GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

IMAGINEA CONTEAZĂ?

+4
itina
shadow
Queensland
Vica
8 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vizitator Sam 26 Sept - 9:18

Azi spunem că o femeie este liberă să facă orice, numai să nu-și pericliteze reputația. Paradoxal, deși în practică se poate dovedi că e foarte versatilă, în realitate domnișoara alege să-și țină ascunse… plăcerile carnale de care are parte – tocmai din teama de a fi catalogată drept o ușuratică. Această teamă provine tocmai din stilul agresiv al consorților masculi de a judeca libertinajul sexual al partenerelor lor. Unele femei cu trecut amoros bogat se simt vinovate și caută să se disculpe, apărând mecanisme de apărare inconștiente. Mulți bărbați spun că sunt de acord ca femeia să fi avut parteneri multipli, dar în sufletul lor poate apărea o rană emoțională. Pe de altă parte, femeile compară partenerii în sinea lor… generând iminent conflicte în cuplu.

Concluzia este că indiferent de alegerile pe care le facem pe plan sexual și câți foști iubiți acumulăm la “activ”, numărul acestora ar trebui să rămână confidențial – cel puțin față de partenerii noștri?
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vica Sam 26 Sept - 14:30

Atunci cand incepi o relatie bazata pe dragoste se spune ca:"nu trebuie sa ai secrete unul in fata celuilalt"
Dar sunt curioasa cum ar reactiona barbatii conservatori daca ar afla despre partenerile lor...si anume cati barbati le-au vizitat"vaile umede?" Laughing Laughing
Inca mai exista barbati care cred ca femeile nu trebuie sa aiba o prea mare libertate in miscare si se tem de o femeie care-si cunoaste sexualitatea.Eu sunt de parere ca femeia,ca si barbatul este liber sa-si exploreze propriile placeri,drumul fiind presarat in mod cert si de greseli. Embarassed Or tocmai aceasta libertate cred ca ii sperie pe unii barbati. affraid
Aici vine si intrebarea:"sa vorbim deschis sau sa ascundem trecutul?"Pentru ca noi femeile credem importanta gandirea masculina. thinking
Ei vor pe de-o parte performante in pat,insa pe de alta parte arunca"stampile"oribile pe fruntile femeilor.Atunci,sigur unele vor ascunde si vor incerca sa minta,iar minciuna sugruma normalitatea,comunicarea....rusinea genereaza"secretele",o otrava care va topi multe cupluri.
Parerea mea(si o sustin Razz ),nu trebuie sa tinem cont de reguli,sa vorbim deschis cu partenerul si indiferent de situatie sa mergem inainte.Nu poti ramane lana cineva care se rusineaza de trecutul tau si nu accepta ca te-ai explorat sexualitatea cu un alt partener inaintea lui.

Vica
Vica
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Queensland Dum 27 Sept - 9:49

Bun subiectul si de aceea m-am decis sa scriu si eu cateva vorbe...
Am sa tratez cazul particular al imaginii femeii in relatia cu barbatul ales.
Discretie sau infatuare ? Caci exista printre noi, femeile, exemplare carora le place sa braveze referitor la performantele din alcov... Oare pot fi ele catalogate drept ''usoare'' ?! Nu cred ! Sincer, consider asta o frustrare personala, scoasa la iveala sub forma unei laude... Putine sunt cele care sunt experte, intr-adevar, doar ca acelea nu o striga in gura mare !
Mai e discretia... Sa fim serioase... Sa zicem ca pozam in evlavioase sau cel mult ''cuminti'' in acest domeniu. Dar cum facem cand vine vorba ''practicii'' ? Very Happy Sau poate careva sa ''se abtina'' de la extravagante si in acele momente ??? Ce s-ar intampla daca in fata lui suntem niste echilibrate iar in asternuturi se dezlantuie o adevarata nimfomana ? Ok, s-ar putea sa-i placa, initial, dar oare ce-ar gandi despre tine dimineata ?
Mda, am reiterat ce a scris Vica anterior, si anume ca pentru noi, femeile, conteaza parerea barbatilor despre noi... Si nu conteaza ?! Ipocritele vor raspunde ca nu conteaza. Ei, lasa, ca nu e chiar asa ! Atunci de ce ar fi o perpetua competitie intre noi, femeile, pentru a cadea in gratiile vreunui mascul si apoi o lupta asidua de a-l pastra pentru noi ?! Nu afirm ca barbatul este planeta in jurul careia femeia TREBUIE sa graviteze, Doamne fereste ! Din experienta proprie, pot sa spun ca am suficienta libertate in relatie, ca barbatul de langa mine s-o considere incitanta !
Cu siguranta, eu n-am excelat in discretie, dar nici n-am luat megafonul sa anunt cat de ''mortala'' am fost in asternuturile ex-ilor mei... Evil M-am expus benevol, sincera, cu bune si rele, pentru ca cel de langa mine sa ma cunoasca asa cum sunt. Oamenii decid sa ramana langa cei cu care considera ca rezoneaza cel mai bine, indiferent de trecut. Si, ca sa citez Biblia, cel de langa mine e indreptatit sa ridice piatra spre mine ??? Vine si el cu trecutul lui, sa fim serioase... Si apoi, nu asta isi doreste un barbat, sa aiba o doamna pe strada si o tarfa in dormitor ??? Intruchipata intr-o singura persoana, fireste ! Laughing
In concluzie, da, imaginea conteaza, pentru MINE in principal si pentru cel cu care am decis sa-mi impart existenta, in mod secundar ! NU INVERS !
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  shadow Lun 28 Sept - 13:21

Imaginea  in fatza  lumii sau  in relatia cu partenerul  ?
Cand  e vorba de societate  cred ca majoritatea avem cate o masca , sau mai multe  , de care facem uz pentru a lasa , nu-i asa , o cat mai buna impresie   .

Dar aceste masti mai au valoare  cand e vorba despre partenerul de viatza  ?
Nu te poti ascunde la nesfarsit de cineva cu care imparti sau ar trebui sa imparti  totul  , sau ma rog , poti face acest joc intr-o relatie conjuncturala  .

Trecutul ?  Intalnesti pe cineva dupa  una sau mai multe relatii esuate  : mi se pare firesc ca celalalt sa stie  despre  fostii  , la general vorbind , nefiresc ar fi sa ceara amanunte  din alcoov  sau sa i le dai tu gratuit  : nu trebuie sa existe o comparatie in acest sens , doar un nou inceput , parerea mea .

Dincolo de necesitate sexul trebuie sa fie un liant . Cand te indragostesti de cineva  aspectul fizic conteaza : barbatii recunosc ,  multe femei spun ca nu  , ma indoiesc ca sunt sincere .  Unele accepta o viatza linistita langa cineva bogat  , chiar  elevat , desi atingerea lui ii repugna si se vad nevoite sa mimeze afectiunea : mai ramane  loc de sinceritate in alcoov ?

Doi oameni care se iubesc nu au secrete , se cunosc , se accepta , se completeaza  , pentru ei sexualitatea nu este un subiect strict  limitat  la acuplare , dimpotriva , unul pe larg dezbatut  pana in mici amanunte   Evil .

Si apoi, nu asta isi doreste un barbat, sa aiba o doamna pe strada si o tarfa in dormitor ???
Nu stiu cat de ''doamna'' as vrea sa-mi fie sotia pe strada , depinde cat de ''domn'' ma consider eu  Very Happy , acolo e utila masca  Laughing , dar  tarfa sigur nu mi-o doresc din considerentele aratate mai sus : tarfa isi face treaba de nevoie nu din placere , ia banii si la revedere , sotia trebuie sa o pot privi in ochi si a doua zi  ...

In consecintza , da ,  imaginea femeii in cuplu  conteaza , extrem de mult , dar vorbesc despre o imagine reala , durabila , construita in timp  , bucata cu bucata , bazata pe incredere si afectiune reciproca  : unde dragoste nu e , nimic nu e …
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Queensland Lun 28 Sept - 15:29

Shadow, cand am scris acel cuvant NU faceam referire la ''comportament contra cost'', sa ne intelegem ! Doar la asa-zisa experienta pe care o are acea persoana, daca nu din placere, macar din ceea ce face ea pentru a-si satisface partenerul. Atat !
Si-apoi, ce se intampla in intimitate, ma priveste DOAR pe mine si pe cel cu care decid sa impart si bune si rele... De aceea, NIMIC nu e considerat o perversiune ! Parerea mea ! Very Happy
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  shadow Lun 28 Sept - 19:47

Si-apoi, ce se intampla in intimitate, ma priveste DOAR pe mine si pe cel cu care decid sa impart si bune si rele... De aceea, NIMIC nu e considerat o perversiune ! Parerea mea !
Corect ce spui ,dar nu-i nevoie sa folosesti semnul exclamarii , este de altfel  si parerea mea   :
Doi oameni care se iubesc nu au secrete , se cunosc , se accepta , se completeaza  , pentru ei sexualitatea nu este un subiect strict  limitat  la acuplare , dimpotriva , unul pe larg dezbatut  pana in mici amanunte  Evil  
Nu ti se pare ca cele doua citate spun de fapt  acelasi lucru  ?  Laughing

Intr-o alta ordine de idei , zicala aceea de cartier  despre cum ar trebui sa fie femeia perfecta nu mi-a placut niciodata : asocierea intre cuvintele sotie si tarfa este de un real prost gust chiar daca face referire doar  la asa-zisa experienta pe care o are acea persoana  .

De unde premisa ca doar femeile usoare sunt etalonul placerii carnale , ce idiot a spus-o ?!
Sunt simple masinarii de facut sex , un sex unidirectional : dai banii , termini si pleci .  Ramai in continuare gol de continut : nu tandrete , nu  implicare emotionala , NIMIC … nu vreau o astfel de femeie langa mine .
Iata motivele pentru care nu sunt de acord cu formularea ta , desi i-am inteles sensul  . Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vica Mar 29 Sept - 13:38

Mi-a placut comentariu lui Qeen ok
Dar,ma intreb cum poate o femeie sa-s pastreze"imaginea intacta"cand are in palmaresul ei mai multi barbati?Sigur,fata de noul partener va ascunde asta pentru ca el nu va accepta sa o ia la"pachet"cu trecutul ei.Atunci cum ramane"Doi oameni care se iubesc nu au secrete,se cunosc,se accepta,se complecteaza,pentru ei sexualitatea nu este un subiect strict limitat la acuplare,dimpotriva,unul pe larg dezbatut pana la mici amanunte"cum spune shadow?
Eu sunt de parere ca atunci cand te indragostesti nu mai cauti sa scormonesti in trecut,iti construiesti viata alaturi de persoana aleasa si faci ca totul sa devina viata voastra inplicandu-va reciproc.O relatie se realizeaza in doi,cu tot ce cuprinde ea:iubire,incredere,respect si asta nu este o lupta pentru imagine,este pur si simplu dorinta de a lasa in urma trecutul si de-a incepe o noua viata langa persoana de care te-ai indragostit.Parerea mea Wink scratch
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vizitator Mar 29 Sept - 13:52

Vica a scris:
Dar,ma intreb cum poate o femeie sa-s pastreze"imaginea intacta"cand are in palmaresul ei mai multi barbati?Sigur,fata de noul partener va ascunde asta pentru ca el nu va accepta sa o ia la"pachet"cu trecutul ei.

Mai fetelor, pe ce lume traiti? Si mai ales tu, Vica, care esti o tipa asa moderna si nonconformista? Cum sa va mai treaca asa ceva prin cap acum, in vremurile astea? Surprised
A avea mai multi parteneri in trecutul tau nu inseamna depravare sau mai stiu eu ce altceva cu conotatii negative. Ce atat gadilat in coarne barbatilor? De ce la ei este ok sa aiba cate ex-partenere vor, iar la o femeie este de blamat? Felul asta de a gandi pare arhaic, depasiti de mult timp si nu mai are nici o relevanta in lumea in care traim.
Poti fi decent chiar daca in trecutul tau ai avut mai multi prieteni, mai multe incercari de a-ti gasi perechea.
De ce ar trebui sa ascundeti sau sa explicati amanunte din viata voastra celui pe care il iubiti? Credeti ca pentru trecutul vostru va vrea alaturi, sau ptr ceea ce sunteti? confused
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vica Mar 29 Sept - 15:57

Ai dreptate doro!Eu nu dau si nici nu voi da explicatii despre viata mea nimanui.Aici vorbeam in general Razz Eu sunt buna dar si nebuna Wink Asa cum pe mine nu ma intereseaza cate au trecut prin patul amicului,considerand ca viata lui inainte de a ma cunoaste ramane privata,asa nici pe el nu trebuie sa-l intereseze al catelea este.Poate se va ajunge pana acolo incat barbati o sa ceara femeilor sa poarte un tricou cu numarul celor dinaintea lor Laughing Laughing ,sau pe care sa scrie"eu sunt virgina!"Dragii de ei,poate nu stiu ca vremea fetelor cuminti a trecut de mult Razz
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  shadow Mar 29 Sept - 18:57

Dar,ma intreb cum poate o femeie sa-s pastreze"imaginea intacta"cand are in palmaresul ei mai multi barbati?Sigur,fata de noul partener va ascunde asta pentru ca el nu va accepta sa o ia la"pachet"cu trecutul ei.Atunci cum ramane...
Ce intelegi tu prin intacta ?   Doar nu crezi ca imaginea  unei femei  depinde de numarul barbatilor cu care s-a culcat  ?  Laughing  Laughing  Este doar un nou inceput ...

Dragii de ei,poate nu stiu ca vremea fetelor cuminti a trecut de mult
Cand a fost vremea aceasta ca eu sigur nu am prins-o ?  rolling on the floor  Doamnelor , fiti serioase , prostitutia se zice ca ar fi cea mai veche meserie din lume ( cu scuzele de rigoare , nu vreau sa lezez in nici un fel sexul frumos  Cool  ) , pana si Eva , intr-un fel , a pacatuit cazand in vraja sarpelui  Laughing .
Eu banuiesc ca toata aceasta  teama sau grija pentru propria imagine cand vine vorba de foste relatii il au doar femeile cu o educatie rigida , casta , crescute in acel spirit vechi ca primul barbat musai sa fie si ultimul ... aiureli de moda veche
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Queensland Mar 29 Sept - 19:18

Ei, ce rau imi pare ca sunt mult prea obosita acum, dupa o tura interminabila si soldata cu un esec, sa mai ripostez la ce s-a scris... Very Happy Pentru ca si aprob si dezaprob ce-am citit...
Mai astept comentarii in urmatoarele zile si mai vedem... Acum mi-este absolut imposibil sa scriu ceva coerent si mor de ciuda ! Mad  Mai sunt si copiii in zona care ma solicita... Very Happy
Poate mai tarziu, cine stie ?! Cu siguranta, sunt foarte multe de spus la acest topic, felicitari celui/celei care l-a deschis ok
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  itina Mar 29 Sept - 19:30

Am si eu o intrebare: ce inseamna numar mare si ce inseamna numar mic atunci cand vorbim de palmaresul barbatilor din viata unei femei sau a femeilor din viata unui barbat? Rolling Eyes
Mie personal mi se pare absolut normal sa-l cunosc pe omul de langa mine si cu bune si cu rele si sa-l accept asa cum e. Asa cum mie mi se pare absolut normal sa ii impartasesc despre mine tot ce vrea sa stie. E ok sa ma vrea pe mine asa cum sunt, nu? Rolling Eyes Nu vorbesc in numele meu acum pentru ca nu am un palmares extraordinar la activ dar daca l-as avea nu cred ca as fi fraiera sa ma ascund in vreun fel. Pentru ca e mai bine sa ne acceptam asa cum suntem, fara sa ne cream vreo anume "imagine".
itina
itina
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vizitator Mar 29 Sept - 20:08

[quoteEu banuiesc ca toata aceasta  teama sau grija pentru propria imagine cand vine vorba de foste relatii il au doar femeile cu o educatie rigida , casta , crescute in acel spirit vechi ca primul barbat musai sa fie si ultimul ... aiureli de moda veche="shadow"]

Sau cele la care nu se prea uita barbatii Laughing
Nu cred ca un barbat civilizat s-ar apuca sa intrebe : ''ia zi-mi iubito, cati ...?'' cum nici o femeie cu capul pe umeri nu se apuca sa ceara socoteala ptr relatiile anterioare, ce naiba!
Daca ai aflat cati i-au trecut prin pat partenerului, inseamna ca il cunosti? Razz Trecutul e trecut si basta, altele sunt importante. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Vizitator Mar 29 Sept - 20:10

primul paragraf este un citat din Shadow, l-am luat incorect Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  shadow Mier 30 Sept - 12:23

Paragraful il luasi incorect sau ... pe Shadow ? Very Happy   Surprised  Laughing

Daca ai aflat cati i-au trecut prin pat partenerului, inseamna ca il cunosti?  Trecutul e trecut si basta, altele sunt importante.
Foarte adevarat Doro Cool  , doar ca unii se mai scarpina cu mana stanga la urechea dreapta si invers Very Happy , din lipsa de ocupatie  Laughing  Laughing  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

IMAGINEA CONTEAZĂ? Empty Re: IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum