GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Frumusetea - un avantaj la angajare?

+12
freda white
Woo Woo
myrk
itina
atat de simplu
Pingu
seaman65
mielusica
Tizona
juliette
dragos
pitulicea
16 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Mar 10 Aug - 11:03

Intotdeauna frumusetea a constituit un atu important, atat pentru femei cat si pentru barbati. Persoanele cu un aspect fizic placut, primesc mai multa atentie, fapt ce poate determina obtinerea cu usurinta, sau cu prioritate,  a  anumitor avantaje.  
Printre aceste avantaje se poate numara si obtinerea cu usurinta a unui loc de munca.

Credeti ca frumusetea constituie un avantaj in obtinerea unui loc de munca?

Femeile frumoase isi gasesc mai usor o slujba decat cele mai putin frumoase?

Ca anagajator, ati alege, ca prim criteriu de selectie,  aspectul fizic al celui/celei pe care il/o angajati?



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 4 Ian - 15:36, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  dragos Mar 17 Aug - 7:35

ca prim criteriu, nu stiu daca frumusetea ar fi primul dar prima impresie ,la prima vedere sigur ar fi si primul criteriu
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  juliette Lun 13 Sept - 10:58

Eu cred ca la un interviu conteaza atat frumusetea exterioara cat si cea interioara. O femeie care se prezinta in fata angajatorului intr-o tinuta eleganta decenta, cu un par aranjat, un machaj subtil, zambitoare, si cat de cat dragutica are un atuu in plus decat cea care vine cu hainele necalcate, parul asa cum s-a trezit etc...
juliette
juliette
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Tizona Lun 13 Sept - 12:23

nu cred ca vine vreuna cu hainele botite si cum s-a trezit.

frumusetea fizica e primul criteriu, daca intervievatorul este barbat.
Mai ales la interviuri. La concursurile pentru ocuparea unui post, e altceva. Dar la un interviu de 10 minute, in care se pun intrebari foarte generale... frumusetea interioara (?) nici nu are timp sa iasa la suprafata.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  juliette Lun 13 Sept - 12:26

Cred ca frumusetea interioara iese la suprafata in primul rand cu un zambet sincer. In fine..
juliette
juliette
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Tizona Lun 13 Sept - 12:28

Asa o fi.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  mielusica Mier 10 Aug - 12:39

Acum depinde de domeniul de activitate al angajatorului....in functie de asta ,se alege aspectul fizic sau competenta.insa in principal conteaza oriunde (pentru prima impresie) - aspectul fizic - din pacate,as spune deoarece se cunosc atatea cazuri de asemena angajari (sa nu intru si-n alte amanunte),cand dincolo de aspect,competenta lipsea cu desavarsire sau nu iesea in evidenta....(ca sa fiu blanda).
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 15:19

juliette a scris:Cred ca frumusetea interioara iese la suprafata in primul rand cu un zambet sincer.
Cati dintre noi nu stim sa facem asa incat un zambet sa para sincer, atunci cand situatia o cere? Evil
Cati dintre barbati pot sa faca diferenta intre un zambet sincer si unul fals, atunci cand o femeie le zambeste? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  seaman65 Vin 26 Apr - 17:13

Io poc.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Apr - 19:06

Tu esti unul. Care-i celalalt? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Vizitator Mier 5 Iun - 11:50

Cred ca da, poate fi un avantaj, majoritatea persoanelor frumoase au mai multa incredere in ele si de aici se poate considera ca sunt mai deschise, mai cooperante si deci mai serviabile, dar frumusetea trebuie insotita de competenta. Smile


















Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Pingu Mier 5 Iun - 12:09

Io nu prea cred ca frumusetea are legatura cu increderea in tine. Very Happy
Cel putin la mine nu-i asa, adica io am incredere in mine. Smile
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  atat de simplu Mier 5 Iun - 12:26

Eu cred ca are, dar nu este o regula.Unii oameni se pot vedea mai frumosi decat sunt si pot fi increzatori, altii pot fi frumosi si sa nu aiba incredere in ei.Ajung iar la o problema veche:ce-i frumos pentru mine nu-i frumos pentru altul si invers, asa ca n-as putea da un raspuns exact.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  itina Mier 5 Iun - 12:43

Nu stiu daca neaparat frumusetea in sine ar fi un atu la angajare, cat un aspect ingrijit. O prima impresie buna este benefica. Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  atat de simplu Mier 5 Iun - 12:57

Asta,mai degraba.Primul contact este hotarator.O persoana neingrijita nu inspira incredere.E un lucru care tine de respectul fata de propria persoana si fata de angajator.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum