GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reorganizarea Romaniei

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Reorganizarea Romaniei - Pagina 7 Empty Reorganizarea Romaniei

Mesaj  pitulicea la data de Joi 9 Iun - 11:29

Rezumarea primului mesaj :

Presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului sa analizeze reorganizarea administrativa a tarii prin inlocuirea celor 41 judete cu 8 judete mari sau 7 judete si municipiul Bucuresti, aratand ca actualul sistem, mentinut din 1968, genereaza ineficienta in utilizarea banilor UE si coruptie.
El a apreciat ca un nou sistem administrativ ar reduce birocratia si ar accelera procesul de descentralizare.

Ce parere aveti despre asta?

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 4 Mar - 11:24, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Reorganizarea Romaniei - Pagina 7 Empty Re: Reorganizarea Romaniei

Mesaj  tegeusa la data de Joi 30 Iun - 8:27

daca-s la scara planetara, pe noi o sa ne afecteze mai tarziu, ca , pana la noi, dispar Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody la data de Joi 30 Iun - 8:29

Intr-un fel, ai dreptate...ultimele grupuri afectate vor fi cele mai inapoiate... sunt obisnuite cu viata grea, cu lipsurile.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 7 Mar - 14:01

Potrivit declaraţiilor liderilor USL, modelul de reorganizare propus de USL prevede împărţirea ţării în opt regiuni, pe structura actualelor regiuni de dezvoltare. Ar fi vorba, astfel, despre:
Regiunea de Nord- Est, ce include judeţele Suceava, Botoşani, Bacău, Vaslui, Neamţ şi Iaşi;
Regiunea de Sud-Est, cu judeţele Vrancea, Galaţi, Buzău, Brăila, Tulcea, Constanţa,
Regiunea de Nord Vest, din care ar face parte şi Sălajul, alături de Bihor, Cluj, Maramureş, Satu-Mare, Bistriţa-Năsăud;
Regiunea de Sud, cu Argeş, Teleorman, Dâmboviţa, Călăraşi, Prahova, Giurgiu, Ialomiţa;
Regiunea de Vest, cu Arad, Hunedoara, Caraş-Severin, Timiş,
Regiunea de Sud- Vest, cu Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Mehedinţi,
Regiunea Centru, cu judeţele Braşov, Covasna, Sibiu, Harghita, Mureş şi Alba şi
Bucureşti- Ilfov.

Deputatul Seres Denes, preşedintele UDMR Sălaj, spune că Uniunea pe care o reprezintă are o cu totul altă variantă de reorganizare. „Noi avem proiectul nostru, pe care îl aprofundăm deocamdată. Sunt, în acest moment, două variante în lucru, una cu 15 – 16 regiuni de dezvoltare, alta cu 12. Se lucrează acum la indicatori, pentru a vedea care variantă este mai bună şi pe aceea o vom susţine”, ne-a declarat liderul UDMR. Despre varianta propusă de USL, Seres spune că cele opt regiuni sunt prea mari, iar reorganizarea nu şi-ar mai atinge scopul, în special în privinţa descentralizării.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  kam3l3on la data de Joi 7 Mar - 14:08

Regiunea de Nord Vest, din care ar face parte şi Sălajul, alături de Bihor, Cluj, Maramureş, Satu-Mare, Bistriţa-Năsăud;
Nu scapa baimarenii de noi, nici cu slujbe! Laughing
kam3l3on
kam3l3on
3
3

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Joi 7 Mar - 14:09

Noi, cheflii, suntem in aceeasi regiune Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Lun 11 Mar - 18:04

Unii oameni n-au ce face si vor sa reinventeze roata.
Jocuri politice, pe banii contribuabililor, fie ei autohtoni sau europeni.
Mai bine facem Europa o singura tara si gata.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Joi 14 Mar - 21:34

Eu sunt de acord cu regionalizarea ...
Romania mi se pare mult prea faramitata in atatea judete fiecare batandu-se pentru un buget propriu pentru devoltare . Una este sa imparti un buget la 40 si cu totul altceva la 8 sau 10 .
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Vin 15 Mar - 9:50

De parca atunci n-ar fi zone defavorizate?Ca impartirea banilor e facuta de aceeasi oameni.Si apoi banii pentru o anumita regiune vor fi folositi tot in zonele in care era folositi si pana atunci.De ce le-ar da si altora doar pentru ca fac parte din aceeasi regiune?Eu nu sunt de acord cu impartirea asta.Nu-mi plac schimbarile.Dintr-o data n-as mai fi Gabi din judetul Suceava, as fi ...nici eu nu stiu de unde. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 15 Mar - 12:00

Mie mi se pare o mare aiureala. Regionalizare dar cu mai multe resedinte. Inchipuiti-va cineva care are de rezolvat mai multe probleme, pana acum mergea in resedinta de judet si alerga la toata autoritatile statului. Cu regionalizarea vor finantele intr-un oras, ITM-ul in altul, DSv-ul in altul samd. Ce-i asta: Bataie de joc pentru oamenii simpli si recompensa pentru apropiatii puterii. Nu si nu si nu.
Wow, ce m-am ambalat Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Vin 15 Mar - 12:19

Laughing Laughing Laughing Sa vezi dupa aia ce bine vor sti romanii geografia.
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Vin 15 Mar - 16:48

Nu vor mai fi bani sa predea geografia, ca sa nu priceapa lumea.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  mielusica la data de Vin 15 Mar - 17:07

Tare mi-e ca tot pentru noi muritorii de rand o sa fie mai trist .Daca ar fi pus la punct sistemul informational - atunci ar fi altceva dar cum la noi e ca la nimenea,viitorul mi se pare sumbru .
mielusica
mielusica
5
5

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Vin 15 Mar - 18:36

Pai cui ii pasa de noi?
Face cineva ceva pentru muritorii de rand?
Daca se urmareste "reorganizarea" e pentru ca ceva nu merge bine? E pentru ca cineva sa mai poata face o smecherie.
Sistemul informatic e o piedica in calea hotiilor, ca totul poate fi urmarit.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow la data de Vin 15 Mar - 18:50

Cand e vorba de unire romanul da inapoi Very Happy ... asa am facut inca de pe vremea dacilor , interesele sefului de trib au fost mereu puse inaintea intereselor celor de o limba ,unirea ca a fost mica sau mare s-a facut cu fortza , e in gena noastra sa fim dezbinati ...

Intr-adevar n-au sa mai existe atatea institutii ci cate una la nivel de regiune ( un singur consiliu regional , o singura casa de sanatate , una de pensii , o agentie fiscala , etc ), dar cine v-a zis ca nu raman puncte de lucru in fiecare orash ???... zvonacii Laughing Laughing ... cei carora nu le convine restructurarea .

Asa a fost si imediat dupa revolutie , nu s-a dorit schimbarea si nu s-a facut decat cand era prea tarziu si in pierdere , pierdere pentru cei multi fiindca de castigat au avut aia care s-au opus .

Nu tin sa ma cert cu nimeni pe aceasta tema Laughing , imi expun doar punctul de vedere ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 la data de Vin 15 Mar - 19:07

La cat de bine s-au facut treburile pana acum, de ce ar trebui sa ne asteptam ca asta s-o faca bine?
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: