GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reorganizarea Romaniei

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

In jos

Reorganizarea Romaniei - Pagina 8 Empty Reorganizarea Romaniei

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 11:29

Rezumarea primului mesaj :

Presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului sa analizeze reorganizarea administrativa a tarii prin inlocuirea celor 41 judete cu 8 judete mari sau 7 judete si municipiul Bucuresti, aratand ca actualul sistem, mentinut din 1968, genereaza ineficienta in utilizarea banilor UE si coruptie.
El a apreciat ca un nou sistem administrativ ar reduce birocratia si ar accelera procesul de descentralizare.

Ce parere aveti despre asta?

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 4 Mar - 11:24, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Reorganizarea Romaniei - Pagina 8 Empty Re: Reorganizarea Romaniei

Mesaj  AlexIulia Mier 27 Mar - 12:25

Sa-mi dau si eu cu parerea: din cate stiu, eu cere crearea unor regiuni de dezvoltare.Nu cere consfintirea acestora in constitutie.Cica sunt si la noi, au o lege din 98 dar este facuta de parlamentari romani, adica inaplicabila. Nu sunt de acord cu stipularea regionalizarii in Constitutie. Daca vor, prin lege pot infiinta structuri la nivel de regiune pentru proiecte mai mari. Dupa cum mai spuneau cei care se ocupa, habar nu au ce vor sa faca. Si, ca orice treaba romaneasca, nu va iesi nimic bun decat pentru cei de la putere.Asa cred.

AlexIulia
2
2

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 1 Apr - 16:39

Nu modul de organizare este problema, ci oamenii care nu sfintesc locul, ba chiar dimpotriva. Degeaba schimbam modul de organizare, ne putem diviza, ne putem uni, tot hotii cu pricina vor baga mana in buzunarele care nu le apartin. Avem nevoie de alti oameni care sa ne conduca si prin alti oameni inteleg oameni cu alta mentalitate, nu cei de acum, nici esalonul doi, nici trei, nici macar cel de-al patrulea, ca s-au invatat toti de la cei care-au fost si-o tin tot asa, ca Ivan cu fluierul.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Lun 1 Apr - 17:36

Seaman, ai pus punctul pe i.Asta-i marea problema, de fapt.
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Sus

Permisiunile acestui forum: