murit,osho,spune aceleai chestii,aduse la menatalitatea zilelor noastre.
ca nu am citit prea multe despre el,ori,discutam ca sa avem frecventa la postat pe forum,ideea e una si super simpla.nimeni nu va baga idei cu forta pe gat in afara de biserica.
o chestie care imi ramane in minte dintr-un interviu de -a lui ar fi ,parafrazez pt ca nu imi place sa googalesc sa ma dau destept ,ar fi:
un credincios merge la preot si ii zice:parinte ca sa fii bun samaritean ,daca cineva iti da o palma ,trebuie sa intorci si obrazul celalalt.
ma rog da ii zice popa.bine parinte .da asta cam de cate ori?
tu miraj,sau care am mai vazut ca ati scris pe aici ,de cate ori sunteti in stare sa intoarceti obrazul?


Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Sam 3 Sept - 12:02


Sa te intreb: esti extraterestru-a?

Mama mea asa crede Laughing

tu miraj,sau care am mai vazut ca ati scris pe aici ,de cate ori sunteti in stare sa intoarceti obrazul?

De cate ori e cazul, pana cel ce ma loveste ori oboseste, ori nu i se mai pare distractiv. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 4 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum