GANDURI EFEMERE
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reorganizarea Romaniei

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Reorganizarea Romaniei Empty Reorganizarea Romaniei

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 11:29

Presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului sa analizeze reorganizarea administrativa a tarii prin inlocuirea celor 41 judete cu 8 judete mari sau 7 judete si municipiul Bucuresti, aratand ca actualul sistem, mentinut din 1968, genereaza ineficienta in utilizarea banilor UE si coruptie.
El a apreciat ca un nou sistem administrativ ar reduce birocratia si ar accelera procesul de descentralizare.

Ce parere aveti despre asta?

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 4 Mar - 11:24, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Reorganizarea Romaniei Empty Re: Reorganizarea Romaniei

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 12:02

N-avem! Noi muncim, nu gandim! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 12:08

confused Bine. Nu mai zic nimic.....
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 12:29

Ce parere sa am? Dintr-o data, chelul a devenit vizionar! El care, in calitate de ministru al transporturilor a spus ca tara nu are nevoie de autostrazi si...nu avem! Autostrazi! El care, in aceeasi calitate, a spus ca nu avem nevoie de flota si... nu avem! Flota! El care, in calitate de presedinte, a spus ca nici el, nici guvernul, nu si-au propus sa lupte cu criza! Si avem! Criza! Acum si-a propus sa modernizeze statul! Intrebare: de ce acum, el fiind in functie din 2004? Ce legatura au descentralizarea si accesarea fondurilor europene cu organizarea administrativa a tarii? Asta este motivul pt care nu s-au realizat cele doua puncte, sau politizarea coborata pana la cel mai de jos nivel, in toate institutiile? Pt ca am amintit de flota, chioru a impartit-o in trei parti-societati- argumentand faptul ca cele peste 300 nave nu pot fi gestionate de un singur consiliu de administratie, sunt prea multe! Acum s-a razgandit?
In teorie, ar fi mai eficienta gestionarea lucrurilor la scara mai mare. Cine sa o faca? Alesii? Putem impartii tara in cate feluri vrem, nu asta este problema, ci oamenii care ne conduc! Asta este o perdea de fum, nu stie cum sa-i mai abureasca pe prosti in pragul alegerilor, cum sa ramana , el si gasca lui, in fruntea bucatelor, cu mana in butoiul cu miere. Vrea modernizarea statului? Ar tre sa inceapa cu depolitizarea! Singura prezenta a politicului,( in afara de guvern si parlament), in teritoriu, sa fie prefectul! Atat! Nici macar primarii nu ar tre sa fie afiliati la vreun partid. Sa lase justitia libera! Ar fi surprins sa vada rezultatele!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 12:38

Mai putine judete, mai putini primari? Very Happy
In loc de multe guri hranite cu oscioare, guri mai putine hranite cu ciolane mai mari? Very Happy

Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 9 Iun - 12:45, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 12:43

Judetele nu au primari, au consilii si prefecti! Numarul primarilor va ramane acelasi-se poate opera ceva la nivelul comunelor, prin alipirea mai multor sate la aceeasi unitate administrativa, deci disparitia unora. In rest, da, in loc de oscioare, ciolane.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 12:45

Deci ramane ca pana acum....fiecare orasel cu primarul lui?
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 12:47

Cam asa!

Inca ceva: asa cum au impartit ei tara-singurul motiv logic ar fi acela de a da cezarului-maghiarilor- ce-i al cezarului. In rest, o tampenie: au grupat judete sarace cu judete sarace si judete bogate cu altele si mai bogate. Am vazut propunerea usl. Nu sunt fan al acestora dar are logica, este argumentata. Apar 12 regiuni, echilibrate dpdv economic. Si dispare regiunea aia cu pricina!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Sam 11 Iun - 19:07

Nu-mi vine a crede ca asta este ideea "luminatilor" nostri. Mai degraba de la altii, mai de sus.
Daca vine de la ai nostri, se dovedeste inca o data ca au capete doar ca sa nu-i ploua in gat.
Daca nu megre treaba in tara, nu este din cauza ca nu este impartita corespunzator, ci din motive de hoti.
Nici unul dintre "alesi" nu este interesat de bunastarea tarii, ci de cea proprie.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Demostene Sam 11 Iun - 20:04

Au fost mai multe organizari administrative in decursul istoriei moderne a Romaniei. Ultima a fost argumentata de academicienii de pe vremea lui Ceausescu privind o dezvoltare echilibrata, armonioasa s.a.m.d. Acesteia nu i se aduc nici argumente. Imi face impresia ca e vorba doar de considerente politice. Mai ales ca circula stirea ca UE nu are nicio implicare in aceasta actiune demarata de Fred si Barney.
Demostene
Demostene
3
3

Sus In jos

Mesaj  daffy_ Sam 11 Iun - 20:19

mi-ar place sa ma insel doar odata in ceea ce priveste chestia cu organizarea romaniei....va spun eu ca nimic nu se va schimba dar va fi totul la fel...pana la urma nu suntem nemti sa avem talent organizatoric Laughing
daffy_
daffy_
4
4

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Mar 14 Iun - 18:25

Nu cred ca UE are vreo legatura aici, mai degraba FMI si Banca mondiala.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Sam 18 Iun - 12:56

seaman65 a scris:Daca vine de la ai nostri, se dovedeste inca o data ca au capete doar ca sa nu-i ploua in gat.
Daca nu megre treaba in tara, nu este din cauza ca nu este impartita corespunzator, ci din motive de hoti.
Ce inseamna sa nu ai umbrela la tine cand votezi , din lipsa de cap si noua ne-a plouat in gat cand i-am pus acolo, nu ?...cat despre hoti , imi vine in minte replica unui enorias catre al sau duhovnic : '' parinte , tot romanul esti un hot ''

Ideea pe ansamblu cu regionalizarea mi se pare buna ...vor disparea consiliile judetene si gasca de consilieri iar la nivel administrativ multe atributii vor fi preluate de catre primarii ...parerile sunt impartite si este adevarat , ne-am obisnuit ca tot ce vine de la aceasta guvernare sa fie de prost augur incat nu mai avem incredere ca ceva va mai merge bine ...
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Sam 18 Iun - 14:11

Shadow, pe oricine am fi votat, rezultatul era aproximativ acelasi. Jocurile nu se fac in parlament sau guvern, ci undeva mai sus, noi suntem minusculi pioni pe tabla de sah mondiala. Fie ca ne place, fie ca nu, trebuie sa jucam cum ne canta altii.

"Regionalizarea", asa cum ne-au prezentat-o pana acum, nu pare sa urmeze un plan bine gandit, iar schimbarile de dragul schimbarii au devenit o moda dupa 89, ca sa nu se spuna ca n-au facut nimic. Elimina pe unii si-i aduc pe altii, omului de rand tot n-o sa-i fie mai bine, pentru ca vor fura altii, nu tot cei care-s acum.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  shadow Sam 18 Iun - 15:32

Ca tot zici de tabla de shah ; se poate da mat in multe feluri , conditia este sa stii a juca ...jucam cum ne canta altii fiindca nu suntem in stare sa avem orchestra noastra , ba am mai vandut si parte din instrumente si nu-s bani de altele noi ...cand vor fi banii n-o sa mai avem solisti ....si tot asa Very Happy
shadow
shadow
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: