GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O problema de etica

+14
kam3l3on
tegeusa
Athena
freda white
shadow
aristeu
Nana_Duval
mrs nobody
dominik
fotohobby
atat de simplu
GESF
dragos
pitulicea
18 participanți

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty O problema de etica

Mesaj  pitulicea Lun 18 Oct - 15:11

Rezumarea primului mesaj :

Un sculptor vrea să cumpere un buştean (un lemn de esenţă nobilă) de la un ţăran şi îl întreabă pe acesta din urmă cât pretinde ca preţ. Ţăranul precizează că vrea 1000 de lei. Sculptorul îi oferă 2000 de lei şi îl roagă să-i păstreze buşteanul timp de două săptămâni, când va veni să-l ia şi să-l transporte la atelierul lui. Ţăranul îi spune că e prea mult 2000 de lei, dar în cele din urmă acceptă banii. Sculptorul pleacă, iar un vecin al ţăranului (care îl orientase pe sculptor spre ograda acestuia şi căruia sculptorul îi precizase că vrea un buştean pentru a realiza o sculptură) îl dojeneşte pe acesta - spunându-i că a luat totuşi prea mulţi bani pe buştean şi că ar fi bine să compenseze diferenţa de valoare şi să taie buşteanul mărunt (chituci), pregătindu-l ca lemn de foc, ceea ce ţăranul face întocmai. Sculptorul revine peste două săptămâni şi când vede ce a făcut ţăranul se ia cu mâinile de cap, dar nu-i cere acestuia banii înapoi, îl dojeneşte doar prieteneşte, explicându-i că nu dorea lemnul pentru foc, ci pentru sculptură. Şoferul remorcii de transportat lemne cu care venise sculptorul ca să ducă buşteanul îl face pe ţăran «prost» şi «incult», reproşându-i că n-a înţeles nimic şi a tăiat frumuseţe de buştean pentru foc. Care dintre cei patru protagonişti are o atitudine morală ?

a) sculptorul
b) vecinul ţăranului
c) ţăranul
d) şoferul remorcii de transport


Raspundeti cu cuvintele voastre, pentru o argumentatie, chiar si minimala, a variantei de raspuns aleasa. Wink


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mier 20 Oct - 11:05, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 21:18

Suspect
Da, se intampla si asta. Platesti o taxa de inmagazinare si ti se poate pastra marfa.
Si sculptorul platise in plus.


Pentru ce sa iau masuri de protectie?
Am factura pentru produsul cumparat. Indiferent cat mi-l vor pastra, in momentul in care il scot din magazia/depozitul lor, trebuie sa scot exact ce scrie pe factura. Si-n stare buna de functionare.
Protectia trebuie s-o asigure ei.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mier 23 Mar - 21:28, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mar - 21:21

Si nu era o taxa de inmagazinare.Era un bonus pe care credea el ca tb sa-l acorde.
Asa ar fi logic..dar realitatea e alta...
Daca e sa vb de taran si sculptor, unde e factura? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Mier 23 Mar - 21:26

Deja extrapolam Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  dominik Mar 3 Mai - 18:12

Nu am citit decat pe sarite posturile anterioare. Eu zic, ca taranul a fost de bunacredinta (etic)si la negociere si la "tocarea" busteanului.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  mrs nobody Mar 3 Mai - 18:16

spre deosebire de sculptor, care stia ca nu cumpara de la supermarket si ca uneori e bine sa-ti explici actiunile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  Nana_Duval Mar 3 Mai - 18:57

taranii sunt de buna credinta;tinand cont ca a primit mai mult decat ceruse, a considerat ca e bine ce face, paltind astfel surplusul de pret;
consider ca marfa achitata trebuie si ridicata, astfel pot exista modificari...
si taranul si sculptorul au o atitudine morala
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  aristeu Dum 24 Feb - 20:35

De multe ori cei cu care interactionam inteleg gresit intentile noastre si de aici apar reactii in lant. Fiecare poarte o vina daca o cautam iar moralitatea, referitor la dictionar, este conduita admisa intr-o societate, o regula care nu e aceeasi in toate subculturile.
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  shadow Dum 3 Mar - 18:38

Sculptorul a gresit atunci cand a insistat sa plateasca dublu ( sa mituiasca ) , un fapt imoral , ori nu vad nimic imoral in gestul taranului , el nu a gandit nimic rau cand a taiat busteanul ...

Intrebarea era ''care dintre ei a avut o atitudine morala '' si cred ca trebuie sa ne punem pe rand in pielea celor patru si sa cautam aceasta atitudine in gandirea fiecaruia ... taranul n-a gandit o secunda imoral , ceilalti trei da ...

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  freda white Dum 3 Mar - 20:06

de acord...C
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  Athena Dum 3 Mar - 20:17

sculptorul si taranul, niciunul nu a trisat cumva prin intentiile sale, in rest e asumare.
Athena
Athena
2
2


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Dum 3 Mar - 21:03

shadow a scris:... taranul n-a gandit o secunda imoral , ceilalti trei da ...
Mie nu mi se pare corect sa gandesti in locul altuia. Daca nu e corect, cum poate fi moral?
Trebuia sa astepte sa vina sculptorul, sa-l intrebe daca vrea sa-i taie lemnul si abia apoi sa se apuce de lucru.

Acum vad - si ma doare - cum gandesc oamenii. De-asta face fiecare ce-l taie capul si nu-i pasa de ceilalti Smile Fiecare are impresia ca poate sa ia hotarari in locul altuia si mai mult, i se pare corect ce face.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  shadow Dum 3 Mar - 21:33

Pitu eu ti-am citit argumentele pana la postarea anterioara si-ti respect punctul de vedere ...

Sa inteleg ca te-ai apucat sa ne faci profilul in functie de raspunsurile care le dam ? Smile ... ti se pare moral ? Very Happy

Oamenii au gandit si vor gandi diferit ...




shadow
shadow
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Dum 3 Mar - 21:41

Da, oamenii gandesc liber. La fel si eu, nu?
N-am facut profilul nimanui. Trag o concluzie....generala.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  Athena Dum 3 Mar - 22:26

si eu am judecat asa, acum parca o resimt pe pitulicea (ca) de mult stiuta, e doar o senzatie, ma temeam ca numai eu judec asa.
Athena
Athena
2
2


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  pitulicea Lun 4 Mar - 8:32

Asa, ca cine? Ca mine sau ca shadow? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

O problema de etica - Pagina 3 Empty Re: O problema de etica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum