GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O problema de etica

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

O problema de etica - Pagina 5 Empty O problema de etica

Mesaj  pitulicea Lun 18 Oct - 15:11

Rezumarea primului mesaj :

Un sculptor vrea să cumpere un buştean (un lemn de esenţă nobilă) de la un ţăran şi îl întreabă pe acesta din urmă cât pretinde ca preţ. Ţăranul precizează că vrea 1000 de lei. Sculptorul îi oferă 2000 de lei şi îl roagă să-i păstreze buşteanul timp de două săptămâni, când va veni să-l ia şi să-l transporte la atelierul lui. Ţăranul îi spune că e prea mult 2000 de lei, dar în cele din urmă acceptă banii. Sculptorul pleacă, iar un vecin al ţăranului (care îl orientase pe sculptor spre ograda acestuia şi căruia sculptorul îi precizase că vrea un buştean pentru a realiza o sculptură) îl dojeneşte pe acesta - spunându-i că a luat totuşi prea mulţi bani pe buştean şi că ar fi bine să compenseze diferenţa de valoare şi să taie buşteanul mărunt (chituci), pregătindu-l ca lemn de foc, ceea ce ţăranul face întocmai. Sculptorul revine peste două săptămâni şi când vede ce a făcut ţăranul se ia cu mâinile de cap, dar nu-i cere acestuia banii înapoi, îl dojeneşte doar prieteneşte, explicându-i că nu dorea lemnul pentru foc, ci pentru sculptură. Şoferul remorcii de transportat lemne cu care venise sculptorul ca să ducă buşteanul îl face pe ţăran «prost» şi «incult», reproşându-i că n-a înţeles nimic şi a tăiat frumuseţe de buştean pentru foc. Care dintre cei patru protagonişti are o atitudine morală ?

a) sculptorul
b) vecinul ţăranului
c) ţăranul
d) şoferul remorcii de transport

Raspundeti cu cuvintele voastre, pentru o argumentatie, chiar si minimala, a variantei de raspuns aleasa. Wink

Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mier 20 Oct - 11:05, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

O problema de etica - Pagina 5 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 14:12

M-asteptam la o replica de genu'. Very Happy

Uf! Fost-am,lele, cat am fost, ca eram verde, frumos! Si acum, iacata-ma-s! Un bustean! Ce-or vrea astia de la viata mea? Am auzit ca ma vinde unuia prin care voi trai vesnic, cica ma taie pe ici, pe colo si voi arata mirific si toata lumea se va holba la mine! Abia astept. Si astept. Si astept. "Hei, tarane! O luasi razna? De ce ma faci bucati? Nu stii ce-i aia sculptor? Nu stii de ce ma vrea omul ala?"....Sunt terminat. Finish.
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  tegeusa Vin 31 Mai - 14:29

acuma numa zic, da-n locu toporului s-a pus cineva? scared
tegeusa
tegeusa
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 31 Mai - 14:36

Laughing Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 15:24

De ce nu mi-ai zis dinainte? Ca te lasam pe tine sa fii bustean! Evil
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 31 Mai - 16:36

pitulicea a scris: Laughing Laughing Uite pe cineva care vede lucrurile ca mine si se mai si enerveaza de atata incorectitudine, ce altora li se pare corecta! Laughing Laughing
Exact asa am gandit cand mi-am spus punctul de vedere (corect, dupa mine). Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 31 Mai - 16:41

Daca cineva ma plateste sa-i pastrez un televizor pentru cativa ani si eu il mai sterg din cand in cand de praf, e o fapta rea? Laughing Ca nu m-a pus ala?Se poate sa-l scap, sa-l sparg.Este un accident.Sunt vinovata pentru ca am sters praful?Pai, ala, in timp putea pricinui alte stricaciuni.E exact aceeasi poveste.Si busteanul ala, daca sta mai mult decat trebuia depozitat, numai pentru opere de arta nu era bun. Laughing Tot la lemn de foc ajungea.Deci, pana la urma taranul i-a facut un serviciu. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 17:25

Nu, e altceva ce zici tu. Cand stergi televizorul de praf inseamna ca il ingrijesti, ai grija de el pana la inapoierea proprietarului de drept. Nu ii faci nici-un fel de modificari.
Si busteanul ala nu cred ca a asteptat revenirea sculptorului chiar atata timp incat sa ajunga sa mucegaiasca. Razz

itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 31 Mai - 17:28

Nu e la fel.De unde stii ce gandesc eu cand sterg praful sau ce-a gandit taranul cand a facut fapta lui buna?Daca se deteriora televizorul pentru ca am umblat la el, cum era?Bine sau nu ca am sters praful? Razz
Si busteanul ala nu cred ca a asteptat revenirea sculptorului chiar atata timp incat sa ajunga sa mucegaiasca.
E doar o banuiala sau stii sigur? Wink Ca se schimba problema.

Intamplator, stiu cat de rapid se poate deteriora busteanul in anumite conditii meteorologice.Sa nu mai vorbim de umiditate.
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea Vin 31 Mai - 19:54

Ideea e ca taranul trebuia sa faca exact CE si CAT i se ceruse. Pentru asta a fost platit. In rest, odata vandut, busteanul era "proprietate privata". Nu mai avea de ce sa se atinga de el. Nu-i mai apartinea, indiferent ce i-ar fi trecut prin cap sau ce intentii bune il macinau. Din moment ce nu mai era al lui, nu mai avea drept de decizie asupra busteanului.
pitulicea
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Vin 31 Mai - 22:30

De obicei, cand spunem ceva ne raportam la ce gandeste majoritatea si la ce e normal sa gandeasca. Normal, nu dupa cum cred eu sau mai stiu eu cine ci asa cum e definit "normal" in societatea in care traim.
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 31 Mai - 22:41

Eu am ametit deja cu taranul asta. Laughing Nici nu mai stiu exact despre ce era vorba in problema, dar nici n-am de gand sa recitesc. Laughing Imi vine acum in minte o vorba care suna cam asa:"esti prost daca esti bun".Cred ca se potriveste aici.Si nu mai spun nimic (iar), ca de data asta ma iua de topor.Chiar.Cine i-a ascutit lama? Laughing Cred ca nu cautati vinovatul unde trebuie. Suspect
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu Vin 31 Mai - 22:59

Itina, eu nu ma raportez la cum gandeste majoritatea.Nu ma intereseaza.Ce e normal?Imi da societatea o definitie pentru normalitate pe care eu trebuie s-o iau de buna?Asta-i chiar buna. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 3 Iun - 8:43

Totusi trebuie sa avem niste reguli universal acceptate despre ceea ce este normal, altfel fiecare face ce-l taie capul si ies felii (de bustean).
Ni ne comportam in general dupa cum se asteapta lumea? Doar nu umblam dezbracati pe strada pentru ca-i cald si noua ne este bine fara haine.
Nu punem mana pe par, sa-l altoim pe cel ce ne-a stirbit reputatia, pentru ca astfel sa aratam lumii ca suntem oameni integri si cu coloana vertebrala intacta. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  itina Lun 3 Iun - 9:04

La asta ma refeream si eu, Seaman. Smile In rest, sunt de acord cu ce zice Simpla. Smile Si mi-e mila si de bietul taran care-a cazut vinovat fara vina... Neutral
itina
itina
6
6

Sus In jos

Mesaj  seaman65 Lun 3 Iun - 9:20

Pai fiecare ar trebui sa-si vada de treaba lui, proverbul spune ca anumite persoane mor de grija altuia. Laughing
Ce, chiar n-avea nimic de facut?
Oricum, povestea este teoretica, in lumea reala, fiecare spune vrute si nevrute, nu se poate ca cel care-a cumparat busteanul sa nu-i fi spus taranului pentru ce-i trebuie.
seaman65
seaman65
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: